Mnoho ľudí sa ma pýta…Aké je to vydať knihu? Vždy odpoviem: to je tak na ďalšiu knihu 😀 A tak som sa rozhodla začať písať tento minidenník. Nájdeš tu moje myšlienky, názory ale aj tipy na vydanie knihy. Áno, aj takej, kde vlastnými silami vypredáš 1000ks za pár týždňov. Čítaj 🙂
Mýtus: vydanie knihy je o napísaní knihy
Hehe. To boli sladké časy, keď som napísala prvú knihu (Precestuj svet bez miliónov na účte, junior v e-bookovej verzii, rok 2015) a myslela si, že gro práce je za mnou. Dúfam, že tie sladké časy neskazím tebe, no pravdou je, že napísanie knihy je asi ¼ práce, ktorú s vydávaním knihy budeš mať.
Tým nehovorím, že písanie knihy sa dá odfláknuť. Práve naopak, je to makačka. Kniha musí byť napísaná kvalitne, čitatelne, jasne. Obsah je základ. Ale stále LEN základ.
Je toľko dobrých kníh, ktoré nikto nečítal, pretože o nich nikto nevie.
Práve preto do hry o vydanie knihy vstupujú ďalšie prvky:
- Design – hlavne to ako bude vyzerať obálka. Obálka veľakrát rozhoduje o tom, či si knihu kúpiš alebo nie (aj ty si v kníhkupectvách pozeráš obálky, prípadne prečítaš zadnú stranu a podľa toho sa rozhodneš, že?)
- Marketing – a pod týmto si nepredstavuj nič evil, diabolské. Pod slovom marketing rozumiem spôsoby, akými dám ľuďom vedieť, že vydávam knihu a odkomunikujem im, čo v tej knihe nájdu.
- Webka – pre mňa úplne alien koncept. Môj životný úspech je robenie základných zmien vo WordPresse. Trochu lepšie je to s obsahom na webke. Ten má ale tiež kopec pravidiel a vychytávok, ktoré “fungujú” a na ktoré treba čas.
- Systém, administratíva – kto ti knihu vytlačí? Aký formát? Aká väzba? Na čo to budeš fakturovať? Kto ti to bude posielať? Platobná brána, faktúry, sklad…A čo keď chce niekto podpis?
Tieto štyri časti ti popíšem niekedy nabudúce. Nateraz stačí, že vieš, že existujú a že zaberajú koooopec času:) Poďme naspäť k písaniu knihy.
Ako začať s písaním knihy?
Dobrá otázka. Za mňa takto:
- Maj deadline kedy musí byť kniha hotová. Dohodni sa s kamošmi, tlačiarňou, vydavateľom, daj verejný prísľub na FB – záleží na tebe, ale MAJ KONKRÉTNY TERMÍN.
- Sprav si obsahovú osnovu. Kašli na formu. Proste napíš na papier čo všetko chceš napísať do knihy a zoraď to do logickej formy. NAPÍŠ to na PAPIER, nenos to v hlave
- Ku každej časti si napíš konkrétne tipy/body/myšlienky, ktorým sa chceš venovať
- Začni písať. Nezačínaj úvodom ani záverom. Začni od témy, ktorá ti je najbližia, kde cítiš, že HORÍŠ aby si to dal/a na papier. Ale začni. Keď skončíš pri bode č.2 a mesiace sa nebudeš vedieť dokopať do začatia písania, písanie asi nie je pre teba.
- Nerieš štýl písania. Vždy môže byť lepší. Každý má svoj. A našťastie existujú korektúrky, ktoré text spravia zrozumitelným pre bežnú verejnosť po tom.
- Stanovuj si jasné deadliny. Napríklad ja som si na každý týždeň stanovila, že napíšem jednu kapitolu – cca 30 strán. Keď som jeden týždeň napísala viac, na ďalší týždeň som nemusela
Ak nevieš, o čom knihu napísať, len chceš napísať knihu, kašli na to… Reálne, čo je pointa, keď nemáš čo napísať?
Sorry za úprimnosť, ale písanie knihy nie je príjemná činnosť
Akokoľvek rada píšem, samotný akt napísania knihy je pre mňa osobný mordor. Ja sa teším na to, keď budú všetky tipy pokope, bude to jasné, prehľadné a ľuďom to bude pomáhať, no to písanie… Napísať jednu knihu je ako 2-3 diplomky.
Predstav si…Píšeš veľa, často, stále! Pozeráš do notebooku, sedíš. Je to sedavá a monotónna práca. A aby toho nebolo málo, veľa vecí musíš researchovať, pretože azda nechceš, aby bolo v tvojej knihe niečo nesprávne.
Aj preto sú dôležité tie deadliny a rozkúsovanie si písania na kapitoly.
Teraz mudrujem, ale sama mám pri písaní knihy vždy výzvy
Keď som robila druhé vydanie knihy, do písania a aktualizovania info sa mi fakt nechcelo. Odložila som to o jeden týždeň, potom o druhý. Už som bola naštvaná sama na seba (a nie, ani deadliny dohodnuté sama so sebou nepomohli).
Preto som na seba uplietla bič. Dala som na môj FB Travelhackra verejnú stávku. Že keď do konca týždňa nebude kniha obsahovo hotová a pripravená na tlač, VŠETKÝM, ktorí sa zapoja do stávky, dám tú knihu zadarmo.
Ja som čakala, že sa zapojí tak 50 ľudí a že prinajhoršom im ju fakt dám.
Zapojilo sa okolo 1300 ľudí.
Mala som 6 dní na aktualizovanie a doplnenie VŠETKÝCH informácií v knihe. Dala som to. Ale každý ten deň som od rána do večera makala. Vždy večer, keď som prišla domov, som mala vygumovaný mozog a po tom týždni som si na takmer dva mesiace dala nútenú pauzu v písaní – moja hlava nechcela napísať ani súvislú vetu…
Pozor: objem slov, ktoré dokážeš napísať, je limitovaný
Každý má iný limit. Ja toho teda napíšem dosť. Veď aj preto mám blog… Ale v prípade, že sa ideš vrhnúť na písanie knihy, ver mi, písania budeš mať pokrk. Doslova. LENŽE. Slová potrebuješ aj na marketingovú kampaň. Rozhovory pre médiá, prednášky…
Napísaním knihy to nekončí, ale začína.
Preto je dôležité nechať si na kampaň dostatok času. Nech to nie je že “tieto dva týždne píšem knihu a tieto dva týždne promujem” – to je málo.
Ja som napríklad kampaň na knihu začala plánovať už na konci leta. A to je kniha na vianočný trh!
Ak sa nechceš uhnať k vyhoreniu a chceš spraviť veci kvalitne, potrebuješ na to čas. Ver mi, viem o čom hovorím. Pri vydávaní prvej tlačenej knihy som od toho nemala ďaleko.
———————
O tom ale niekedy nabudúce. Nateraz sa lúčim, ale neboj, ja prídem zas, pretože písanie tohoto článku ma veľmi bavilo. Daj mi vedieť, či aj teba, prípadne otázky, mrknem ich 🙂
PS: moju knihu nájdeš na www.cestujbezmilionov.sk
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.