Keď cestuješ v zime do exotiky a v lete sa slníš zas v Európe, je dôležité myslieť aj na tvoju pokožku. Lenže aký krém použiť? Nie je opalovák z drogérie viac zlý ako dobrý? Dá sa vyrobiť aj prírodný opaľovací krém? A ako maximalizovať účinky opaľovania?
Ak hľadáš kvalitné opaľovacie krémy alebo ich alternatívy, vitaj, si tu správne. Nejdem sa hrať na chodiacu bibliu. Je toľko tipov, rád a právd, že nechcem pridávať ďalšie. Namiesto toho zhrniem to, čo som sa naučila ja a čo som sa dozvedela z tipov od viac ako 50 cestovateľov, ktorých som sa opýtala.
Prírodný opaľovací krém vs. chémia – ktoré preferuješ?
Celý život som používala opalovacie krémy z AVONu. Mamina je AVON lady, takže o kozmetiku sme mali vždy postarané. Rok dozadu som sa dostala k článku, ktorý u mňa znamenal úplnú zmenu vnímania klasických opaľovacích krémov z obchodov.
Zistila som, že komerčné opaľovacie krémy v sebe obsahujú fakt veľa chémie. Išla som to preveriť do drogérie, a fakt to bolo tak. Neznáme látky s názvom na dva riadky sa po googlení zmenili na umelé parfémy, rôzne škodlivé nanočastice, ktoré sa nám dostanú do tela a ďalšie veci, ktoré som fakt nečakala v obyčajnom opaľovacom kréme.
Mali ste ma vidieť v DMke, ako som pol hodinu čítala tie malé písmenká.
Postupne som prišla na dve veci:
- klasické opaľovacie krémy majú v sebe viac chémie ako celá ostatná kozmetika, ktorú používam. Taká NIVEA mi zrazu prišla vhodná akurát tak na zabíjanie hmyzu.
- našťastie existujú prírodné látky a oleje, z ktorých sa dá opalovák vyrobiť alebo sa dá kúpiť prírodný alebo prírodnejší opaľovací krém.
No a takto som sa dostala na dráhu výskumníka. Chémia mi nikdy nešla, takže som sa sústredila na výsledky a konkrétne tipy. A práve tie prinášam nižšie:
Keď nechceš používať klasické opalovacie krémy, máš viacero možností:
- kúpiť si (podstatne drahší) bio opaľovací krém v obchode.
- vyrobiť si tvoj vlastný opaľovací krém.
- používať prírodné oleje, ktoré majú prírodný vysoký ochranný faktor.
Základ: pred čím sa vlastne chránime?
Čo je vlastne opaľovací krém? Je to krém/sprej/olej, ktorý absorbuje alebo odráža UV žiarenie, ktorému je pokožka vystavená a tým nás chráni pred spálením.
A čo je SPF faktor? Určuje, na ako dlho nás konkrétny krém dokáže ochrániť pred UVB žiarením. Každý potrebuje iný SPF. Odmeriaš to takto: ak ti bez opaľovacieho krému trvá 20 minút na slnku, kým sa spáliš, potom ti krém s SPF 15 ochráni pokožku 15x dlhšie ako keby si krém nemal/a.
Takže SPF 15 ťa ochráni na 300 minút. Ak si ale červený už po 10 minútach na slnku, ochráni ťa iba na 150minút. Takže SPF 5 a SPF 50 ťa budú chrániť takmer identicky – ide len o dĺžku trvania ochrany.
UVA & UVB žiarenie – čo chráni proti čomu
Existujú dva typy UV žiarenia – UVA a UVB. UVA je ten, ktorý na koži spôsobuje starnutie a vrásky. UVB je ten, ktorý nás spáli, pôsobí rýchlejšie. Oba sú však rizikové a môžu spôsobiť rakovinu kože. Preto aj opalovací krém nás musí chrániť pred UVA aj UVB.
Pozor, pri opalovacích krémoch z obchodu nestačí pozerať na SPF. SPF je iba znakom ochrany pred UVB. Na hodnotenie ochrany proti UVA treba hľadať extra údaj.
Pri prírodných olejoch obsahuje UVA aj UVB iba malinový olej. Ostatné oleje však žial chránia iba proti UVB a aby bolo tvoje telo chránené aj proti UVA, musíš ich zmiešať so zinkom (daj bacha, aby to neboli nano častice, ktoré sa ti dostanú do tela – to by si si viac poškodil/a ako pomôžeš)
Skvelo je to vysvetlené v tomto článku: Natural oil Sunscreens.
Opaľovacie krémy v obchodoch: vaše tipy
Nemám ich vyskúšané sama a ani som nepozerala na ich zloženie, takže neviem povedať, no dávam sem zoznam tých najviac odporúčaných od ľudí, ktorých som sa pýtala:
- Energy
- Avene
- Lidl obyčajný krém – tento vyšiel v testoch ako najmenej nebezpečný opalovací krém zo všetkých komerčných. Sranda je, že je niekoľkokrát lacnejší ako zvyšné.
- LR (nezanecháva alergické reakcie u tých, ktorí majú alergiu, resp. zanecháva menšiu reakciu).
- Karel Hadek (toto napríklad: https://eshop.karelhadek.eu/opalovaci-olej-spf-15)
- Daylong
- MaryKay
- Bioderma
- Sundance
- Eucerin
- Piz Buin (no našla som k nemu tento nelichotivý článok, čiže bacha na 150ml balenie)
- ECO-cosmetics
Keď sa budeš rozhodovať, či ich kúpiš, porovnaj ich zloženie so zoznamom látok, ktorým sa treba v opalovacích krémoch vyhnúť, tu sú zhrnuté. V skratke ide o: oxybenzone, Retinyl Palmitate, syntetické vône (v článku sú vymenované).
Výroba prírodného opaľovacieho krému
V rámci researchu som narazila na recepty, ako vyrobiť domáci opaľovací krém. Ingrediencie boli lákavé – kakaové maslo, bambucké maslo a oleje – olivový, mrkvový, malinový, kokosový, jojobový….Na výber ich je mnoho. Každý ponúka však iný faktor ochrany pred slnkom. Tu len niektoré:
- Macadamia olej – SPF 6
- Sójový olej – SPF 10
- Avokádový olej – 4-10
- Olivový olej – 2-8
- Bambucké maslo – 3-6
- Mandľový olej – SPF 5
- Sezamový olej – SPF 4
- Olej z ľanových semien – SPF 6
- Jojobový olej – SPF 4
- Kokosový olej – SPF 2-8
- Oxid zinku – SPF 2 až 20, v závislosti od použitého množstva
Povedala som si, že určite skúsim vyrobiť vlastný opaľovací krém a aj som spravila. Tu je naň recept.
Zopár tipov k príprave domáceho opalovacieho krému:
- Rátaj s tým, že výroba krému doma ti zaberie tak 2-3 hodinky. Je to zábava, lebo skúšaš niečo nové. No treba rátať, že to berie čas. Navyše, treba si aj objednať ingrediencie z internetu alebo ich nakúpiť, takže to treba prirátať.
- Pri výrobe domáceho opalovacieho krému nemiešaj milión olejov dokopy, ak ich zmiešavaš, dostaneš aj tak maximálne faktor 20. Zmiešaj dva. Toto som sa naučila až po tom, ako som si vyrobila vlastný olej, takže ten recept vyššie ber s rezervou. Tento článok píše už trochu múdrejšia Janka. ?
- Do domáceho opalováku sa často pridáva zinok na zvýšenie faktoru a hlavne ochranu aj proti UVA žiareniu (proti ktorému prírodné oleje okrem malinového nechránia). Daj si bacha na nano zinok – častice zinku sú tam tak malé, že sa dostanú do pokožky a to nechceš. Mne zinok v kréme nechal hrčky a zostali tam biele časti, čo sa mi dosť nepáčilo, takže radím nepridávať ho veľa alebo vygoogliť techniku ako ho rozpustiť. Toto zvládnuté nemám.
- Mandľový olej pridáva pokožke zlatistý nádych, pridaj ho.
- Pridaj prírodnú arómu na peknú vôňu. Ja som použila levanduľu a krému to dodalo super nádych.
- Takýto domáco spravený krém má svoju dobu trvanlivosti. Niekde som čítala, že je to len pár týždňov, nám sa pokazil asi po roku. Každopádne radím vždy si vyrobiť pred dovolenkou.
Prírodné oleje s veľkým ochranným faktorom
Ja používam práve prírodné oleje. Otestovala som všetko – od drahých opaľovacích biokrémov, cez vlastnú výrobu a toto mi príde ako najlepší pomer ceny a kvality
-
Malinový olej
Tu môžem z vlastnej skúsenosti odporučiť malinový olej, ktorý má faktor 28 – 50 (aj keď som sa nikde nedočítala, kedy je to SPF 28 a kedy SPF 50 – ak niekto vie, budem rada za doplnenie). Môžeš ho používať iba samotný, nezmiešavať s ničím, alebo aj zmiešať. Výhodou je, že chráni aj pred UVA, aj pred UVB žiarením.
Pravdupovediac, vôňa nie je úplne taká, ako by som na malinový olej čakala, takže zmiešanie s niečím, čo mu dodá lepšiu arómu, je dobrý nápad. Tu som našla článok o tom, ako malinový olej zmiešať.
-
Mrkvový olej
Ďalšou možnosťou je mrkvový olej, ktorý má tiež prírodný faktor okolo 40. Ten ale treba zmiešať s iným olejom a zinkom, aby chránil aj pred UVA žiarením.
Na záver ešte cenné tipy na opaľovanie a ochranu pokožky
- Betakarotén podporuje krajšie opalovanie. Chemicky to nevysvetlím, ale mám to odskúšané a na nete je aj veľa štúdií. Betakarotén dostaneš z mrkvy (viac ak je mrkva nastrúhaná) alebo z tabletiek.
- Čistý malinový olej je najefektívnejšou možnosťou v rámci pomeru času, ceny a efektu. Dá sa kúpiť, netreba ho zmiešavať, chráni dobre. Cena je 25€ za 250ml, no to stačí aj na mesačnú dovolenku. Peniaze idú v tomto u mňa bokom.
- Slnko medzi 12:00 a 15:00 je fakt fakt silné. Zostaň vnútri, ak to ide alebo si aspoň zakry ramená.
- Vo vode ťa opáli viac ako na súši, pretože sa žiarenie odráža od vody rovno na teba. Úplná bomba je sedieť na brehu mora alebo bazéna. Tam si ako na odstrel.
- Pri šnorchlovaní bez trička a šortiek si pár dní nebudeš vedieť sadnúť a ľahnúť. Zatiaľ čo ty naháňaš vodné korytnačky a sleduješ Nemov, tvoje telo je zhora spalované. Necítiš to, lebo si v príjemne studenej vode. VŽDY ber na šnorchlovanie tričko, ktoré ti zakryje chrbát a šortky.
- Našla som takéhoto kozmetického sprievodcu, kde sú jasné a jednoduché návody na výrobu domácej kozmetiky a informácie o tom, čo je škodlivé a čomu sa treba vyhnúť. Sama som ho ešte nečítala, no poznám inú knihu od nich a tá je mega. Navyše, za 9€ je to super sumár a ušetrí ti to čas s researchom.
Prečítaj si aj tieto články:
Ak máš nejaké tipy aj ty, pridaj do komentárov. Ak nie, dúfam, že ti článok dal prehľad a zosumarizoval tipy ohľadom opalovania a ochrany pokožky. Poteším sa, keď ho budeš zdielať, aby ho ujo Google ukázal viac ľuďom.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.