Cozumel. Malý mexický ostrov v Karibskom mori. Kúsok raja so super potápaním a ešte lepším jedlom. Ostrov dvoch tvárí, dvoch častí, kde na východe divoké vlny narážajú na útesy. A na západe vlny divokých turistov „narážajú“ na mesto a pláže.
Ako sa im vyhnúť? Ako si napriek všetkej drahote a komercii užiť Cozumel pohodovo, šikovne a lacno? To všetko som spísala do článku nižšie.
Toto je hostblog. Ďakujeme Janke za napísanie článku o ostrove Cozumel.
Na konci článku som pripravila aj ťahák s tipmi na dopravu po ostrove Cozumel.
Ako sa dostať na ostrov Cozumel
Cozumel je ostrov v Karibskom mori, na ktorý sa dostaneš letecky alebo loďou. Zastavuje tu aj množstvo výletných lodí.
-
Letecky na Cozumel
Do Mexika lietajú viaceré letecké spoločnosti z Viedne a Budapešti. Najčastejšie sú to lety s prestupom. V akcii sa ti podarí kúpiť letenku aj za cca 350 eur.
Akciové letenky z európskych miest na Cozumel sú veľkou výnimkou. Ponuke dominuje hlavné mesto Mexico City a obľúbené letovisko Cancún. Z oboch miest si pri troche šťastia nájdeš letenku na Cozumel za 60 – 150 eur. Alebo bez šťastia za pár tisíc.
V súčasnosti sú z našich končín lacnejšie letenky do USA a Kanady. Z miest Atlanta, Charlotte, Chicago, Dallas, Denver, Detroit, Halifax, Houston, Miami, Minneapolis, Montreal a Toronto sa lieta na Cozumel priamo a v prijateľných cenách.
Odporúčam si nastaviť pricealerty na flightor na vyhľadávanie lacných leteniek. Ak sa cena letenky zníži, príde ti upozornenie. Ako si nastaviť takéto pricealerty si prečítaj v článku TU.
-
Doprava z/do Cancúnu
Cozumel leží asi 20 kilometrov od mexickej pevniny, od letoviska Playa del Carmen, z ktorého na ostrov premávajú trajekty. Najbližšie letisko k Playa del Carmen je Cancún, vzdialené asi 70 km, hodinu jazdy.
Na dopravu z letiska môžeš využiť taxíky, minibusy a lokálny autobus ADO. Cesta autobusom ADO trvá cca 1.15 hod. Premávajú často a denne, bez ohľadu na deň v týždni. Z Cancúnu do Playa del Carmen sa dostaneš cca od 8.30 do 23.30 hod., z Playa del Carmen do Cancúnu už od 3.00 do 22.00 hod.
Zastávky sú v Cancúne pri všetkých termináloch na letisku a taktiež priamo v meste.
Playa del Carmen má dve zastávky:
- Juarez Avenue (centrum mesta, cca 20 minút pešo do trajektu)
- 5th Avenue (3 minúty od trajektu).
Jednosmerný lístok stojí aktuálne cca 200 pesos. Spojenie si môžeš vyhľadať na stránke ADO. Stránka je síce len v španielčine, ale vyhľadávanie je jednoduché.
Trajekty z/do Playa del Carmen na ostrov Cozumel
Premávajú 7 dní v týždni, od 6.00 do 22.00 hod. Trajekty chodia často a sú dosť veľké, takže sa tak skoro nevypredajú.
Lístky sa dajú zakúpiť vopred cez internet (linky na kúpu lístkov nájdeš popísané nižšie) alebo na mieste. Cesta trvá od 20 do 45 minút.
Približná cena jednosmernej jazdy stojí 8-12 USD dospelí a 5 – 8 USD deti (5-11 rokov, závisí od spoločnosti). Mladšie deti cestujú zadarmo.
Trajekty sú moderné, bezbariérové, klimatizované, s toaletou a občerstvením.
O pravidelnú dopravu medzi Cozumelom a Playa del Carmen starajú 2 operátori:
Rozdelenie ostrova Cozumel a ubytovanie
Ostrov Cozumel nie je veľký. Je cca 48 km dlhý a 16 km široký. Navyše, len jeho malá časť, maximálne do 10 %, je rozvinutá. Veľkú časť tvorí džungľa a opustené pláže.
- Nerozvinutý východ, kde, až na veľmi málo roztrúsených hotelov a reštaurácií, neexistuje žiadna turistická infraštruktúra. Za to sú tu najkrajšie (prírodné) pláže celého Cozumelu.
- Na turistickom západe je všetka akcia Cozumelu, teda nielen hotely a reštaurácie. Ale aj adrenalínové a zábavné aktivity, (“organizované”) pláže, potápačské lokality. Na západe je tiež jediné mesto ostrova Cozumel, San Miguel.
Ubytovanie na ostrove Cozumel
Na ostrove Cozumel som sa najčastejšie zdržiavala v oblasti San Miguel, kde som našla aj pár zaujímavých hotelov. Konkrétne tipy na ubytovanie nájdete spísané nižšie.
San Miguel predeľuje južnú (blízko parku Chankanaab) a severnú (pri letisku a golfovom ihrisku) hotelovú zónu. V oboch oblastiach vonku z mesta sú pozdĺž pláže vystavané rezorty. Väčšie komplexy so službami all-inclusive, ktoré patria na ostrove k tým drahším.
Cenovo prijateľnejšie ubytovanie nájdete v časti „Downtown“ (centrum mesta). Poskytujú ho jedinečné menšie hotelíky. Ak chceš mať výhľad na more, hľadajte na ulici Av. Rafael E. Melgar.
Na Cozumeli vo veľkom fičí aj Airbnb. Bývať môžeš priamo na pláži už od 11 eur. Veď mrkni na ponuky ubytovania.
Tipy na ubytovanie na ostrove Cozumel:
Hotel Villas Las Anclas: je príjemný hotel s vlastným, menším bazénom. Kúsok od centra a trajektov na pevninu, nie je úplne pri mori.
Suites Colonial: je na hlavnom námestí San Miguel, neďaleko od mora, blízko k lokálnym reštauráciám a asi 500 metrov od hlavného prístavu.
Ďalšie tipy na ubytovanie:
Veľmi rada s tebou zdieľnem ťahák s tipmi na dopravu po ostrove Cozumel. Všetko som dala do ťaháka, ktorý nájdeš na konci článku.
Stravovanie na ostrove Cozumel
Dominujú tu typické jedlá mexickej kuchyne, ktoré sú fantastické. Ich základom býva fazuľa, chilli papričky, okrúhla kukuričná placka tortilla, salsy, paradajky.
Pre jedlá na Cozumeli sú typické morské plody a ryby. Nachádza si sem cestu aj zahraničná kuchyňa, napríklad v supermarkete Mega je sushi – mexického štýlu, s údeným lososom. Skôr by som teda stavila na lokálne jedlá.
Určite odporúčam ochutnať:
- Guacamolle: o tom sa hovorí, že sa nedá pokaziť, že je dobré aj v horšej reštaurácii.
- Tacos alebo burritos, ktoré si môžeš vybrať plnené podľa vlastnej chuti.
- Ceviche je jedlo/šalát zo surových rýb a morských plodov.
- Kalamáre sú veľmi dobré na bielom víne alebo v kokosovej omáčke.
Miest, kde sa najesť je stovky. Všeobecne sa odporúčam vyhnúť turistickým reštauráciám. Sú to Hooters, Senior Frog,.. a tie, kde je viac Američanov ako miestnych. Najviac takýchto podnikov je v centrálnej časti ulice Av. Rafael E. Melgar, blízko prístavu. Podávajú priemerný a drahý mix americkej a mexickej kuchyne.
Najlepšie miesta sú vo „vnútrozemí“ mesta, kde žijú domáci. Jedlo je tam oveľa lepšie a lacnejšie. Pre porovnanie, na „turist stripe“ zaplatíš 15-20 USD na hlavu, v miestnej reštaurácii za dvoch.
Tipy na chutné reštaurácie na ostrove Cozumel
Los Otates: nachádza sa len pár minút od hlavnej turistickej ulice. Majú výborné, čerstvé tacos.
Machete: je priamo na turistickej ulici, zatiaľ si ale zachováva kvalitu. Podáva veľmi dobré, veľké a nie drahé tacos.
El Foco: sem turisti ani nepáchnu, chodia sem väčšinou miestni. Majú burrita, fajitas i plody mora za pár dolárov.
Lobster Shack: je takisto na hlavnom ťahu. Patrí k drahším, majú ale fantastické plody mora.
Tacos y Tequilla: moja obľúbená turistická pasca je hneď oproti prístavu. Jedlo majú chutné, odporúčam vegetariánske tacos s ananásom. Výborné tam majú margarity, čo je veľké plus, pretože Cozumel ma kvalitou miešanými nápojov neoslnil. Hlavne sa to týka plážových barov.
Rock ‚n Java: sem sme chodievali na burgre, majú aj výborné vegetariánske. A tiež lokálne špeciality. Reštaurácia je skôr turistickejšia.
La Internacional Cervecería: je blízko prístavu jedlom až tak nezaujme, ale pivá tu majú výborné. Okrem iného z celého Mexika. Inak, v baroch a reštauráciách majú fľaškové a čapované karibské pivá, ktoré sa na naše nechytajú. Najlepšie sú XX alebo Corona.
No Name Bar: vedľa hotela Barracuda, je viac o atmosfére ako o jedle a nápojoch vysokej kvality. Je to skôr klub s vlastným bazénom a hlasnou hudbou. Okrem bazénu majú betónové mólo, odkiaľ sa dá fajn šnorchlovať. Podnik založil bývalý člen posádky, čiže skôr ako turisti sem chodia „námorníci“.
Coconuts: je príjemná reštaurácia na „druhej strane ostrova“, pri pláži Chen Rio.
Ak máš apartmán s kuchyňou a chystáš sa variť, odporúčam vyraziť na miestne trhy. Nakúpiš tu čerstvé ovocie, avokáda, mangá, čerstvé ryby. V centre mesta je tiež supermarket Mega.
Slnečno a teplo je takmer celý rok. Teploty sú medzi 20-35 stupňov. Maximá dosahujú v letných mesiacoch, od mája do septembra. V júli/auguste začína obdobie dažďov a hurikánov, trvajúce do októbra. S blížiacou sa jeseňou klesá počet turistov aj výletných lodí. Vtedy sú nižšie ceny.
My sme si diel dažďa, vetra a nepokojného mora užili už v júni. I za dažďa a zamračeného počasia boli príjemné teploty, ideálne na návštevu mayských pamiatok. Dalo sa ísť na pláž, šnorchlovať i plávať. Silný vietor najviac problémov spôsobil lodiam, lodným výletom. Trajekty do Playa del Carmen boli vtedy ako hojdačky.
Najmä v júli a auguste trápi Cozumel fenomén morských rias. Občas pár centimetrov hrubý, páchnuci koberec, pokrývajúci celú pláž. Postihuje východné pobrežie.
Jún až október sú obdobím liahnutia korytnačiek. Ich pozorovanie je veľmi pekná aktivita.
Turistická sezóna na Cozumeli dosahuje vrchol v zime. Od decembra do februára býva veľmi veľa turistov, výletných lodí a vysoké ceny. Najpreplnenejší a najdrahší je ostrov počas Vianoc.
Ideálne na návštevu sú mesiace marec až jún. Vyhnete sa obdobiu hurikánov aj Vianoc. Najpokojnejšie sa mi zdali marec a február. Opäť to ožilo v apríli, Veľká noc je druhý vrchol sezóny.
Čím sa platí na ostrove Cozumel?
- Oficiálnou menou je mexické peso, široko akceptovaný je americký dolár. Preto sú ceny hlavne turistickejších podnikoch v oboch menách. Najvýhodnejšie je ale platiť lokálnou menou. Pri platbe dolárom ti na niektorých miestach vydajú pesos.
- V prípade, že platíš USD, si zisti aktuálny oficiálny kurz. Skoro všade ho radi upravia, samozrejme v tvoj neprospech. Takisto sa vyvaruj plateniu veľkými bankovkami, zo 100 USD majú zriedka vydať. V Senior Frog funguje zmenáreň, ale za poplatok.
- Najvýhodnejšie je peniaze zamieňať v banke a vyberať z bankomatov (vydávajú peso).
- V Mexiku sú bežné bankomatové podvody. Nikdy nevyberaj niekde na ulici, neodporúčajú sa ani bankomaty v hotelových lobby. Vyberaj zásadne v banke. Problémy sa vyskytli aj pri platbe kartou – v supermarkete Mega, v obchodoch na pevnine (Playa del Carmen).
- Nahlás v banke, že sa chystáte do Mexika, aby ti účet nezablokovali pre podozrivú transakciu.
Platobné karty sú viac-menej akceptované, over si to vždy v konkrétnom podniku. Často majú limity od akej sumy sa dá platiť. A na niektorých miestach si za to účtujú extra poplatok.
Extra tipy, ktoré v bedekri nenájdeš
- Piť balenú vodu – najväčším rizikom je voda z vodovodu, pite iba balenú. A kolapsy zo slnka a tepla sú časté.
- Slnko je veľmi intenzívne, aj keď je zatiahnuté. Používaj opaľovací krém, ktorý si radšej zober z domu, sú tam dosť drahé.
- V ranných hodinách a za súmraku bývajú komáre. Na rôzne soft bio repelenty sú imúnne, miestni mi odporučili tie so zložkou DEET.
- Dávaj pozor pri prechádzaní cez cestu. Autá a skútre majú tendenciu nezastaviť.
- Nedele sú dňami pracovného pokoja. Obchody a mnohé reštaurácie ostávajú zatvorené celý deň alebo otvoria len poobede. Takisto sú zatvorené oba parky – Chankanaab a Punta Sur. V San Miguel nie sú žiadne lode. Zatiaľ čo turistický západ je vtedy tichý, východ ožíva. Pláže ako Chen Rio sú plné víkendujúcich domácich.
- Cez pracované dni zatvárajú niektoré miesta dosť skoro, parky okolo 16.00 – 17.00 hod., organizované pláže okolo 17.00 hod.
- WiFi na Cozumeli nebol problém, pripojiť sa dalo v reštauráciách a hotelov. Čím viac ľudí, tým horšia kvalita.
- Elektrické napätie je 110 V, 60 Hz. Zástrčky majú ploché otvory, rovnako ako v USA. Nutné je zobrať si adaptér.
- Zľava – opráš španielčinu, ľahšie získaš zľavu.
Čo robiť na ostrove Cozumel
- Návšteva mayských pamiatok: najvýznamnejšou lokalitou na Cozumeli je San Gervasio. Nálezisko je skôr o symbolike, ruiny nie sú veľké a dramatické ako tie na pevnine. Je to ale príjemný areál v prírodnom prostredí džungle.
- Tulum: na pevnine sú zrúcaniny, vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO. Aj tu chýba obrovská pyramída, je to ale nádherné mayské mesto. Hľadí z útesu na Karibské more.
- Jazda po ostrove: zo San Miguel vedie okolo ostrova jediná hlavná cesta. Okolo ostrova (tej časti, ktorá je prístupná) prejdeš autom tak za 2 hodiny. Jazda je kúzelná. Cestu, vedúcu popri pobreží, lemujú palmy a obrovské stromy Ceiba. Kdekoľvek môžeš zastaviť a relaxovať na jednej z dlhých bielych pieskových pláží na divokej východnej strane.
- Adrenalínovejšie aktivity: Cozumel je turistické ihrisko. Vďaka tomu má obrovskú ponuku aktivít.
Môžeš sa previezť na katamaráne, zajazdiť si na buginách, okúpať sa v cenote, preháňať sa so štvorkolkou v džungli. Tour operátorov je v Cozumeli veľa, vyhnúť sa treba tým blízko prístavu.
Odporúčam, podobne ako „Cestuj s deťmi“, Wild tours. To bol jeden z našich naj operátorov. V ponuke majú napríklad ATV a výborný pľac na šnorchlovanie. - Potápanie: o podmorskom svete Cozumelu hovoria ako o jednom z najkrajších na svete. Zdal sa mi ako lepší priemer, ktorý napríklad na Roatán nestačil. Ani napriek tomu, že s ním zdieľa druhý najväčší koralový útes sveta.
- V San Miguel je kopec operátorov, ktorí poskytujú služby certifikovaným potápačom i začiatočníkom. Dobre si zváž, s kým pôjdeš pod vodu, niektorí tlačia cenu čo najnižšie na úkor kvality a bezpečnosti.
Sama som sa nepotápala, ale najviac odporúčaní som dostala na Mestizo Divers a Scuba Club Cozumel, hotel a potápačské centrum v jednom. Ich výhodou je profesionalita a menšie skupinky. Ideálne, ak to s potápaním myslíš naozaj vážne. - Šnorchlovanie: na Cozumeli existuje veľa miest, kde môžeš šnorchlovať (v podstate) zadarmo. Ak chceš k nadpriemerným lokalitám (napr. Palancar alebo El Cielo), odporúčam vybrať si výlet potápačských spoločností alebo národných parkov.
V cene výletu je aj vybavenie. To sa ale dá prenajať takmer všade, za 8-20 dolárov. Ak plánuješ šnorchlovať častejšie, lepšie prísť s vlastným vybavením. - Relax na pláži: do Karibiku všetci vyrážajú za morom, slnkom a na pláž. Vstup na niektoré z nich má turistický Cozumel veľmi špecificky riešený. Všetky pláže sú verejné, ale to neznamená, že sú zadarmo. Bezplatné je použitie pláže, vyberá sa napríklad za prístup k nej alebo povinné konzumné v reštaurácii. Zatiaľ to nezasiahlo východ, kde stačí zastať a rozložiť uterák. „Problém“ je v oblasti San Miguel a jeho pár kilometrovom okolí, kde aj vstup k útesom odrezali a zablokovali hotely a podniky. To dalo priestor vzniknúť plážovým klubom. Predstav si ich ako all-inclusive hotel, v ktorom sa nedá prespať (plus sú tu hotely umožňujúce vstup na pláž neubytovaným). V cene nie je len vstup, ale aj udržiavané pláže, ležadlá a slnečníky, skrinky a sprchy. V ponuke sú aj rozšírené balíčky s jedlom, nápojmi, rôznymi atrakciami. Podmienky vstupu na pláže radi hlavne menšie podniky menia, často ako počasie. Aj nám sa stalo, že sme išli zadarmo, a ďalší týždeň už kolegovia platili konzum. Stalo sa to napríklad na pláži Palancar.
Tip od čitateľa:
- Chankanabb – odporúčam stráviť aspoň deň v prírodnej rezervácií Chankanabb, kde nájdeš delfinárium, pláž so skalnatým vstupom do mora, kde sa rovno nachádzajú korály a rôzne sochy umiestnené pod vodou, pláž s piesočnatou lagúnou, sladkovodné bazény, či cestičku s džungľou plnej krásnych kvetov a všemožných živočíchov, najmä leguánov, chameleónov a pod.Určite odporúčam návštevu ostrova naplánovať tak, aby si sa vyhol dňom, keď v prístavoch môže kotviť až 6 výletných lodí, čo môže znamenať prítomnosť až vyše 20 000 turistov. Kedy, ktorá loď kotví v prístave, si vieš pozrieť na stránke cruisetimetables.com
Zhrnutie celého článku v krátkych bodoch:
Letenky na Cozumel: v akcii vás vyjdu okolo 350 €, no mimo nej aj cez tisíc. Odporúčam si nastaviť pricealerty na flightor na vyhľadávanie lacných leteniek. Ak sa cena letenky zníži, príde vám upozornenie. Ako si nastaviť takéto pricealerty si prečítajte v článku TU.
Doprava z Cancucnu: Zastávky sú v Cancúne pri všetkých termináloch na letisku a taktiež aj priamo v meste. Playa del Carmen má dve zastávky: Juarez Avenue (centrum mesta, cca 20 minút pešo do trajektu) a 5th Avenue (3 minúty od trajektu).
Ubytovanie na ostrove Cozumel: na Cozumeli vo veľkom fičí aj Airbnb. Bývať môžete priamo na pláži už od 11 eur. Veď mrknite na ponuky ubytovania. Tipy na ubytovanie na ostrove Cozumel: Hotel Villas Las Anclas alebo Suites Colonial.
Stravovanie na ostrove Cozumel: jeho základom býva fazuľa, chilli papričky, okrúhla kukuričná placka tortilla, salsy, paradajky. Určite odporúčam ochutnať: guacamolle, Tacos alebo burritos, Ceviche alebo Kalamáre.
Kedy navštíviť Cozumel: kedykoľvek. Slnečno a teplo je takmer celý rok. Teploty sú medzi 20-35 stupňov. Od decembra do februára býva veľmi veľa turistov, výletných lodí a vysoké ceny. Ideálne na návštevu sú mesiace marec až jún.
Piť len balenú vodu: najväčším rizikom je voda z vodovodu, pite iba balenú. A kolapsy zo slnka a tepla sú časté.
Komáre: v ranných hodinách a za súmraku bývajú komáre. Na rôzne soft bio repelenty sú imúnne, miestni mi odporučili tie so zložkou DEET.
Ťahák s tipmi na dopravu na ostrove Cozumel
Spravila som ťahák s tipmi na dopravu po ostrove Cozumel. Je to ťahák ktorý ti rada zdieľnem, stačí keď mi nižšie napíšeš kam ti ho mám zdieľať a príde ti behom pár minút.
Články, s mega tipmi, ktoré odporúčam prečítať:
Megabrutálny článok so super tipmi mi dala Janka, ktorá precestovala viacero ostrovčekov v Karibskom mori.
Ak sa ti Jankin článok páčil a tipy určite využiješ, tak mňa, ale predovšetkým Janku, potešíš zdieľaním článku na facebooku.
Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka na cestovaní na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád/rada cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s ,,mojimi” loďami po svete.
Instagram: Loďou po svete
Blog: Loďou po svete