Ahoj! ?

Volám sa Janka a vítam ťa na mojom Travelhacker blogu (o tom, že si na správnom mieste, svedčí aj ocenenie Bloger roka, ktoré som získala vďaka mojim čitateľom a fanúšikom). V článkoch, ktoré tu nájdeš, pomáham ľuďom ako si ty, cestovať po svete šikovne a lacno.

Som úplne normálna baba, ktorá žije na Slovensku  a nech sa mi vo svete akokoľvek veľmi páči, rada sa stále vraciam naspäť. Sama vďaka cestovaniu získavam kopec inšpirácie, čas sama pre seba a nové intenzívne zážitky. Verím, že cestovanie a spoznávanie nových krajín mení pohľad na svet a rozširuje obzory.

Môžem to nazvať aj konkrétne: získaš sebavedomie, keď úspešne vyriešiš nečakané situácie; nabiješ sa energiou, ktorú ti dodajú ľudia z iného kultúrneho prostredia; zažiješ kopu zábavy, na ktorú budeš spomínať po zvyšok roka; ochutnáš neskutočne dobré jedlo, lebo každá krajina má svoje “brynzdové halušky”, ktorými su preslávení…

Som presvedčená, že keď to funguje u mňa a ďalších stoviek milovníkov cestovania, tak podobný efekt musí mať cestovanie na každého. ? Aj na teba. A preto chcem, aby Slováci viac cestovali do zahraničia.

A čo pre to robím?

Na blogu (a denne aj na sociálnych sieťach) dávam mojim čitateľom maximálne praktické a komplexné tipy, ako na cestách ušetriť čas, nervy a peniaze. Žiadne motivačné frázy a všeobecné reči… Brrrrrrr!

Keď budeš čítať akýkoľvek príspevok odo mňa, ver, že ti dá KONKRÉTNY tip (webstránku, postup, checklist, reálny príbeh, skutočnú udalosť, video návod, tutorial…), nech ho vieš hneď pretaviť do praxe.

Týmto riešim dva najzákladnejšie problémy, ktoré ľudia väčšinou pri cestovaní majú:

  • nevedia, kde začať,
  • myslia si, že cestovanie je drahé, časovo náročné a plné potenciálne stresujúcich situácií.

Čo vôbec nie je pravda. Samozrejme, ak vieš, ako na to. A preto som skutočne vďačná, že si na mojom blogu. Si v správnych rukách.

Vďaka mojim tipom a návodom na blogu (ktoré si prečítalo vyše 700 000 ľudí) tak denne vyrazí do sveta splniť si svoje cestovateľské sny niekoľko desiatok až stoviek Slovákov.

Vitaj medzi nimi! ?

A teraz menej vážne. Toto o mne na 95% nevieš!

➡ Milujem kávu… Aj na cestách mám vždy zistené top kaviarne a dobré cappuccino so srdiečkom či rozetkou mi vždy spraví deň. Okrem toho mám rada filter – V60. Ak nepoznáš, zbehni do dobrej kaviarne a vypýtaj si kávu spravenú cez V60tku.

➡ Moje najobľúbenejšie jedlo je… TAKMER VŠETKO. Bez srandy. Mojím snom je mať externý žalúdok, aby som mohla jesť stále. Nie som vegán, vegatarián, paleo ani iné štýly jedenia, no najviac mi vyhovuje kombinácia veľa zeleniny a syrov. Nepohrdnem výborným steakom, ale ani čerstvo pripravenými lasagnami či pravou talianskou pizzou. Za jedlo som ochotná míňať nekresťanské peniaze.

➡ Do lietadla si so sebou stále beriem knihu, film, audiobook, či čítačku kníh. Bez toho to nejde. Ideálne je, keď si kúpim novú knihu na letisku a rovno sa na ňu vrhnem v lietadle.

➡ Pred pár rokmi som prepadla cestovaniu, ktoré stále milujem (a asi už aj navždy budem). Rok 2018 bol pre mňa ale v znamení nového hobby, a to tancovania. Začala som jednou hodinou týždenne, teraz je to 5-10. Salsa, bachata a ktovie, čo ešte príde. ?

Je Travelhacker o lowcost cestovaní?

Slovo “ušetriť” mnohí spájajú s lowcost cestovaním. To nie je môj prípad. Zbožňujem skúšať nové jedlá, vidieť nové miesta a celkovo nové zážitky. A poviem to rovno – na tých jednoznačne nešetrím. ?

Moja filozofia je, že nechcem zbytočne platiť viac tam, kde netreba. Prečo by som napríklad kupovala letenku za 500€, keď ju môžem mať za 350€? Rovnako pri ubytovaní – nedám za izbu v hoteli 60€, keď tú istú v tom istom hoteli môžem mať za 40€. Verím, že mi rozumieš. ? Podobne to platí s časom a nervami – ak sa to dá vybaviť rýchlo a pohodlne, nechcem s tým stráviť 2 dni a mať z toho stresy.

Krásne to vystihuje jedno slovo – smart/šikovnosť. Jasné, že študenti majú nižší rozpočet, ako pracujúci. Pracujúci však majú zas menej času na organizovanie, ako študenti. Starší cestovatelia chcú často viac pohodlia a komfortu.

Každý má to “svoje”. A to beriem do úvahy, preto na mojom blogu nájdeš tipy na to, ako ten TVOJ výlet či dovolenku zorganizovať šikovne a ušetriť čas, nervy a peniaze.

O mne

Začínala som so študentským budgetom a veľkou chuťou cestovať. Tak veľkou, že som sa postupne naučila ako cestovať šikovne a lacno.

Do exotiky cestujem za cenu letnej dovolenky v Európe a mám za sebou destinácie ako ZanzibarFilipínyMaldivyBrazíliaSri LankaIránMaroko, KaribikMachu Picchu v PeruNew YorkNepál či SeychelyVýlety po Európe sú pre mňa otázkou pár drobných.

Travelhackra som založila ako študent. Nemala som zvyšné tisíce pod vankúšom, no chcela som cestovať. Hovorí sa, že keď človek veľmi chce, vždy nájde cestu. A ja som tak veľmi chcela vidieť svet…

Našla som spôsob, ako cestovať šikovne a lacno.

Už ako študent som precestovala Seychely, Maldivy a Brazíliu. Aby som pomohla aj ďalším, založila som tento blog, na ktorý som písala a stále píšem moje tipy. Necelé dva roky po založení blogu som slávila prvé veľké úspechy. Bola som zvolená za Blogerku roka 2017. ĎAKUJEM. Odvtedy patrí môj blog medzi najčítanejšie slovenské travel blogy a ročne má cez 1 MILIÓN zobrazení. Mojím receptom na úspech sú praktické články. Dlhé, no poctivé. Nielen ako cestovať lacno, ale ako cestovať šikovne. Píšem ich také, aké by som si sama chcela pred mojím výletom prečítať.

Nech hľadáš rady o konkrétnej destinácii alebo bookovaní letenky, ubytka, auta a ďalších vecí, ktoré súvisia s cestovaním – ver, že som si tým prešla tiež a mám pre teba na mojom blogu návod. Stačí, ak zadáš kľúčové slovo do vyhľadávacieho riadku a bum… máš ho tam. Moje cestovateľské know-how, ako na tanieri. Nech sa páči. ?

Prečo cestujem?

Na cestovaní ma fascinuje to nové. Nové uvedomenia, nové zážitky, nové situácie. Veľa sa učím, behám s otvorenými očami a som 100% prítomná v okamihu. Doma nechávam mentálne kufre a keď si zrazu ležím na pláži na druhom konci sveta, cítim sa slobodná, voľná a spontánna. Mám čas dospať, načerpať energiu a inšpiráciu. Vidieť, ako sa žije na druhej strane zemegule mi otvorilo oči a uvedomila som si, aká malinká som ja a moje problémy a ako veľmi vďačná viem byť za to, že som sa narodila v takej krajine, v takej rodine a v takých podmienkach. Cestovanie je pre mňa skratkou k šťastnejšiemu a spokojnejšiemu životu a inšpiruje ma byť lepšou a nápomocnejšou osobou. 

Každý na cestách zažije niečo iné. A práve o to ide! Ja sa nechcem chváliť mojimi cestovateľskými zážitkami. Mojou úlohou je pomôcť Slovákom dostať sa na cesty, aby mali vlastné zážitky.

P.S. Dokonca aj Travelhacker vznikol na Seychelách.

Moje princípy a mottá

Princípy, na ktorých som postavila blog Travelhacker

  • Nehrám sa na wikipediu, skôr sa zameriavam na smart tipy. Na Travelhackrovi nájdeš preto jedine praktické články s tipmi, ktoré ti pomôžu ušetriť čas, nervy alebo peniaze.
  • Môj blog je nielen o lacnom, ale aj o šikovnom cestovaní. Nie všetko lacné je dobré. Sústredím sa na šikovné tipy, ktoré ti pomôžu dostať viac za menej. Nechcem cestovať lacno za každú cenu, len nechcem platiť zbytočne viac, keď môžem platiť menej a kvalita zostane rovnaká.
  • Travelhackra nerobím pre peniaze, Travelhackra robím, aby som pomohla ľuďom, priniesla pridanú hodnotu. Peniaze sú potrebné na život a áno, zarábam ich VĎAKA Travelhackrovi, no je to vďaka tomu, že tvorím hodnotu, nie naopak. Myslím si, že peniaze sú tou najhoršou motiváciou, ktorú môže človek mať, a preto sú na rebríčku mojích hodnôt veľmi nízko. Peniaze sú dobrým sluhom, no zlým pánom.

Moje obľúbené mottá, ktorými sa riadim

  • Ak sa ti niečo nepáči, zmeň to! Nie si predsa strom.
  • Nikdy preto nehovor nikdy. ? Názory a postoje sa menia a čo sa zdalo nereálne v roku 2020, môže byť v 2025 realita.
  • Zbieraj zážitky namiesto skrine plnej oblečenia! Veď na pláži toho aj tak veľa nepotrebuješ (sama som predala 90% svojho majetku).
  • Be nice a pomáhaj iným. Napriek tomu, že je oveľa ľahšie sťažovať sa a správať sa ako hovädo, nikomu to nepomôže.

Čím sa živím?

Momentálne sa týmto blogom živím na 100%, hlavnú časť príjmu u mňa tvorí eshop. Napísala som knihu Cestuj bez miliónov, v ktorej som spísala moje cestovateľské know-how a tiež som napísala Travelhacker sprievodcov Islandom a Kubou. Vytvorila som tiež cestovateľské pexeso a môj vlastný Travelhacker merch. Časť príjmu mám aj zo spoluprác s firmami a robievam tiež prednášky pre firmy a pre verejnosť.

Keď chceš vedieť odkiaľ beriem peniaze a čas na cestovanie, pozri si tento detailný rozpis.

Napísali o mne médiá

Keď si chceš pozrieť články, či vypočuť rozhovory, klikni na dané logo.

Interez
Adventure Hunters
Dobrenoviny.sk
Podnikajte.sk
Red Bull
Laverde
O2 Sóda
Emma
Forbes
Miau
Pravda
Noizz
Studentpoint.cz
Nanomadskestezce
Feminity
TV Central
Sternberg
Pluska
Zoznam
Zaletsi
Vojkovsky
Startitup
Sme.sk
RTVS
Refresher
Markíza
Aktuality.sk
Plus jeden deň
Azet.sk
Kadetade
Evita
freshfem
Denník N
Adam