Toto je hostblog. Ďakujeme Janke za napísanie článku o Jamajke.
Na konci článku som pripravila aj ťahák s tipmi na ubytovanie na Jamajke.
Kedy ísť na Jamajku?
Jamajka má príjemné, vyššie teploty po celý rok. Za najchladnejší sa považuje január, stále s priemernou teplotou okolo 24 °C. Rizikovejšie je cestovať na jeseň, počas sezóny hurikánov, ktoré Jamajku úplne neobišli ani v nedávnejšom období.
Od decembra do marca trvá hlavná turistická sezóna, plno je ale po celý rok. Hoci v jarných a letných mesiacoch občas zaprší (krátke, prudké prehánky), toto obdobie je na návštevu najideálnejšie. Akurát by som sa za dažďa vyhla niektorým miestam.
Dunn’s River Falls boli v pohode, no menší Mayfield Falls, a občas i Martha Brae, boli ako bažina.
Ako sa dostať na Jamajku
Máte dve možnosti ako sa dostať na Jamajku. Buď letecky alebo výletnou loďou.
-
Letecky na Jamajku
V krajine sú tri medzinárodné letiská v mestách Kingston, Ocho Rios a Montego Bay. V ponuke sa objavujú predovšetkým akciové letenky do Montego Bay. Napríklad ide o lety z Viedne alebo z Varšavy. Cena letenky sa v sezóne šplhá k sume 480 eur, v zľave dokonca 360 eur.
Ako striehnuť na lacné letenky na Jamajku?
Odporúčam si nastaviť price alerty na flightor na sledovanie lacných leteniek. Ak cena klesne pod tú, ktorú ste si nastavili, príde vám upozornenie mailom.
Ako nastaviť price alerty na flightor si prečítajte v tomto článku.
-
Výletnou loďou
Jamajka je obľúbená zastávka výletných lodí. Kotvia v prístavoch v Montego Bay, Ocho Rios a Port Antonio. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, poradila by som vám Ocho Rios. Terminál tohto mestečka je veľmi blízko populárnych prírodných atrakcií i pláží. Budete mať šancu niečo vidieť aj si užiť kúpanie bez zbytočného stresu a 5 hodinového sedenia v autobuse.
Čo sa oplatí na Jamajke vidieť
- Vodopády – obľúbenou aktivitou je štveranie sa na kaskádovité vodopády. Dunn’s River Falls sú najznámejšie aj najadrenalínovejšie. Sem chodia všetky výletné lode. Vyberte sa sem mimo sezóny, cez víkend alebo v týždni skoro ráno/neskôr večer. YS Falls, Cool Blue Hole, Konoko Falls, Mayfield Falls sú menej turistické a menšie. I tu môžete skákať do vody, plávať v jazierkach, liezť vodopádom.
- Martha Brae („rafting“) – splavovanie nádherne sfarbenej vody na bambusovom rafte.
- Black river – plavba riekou, ktorá je domovom krokodílov. Je tu nádherná vegetácia i mnoho živočíchov.
- Green grotoo caves – jaskynný komplex na severe Jamajky.
- Columbus Park – miesto, kde Kolumbus prvý krát zakotvil na Jamajke.
- Rose Hall – údajne dom jamajskej čarodejnice, leží vysoko na svahu a pozerá na more.
Aktivity od výmyslu sveta. Jamajka je turistické ihrisko a vďaka tomu má kopu zaujímavých aktivít. Môžete plávať s delfínmi (Dolphin’s cove), spúšťať sa na boboch (Mystic Mountain). Užiť si Zipline alebo „splaviť“ rieku v gumovom kolese.
Pláže na Jamajke
1. Montego Bay
Letovisko sa nepýši tými naj plážami na Jamajke, stále sú ale krásne. K dispozícii máte súkromné pláže, kde sa platí vstupné, ale sú plne vybavené a strážené a prírodné pláže bez ležadiel, slnečníkov, bezpečnostnej služby. Sú hojne využívané domácimi. Nie sú udržiavané a neboli vždy najčistejšie.
Súkromné pláže
- Doctor’s Cave na Hip Stripe je jednou z najznámejších pláží Jamajky. Má nádhernú vodu, plno aktivít a príjemné prostredie. Ale i veľa turistov z výletných lodí.
- Hardrock je blízko, asi 5 minút jazdy, od terminálu. Má úzky pás piesku s krásnym morom. Láka na plážový klub s bazénom, reštauráciou a hlučnou hudbou. Ak ste člen posádky, máte vstup zadarmo.
- Aquasol Beach & Theme Park. S atrakciami ako vodné trampolíny, kajaky a šliapadlá je to viac zábavný park než pláž.
Prírodné pláže
- Dead End beach je úplne posledná pláž vedľa letiska. Ak je čistá, je tu krásne. Lietadlá vám tu lietajú rovno nad hlavou. Má malý bar s jamajskými jedlami a nápojmi za fajn ceny.
- Dump-Up Beach and Events Park leží na začiatku Hip Stripu. Príjemné miesto na relax pod palmou a plávanie. Konávajú sa tu hudobné predstavenia a festivaly.
- One Man Beach je hneď vedľa pláže Dump-Up. Krásna, ale častejšie bola znečistená.
2. Pláže v Ocho Rios
Väčšina z pláží v meste je obsadená veľkými hotelmi. Stále ale nájdete príjemné verejné a súkromné pláže. Platí, že čím bližšie k terminálu, tým sú počas prítomnosti výletných lodí plnšie.
- Ocho Rios Bay Beach je organizovaná pláž priamo v meste. K dispozícii sú bary, reštaurácie a aktivity. Vstupné je pár dolárov.
- Bamboo Beach. Na jednej z najkrajších pláží na Jamajke sa udomácnil plážový klub. Je veľmi obľúbená u výletných lodí, chodia sem i exkurzie. Býva preplnená a jedlo i vstup patria k najdrahším.
- James Bond Beach, kde sa natáčal film Dr. No. Príjemná, malá pláž nie je taká populárna. Nájdete ju asi 20 minút jazdy od centra. Tiež sa platí pár dolárov.
- Mahogany Beach malá, izolovaná zátoka v meste, asi 25 minút pešo od prístavu. Zatiaľ bezplatná.
- Little Dunns River beach je „tajná“ mini pláž pod Dunn’s River Falls. Nedotknutá pláž je bez plavčíka a vybavenia. Nachádza sa asi 5 minút jazdy od prístavu.
3. Pláže v Negrile
Negril parí k top plážovým destináciám svete. Má dlhú, 7 míľovú bielu pláž s veľmi pozvoľným vstupom do nádherne modrého mora. Rozsiahlu časť pláže okupujú podniky a hotely. Bloody Bay je domovom väčších all-inclusive rezortov. Long Bay patrí i menším rodinným hotelom.
Hotely a niektoré plážové kluby si účtujú za vstup na pláž. Stále je ale veľa miest, kde sa dostanete bezplatne. Nájdete na nej i pokojnejšie miesta, kde nebude stovka ležadiel a za nimi hlučný bar. Ale i také sú, keby ste náhodou chceli.
Pláže ležia na severnej strane, na južnej sú zase obrovské útesy, vytŕčajúce z azúrového mora. Aj v tejto oblasti je pár zaujímavých hotelov s parádnymi výhľadom. Na jednom z útesov je Rick’s Café, jedna z najpopulárnejších kaviarní na svete. Známa je svojim výhľadom, rum punchom, skokanmi a západmi slnka.
Negril je pre všetkých, čo túžia po dovolenke na nádhernej pláži. Je ideálny na relax, menej už ako východiskový bod na spoznávanie krajiny.
Všetky súkromné a verejné pláže na Jamajke som zaznačila v mapke nižšie:
Doprava na Jamajke
Rozdelím ju do dvoch kategórií. Na turistickú, ktorá je pohodlnejšia, občas rýchlejšia a drahšia. A lokálnu, ktorá je neporovnateľne lacnejšia, ale i menej pohodlná a niekedy zdĺhavejšia. Platí to pre dopravu v mestách aj medzi mestami. Tiež keď hovoríme o taxíkoch a autobusoch.
V prípade, že máte vyhliadnuté miesto, na ktoré sa dostáva komplikovanejšie, a nechcete sa zdržiavať zdĺhavými presunmi, pouvažujte o prenájme auta aj s vodičom. Sama s tým skúsenosti nemám, cestovatelia z blogu Katalerko to využili v Negrile. Z ich článku posúvam tip na konkrétneho vodiča. Volá sa Wayne Brookse. A tu je jeho číslo: +1 876 846 5616.
Taxíky
Používajte taxíky (aj minibusy) s červenou poznávacou značkou. Tie s bielou sú ilegálne, nepoistené a potenciálne nebezpečné. V podstate je to každý domorodec s vlastným autom.
Charter taxi (turistické)
Sú drahšie, lepšie, krajšie autá s upravenými vodičmi. A bez nápisu „route taxi.“ Poskytujú privátne služby, takže (ak sami nechcete) nebudete sa o ne deliť. Sú teda o poznanie pohodlnejšie. Ceny od miesta k miestu majú fixné a oveľa vyššie ako „lokálne“ taxíky. Platí sa za auto, nie za každú osobu zvlášť.
Route taxi (lokálne)
Sú to vlastné (ale registrované, s povolením) autá domácich. Bývajú v rôznom technickom stave. Majú nápis „route taxi“ a červenú poznávaciu značku. Premávajú v rámci miest a ich veľmi blízkom okolí.
Auto zdieľate s inými cudzími ľuďmi. Platí sa za osobu, nie za auto. Sú lacnejšie ako charter taxi.
Ceny nie sú fixné, treba zjednávať. A bez dohody na cene do auta nesadať. Napríklad z letiska (v Montego Bay) sa dostanete za 100-200 JD, závisí od vašej schopnosti zjednávať.
Lokálne minibusy
Zabezpečujú prepravu medzi mestami. Nemajú určené zastávky, stoja tam, kde si želajú ľudia. Môže sa stať, že sa inak 2 hodinová cesta s „obchádzkami“ pretiahne na 4. V mestách majú „nádražia“ tzv. dopravné centrá (transport centre).
Vždy je tam niekto, kto vás k správnemu minibusu navedie, ale zvládnete to aj sami. Okrem červenej poznávacej značky majú smer jazdy nalepený na bočných dverách. Vodiči využívajú ich kapacitu na maximum, takže bývajú preplnené.
Sú ale lacné, cca 10 JD za kilometer, do Ocho Rios (z Montego Bay) sme platili 1000 JD. Knutsford Express stojí na tej istej trase 2000 JD. Nie do všetkých miest sa dostanete bez prestupu. Napríklad na ceste z Montego Bay do Negrilu sa prestupuje v meste Lucea. Dajte si na to pozor, kamaráti kvôli tomu skoro zmeškali loď.
Autobusy Knutsford Express
Premávajú po celej Jamajke, majú určené zastávky. Spájajú väčšie mestá a obľúbené turistické lokality. Sú to moderné, klimatizované autobusy, na Jamajku nevídalo rýchle a presné.
Sú o niečo drahšie ako minibusy. Rozdiel ale nie je likvidačný. Niekedy sa oplatí pár eur si priplatiť za pohodlie a najmä priamu jazdu.
Lístky sa dajú kúpiť priamo na mieste. Cena závisí i od toho, ako skoro si ich zarezervujete. Výhodnejšie je zabezpečiť si ich vopred, cez internet knutsfordexpress.
Prenájom auta na Jamajke
Nemyslím si, že šoférovať na Jamajke je dobrý nápad:
-
- Jazdí sa tu po anglicky, čiže vľavo.
- Väčšina ciest je úzkych a v zlom technickom stave.
- Domáci jazdia divoko.
- V mestách, hlavne v Montego Bay, býva dopravný chaos.
Veľmi rada s vami zdieľnem ťahák s tipmi na ubytovanie, kde som vám spísala, v ktorých oblastiach na ostrove sa oplatí bývať. Všetky som dala do ťaháka, ktorý nájdete na konci článku.
Stravovanie na Jamajke
Jamajka nepatrí medzi gastronomické raje. Pochutíte si ale aj tu.
Odporúčam vyskúšať:
- Ryžu – je považovaná za jedlo chudobných a “ide” ku všetkému. Je chutná, šťavnatá. Najtypickejšia je s červenou fazuľou, varená v kokosovom mlieku.
- „Jerk“ mäso – je to, zjednodušene povedané, mäso marinované v lokálnej zmesi až 20 korení a grilované. Výsledná chuť je pikantno-slaná. Najobľúbenejšou voľbou je kura. V ponuke je už i hovädzie, bravčové, krevety, zelenina a tofu.
- Morské plody a ryby.
- Mnoho druhov exotického ovocia, ktoré neviem ani pomenovať. Na plážach dostať kokosové orechy.
- Vyprážané platany musíte taktiež ochutnať.
Kávičkári, neodchádzajte bez Bluе Mountain Coffee, vraj jednej z najlepších káv na svete. Veľmi dobrý je aj rum z miestnej cukrovej trstiny, hoci nie je taký slávny ako kubánsky.
Tipy na reštaurácie na Jamajke
Podobne ako v Ázii, ani tu sa nemusíte báť staviť na lokálne jedlá na ulici. V mestách sú to malé akoby kuchynky miestnych, kde sa najete do sýta za 5-10 USD. Tu majú najlepšie lokálne jedlá. Neobíďte ani mieste „pekárničky“ a vyskúšajte patties.
Výborné ovocie majú na trhu a takisto vo vozíkoch/stánkoch, často len tak, pri ceste.
V prípade, že chcete vyskúšať lokálne jedlá, ale nie na ulici, stavte klasické reštaurácie.
Tipy na reštaurácie v Montego Bay:
Tipy na reštaurácie v Negrile:
Tip na reštauráciu v Ocho Rios:
- Margaritaville – je rozšírený po celom Karibiku. Takýchto podnikov medzinárodnej, európskej a americkej (turistickej) kuchyne (fast foodu) je na Jamajke plno. Hoci jedlo nie je najhoršie, nájdete aj lepšie. A cenovo prijateľnejšie. Nám sa nechcelo hľadať.
Vodu, snacky a podobne nakúpite v každom meste v priemernom jamajskom supermarkete. Vždy je nejaký v centre alebo na turistických uličkách.
V Montego Bay je obchod Mega, ktorý má i „modernejší“ sortiment a patrí k najlacnejším.
Bezpečnosť na Jamajke
Existuje k nej tisíc a jedno varovaní. Nenechajte sa nimi odradiť. So zvýšenou opatrnosťou, zdravým rozumom a vyhýbaniu sa miestam, ktorým sa vyhýbať treba, sa vám nič nestane.
- Gangy (a drogy) – násilná kriminalita sa turistov skôr netýka. Týka sa domácich a gangov. To znamená nekupovať drogy (od podivných indivíduí). A brať vážne výstrahy pred konkrétnymi lokalitami. Niektoré časti miest sú obzvlášť nebezpečné aj za svetla.
- V menej turistických častiach si zachovajte ostražitosť, aby vás neokradli.
- Turistov postihujú krádeže šperkov, hotovosti, elektroniky. Nepútajte pozornosť drahými vecami. Nenechávajte ich bez dozoru na pláži, ani v reštaurácii, v hoteli využívajte trezor.
- Počas pobytu vám neraz ponúknu trávu. Nechám na vašom zvážení. Vedzte, že kupovanie, držba a užívanie marihuany (a ostatných drog) je ilegálna.
- Jamajčania sú priateľskí, ale svojskí. Biely turista pre nich znamená peniaze. Budú sa snažiť nadviazať kontakt, pomôcť. Nikdy ale nie zadarmo. Nebývajú agresívni, len poriadne otravní. Zväčša na nich platí jednoduché „nie, ďakujem“.
- Predavači sú podobní – slabšie povahy dokážu zastrašiť. Tiež nie sú nebezpeční. Najagresívnejší sú v Montego Bay, prejsť ulicou plnou obchodov tu bolo dosť nepríjemné.
- Na Jamajke fičí obrátený sexturizmus. Turistky oslovujú „plážových nabíjačov“ (a naopak). Neodsudzujem, radím chrániť sa (pohlavné choroby sú veľmi rozšírené) a používať zdravý úsudok, aby sa z dobrodružstva nevykľulo prepadnutie, únos a pod.
- V letoviskách funguje turistická polícia v čiernych nohaviciach a bielych klobúkoch. Majú za úlohu znižovať kriminalitu, poradiť a snažiť sa, aby turisti neboli otravovaní.
Extra tipy, ktoré v bedekri nenájdeš
- Jamajka je drahá. Cenami atakuje aj Kajmany. Rátajte s tým, aby ste neboli šokovaní ako ja.
- Zásuvky sú s dvomi plochými kolíkmi (ako v USA), budete potrebovať adaptér.
- Wifi pokrytie je všeobecne rozšírené v kaviarňach, reštauráciách a hoteloch. Je celkom rýchle a spoľahlivé.
- Úradný jazyk na Jamajke je angličtina.
- Ak sa chystáte do džungle, vezmite si repelent. Ak chcete liezť vodopádmi, zoberte si topánky do vody. Prenajímať si ich na troch miestach vás vyjde drahšie.
Ako sa dostať z letiska Montego Bay alebo Ocho Rios
Niektoré lepšie hotely majú zahrnutý v cene aj transfer z letiska. U iných si ho môžete doplatiť. Až na pár výnimiek majú ale ceny vysoké. Letiská sú k turistickej zóne blízko, jednoznačne odporúčam zobrať si route taxi, ktoré nájdete bez problémov pred terminálom. Ak by ste chceli skúsiť niečo crazy hneď na začiatok, vyberte sa z letiska peši.
Peši
Zaujímavosťou je, že letisko v Montego Bay (ale i v Ocho Rios) je prakticky v meste. Tak blízko, že do niektorých hotelov prejdete za cca 20 minút pešo. Z letiska v Montego Bay prejdete na Hip strip asi za 15 minút. A skutočne to niekomu napadne. Stretla som Kanaďanov, ktorí sa na to dali. Priznali, že to nebolo úplne najpríjemnejšie. Ťahajúc sa s kufrom popri ceste boli atrakciou. Každý na nich trúbil, zastavoval sa a ponúkal im odvoz.
Ako sa dostať z letiska Montego Bay do Negrilu, Ocho Rios alebo iného strediska
Takisto je najlepším riešením využiť route taxi, ktorým sa odvezte do časti Dowtown. K dopravnému centru alebo na zastávku Knutsford Expressu. Podľa toho, ktorý z nich na ďalšiu cestu využijete. Ceny taxíkov vo svete si viete pozrieť kliknutím na tento odkaz.
Ťahák s tipmi, kde sa ubytovať na Jamajke
Spravila som ťahák s tipmi na ubytovanie na Jamajke. Je to ťahák ktorý ti rada zdieľnem, stačí keď mi nižšie napíšeš kam ti ho mám zdieľať a príde ti behom pár minút.
Zhrnutie článku v bodoch:
Doprava: na Jamajku sa dá dostať výletnou loďou alebo letecky. Priletieť môžete na tri letiská: Kingston, Ocho Rios a Montego Bay. Cena letenky v sezóne sa šplhá k 480 eur, v zľave dokonca 360 eur.
Doprava po ostrove: po ostrove sa viete prepravovať taxíkmi, autobusmi alebo si požičať auto. Ak máte vyhliadnuté mesto, na ktoré sa komplikovanejšie cestuje, odporúčam vám auto so šoférom. Mám aj konkrétny tip na taxikára: Volá sa Wayne Brookse. A tu je jeho číslo: +1 876 846 5616.
Stravovanie: Jamajka nepatrí medzi gastronomické raje, no pochutnáte si aj tu. Neobíďte miestne „pekárničky“ a vyskúšajte patties. Tipy na konkrétne reštaurácie nájdete v článku vyššie.
Drogy: určite neodporúčam kupovať od podivných indivíduí. Berte výstrahy pred konkrétnymi lokalitami vážne. Niektoré časti miest sú obzvlášť nebezpečné aj za svetla.
Sexturizmus: Na Jamajke fičí obrátený sexturizmus. Turistky oslovujú „plážových nabíjačov“. Neodsudzujem, radím chrániť sa (pohlavné choroby sú veľmi rozšírené) a používať zdravý úsudok, aby sa z dobrodružstva nevykľulo prepadnutie, únos a pod.
Jamajka je drahá. Cenami atakuje aj Kajmany. Rátajte s tým, aby ste neboli šokovaní ako ja.
Možno ťa zaujmú aj tieto články
Ďakujem ti za prečítanie článku s tipmi od Janky. Ak sa ti článok páčil potešíš nás milým komentárom.
Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka na cestovaní na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád/rada cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s ,,mojimi” loďami po svete.
Instagram: Loďou po svete
Blog: Loďou po svete