Pár kilometrov od hlavného mesta Ukrajiny, Kyjeva, pred 35 rokmi vybuchol reaktor černobyľskej elektrárne. Havária zmenila životy tisícom ľudí, mnoho z nich položilo život kvôli nevedomosti, rádioaktivita sa šírila svetom, zatiaľ čo v neďalekom, na tú dobu nesmierne modernom, meste Pripjať o ničom netušili. Čo je teraz s mestom Černobyľ a ako po toľkých rokoch vyzerá Pripjať? Prečitaj si článok, ale hlavne si pozri fotky.
Toto je hostblog. Ďakujeme Saške za napísanie článku!
História černobyľskej katastrofy
26.4.1986 došlo k havárii na 4. bloku černobyľskej elektrárne. V skratke, príčinou bolo chybné jednanie operátorov v spojení s konštrukčnou chybou reaktora RBMK. Krátko po polnoci došlo k prehriatiu reaktora, parnej explózii, ktorá nadvihla tisíc ton ťažký železobetónový kryt reaktorovej haly – pristupujúci kyslík spôsobil sériu explózii a roztavenie jadra.
Do prostredia sa uvoľnila radiácia ako zo 400 hirošimských bômb. Otvorené jadro spôsobilo únik rádioaktívnych častíc do atmosféry. Sovietska vláda sa snažila haváriu ututlať, ale už na druhý deň zachytili zvýšenú radiáciu vo švédskom Štokholme kvôli obrovskému rádioaktívnemu mraku, ktorý sa šíril Európou.
Nasledujúce dni nasypali helikoptérami do otvoreného jadra 6000 ton piesku a bóru, aby zabránili úniku radiácie. Následne postavili nad halou reaktora betónový sarkofág. Ten ale po 30 rokoch začal prepúšťať, takže od roku 2019 prekrýva reaktor nový 36 tisíc ton ťažký oceľový kryt, ktorý by mal brániť únikom nasledujúcich 100 rokov.
Horšie je na tom ale kontaminované prostredie, pretože rádioaktívne látky majú dlhé polčasy rozpadu, hlavne plutónium. Černobyľská zóna bude napriek likvidačným prácam rádioaktívna a neobývateľná nasledujúcich 22 tisíc rokov. Bolo odtiaľto evakuovaných niekoľko stoviek tisíc ľudí, ktorí museli začať žiť nový život.
Ako sa dostať do mesta Černobyľ
Existujú dve formy – legálna a nelegálna. Spôsob, ako oficiálne navštíviť Černobyľ je cez agentúru/cestovnú kanceláriu, ktorá sem organizuje zájazdy a všetky potrebné formality a povolenia na vstup za teba zariadi. Agentúr je niekoľko, stačí si vybrať. Sú to napríklad tieto, ktoré majú na TripAdvisore dobré hodnotenia..
My sme si vybrali ChernobylX (bývalý ChernobylWelcome), nakoľko je to čiastočne slovenská agentúra a zrejme majú dobrý marketing, lebo ich na Instagrame sledujem už dosť dlho na to, aby sme sa rozhodli práve pre ich tours. Navyše som s nimi niekoľkokrát komunikovala ešte pred výletom a vždy vystupovali veľmi ochotne a chápavo.
Ktorú tour si vybrať
ChernobylX ponúka rôzne dĺžky pobytov v Černobyle. My sme mali 1-dňovú tour a pri bookovaní sme mali dve možnosti. Sú to tieto na obrázku a finálny výber je už len na tebe. Všetci z našej skupiny mali komfortnejší balík Hero.
Zaplatiť sa dá rôzne, buď všetko naraz kartou, alebo si môžeš cenu rozdeliť a zvyšok doplatíš na mieste.
Čo vedieť pred cestou a aké sú pravidlá správania sa v exclusion zone v meste Černobyľ
Jeden deň pred cestou ti príde informačný mail, aby si mal/a nachystané všetko, čo ti bude treba k úspešnému absolvovaniu návštevy exclusion zone. Základ je mať pas, na ktorý si si spravil/a rezerváciu cez web. Obleč sa pohodlne, povinný je dlhý rukáv a dlhé nohavice. Odporúčané sú topánky s hrubou podrážkou, no postačia aj tenisky.
Itinerár vopred nebudeš vedieť, pretože sa mení podľa situácie v zóne, podľa bezpečnostných opatrení a jednoducho je prispôsobený danému dňu.
Nie je povolený alkohol a fajčenie je dovolené na vyhradených miestach. Ak sa bojíš, že si nebudeš mať kde odskočiť, nie je to žiadny problém, dá sa takmer všade v toitoike alebo po obede v hoteli či na kontrolách.
Čo sa týka bezpečnosti, nesmieš:
- sa ničoho na voľno priestranstve dotýkať ani tu jesť svoj snack (len v aute počas presunov)
- si kľakať na zem ani sa jej dotýkať
- hladkať psíkov
- zbierať nič zo zeme
- trhať kvety
- chodiť mimo trasy, ktorou ide sprievodca, pretože môžeš dostať vyššiu dávku radiácie, atď.
Hlavne sa nesprávaj ako v zábavnom parku, pretože sa to na toto miesto ozaj nehodí. Nevýhodou cestovania v skupine je to, že môžeš naraziť na ľudí, ktorí sa nebudú správať podľa tvojich predstáv, no nič s tým nespravíš. Treba byť hlavne ohľaduplná/ý voči udalostiam, ktoré sa tu stali.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Itinerár našej tour do mesta Černobyľ
Zraz bol o 7:30 blízko železničnej stanice pred reštauráciou Puzata hata. Naša anglicky hovoriaca sprievodkyňa Lara nám skontrolovala pasy a v skupine 14 osôb sme pár minút pred ôsmou vyrazili.
Cesta z Kyjeva do Černobyľu trvala zhruba 2 hodiny, mali sme počas nej aj zastávku na čerpacej stanici, kde sme si mohli dať kávu a niečo si zobnúť. Najbližšie jedlo bol až obed (strukovinová polievka, mäsko so zemiakmi a šalátom, sladké pečivo) o pol jednej.
Prvou zastávkou bola kontrola, kde dostaneš na krk svoj vlastný dozimeter, ktorý ti bude po celý čas merať dávku rádioaktivity, ktorá ťa zasiahne. Prvý checkpoint je na hranici 30km zóny od elektrárne, je to strážený vojenský priestor, no žijú tu ľudia, ktorí sa sem po čase od evakuácie vrátili, väčšinou ide o tzv. self settlers, starších obyvateľov, pre ktorých to bol naozajstný domov. Je ich cca 1000 a každým rokom tento počet klesá.
Na možnosť prejsť za tento checkpoint treba mať špeciálne povolenie, ktoré na základe tvojho pasu vybaví za teba agentúra. Ďalší checkpoint je na 10km hranici, je tu prísny zákaz pohybu aj pobytu. Nesmie tu nikto žiť. Ďalej ti ukážem naše fotky, ktoré hovoria za všetko a nepotrebujú až tak veľa slov, nanajvýš popis, čo vidíš.
Nasledujúca fotka je z prvej zastávky po vstupe do Černobyľskej zóny. Les je ukážkou toho, ako ľudia museli zanechať svoje domovy a odísť. Domy pohltila príroda, budovy sa rozpadávajú.
Ďalšie fotky sú už zo samotného mesta Černobyľ. Uvítací nápis; názvy obcí, ktoré museli byť kvôli výbuchu evakuované; túlavé psíky; čierny anjel pozváraný z roxorových tyčí ako spomienka na túto temnú časť histórie.
Samotný reaktor zakrytý obrovským oceľovým krytom a nedostavaná chladiaca veža.
Uvítací nápis v Pripjati, na okolí je tzv. red forest – stále vysoko rádioaktívny les, pretože vietor zavial prvé výpary práve týmto smerom. Stromy sčervenali, dozimeter hlásil vysoké žiarenie na hotspote (miesto s nadmieru vysokou hodnotou radiácie).
Pripjaťská nemocnica, kde je dodnes jedno z najviac rádioaktívnejších miest na zemi – miestnosť s odevmi prvých hasičov, ktorí hasili požiar na reaktore.
Jedna zo škôl v Pripjati.
Miestna kaviareň s terasou pri rieke.
Ďalšie budovy pohltené zeleňou.
Lunapark, ktorý nestihol byť nikdy spustený. Dňa osláv práce (1.5.) sa totiž obyvatelia nikdy nedočkali.
Protiraketový Duga radar. Schovaný v lese, do roku 2013 o ňom nikto nevedel.
Naše pocity a dojmy z tejto tour
Popravde, očakávali sme, že nestretneme nikoho iného a v Černobyle budeme len my. Opak bol pravdou, v Černobyle to ,,žije”, obývajú ho ľudia, ktorí sa starajú o bezpečný chod elektrárne. Dokonca sme stretli tetu, ktorá bez okolkov okopávala záhradku v areáli elektrárne, kúsok od vybuchnutého reaktora.
V Pripjati sme zase stretávali skupinky, ktoré mali svoju exkurziu a bol tu aj zvýšený výskyt vojakov, ktorí na mesto dohliadali a hľadali ľudí, ktorí sa zatúlali tam, kam nemali.
Čo sa týka samotnej, našej konkrétnej exkurzie, už v maili sa písalo, že od roku 2012 sa nemôžu navštevovať interiéry budov, nakoľko už majú svoj vek a mnohé sa môžu zrútiť či prepadnúť priamo pod turistami. My sme ale tajne dúfali, že napríklad taká plaváreň či škola, ktorú neustále promujú na svojich sociálnych sieťach sa objaví v našom itinerári. Nestalo sa tak, z čoho sme boli aj trochu sklamaní, inak sa o nás veľmi dobre postarali.
Na záver exkurzie sme ešte 2x absolvovali kontrolu radiácie, odovzdali naše malé dozimetre a dostali suveníry v podobe magnetky, pohľadníc a trička, ktoré sme mali v cene toho nášho vyššieho balíka.
Nech už si vyberieš akúkoľvek tour, vedz, že je to silný zážitok.
Autor: Alexandra
Kočka, ktorá sa pri cestovaní snaží ušetriť každé euríčko. Cestuj s ňou a sleduj jej super tipy. Zaručí ti to ten najlepší low-cost výlet!
IG: __a_l_e_x_i_s_