Rozprávkové, romantické, plné lázní a zámkov. Priamo v meste vyvierajú minerálne pramene, z ktorých sa môžeš napiť, neďaleko tiež vyviera prameň z ktorého je Mattoni. Práve tu sa začala písať aj história Becherovky, ktorá je už teraz známa celosvetovo. Raz za rok sa tu stretnú filmári z celého sveta na filmový festival a Karlovy Vary žijú naplno.
Karlovy Vary ma chytili za srdce a maximálne ti odporúčam spraviť si tam výlet. Ako na to šikovne a lacno sa dozvieš v tomto článku. Pozbierala som desiatky tipov na reštaurácie, pivárne či miesta kam ísť od lokálnych ľudí. Verím, že ti tipy pomôžu.
Ako sa dostať do Karlových Varov
Aj keď sú Karlovy Vary v susednom Česku, dostať sa tam trvá relatívne dlho. Lietadla nelietajú – teda… Iba tie z Moskvy.
Sama som sa tam dostala len vďaka pozvaniu na Tourfilm festival, kde som prednášala o tom ako na úspešný travel blog. Za pozvanie a možnosť navštíviť Karlovy Vary som veľmi vďačná, zároveň za náhodné stretnutie Pavla na ceste z Karlovych Varov do Prahy.
Práve on mi totiž poradil všetky reštaurácie a lokálne vychytávky a dal mi tipy čo a kde vidieť. Nechcela som si ich nechať pre seba, a tak som s jeho súhlasom napísala ešte cestou do Bratislavy tento článok.
Autobusy, autá a vlaky
Do Karlových Varov sa ide zo Slovenska vždy cez Prahu – či ideš autom, vlakom alebo autobusom.
Na dopravu ti odporúčam využiť kombináciu vlakov (Regiojet, České dráhy alebo ZSSR), autobusov (Student Agency, Flixbus, Eurolines) či auta (vlastné auto, prípadne spolujazda cez blablacar).
Všetky tieto spoje odporúčam pozerať cez rome2rio, prípadne na cp, no CPčko neukazuje niektoré spojenia na Flixbuse a Regiojete).
Cesta z Bratislavy trvá prinajlepšom 5h autom, vlakmi a autobusmi rátaj skôr s 6,5h a viac. Do Karlových Varov sa nám Slovákom teda neoplatí ísť na otočku.
Ubytovanie v Karlových Varoch
Za mňa – dopraj si ubytovanie v centre s poriadnym výhľadom. Je tam krásne a ty si to zaslúžiš. Mňa najviac fascinovali staré domy nad kolonádou na kopci, na ulici Na vyhlídce.
Je odtiaľ neskutočný výhľad a hneď za nimi zeleň a stromy. Ja som tam nebývala, len som zdola fascinovane snívala o izbičke v jednom z tých domov. Dajú sa však prenajať, sú tam hotely aj Airbnb.
Dokonca sa tam nachádza aj najluxusnejší hotel v Karlových Varoch – Imperial.
Ubytká a hotely, ktoré tu nájdeš:
Nech ale budeš bývať kdekoľvek vo Varoch, bude to oki. Mesto je relatívne malé čiže, nikdy nebudeš od mesta veľmi ďaleko.
Viac tipov ako sa ubytovať šikovne a lacno nájdeš v článku o hľadaní lacných ubytovaní.
Stravovanie v Karlových Varoch
Karlove Vary sú dosť ruské. Rusi skúpili väčšinu pozemkov a aj Karlove Vary následne vybudovali. Teraz tam chodia Rusi dovolenkovať a oddychovať. Ceny sú teda nastavené pre nich – vysoko.
Ja som mala šťastie a stretla som Karlovčanov. Tí mi odporučili reštiky kam sami chodia – kde nie sú turistické ceny a varia výborne.
- Kafe perla – varia tradičné české jedlo, počas leta majú aj záhradu kde grilujú.
- Reštaurácia u Draka – táto je trochu mimo centra, no má výhodné ceny a tiež varia chutne.
- Smíchovalský pavilon – tu sa špecializujú na divinu, majú výborné ceny.
- Hotel Jesenius – česká kuchyňa a 3-chodové menučko za 249CZK.Chodia sem autobusové zájazdy turistov pretože je to najvýhodnejšia cena široko-ďaleko.
Keď ti nevadí priplatiť si no chceš niečo super, odporúčam tieto:
- La marche
- Versaille
- Hotel Riverside – je to pri priehrade, v lete sa neješ vonku, môžeš sa člnkovať po priehrade, počas západu slnka je tam neskutočná romantika. O jedle mám zmiešané referencie, no okolie a káva sú super.
Vo všeobecnosti, keď sa chceš v Karlovych Varoch vyhnúť turistickým predraženým miestam a stále jesť priamo v meste na kolonáde, nechoď do reštaurácií kde čašníci lákajú dovnútra či reštauráciám s veľkým luxusným vchodom. Skôr hľadaj reštaurácie, ktoré majú vchod zboku alebo nenápadný, menej luxusný vchod.
Kam na dobrú kávu a pivo v Karlových Varoch
Kapučínko s rozetkou či dobré espresso a filter – to je pre mňa správny začiatok dňa. V Karlových Varoch som objavila super kaviareň Republica, kde bola kávička tip top – odporúčam. Okrem nej je vraj super aj Café káva.
Skvelé pivko je plzeň čapovaný z tanku v reštaurácii v Hoteli Ambassador. Okrem neho sa okolo Karlových Varov nachádza viacero rodinných pivovarov – v mestách Loket, zámek Chýše (tu aj dobre varia), Chodovar (tu majú aj pivní lázne), Žatec.
Čo robiť v Karlových Varoch?
Veľa napovedia aj obrázky no aby sme to mali spísané, toto sú aktivity, ktoré odporúčam zvážiť:
- Prejsť sa mestom – je nádherné, čarovné, malebné. Toto je pre mňa MUST #1 čo robiť v Karlových Varoch. Vyčleň si pár hodín a choď sa prejsť. V meste nájdeš kolonády – mlynská, vřídelní, sadová, tržní, zámecká.
- Pramene s minerálnou vodou sa nachádzajú práve v spomínaných kolonádach. Tá je skvelá na trávenie a môžeš ju piť len priamo z prameňov – nikde inde. Spolu je tých prameňov 15. Všetky sú pomerne horúce, vodu z nich si po nabratí treba nechať vychladnúť, prípadne si kúpiť špeciálnu nádobku na pitie tejto vody – tú predávajú všade na námestí.
- Ísť sa prejsť na vyhliadku – buď Diana alebo Tri kríže. Obe sú nádherné. Z Troch krížov vidno nádherne celé mesto – kolonádu. Keď na Tri kríže prídeš večer, budeš vidieť vysvietené celé Karlovy Vary.
- Na vyhliadke Diana je aj minizoo a motýlia farma, z Troch krížov sa dá zas pokračovať na Svätý Linhart, tam je lezecká prekážková dráha v korunách stromov.
- Vianočný dom – tu nájdeš najväčšiu vianočnú výstavu v ČR – tá funguje aj v lete. Okrem vianočnej výstavy tu máš aj výstavu plyšových medvedíkov, je tam napríklad aj jeden od Coco Chanel.
- Jakubovka – prechádza k Mattoni prameňom – tiež super prechádzka.
- Ísť do Mariánskych Lázní – na nejakú procedúru, prípadne len tak poleňošiť v saune či SPA. Väčšina lázní je v hoteloch, môžeš do nich ísť aj keď nie si hotelový hosť. Prídeš na recepciu a objednáš sa. Každý hotel má svoje procedúry, tie väčšie majú aj svojich doktorov či fyzioterapeutov. Vyber si, ktorý ti padne do oka, vraj sú dobré všetky lázne, ja som dostala odporučené napríklad Regent.
- Loket a Loketský hrad – odtiaľto vieš zobrať na kanoe či na rafte až do Karlových Varov. Z vody máš krásny výhľad na Karlovy Vary aj prírodu naokolo.
Čím sú Karlovy Vary známe?
- Becherovka – tá sa začala vyrábať práve v Karlových Varoch pod tajnou receptúrou, ktorá je dodnes tajomstvo a domáci ju označujú ako jeden z ďalších prameňov. V Karlových Varoch nájdeš Becherove múzeum kde ti vysvetlia ako sa Becherovka vyrába + dostaneš ochutnávku. Becherovku ako značku už pôvodný majiteľ predal a v Karlových Varoch sa už nevyrába, zostalo len múzeum.
- Moser – možno ti niečo hovorí aj to sklo. Je známe po celom svete – veľmi krásne ale aj veľmi drahé. Aj to pochádza z Karlových Varov. Môžeš si tu nakúpiť za výhodnejšie ceny alebo – ak máš dostupný budget – kúpiť si napríklad vázu od ktorej dostaneš certifikát, že je jediná na svete s takým designom. Moser sa zaručí, že už nikdy nevyrobí tú istú vázu. Môže to byť dosť originálny a luxusný darček.
- Porcelán je tiež známi. Vyznačuje sa tým, že je ružovkastý a je asi najtypickejší darček z Karlových Varov. Domáci ľudia sa smejú, že nech im hlavne nikto nedáva porcelán. Práve toho totiž majú často plné byty pretože sa kedysi daroval ku každému sviatku. Mnoho Karlovčanov ho zdedilo ešte od starých rodičov a teraz nevedia čo s ním. V okolí Karlových Varov nájdeš viacero rodinných manufaktúr, porcelán sa tam totiž vyrába doteraz.
Extra tipy, ktoré sa v bedekri nedozvieš
- Filmový Festival v Karlovych Varoch – raz do roka v júli sa v Karlových Varoch koná filmový festival. Vtedy je tam plnka a ceny idú hore (nielen ubytovanie ale aj napríklad reštaurácie a bary). V Kafe Perla a reštaurácii U draka ceny nejdú hore ani počas festivalu. Ak sa rozhodneš ísť do Karlovych Varov práve počas festivalu, bookni si ubytko dostatočne vopred. Okrem zvýšenia cien však s filmovým festivalom prichádza aj veľa kultúry. Mesto počas festivalu žije, na námestiach sú ľudia, sú tam stánky s jedlom, program, parties. Atmosféra je vraj živá a energetická.
- Torta, na ktorú chodil aj Václav Klaus – v meste Ostrov na námestí nájdeš Koruna pralines, ktorí robia podľa mnohých najlepšie torty široko ďaleko. Chodia ich sem nakupovať aj Nemci a všetci domáci si ich nevedia vynachváliť. Neďaleko je aj zámocký park so zámkom.
- Kúpelná oplátka je najlepšia čerstvá! Túto lahôdku skús. Je to niečo úplne iné ako klasické oplátky, ktoré nám nosia babky z kúpelov. Čerstvá ešte teplá oplátka je niečo čo môžeš skúsiť na viacerých miestach v Karlových Varoch – určite ich nájdeš.
- Ak chceš koštovať z minerálnych prameňov, kúp si špeci šálku – takúto ako je na obrázku. Načapuješ si do nej vodu z prameňa a vďaka tomu, že je to porcelán a tvaru sa ti voda vychladne oveľa rýchlejšie ako v klasickej šálke. Takéto predávajú na námestí v stánkoch.
Zhrnutie najdôležitejších bodov:
Ako ísť do Karlovych Varov: na dopravu ti odporúčam využiť kombináciu vlakov (Regiojet, České dráhy alebo ZSSR), autobusov (Student Agency, Flixbus, Eurolines) či auta (vlastné auto, prípadne spolujazda cez blablacar). Všetky tieto spoje odporúčam pozerať cez rome2rio, prípadne na cp, no CPčko neukazuje niektoré spojenia na Flixbuse a Regiojete).
Strava v Karlovych Varoch: ceny v reštauráciach sú nastavené príliš vysoko nakoľko väčšinou Karlove Vary navštevujú Rusi. Kopec tipov na reštaurácie a kaviarne nájdeš vyššie v článku.
Čo robiť v Karlovych Varoch: sú známe výrobou Becherovky, sklom Moser a výrobou porcelánu. Určite navštív tieto miesta.
Minerálne pramene v Karlovych Varoch: ak chceš vodu ochutnať, kúp si špeciálnu šálku, ktorú predávajú na námestí. Voda ti rýchlejšie vychladne.
Články, ktoré si určite tiež prečítaj
Karlovy Vary sú podľa mňa perfektné miesto na predĺžený víkend či týždňovú oddychovku. Nech sa tipy šíria a pomáhajú cestovať aj ostatným šikovne a lacno. Keď sa ti článok páčil, hoď mi milý komentár.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.