Ako sa šíri korona vírus?
Korona vírus patrí medzi kvapôčkové infekcie. Keď si kýchne infikovaná osoba, z úst jej vyletia malé kvapôčky, ktoré môžu mať na sebe nabalené častice samotného vírusu. Týmto spôsobom sa nákaza dostane do vzduchu a tento následne môžeš vdýchnuť. Okrem toho, častice zo vzduchu môžu dopadnúť aj na zem alebo okolitý povrch, kde zostávajú infekčnými ešte niekoľko hodín.
Je toto dôvod na paniku? Lietadlo je predsa uzatvorený systém, kde vzduch cirkuluje a dokola sa recykluje, takže o to rýchlejšie sa nakazím, no nie? Panika je na svete.
Ale pozor, nie je to tak, ako si môžeš na prvý pohľad myslieť.
Aby sme našli jednoznačnú odpoveď na to, či je cestovanie lietadlom rizikové, musíme si vysvetliť, ako funguje klimatizácia a vzduchotechnika v lietadle a aký vzduch v lietadle v skutočnosti dýchame.
Ako funguje klimatizácia a vzduchotechnika v lietadle?
Vzduch, ktorý dýchaš v lietadle, je privádzaný z motorov za pomoci kompresorov cez sériu ventilov, pričom ústi do vzduchovej pumpy, kde sa očistí o niektoré kvapalné zložky, ako napríklad vodná para a následne putuje do zariadenia, z ktorého je časť vzduchu pumpovaná do pilotnej kabíny a druhá časť do kabíny s pasažiermi.
Ľudia na palube dýchajú, kýchajú, majú vetry a všetky tieto činnosti znečisťujú vzduch na palube. Ten je však priebežne odsávaný a opätovne recyklovaný. Odsatý, vydýchaný vzduch prechádza cez zariadenie, ktoré obsahuje Hepa filter.
Je to vysoko efektívny filter, ktorý absorbuje zo vzduchu všetky častice, ktoré sú väčšie ako 0,3 mikrometra, pričom dokážu pracovať s účinnosťou vyše 99,95% (samozrejme, letecké spoločnosti sa o tieto filtre patrične starajú a pravidelne ich vymieňajú). Podobné filtre sú používané aj vo vzduchotechnike v nemocniciach, takže na palube lietadla máš k dispozícii skutočne kvalitný a čistý vzduch.
Ďalšou dôležitou skutočnosťou je to, že vzduch v lietadle je doplňovaný a obmieňaný zhruba 20-30 krát za hodinu, takže každé 2-3 minúty dýchaš úplne čerstvý vzduch. Faktom teda je, že na palube lietadla dýchaš čistejší a čerstvejší vzduch, ako na akomkoľvek inom uzatvorenom mieste. Napríklad vzduch v kancelárskej budove, na vlakovej alebo autobusovej stanici je na tom oveľa horšie.
Ako je ale možné, že v lietadle prechladnem alebo mám podráždené hrdlo?
Určite si už pri lietaní zažil, že počas letu začneš kýchať alebo z ničoho nič máš podráždené hrdlo a prisudzoval si to práve „znečistenému a cirkulujúcemu“ vzduchu na palube lietadla? Áno, za tieto prejavy môže vzduch na palube. Treba však ale chápať, že je to spôsobené tým, že vzduch sa dostáva na palubu skrz motory, sústavu potrubí a filtrov a v tomto procese sa vysušuje, a vo finále sa do kabíny dostáva čistý, čerstvý, ale zároveň aj suchý vzduch. Ten potom môže u ľudí vyvolať dráždenie krku a dutín.
Z pohľadu kolobehu vírusov je to však dobrá správa, pretože suchý vzduch nepodporuje ich šírenie a čím suchší vzduch, tým väčší problém ma vírus ako korona s prežitím. A to je dobre!
Čo keď ale vedľa mňa sedí niekto s koronou alebo iným vírusom? Ako sa ochránim?
Áno, toto je problém, tu nám skvelá vzduchotechnika lietadla nepomôže. Keď si niekto kýchne alebo zakašle, častice sa šíria do vzdialenosti 1,5-2,5 metra, čo znamená, že ľudia sediaci v okruhu 2-3 rád sedadiel sú v riziku, že vdýchnu vzduch kontaminovaný vírusom a nakazia sa. Tento priamy kontakt samozrejme filtre nedokážu zastaviť.
Tu som písala o tipoch kam si sadnúť do lietadla, aby si zminimalizoval šancu nakaziť sa koronou
Ako sa mám teda chrániť?
Dobrou voľbou je respirátor. Zabráni vdýchnutiu vírusu a zároveň aj opačne ochráni ostatných od prípadného nakazenia, ak by si bol nevedomky nositeľom vírusu ty. O respirátoroch a rúškach som spísala celý článok. Prečítaj si aký respirátor ti pomôže.
Ešte dôležitejšou prevenciou je dodržiavanie hygieny, predovšetkým čistoty rúk. Tie by sme si mali pravidelne dôkladne umývať mydlom aspoň po dobu 20 sekúnd. Ak nemáš prístup k tečúcej vode, dobrou pomôckou bude aj antibakteriálny čistiaci gél. Zároveň si nedávaj prsty do úst, očí a neobhrýzaj si nechty!
Ďalšou drobnou pomocou môžu byť vlhčené utierky, ktorými si pri nastúpení do lietadla utrieme priestor okolo seba. Takto sa ochrániš pred koronou (komplet návod)
Je môj dôvod na paniku oprávnený?
Som pri ceste lietadlom vo väčšom riziku, že ma niekto nakazí, v porovnaní s iným druhom dopravy alebo pobytom na inom mieste?
Nie, nie si a nepanikár. Práve naopak, samotné lietadlo sa javí ako veľmi bezpečné prostredie. Letecké spoločnosti si jednak dávajú záležať na čistote vzduchotechniky a pri letoch do rizikových oblastí vykonávajú aj postrek paluby ochrannými látkami s cieľom potlačiť potenciálne šírenie vírusu. Takéto opatrenia vo vlaku, autobuse ani vlastnom aute nenájdeš.
Paradoxne tu platí to isté ako o lietaní samotnom, že skôr sa ti niečo stane cestou na letisko ako v lietadle samotnom.
Keď prídeš do kontaktu so samotným vírusom alebo osobou, ktorá je jeho nositeľom, ochráni ťa hlavne zodpovedný prístup k hygiene a rozumná obozretnosť. Zároveň, pokiaľ je to možné, vyhni sa cestovaniu do oblastí, kde vírus silne kulminuje. To však neznamená, že nemáš cestovať.
Pravdepodobnosť, že stretneš v lietadle infikovanú osobu je nízka a zároveň pri dodržiavaní hygieny a základných opatrení je riziko nakazenia sa minimálne.