Kto nechce ísť do Punta Cana či Bavaró, smeruje väčšinou do Bayahibe. To sa nachádza 1,5h od letiska v Punta Cana aj od letiska v Santo Domingo. Za mňa je to jednoznačne príjemnejšia možnosť dovolenky ako Punta Cana či Bavaró – netreba očakávať prázdnu pláž, no stále je tu oveľa menej ľudí.
V tejto časti ostrova sme náš výlet začínali a tiež končili, spolu sme tu strávili takmer týždeň, mám teda pomerne dosť tipov, ktoré s tebou chcem zdieľať.
Prvým, a veľmi dôležitým tipom je, že treba rozlišovať medzi Bayahibe a Bayahibe Dominicus. Mesto Bayahibe je na google mapách označované ako Los Melones a ide konkrétne o toto miesto. Dominicus je zas toto.
Mesto Bayahibe – Hilton, 30-metrová pláž a veľa ruchu
Bayahibe je mesto, kde je viac života a barov, no čo sa týka pláže, 60% okupuje Hilton, 30% pláže tvorí prístav pre lode – tam sa kúpať nechceš a ani nemôžeš a iba veľmi krátky pás pláže (asi 30m dlhý) rovno po prístave je otvorený pre bežných smrteľníkov.
Pláže sú v Dominikánskej dostupné pre každého, takže môžeš ísť aj na Hilton pláž, no môžeš zostať iba tam, kde je voda. Na lehátka, do ich barov či na ich wécka a do spŕch ťa strážnici nepustia, ak zistia, že nie si v Hiltone aj ubytovaný/á. Tých 30m pláže vyzerá približne takto – voda je priemerne čistá a dá sa tam okúpať:
Domáci tam prenajímajú lehátka + sa tam dá sadnúť si na predražený drink. My sme si sadli a spravili sme zásadnú chybu – neopýtali sme sa na ceny. Pri platení nám čašník zadelil, že za Pina Coladu v ananáse chce 600 pesos (12 dolárov), a to aj za tie, ktoré nemali alkohol.
Čašník nám povedal, že nám kľudne môže priniesť aj menu, aby sme videli, že cena je naozaj 600 pesos. Keď sme mu povedali, že nech menu prinesie, šokovalo ho to a na 10 minút sa stratil. Potom prišiel s menu, kde bola zjavne prelepená cena 500 pesos na 600 pesos.
Dala som dole cenovku 600 pesos, povedala som mu, že sme síce turisti, ale nie sme hlúpi, dala som mu 1500 pesos za 3 Pina Colady a poslala som ho kade ľahšie. Aj 500 pesos (10 dolárov) je za Pina Coladu dosť veľa, bežná cena je 300 – 400 pesos. Vždy si zisti vopred, koľko stojí to, čo si kupuješ.
Z prístavu v Bayahibe odchádzajú všetci turisti z all inclusive hotelov na výlety hlavne na Saona ostrov, ale tiež na ostrov Catalina, takže ráno okolo 9tej a poobede okolo 16tej tam je neskutočne veľa autobusov, turistov a predavačov suvenírov. My sme išli okolo zrovna o štvrtej, keď sa tam dialo všetko toto turistické šialenstvo a určite aj to prospelo k môjmu názoru na Bayahibe.
Každopádne, môj záver je, že tomuto mestu sa vyhni. Aj Hiltonu – pretože pláž v Dominicuse je oveľa krajšia ako táto v Bayahibe. To už radšej choď do Windhamu alebo Iberostaru v Dominicuse.
K Bayahibe mestu poviem len toľko – mali sme tam booknutý hotel, no akonáhle sme videli mesto a pláž, rozhodli sme sa radšej obetovať 60€ za izbu a ísť rovno do Dominicus.
Bayahibe Dominicus – krásna dlhá pláž a talianske mestečko
Dominicus je aj domácimi v Bayahibe označovaná ako hlavná pláž v Bayahibe. Nachádza sa pár kilometrov od Bayahibe mesta a má oveľa, naozaj oveľa krajšiu pláž, ktorá je dlhá niekoľko kilometrov.
Žiaľ, aj tu pošpatili krásne pláže all inclusive rezorty a na pomerne dlhej časti pláže je ich rovno niekoľko – Wyndham zaberá prístup k pláži na takmer kilometri, následne je tu Iberostar a ešte zopár generických mien. Všetky tieto rezorty ponúkajú služby výhradne svojim klientom – ty si teda u nich nekúpiš ani pohár vody a nemáš šancu prenajať si lehátko či slnečník, môžeš však byť na pláži aj vo vode – odtiaľ ťa nikto vyhnať nemôže.
Našťastie, naprieč plážou nájdeš zopár miestnych reštík, kde sa vieš najesť či kúpiť si drink od miestnych a tiež sú tam 3 miesta, kde si vieš prenajať slnečník a lehátko (keď sme tam boli my, všetky boli polorozpadnuté a špinavé, takže sme si nič neprenajali, no ďalej v článku ti dávam konkrétne lokácie).
Nás zachránil v klube Aqua Esmeralda, kde za 40USD konzumného na deň na osobu ponúkali možnosť zostať u nich na lehátkach či posteliach. Pre mňa bolo toto miesto absolútne dokonalé – bolo na konci pláže, takže tam bolo minimum ľudí a v reštike bolo super jedlo, drinky aj ovocné šťavy. Za klubom Esmeralda sa práve stavajú luxusné apartmány, ktoré sa predávajú.
Klub je akési miesto, ktorým sa prezentujú developeri pri predaji klientom – takže to tam všetko super fičí. Otázne je, aké to bude, keď už budú apartmány stáť a bude tam chodiť viac ľudí.
Okrem Esmeraldy sa úplne na konci pláže nachádzajú apartmány Cadaques. Tie sa dajú booknuť cez Airbnb a aj sme nad nimi rozmýšľali, no nakoniec sme si bookli niečo viac centrálne, nemám teda priamu referenciu. Cadaques sú od Esmeralda beach clubu vzdialené cca 5-10 minút chôdze cez pláž.
Tu som spravila mapku aj s tipmi k pláži a ubytovaniu. Daj si bacha hlavne na časť pláže, kde už nie je piesok, ale iba kamene a tiež na ubytovania, ktoré sa nachádzajú za hotelom Wyndham. V popise majú, že sa nachádzajú 200m od pláže, no ide o vzdialenosť vzdušnou čiarou. Cez Wyndham sa prejsť nedá, a tak každý musí celý 1km dlhý hotel obísť. Vstup na pláž je najbližšie tu.
My sme o Wyndham rezorte nevedeli a ubytovali sme sa vo veľmi super ubytku Playa Blanca, ktorý sa nachádza hneď oproti hotelu Wyndham, 200m od pláže. Najbližší vstup na pláž je však 800m. Napriek tomuto bolo Playa Blanca super ubytovaním – odporúčam ho každému, kto chce príjemný, pokojný hotelík s krásnou záhradou, čistými izbami a veľmi milým prenajímateľom (Talianom).
V Bayahibe Dominicus sme náš výlet naprieč Dominikánskou republikou nielen začínali, ale aj končili. Posledné tri noci sme zvolili ubytovanie bližšie k pláži – 200 metrov vo Ville Preciosa. Toto ubytovanie tiež prenajíma Talian. Vila Preciosa má apartmány aj izby, my sme tam bývali ôsmi v 3 apartmánoch. Ubytovanie bolo v pohode – taký dominikánsky štýl. Super bol pomer cena-kvalita-blízkosť k moru. Toto ubytovanie môžem tiež odporučiť, aj keď v Playa Blanca sa mi páčilo viac.
Pozor na Penthouse apartmán, ktorý Villa Preciosa prenajíma – ten je v rezidencii Tamarindo, ktorá je od mora vzdialená asi 700m. Je to veľmi pekná rezidencia, no je oveľa ďalej ako zvyšné apartmány vo Villa Preciosa. Nerozumiem tomu, prečo ponúkajú apartmán, ktorý sa nachádza úplne inde, no daj si na to pozor.
Dominicus je mestečko Talianov
Mimochodom, Dominicus je exkláva Talianov. Keď sa tu otváral hotel Wyndham, priniesol si so sebou veľa zamestnancov z Talianska. Niektorí z nich sa tu usadili a dnes pracujú v turizme – majú menšie hotely či cestovné kancelárie, ktoré robia výlety po okolí. Niektorí si založili reštaurácie či potraviny, kde predávajú talianske dobroty.
Ja osobne som veľmi rada vyhľadávala ich služby – či už išlo o výlety alebo jedlo. Oni majú totiž európsky štandard, o čom sa domácim Dominikáncom ani len nesníva.
Doprava po Bayahibe a Dominicus
Bayahibe mesto a Dominicus sú od seba vzdialené pár kilometrov. Všeobecná cena za taxík z Bayahibe do Dominicusu alebo opačne je 10USD. Dominicus je malinká dedinka, chodíš hlavne pešo a v zásade nepotrebuješ na dopravu auto – všade vieš chodiť pešo.
Jediné dva prípady, kedy by som odporúčala mať auto je:
- v prípade, že by si býval/a ďaleko od pláže a chcel/a by si chodiť na pláž autom (pri verejnom vstupe na pláž, tu sa dá zaparkovať, no platí sa)
- ak by si býval/a v apartmánoch Cadaques. Tie sú pomerne ďaleko od reštaurácií či obchodov v Dominicuse a reštaurácia priamo v Cadaques má dosť zlé hodnotenia.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Moje tipy na ubytovania v Dominicus Bayahibe
Spätne by som radila každému, aby ubytovanie v Dominicus riešil dostatočne vopred (aj celkovo všetky ubytovania v Dominikánskej hlavne, ak ste väčšia skupina), pretože hotely sú malé, majú pár izbičiek a rýchlo sa vybookujú.
Úprimne, ani jedno ubytovanie v Dominicuse pre mňa nespĺňa ideálne kritéria, pretože beachfront sú iba all inclusive rezorty alebo apartmány Cadaques, ktoré však nemajú veľmi dobré hodnotenia. Blízko vstupu na pláž sa nachádzajú vily, ktoré sú zariadené v dominikánskom štýle – nie sú to najkrajšie ubytká na svete, no dajú sa. Výber nie je vôbec najširší, aj preto odporúčam rezervovať ubytovanie dostatočne vopred.
Tipy na ubytovania blízko pláže
- Dream Home Caribbean Dominicus Villa – ideálne pre 4-6 ľudí
- Palma Real – ideál pre 4 osoby
- Vanilla House – ideál pre dvoch (pozor, dá sa booknuť na minimálne na 7 nocí a viac)
- Villa Preciosa – tu sme boli my, ubytovanie bolo v pohode. Villa má viacero izieb, ideál teda pre 2 osoby, 4 osoby, ale aj väčšie skupiny.
- Caraibidimari – ideál pre 2-3 osoby
- Airbnb pre max 4 osoby
- Villa Federica – nenachádza sa na žiadnom rezervačnom portáli, no išli sme okolo nej a mali tam ceduľu s číslom, že prenajímajú ubytovanie. Zvonku to vyzeralo super a lokalita bola fakt 100m od vstupu k moru. Zdieľam ich číslo – +18293431126. Skús im napísať – ideálne po španielsky (kto nevie španielsky, prelož si cez Deepl.com).
Tipy na ubytovania ďalej od pláže
- Playa Blanca – tu sme boli my, majiteľ je veľmi milý (Talian), izby tiež veľmi fajn, každá má vlastnú kuchynku. Jediná nevýhoda je vzdialenosť k moru – 700m (a nie 200m ako avizujú). Ak by bolo toto ubytovanie bližšie, prišlo by mi najideálnejšie zo všetkých. 🙂
- Casa Caribe – toto je veľmi pekné, no od pláže vzdialené 600m.
- BB Luna – toto ubytovanie vyzerá tiež fajn, no treba rátať, že na pláž je to 800m, nie 250m ako avizujú.
Reštaurácie v Dominicus Bayahibe
- Vďaka talianskemu vplyvu nájdeš v Dominicuse top taliansku reštiku, ktoré sa kvalitou jedla vyrovnajú talianskym reštikám napríklad v Bratislave. Volá sa Bella’mbriana al Caribe – Pizzeria Italiana.
- Okrem tejto talianskej reštiky sme si veľmi pochutili v mexickej reštaurácii Frida, ktorú si založil mexicko-dominikánsky pár. Mexické jedlo je tam fakt chutné a priestory reštaurácie príjemne farebné a veselé.
- Ďalšia dobrá taliansko-dominikánska reštika je tiež táto. Neprišla mi až tak taliansky orientovaná ako Bella’mbriana, no jedlo bolo veľmi chutné.
Reštaurácie priamo na pláži dostupné pre každého
Na pláži je veľa barov a reštík, no sú dostupné iba pre all inclusive klientov. Niektoré sú však otvorené pre všetkých:
- Las Palmas reštaurácia – obávam sa, že ju zrušili, pretože my sme ju nevideli. Dávam ju ale pre istotu sem, pretože má perfektné hodnotenia na googli a jedlo vyzerá super. Snáď ju znovu otvoria.
- Grill Lobster by Carlos – ďalšia lokálna reštika. Podľa hodnotení je na pláži, no samotná reštaurácia je za suvenírovými obchodmi. My sme jedli v nej, no zjavne ti vedia dať stôl aj na pláž.
- Aqua Esmeralda beach club – tu je reštaurácia pre každého, jedlo je chutné, je to skôr európsko-americko-ázijské menu. Ja som tu mala poké šalát, lososa v kokosovej omáčke, club sandwich a lávový koláčik – všetko bolo veľmi chutné.
Kde si môžeš prenajať slnečník a lehátko, ak nebývaš v all-inclusive
Na pláži som našla tieto dve miesta, kde lehátka prenajímajú domáci. Prvé je priamo pri verejnom vstupe na pláž – a druhé je približne tu.
Treťou možnosťou je zaplatiť si Day Pass v Aqua Esmeralda beach clube. Bude ťa to stáť konzum vo výške 40USD, no budeš mať krásne, čisté lehátka a pláž takmer len pre teba. My sme boli v Esmeralde 4 dni a príde mi to ako najlepšie miesto, ktoré ti môžem odporučiť.
Tipy na výlety v okolí Bayahibe
99% turistov ide z Bayahibe na výlet na ostrov Saona. Ten je známy krásnymi plážami. Okrem Saony sa dá ísť ešte aj na ostrov Catalina. My sme boli na ostrove Saona.
Tipy na výlet na ostrov Saona
Saona je bezpochyby veľmi pekný ostrov s ešte krajšími plážami. Chýry o tejto kráse sa však rozkríkli už dosť dávno a dnes tam chodí väčšina turistov, ktorí sú ubytovaní v Bayahibe či Punta Cane alebo Bavaró.
Keď máš na nádhernej pláži 1000 ľudí, tak trochu stratí svoje čaro. A aj preto je dôležité vybrať si správny výlet na ostrov Saona. Ak totiž pôjdeš s generickou spoločnosťou, vyrazíš o 9:00-9:30 a pôjdeš presne na tie pláže, na ktoré pôjde v tom istom čase ďalších 20 lodí s turistami.
My sme sa našťastie tomuto vyhli vďaka tipu od jednej mojej čitateľky. Tá mi odporučila taliansku spoločnosť, ktorá robí výlety na ostrov Saona inak – jednak chodia skôr, chodia z Bayahibe Dominicus a nie z Bayahibe mesta, ale hlavne – na ostrove Saona idú na najvzdialenejšiu pláž, kde nie je takmer nikto, iba naša 8-členná skupina + ďalšia 35-členná skupina tej istej spoločnosti.
Počas výletu sme videli hviezdice a korytnačky, mohli sme šnorchlovať. Okrem nich sme sa kúpali na krásnej pláži (Canto de la Playa) a mali super chutný obed.
Keďže sme boli ôsmi, vybrali sme si súkromný výlet súkromnou loďou. Stálo nás to 1000USD (125USD na osobu). Skupinový výlet stál 75USD na osobu. Ako súkromná loď sme išli na tie isté miesta ako skupinový výlet, rozdiel bol v tom, že sme mali v cene viac rumu, na obed sme sedeli pri vlastnom stole a mali vlastného sprievodcu pre nás 8 (bol to šéf spoločnosti Gabriel, Talian. Mne extrémne vyhovovalo, že som sa ho mohla čokoľvek pýtať a dal mi európsky pohľad).
Tu je kontakt na Gabriela a jeho spoločnosť – píš mu kľudne cez Whatsapp. Hovorí anglicky, španielsky a taliansky. Kľudne ho odo mňa pozdravuj. Nemám pre teba žiadnu zľavu a naopak – ani ja nedostanem za odporúčanie žiadnu províziu, jednoducho mi len prišiel veľmi super a celá tour bola dobre spravená.
Verím, že som ti dala praktické tipy na dovolenku v Dominikánskej ako sľúbil názov článku.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.