Toto bolo pre mňa rozhodne jedno z najväčších prekvapení na Maldivách. Rozhodne najlepšie raňajky, aké som na cestách doteraz skúsila.
To, čo vidíš na obrázku a vyzerá ako slovenské lokše, sú naozaj lokše, ale maldivské. Robia ich klasicky z múky, vajíčok a vody a jedia ich na raňajky namiesto chlebíku. Do nich si ale nedávajú mak, ani kačaciu pečeň ako my, ale mix, z ktorého som odpadla. V tom najlepšom. 🙂
Maldivci zmiešavajú tuniak, kokos a červenú cibuľku, limetkovú šťavu, curry a chilli papričky. A chuť je výborná. V tebe možno predstava mixu tuniaka s kokosom vyvoláva v hlave otázniky, ale ver mi, keď to raz skúsiš, stane sa to súčasťou tvojho jedálnička.
Ako pripraviť maldivské Masuni?
Potrebuješ tieto ingrediencie:
- tuniaka
- zopár celých chilli papričiek
- červenú cibuľu
- tuniaka – asi nebudeš mať čerstvo vysušeného tuniaka ako majú na Maldivách, ja dávam takého konzervového. Vylejem všetku vodu/olej a nechám odstáť, aby sa trochu vysušil. Cieľ je zbaviť sa vody
- kokos – ideál BIO, ktorý aj chutí ako kokos. Keď chceš byť úplne bio, kúp si v obchode kokosový orech a nastrúhaj priamo bielu dužinu.
- limetky
- soľ
- a keď máš k dispozícií, tak curry listy – normálne zelené. My ich doma nemáme, takže pridávam curry korenie
Príprava zaberie pár minút
- Najprv musíš osmahnúť chilli papričky na panvici a následne nakrájať.
- Dáš do jednej misky nakrájané chilli papričky, na jemno nakrájanú červenú cibuľku, curry listy (ak máš, ak nemáš, tak nedávaj) a zmiešaš ich.
- Následne pridávaš tuniaka, kokos a limetkovú šťavu (napríklad na 2 porcie šťavu z jednej polovice limetky).
- Ochutnaj, čo ti vzniklo a podľa chute pridaj soľ, prípadne curry korenie (ak si nedal/a curry listy). A to je celé. Malo by ti vzniknúť niečo takéto:
Ak ti bolo niečo nejasné ohľadom prípravy, pozri tento recept, je fakt veľmi poctivo popísaný.
2. Brazílska Feijoada
Keď ideš v Brazílii do reštaurácie, uisti sa, že si sadneš k dosť veľkému stolu. Donesú ti totiž trochu viac tanierov (plných jedla) ako tu u nás na Slovensku. Spolu 3 až 5. Všetky tieto taniere sú súčasťou ich obľúbeného a aj zdravého jedla – Feijoady.
Základom jedla sú čierne fazule, hovädzie alebo bravčové mäso, slanina alebo klobáska. To je ale fakt iba základ, k tomu sa ešte podáva ryža, hranolky alebo zemiaky. A aby toho nebolo málo, ešte prichádza rôzna zelenina – šalát, paradajky, či špenát a špeci udusená zelenina.
Namiesto napísania môjho receptu odporúčam pozrieť tento od Dušana Plichtu. Prehľadne a jednoducho spísal celý postup tu.
A aby bol brazílsky feeling dokonalý, po Feijoade má nasledovať národny nápoj Brazílie, ľadová Caipirinha. Nazdravíčko!
3. Rybky na Seychelský spôsob
Po tom, ako som videla prípravu rýb na Seychelách, som si dala brutálny facepalm. Tá chuť bola totiž o 5 levelov vyššie ako ryby, ktoré pripravujeme tu na Slovensku. A pritom to je tak jednoduché. 🙂
Na Seychelách sa ryby narezávajú a do zárezov sa dáva špeciálny sauce, do ktorého miešajú na jemno pokrájané chilli papričky, cesnak, zázvor, soľ, čierne korenie, olivový alebo kokosový olej.
Na Seychelách pridávajú aj ovocie nazvané Bilimbi, no to na Slovensku nenájdeme. Ako náhradu môžeš použiť Starfruit – Carambolu.
Sauce treba dať lyžičkou alebo prstom do zárezov ryby. Kúsok si nechaj, môžeš ním rybku podliať počas pečenia alebo po upečení. Po upečení rybky ju takisto poriadne polejte limetkovou šťavou – povedala by som že jedna polovica limetky na jednu väčšiu rybku.
Na Seychelaćh používajú tento recept na špeciálne druhy rýb, ja to využívam na všetky. Ak aj nerobím tento sauce, rybku narežem a dám korenie priamo do zárezov. A musím povedať, že chuť je oveľa intenzívnejšia. Toto je asi najpraktickejší kuchársky tip, ktorý som si odniesla.
Exotické jedlá
Exotické a medzinárodné jedlo je pre mňa jedna z najväčších inšpirácií cestovať. Sranda je, že sa vždy snažím hacknúť čo najvýhodnejšie letenky a zjednávam cenu ubytka. No keď príde na jedlo, veľmi rada zaplatím za miestne špecialitky.
Za zážitky proste treba platiť, lebo to je to, čo mi zostane na celý život a o čom budem každému hovoriť po prílete.
Ďalšie zaujímavé články
Verím, že som Ťa exotickými receptíkmi nabudila a že minimálne jeden z nich vyskúšaš aj doma. Pošli ho aj kamošom a testujte chute exotiky spolu.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.