Kréta je veľmi obľúbenou letnou destináciou. A čo ide k letu lepšie než pláže a more? Na ostrove sú pieskové i kamienkové, prírodné, ukryté aj turistické. Na veľa z nich veje modrá vlajka, ktorá symbolizuje čistotu. Pláží má ostrov toľko, že sa ti len ťažko podarí navštíviť všetky. Z každej časti Kréty som ale pre teba vybrala niekoľko, ktoré sa ti isto budú páčiť. Poď so mnou na pláže Kréty.
Heraklion a okolie
Severná Kréta je najrozvinutejšia. Pre pláže blízko Heraklionu (a ostatných väčších miest) platí, že vo veľkom priťahujú pozornosť turistov. Často patria k veľkým hotelom a sú organizované. Znamená to, že ti tu nebude nič chýbať. Široká ponuka služieb zahŕňa plážové sety, sprchy, vodné športy, plavčíkov.
V ich okolí je množstvo kaviarní, reštaurácií, barov a nočných klubov. Takýchto pláží je v tejto časti Kréty kopa – Gouves, Kokinni Hani, Amoudara. Na kúpanie a polihovanie pri mori stačia, ale nie sú ničím výnimočné.
Hersonissos
Nedokážem spočítať, koľkokrát som sa prechádzala promenádou mestečka Hersonissos. Jeho turistické pláže, ktoré ležia práve pri nej a nočných kluboch, ma veľmi nezaujali. Na celú oblasť sa dobre pozeralo z terasy nejakého podniku, ale pláže sami o sebe veľmi pekné nie sú. Navyše, sever býva často veterný a vody nepokojné, rozbúrené.
Pláže v Hersonissose znamenajú aj aktivity od výmyslu sveta od gumených banánov ťahaných za motorovými člnmi po bungee jumping. A samozrejme plážové kluby. Taký najznámejší na celej Kréte je Star Beach, ktorý láka na svetové mená klubovej scény. Našli sme preň mnoho pomenovaní – gýčový, turistický, hlučný, predražený.
Ale vidina popíjania farebných drinkov priamo v bazéne či penové párty nás priťahovala ako magnet. Občas sme si odskočili do mora, na malé pláže predelené veľkými skalami. Tie lákali na slušné šnorchlovanie. Hoci sa divím, že ryby neodplašili motorové člny, ktoré sa tu večne preháňali.
Creta Maris/Zátoka Sarandaris
Od vetra a škaredých pláží budeš uchránený v okolí zátoky Sarandaris, ktorá ešte v podstate patrí k mestu Hersonissos. My sme miestu nikdy nepovedali inak než Creta Maris. Týmto hotelom pláže začínajú (alebo končia, podľa toho odkiaľ ideš). Je tu niekoľko pekných malých zátok s kamienkovými plážami. Tiahnu sa až k mysu Sarandaris. Čím bližšie sa k nemu dostaneš, tým pokojnejšie miesto si nájdeš.
Zátoka je chránená pred silným vetrom a pred ľuďmi. K plážam musíš zísť krátkymi, ale strmými cestami. Ostré a mohutné skaly sľubujú pestrý podmorský svet, ukrytý v priezračnom mori. Nie sú tu ležadlá, ani iná infraštruktúra. Čím viac sa od hotela vzdiališ, tým je väčšia šanca, že nenájdeš bar či otvorený obchod.
Radšej si preto vezmi so sebou aspoň vodu, ak sa ti nechce šliapať kilometre naspäť. Alebo choď na skútri či aute.
Malia
Maliu poznáme ako alkoletovisko britskej mládeže. Jej hlavná pláž pri bare Dolphin nie je škardená, ale je pekne natrieskaná. Vo veľkom sa tu prevádzkujú vodné športy. Vyskúšala som tam parasailing a zdalo sa mi, že bezpečnosť veľmi neriešia. Väčšie lode, čo ťahali parasail, ostávali na mori, nevracali sa, aby šetrili čas a mohli povoziť viac platiacich zákazníkov.
Tých k lodiam vozili skútrami, ktoré sa na rozbúrenom mori správali ako zbesnené býky. Bolo veľmi ťažké a nie veľmi bezpečné na ne nasadnúť. A tak som si tam o riadidlá rozbila čumák.
Ak ti vodné športy nechýbajú a chceš mať pláž pre seba, vyraz smerom k archeologickému nálezisku. Je to o poznanie lepšie, pretože sa tam, vzhľadom na blízkosť náleziska, vo veľkom nestavia. Dlhá pláž je známa ako Potamos. Je organizovaná, má i vodné športy, to ale platí len o jednej jej časti. Ak sa vyberieš na jej východnejší koniec, tam už okrem jemného piesku a zvláštne modrej vody skoro nič nie je.
Stalis
Jednu z najkrajších pláží tejto oblasti má dedinka Stalis. Je tu tmavožltý piesok a čisté more. Stalis je spojený s divokou Maliou, no je na rozdiel od nej oveľa pokojnejší. Láka predovšetkým rodiny s deťmi. Má totiž jednu veľkú výhodu, ktorou je neskutočne pozvoľný vstup do mora. Prejdeš hádam 500 metrov a máš vodu po kolená.
Navyše, vylezieš z vody, a tam je reštaurácia, vedľa kaviareň. Okrem klasiky – ležadlá a slnečníky, sú tu kabínky na prezlečenie a sprchy. Na bezpečnosť dohliada plavčík. Zabavíš sa na volejbalovom ihrisku i pri vodných športoch. Skrátka, je trochu turistická, málo prírodná, ale super.
Analipsi & Anissaras
Z letovísk okolo mesta Hersonissos je Analipsi najmenej rozvinuté. Je tichšie než Hersonissos a spol. Pláž je tu veľmi pekná. Taká krétska klasika, jemný piesok na širokej pláži a priezračné, nehlboké more. Takisto je s plnou výbavou. Otvorená lokalita má ale veľký problém s vetrom.
Na dne, pár metrov od brehu, sú v niektorých častiach skaly. Sú to obrovské, súvislé, občas ostré a klzké skaliská. Neraz som videla, ako ľuďom musel z vody pomôcť plavčík, a to boli do 20 metrov od brehu. Pláž má niekoľko kilometrov, preto vyber si radšej miesto s jednoduchším vstupom do vody. Hlavne ak si neplavec alebo s deťmi.
Agia Pelagia
Kréta určite nepatrí k top potápačským lokalitám ako Thajsko či Egypt, no jej podmorský svet je na niektorých miestach pozoruhodný. Jeho čaro môžeš objaviť na pláži Agia Pelagia, ktorá leží západne od Heraklionu. Typické pre túto oblasť sú krásne malé zátoky.
Jednou z nich je Mononaftis, kde som prvýkrát vyskúšala potápanie. Je asi kilometer od hlavnej pláže Agia Pelagia. Pláže sú tu s drobnými kamienkami, obmývané vodou zelenkavej farby. Je to fakt jedinečný odtieň. Zátoky sú chránené pred vetrom, preto tu býva voda veľmi pokojná.
Pláže sú veľmi dobre organizované, majú všetko od ležadiel a slnečníkov po reštaurácie. Sú ale maličké a úzke a cez letné víkendy na nich býva hlava na hlave. Veľa ľudí tam chodí šnorchlovať. Na plážach sídli i niekoľko potápačských škôl. Ak ťa omrzí kúpanie či potápanie, vyber sa na prechádzku. Na kopci nad plážou sú hotely, ku ktorým, a k nádherným výhľadom na celú zátoku, vedie cesta.
Južná Kréta
Juh Kréty stále patrí medzi menej turistickej oblasti. Práve tu ležia malé smaragdové raje. K niektorým sa dostaneš len po dych vyrážajúcej jazde prašnými cestami na okraji strmých svahov.
Matala
Matale niektorí hovoria aj romantická. Závisí to ale od toho, ktorú z pláží v jej okolí si vyberieš. Hlavná pláž býva v sezóne na prasknutie. Preslávili ju Hippies, ktorí tu našli útočisko v jaskyniach. Vďaka nim sa tu, priamo na pláži v zátoke, konáva letný festival. Pláž je široká a piesková. Čisté, ale hlbšie more má skalnaté dno. Kvôli vetru bývajú veľké vlny.
V severnej časti je zvláštna skala, na ktorú blázni lezú a skáču z nej do vody. Pláž je udržiavaná, dá sa povedať, že až príliš. Nechýbajú tu ležadlá a slnečníky, reštaurácie, vodné športy a dokonca lodné exkurzie.
Kokkini Ammos
Prívlastok „romantická“ sa skôr hodí k tejto pláži. Niektorí ju poznajú ako „Červenú“. Leží na veternej strane Kréty a je prázdnejšia. Má pár slnečníkov, ktoré sa rýchlo rozchytajú, keďže chýba prirodzený tieň. A chýba dosť, veď Matala je na juhu už tak horúceho ostrova.
Je tam malý bar s nápojmi a nejakým jedlom, nebýva ale vždy otvorený. Radšej si zober niečo so sebou.
Kedysi bola celá nudistická, dnes priaznivcom nudizmu ostala menšia časť. Na pláž sa dostaneš po vlastných, zabijáckou cestičkou, ktorá vedie hore strmým kopcom. Od hlavnej pláže Mataly je vzdialená asi kilometer a pol. Cestu tvoria ostré a nie veľmi stabilné šutre. Zvládneš ich aj v žabkách. Ak si poistený/á.
Úplne hore je parádny výhľad na červenkastý odtieň piesku a modrozelenú vodu. Je to veľmi obľúbený spot na sledovanie západu slnka.
Preveli
Najznámejšia pláž na juhu Kréty leží neďaleko rokliny Kourtaliotikos. I Preveli bolo v 60. a 70. rokoch obľúbenou destináciou Hippies. Tí sú už preč. Pláž dnes patrí vzácnym palmám, ktoré rastú na brehoch rieky Megas Potamos. Popri nej sa môžeš vydať na prechádzku a v tieni paliem stúpať krásnym kaňonom.
Rieka sa vlieva do mora, a je poriadne studená, preto je tu aj more snáď najchladnejšie na celej Kréte. To ale nevadí morským živočíchom, ktoré tu žijú v hojnom počte. Oblasť je chránená a bez ležadiel a slnečníkov. Sú tu ale vodné bicykle a nejaká búda, čo sa tvári ako reštaurácia.
K pláži nie je najlepší prístup, do zátoky vedú dlhé schody. Cesta dole trvá asi 20 minút, cesta hore večnosť, schody sú poriadne strmé. Obísť náročný výstup môžeš, ak sa vyberieš prašnou poľnou cestou k pláži Drimiskiano Amoudi. Odtiaľ vedie poľná cestička až k Preveli. Takto ale prídeš o nádherný výhľad z vysokých útesov a schodov.
Ostrov Chrissi
Slová na opis ostrovčeka v Líbyjskom mori sa hľadajú ťažko. Chrissi je známe pre svoje tropické vody, ktoré hrajú snáď všetkými odtieňmi modrej a zelenej. Nechýba jemný, zlatý piesok s rozlámanými kúskami tisícok mušlí, ktoré mu dávajú ružovkastý odtieň.
Na ostrove je niekoľko pláží. Najpopulárnejšia je dlhá severná. Dostaneš sa k nej cez pekný cédrový les asi za 5 minút. Priezračné more tu jasnou, svetlomodrou farbou pripomína Karibik. Chrissi ale nie je opustený raj. Chodí tam mnoho, mnoho turistov a tí sa sústreďujú hlavne na tejto pláži, kde majú všetko od ležadiel po predražené pivo.
Pokojné miesto nájdeš, ak sa vyberieš smerom na západ, kde kedysi našli stopy minojského osídlenia Hatzivolakas. Je to pustejší a prírodnejší kút, kde budeš v objatí krehkých 200-ročných cédrov. Voda je tu pokojnejšia a dno skalnatejšie. Sú tu ideálne na podmienky na šnorchlovanie.
Odľahlá plážička je aj smerom na východ. Musíš ale v horúčavách „zdolať“ vysoký (asi 20 metrov nad morom) kopec vrch ostrova. Je to asi 20-30 minút šliapania, ale v nedotknutej zátoke budeš takmer sám, málokomu napadne liezť tam.
Oblasť Lasithi
Je to časť Kréty, ktorú zatiaľ najmenej postihol turizmus a vidno to aj na plážach. Tie sú síce organizované, ale o poznanie pokojnejšie ako napríklad v okolí Heraklionu. Teda až na výnimky v podobne luxusného letoviska Elouda alebo mesta Ierapetra.
Vai
Takmer na tom najvýchodnejšom konci celej Kréty leží ďalší raj, pláž Vai. Je známa pre svoj palmový háj, ktorý už zrejme má 5 000 endemických stromov. Pripomína africké a karibské pobrežie. Leží v širokom údolí, zavlažovanom miestnou riekou. Popri nej vznikla exoticky vyzerajúca pláž s belavým pieskom a plytkými tyrkysovými vodami.
Na niekoľkých miestach sú klzké, hladké skaly, inde malé ostrovčeky, čo ešte skrášľujú krajinu. Napriek tomu, že je to chránená oblasť, sú tu ležadlá, slnečníky, sprchy, vodné športy aj taverna. Pláž je krásna, ale najmä v lete býva turistickou pascou. Ceny za čokoľvek sú privysoké.
Kolokytha
Kolokytha je malý ostrov, spojený tenkou cestou s pevninou mesta Elounda. Leží v odľahlej zátoke, ktorú obklopujú staré olivovníky. S bielym pieskom a priezračnými, pokojnými vodami patrí medzi najkrajšie pláže Kréty. Je to prírodná pláž, bez akéhokoľvek servisu, ale už je príliš známa a priťahuje veľmi veľa ľudí.
Zvlášť v lete, keď tu stoja lode exkurzií, je malá a úzka pláž preplnená na prasknutie. Najlepšie je, keď prídeš skoro ráno alebo neskoro popoludní, vtedy je miesto skutočne unikátne. Alebo sa vyber na juh, kde nájdeš odľahlejšie zátoky. Nie sú také krásne ako „hlavná“, ale utečieš davom a môžeš sa kúpať bez plaviek.
Voulisma
Istro(n) je tichá dedinka v krásnom údolí plnom olivových hájov. Síce sa tu postupne začalo stavať a oblasť sa rozvíja, no vďaka blízkemu archeologickému nálezisku to ide veľmi pomaly. Hlavným lákadlom oblasti je smaragdové more a pláže rozptýlené v priľahlých zátokách.
V najpopulárnejšej zátoke Istron leží jedna z najkrajších pláží v Grécku. Vídame ju aj na pohľadniciach. Je nádherná, ale už nie je prírodná. Po piesku sa dá prejsť na menšie pláže v západnej časti zálivu. Tam býva o niečo menej ľudí.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Západná Kréta
Okolie Chanie zatiaľ nie je také turistické ako okolie Heraklionu, ale letoviská sa rozvíjajú pomerne rýchlo. Niet divu, veď tu nájdeš tie najznámejšie a najkrajšie pláže Kréty a Európy, na ktorých trávila medové týždne aj princezná Diana.
Lagúna Balos
Lagúna Balos pri samom západe ostrova je na zozname hádam každého turistu. Trvalo mi viac ako 10 rokov a desiatky mesiacov na Kréte, kým som sa tam dostala. Balos totiž nie je úplne jednoducho dosiahnuteľný z turistického severu. O lagúne sa hovorí, že je európskym Karibikom. Je to naozaj tak, pláž je nádherná a pôsobí dosť exotickým dojmom.
Svedčia jej priezračné tyrkysové vody a biely piesok, ktorý má na niektorých miestach ružovkastú farbu vďaka tomu, že sú tu rozdrvené milióny mušlí. More je veľmi teplé a plytké, na mnohých miestach som mala vodu len po kolená. Bol zážitok prechádzať sa rozľahlým pieskom a stojatými vodami lagúny.
Najmagickejší je ale pohľad na pláž z výšky. Hoci musím uznať, že štverať sa na vyhliadkový bod nie je v horúčave jednoduché. Negatívom je najmä v lete počet turistov. Ak ich nemusíš, skús prísť na pláž ráno, ešte predtým než prídu lode.
Gramvousa
Neďaleko zátoky Balos leží skalnatý ostrov Gramvousa. Pláž v jeho západnej zátoke je pekná, celkom fotogenická, ale nepovedala by som, že veľkolepá. Má krásnu tyrkysovú vodu, biely piesok a miestami skaly. Voda je hlbšia, takže si tu aj zaplávaš či zašnorchluješ okolo starého vraku lode.
Pláž je malá, takže sa tu dosť ťažko hľadá miesto. Aj preto som sa radšej vybrala k historickej benátskej pevnosti, ktorá sa týči vo výške 137 metrov nad plážou. Tiež k nej vedie poriadna štreka. Cesta je strmá, na niektorých miestach veľmi úzka a poriadne kamenistá. Viem si predstaviť ísť hore v lepšej obuvi, než sú žabky.
Stojí to ale za to. Pevnosť a jej múry sú celkom zachovalé, navyše je z výšky neskutočný výhľad na všetky strany.
Verím, že si si vďaka tomuto sprievodcu ujasnil/a, ktorá pláž na Kréte je pre teba naj.
Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka na cestovaní na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád/rada cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s ,,mojimi” loďami po svete.
Instagram: Loďou po svete
Blog: Loďou po svete