Cartagena je turistami najnavštevovanejšie miesto Kolumbie. Známe je historickými uličkami, koloniálnou architektúrou, či palenqueras – ženami, ktoré na hlave nosia košíky s ovocím. Mne Cartagena výrazne pripomenula Havanu na Kube a navždy si ju budem pamätať ako farebné mesto plné slnka, umenia a výborných kaviarní.
Kúsok cartagenskej histórie
Ako mesto bola Cartagena de Indias založená v 1533, no územie ako také bolo obývané už od 4000 rokov pred Kristom. Cez cartagenský prístav sa do Európy posielalo striebro z Peru a z Afriky sem prúdili otroci. Jej história je plná bojov o nezávislosť, ktoré prebiehali v prvej polovici 19. storočia.
Dnes je Cartagena najdôležitejší prístav na pobreží Kolumbie (popri mestám Barranquilla a Santa Marta) a exportujú sa odtiaľto 2 najdôležitejšie komodity – ropa a káva. Cartagena je zapísaná v UNESCO World Heritage a je miestom, ktoré si ťa opantá farbami, atmosférou aj architektúrou.
Čo vidieť v Cartagene v Kolumbii?
Vezmem ťa na fotkovú prechádzku mestom. Myslím, že na základe nich pochopíš, čo je v Cartagene najzaujímavejšie – prechádzať sa.
Milovníci kávy budú v Cartagene ako v nebi – nájdeš tu prvotriedne kaviarne, za ktoré by sa nemuseli hanbiť európske kávové mestá ako Berlín, Londýn, či Praha a Brno. Do tretice – Cartagena sa nachádza pri mori, no pekné pláže tu nenájdeš. Naokolo je však mnoho pláží a ostrovčekov, kde nájdeš pokoj, krásu aj zábavu.
Nepredbiehajme však, takto vyzerá Cartagena de Indias:
Cartagena je obrovské mesto, žije tu 1 milión ľudí a nachádza sa na území 609,1km2. Miesta, kam chodia turisti (kde je krásne centrum, zaujímavé uličky a more), je iba malinká časť Cartageny a skladá sa z El Centro, Getsemani, La Matuna a San Diego.
Táto časť Cartageny je bezpečná. Chodili sme tu po meste v noci, pešo, chodila som po meste sama a nikdy som nemala pocit nebezpečenstva. Samozrejme, vždy treba byť v strehu, no Cartagena je v ponímaní Kolumbie veľmi bezpečná. Takisto tu nájdeš pouličných predajcov – znak, že ide o turisticky obľúbené mesto.
Kým Centro je známe historickými uličkami a krásnou architektúrou, Getsamaní je štvrť plná farieb, grafitov a umenia. Kedysi išlo o nebezpečnú štvrť, ktorá si prešla transformáciou na úplne bezpečnú umeleckú štvrť. A to jej dodáva neskutočnú energiu! Práve tieto miesta som na Cartagene milovala najviac.
La Matuna pre mňa nemala žiadnu špeciálnu energiu, ani som nevedela, že La Matuna existuje ako štvrť – len sa zrazu stratili farby Getsemaní.
San Diego bolo architektúrou rovnako nádherné ako Centro a nachádza sa tu viacero super klubov a reštaurácií.
Okrem týchto 4 štvrtí je obľúbená ešte Bocagrande – ide o úzky pás popri pláži, ktorý je totálne iným svetom ako predošlé štvrte. Nájdeš tu vysoké budovy, všetko vyzerá extrémne moderne a high class. Niečo ako malý Dubaj. Nachádzajú sa tu rooftop bary a fajn pláže s beach barmi.
Ubytovanie v Cartagene
Ak sa ma spýtaš, kde sa ubytovať, môj tip rozhodne padá na Getsemaní. Farby, život a energia u mňa prebili historické centrum (ktoré je ale nádherné). Getsemaní je však tiež lacnejšie čo sa týka ubytovania a nachádza sa tu moja najobľúbenejšia kaviareň Libertario, odkiaľ som si na Slovensko doniesla 2,5kg kávy. Milovala som hľavne výhľad z kaviarne. Hotová Havana!
Nech sa deje čokoľvek, nebookuj si ubytovanie v Casa San Juan a nesprav rovnakú chybu, akú sme spravili my. Ubytko sa nachádza na tej najkrajšej a najumeleckejšej ulici a bolo brutálne lacné. Len sa tak nejak zabudli v popise ubytovania zmieniť, že celá izba je totálne plesnivá, že je tam zlý vzduch, pretože okno nie je smerom von, ale len do úzkej chodby hostelu, kade chodí každý hosť.
Po tom, ako som Cartagenu videla na vlastné oči, viem odporučiť hľadať ubytovanie v niektorom z farebných krásnych domčekov, ktoré majú dvorček vo vnútri. Super benefitom je aj bazén či rooftop. Takéto ubytovania nie sú o veľa drahšie ako ostatné ubytovania a je to bonus naviac. Tu som vyselektovala ubytovanie, ktoré mi prišlo dobré:
- Casa Del Pozo Boutique Hostel
- Getsemani Cartagena Hotel
- Casa Pizarro Hotel Boutique
- Hotel Casa Tere
- Soy local insignia – toto je rovno nad Libertario kaviarňou, vyzeralo super
Ďalšie ubytovania môžeš nájsť aj v tejto mapke:
Prechádzanie sa po Cartagene – kam ísť a čo vidieť
Cartagena je špeciálna farbami. Ulice sú tak farebné, pekné a fotogenické, že neveríš vlastným očiam. Aktivitou č.1 v Cartagene je preto podľa mňa prechádzanie sa.
Getsamaní
Krásne ulice v rámci Getsemani sú Calle 31, Carrera 10, Calle 29, Plaza de Trinidad, Calle de San Juan. Na Calle 25 máš krásny fotospot s výhľadom na Torre de Reloj. Perfektný park je Parque Centenario. Nájdeš tam od leňochodov cez veveričky, obrovské jaštery až po opice.
El Centro a San Diego
V rámci El Centro sa určite poprechádzaj po farebných koloniálnych uliciach, nájdi Botterove sochy a vybehni do rooftopu, kde uvidíš mesto z úplne inej perspektívy. Najznámejším bodom mesta je námestie s Monumento Torre Del Reloj. Hocikam sa odtiaľto vydáš, čakajú ťa krásne uličky. Vydaj sa kamkoľvek, bude to dobre.
Bocagrande
Bocagrande je dlhý pás popri pláži. Prechádzka je tu teda jasná – ideš popri pláži. Uvidíš odtiaľto fenomenálny západ slnka a aj po západe to tu má svoje čaro.
Free Walking Tours v Cartagene
Aj po centre aj po Getsemaní ponúkajú tours rôzne free walking tours. Po anglicky aj španielsky. My sme na jednej takej boli, cez Beyond Colombia, no výrazne ju neodporúčam.
Sprievodca si z toho spravil show a možno to niekomu vyhovovalo, no ja som sa nič nedozvedela a zabila som cenný čas očakávaním, že sa to zlepší. Každopádne sprievodcov je veľa a tiež spoločností, ktoré tours robia. Len sa vyhni Arturovi, ktorý vedie tours v Beyond Colombia po anglicky.
Tu nájdeš super prehľad dostupných tours aj s hodnoteniami.
Pred pokračovaním mrkni aj na ďalšie články z Kolumbie:
Najkrajšie nočné výhľady Cartageny
Nie, tipy na nočný život nemám, keďže sme v Kolumbii boli počas kovidu. Krásne výhľady však nájdeš tu, v Bocagrande priamo z pláže alebo z rooftopov, ktoré spomínam nižšie. Perfektná atmosféra je po zotmení na Plaza Bolivar v Gatsemaní, kde je vždy kopec ľudí a umeleckých vystúpení.
Tipy na super kaviarne v Cartagene
Okrem spomínaného Libertario má Cartagena perfektnú sieť kaviarní, odkiaľ vieš pracovať, kde si vieš oddýchnuť od vyčerpávajúceho cartagenského slnka, ale aj načerpať kávovú energiu.
- Cafe Del Mural – najmenšia kaviareň v najkrajšej art uličke v Getsemaní. Žiaľ, keď sme tu boli my, bola zatvorená, no určite odporúčam zastaviť sa.
- Epoca – kaviareň s dlhoročnou históriou, v ktorej ešte Milan kedysi dávno rozbiehal svoj blog Bez Mapy. Povedal mi o nej a stále je to perfektné miesto na kávu aj posedenie.
- Café San Alberto – San Alberto nikdy nesklame. Majú tu dobrú kávu, to je hlavné. Skôr je to ale miesto, kam prídeš, vypiješ a ideš.
- Soloio – sem musia ísť povinne všetci, ktorí majú radi krásne kaviarne. Kávu som tu nemala – žiaľ, na túto kaviareň som narazila až teraz pri písaní článku.
- Erase un Cafe – krásny interiér je aj tu – za kvalitu kávy neručím, nestihli sme vyskúšať. 🙂
Tipy na super reštaurácie a bary v Cartagene
- Cafe Havana – hneď oproti Libertario, tento klub sme žiaľ nezažili otvorený kvôli kovidu. Z fotiek to ale vyzerá na 100% kubánsky bar s neskutočnou atmosférou. Choď aj za mňa!
- Restaurante Celele by Proyecto Caribe Lab – reštaurácia s lokálnou kuchyňou, kde podľa slov kuchárov “lokálne” znamená oveľa viac ako patakóny, ryba a kokosová ryža.
- Terazza Municipal – park so streetfood stánkami, kde sedíš vonku pri mori. Nie je tu pláž, iba prístav. Je tu nádherný západ slnka.
- Táto reštaurácia má veľmi príjemný vibe a okolo nej sú grafiti a farebné dáždniky. Kto má rád príjemnú atmošku, poď si tu vychutnať drink či obed.
Nasleduje séria barov s krásnymi interiérmi, dobrým rumom a výhľadmi. Takýmito je bar Alquimico, ktorý má veľkú terasu so super výhľadom, Club 1940 ladený do kubánskeho štýlu, často so živou kapelou a skvelými rumami, SKY51 Bocagrande v mrakodrapovej štvrti Cartageny s top výhľadmi.
Úžasný je aj 5-hviezdičkový Movich hotel, ktorý má za mňa najkrajšiu terasu z týchto všetkých a vieš sa na ňu dostať tak, že si objednáš drink (neplatíš žiadne vstupné). O tomto jednom som sa dozvedela od Veroniky a Peťa z Travelistanu, keď mi poslali fotku, chcela som sa zbaliť a odletieť naspäť do Cartageny.
V každom sprievodcovi sa dočítaš, že na západ slnka je najkrajší z Cafe del Mar. Áno, je krásny. No to miesto je tak plné turistov, že sa z toho stala pasca. Výhľad hneď vedľa podniku je rovnako pekný. 🙂
Ostrovčeky, biele pláže, palmy a oddych na Rosario Islands pri Cartagene
Ako už spomínam vyššie, v okolí Cartageny sa nachádza mnoho pláží či ostrovov, na ktoré sa z Cartageny rýchlo dostaneš. Celé mesto je plné predajcov výletov, takže problém dostať sa tam mať nebudeš. Už horšie to bude s výberom. Možností máš totiž toľko, že nevieš, kde začať.
Turisticky najobjavenejšie sú Rosario Islands – 27 ostrovov a Barú, ktoré je na pevnine a nachádza sa tu kŕasna Playa Blanca. Na Playa Blanca sa dostaneš jednoduchšie ako na ostrovy Rosario, pretože sem vieš prísť jednoducho autobusom. Pláž je dlhá a čím ďalej ideš, tým menej ľudí stretneš. Na jej konci môžeš dokonca nájsť svetielkujúci planktón. Barú sa niekedy ráta za jeden z Rosario ostrovov, inokedy nie. Pre prehľadnosť ho uvádzam samostatne.
Praktické tipy na Rosario Islands a Playa Blanca
Rosario Islands sa delia na súkromné a verejné ostrovy. Na súkromné ostrovy sa dostaneš tak, že si kúpiš Day Pass alebo tam ubytuješ v hoteli. V cene je potom aj doprava z Cartageny. Medzi súkromné ostrovy patria Bendita Beach, Isla De Pirata, Playa Azul, Isla Del Encanto, Gente del mar, Carolina island.
Keď chceš ísť ešte ďalej, nájdeš tu aj mini privátne ostrovy, ktoré si prenajmeš celé pre seba. Takými sú napríklad Isla Rosa, či Isla Manchini. Woaw.
Keď chceš ísť na verejné ostrovy, lode odchádzajú z prístavu La Muelle Bodeguita od ôsmej do desiatej ráno. V okolí nájdeš kopec predajcov (rovnako tak kdekoľvek v meste). Väčšinou v cene nie je daň 17500 COP (cca 5€), ktorú platíš za vstup na Rosario islands. Doprava trvá cca hodinku.
Najbežnejší balíček od predavačov zahŕňa Isla grande + Oceanarium alebo šnorchlovanie. Toto je najväčšia masovka a na oceanárium nie sú vôbec lichotivé hodnotenia.
My sme túto časť Cartageny úplne vynechali a presunuli sa vyššie nad Santa Martu, do mestečka Palomino. Aj preto sú moje tipy na Rosario také oklieštené – nemám to zažité (čo spätne patrične ľutujem).
Ako vybrať najlepšiu možnosť? Môj názor
Z toho, čo som čítala a videla mi však vychádzajú najlogickejšie dve možnosti – ísť na Playa Blanca, kde je krásne a nemusíš tam riešiť transport loďou alebo ísť na niektorý z Rosario Islands, no nie na day trip, ale sa tam ubytovať. Všetky výlety, kde o 9 vyrazíš z Cartageny a už o štvrtej ideš preč z ostrovov, mi prídu ako naháňanie splašeného stáda za lacnými a rýchlymi zážitkami.
Tu je super článok k Rosario Islands aj k Barú. Dajú sa tam tiež preklikať tipy na jednotlivé ostrovy, dopravu, ubytko a ako sa vyhnúť davom. Zo začiatku článok vyzerá ako extra krátky, no treba skrolovať nižšie, objavia sa nové tipy.
Extra tipy:
- V mesiacoch november až marec bude cesta loďou mierne divoká kvôli vlnám, priprav sa na to.
- Na tomto mieste na Isla Grande nájdeš svetielkujúci planktón. Keď ideš len na denný výlet z Cartageny, nestihneš tam ísť, čo je výhoda pre tých, ktorí na ostrove spia – nie sú tu davy.
- Kto by chcel zažiť niečo ako private island, no nemá peniaze na prenajatie si private islandu, riešením by mohol byť tento hostel – Casa en el Agua. Doslova dom vo vode. Je tu na prenájom niekoľko izieb a k dispozícii je bar a jedlo. Oplatí sa ísť sem najmä na viac dní, pretože doprava je pomerne drahá.
Horúce bahno v kráteri El Totumo
Okrem Rosario ostrovov je zaujímavou atrakciou aj kúpanie sa v hustom teplom bahne v kráteri El totumo. K dispozícii sú masáže a rôzne kúry. Miesto je pre 10-15 ľudí a bahno má liečivé účinky a obsahuje veľa minerálov.
Zaujímavosti o exporte v Kolumbii a prístave v Cartagene
Na záver článku mám zaujímavú čerešničku. Kolumbia je 55-ty najväčší exportér na svete. Najväčšie percento exportovaných komodít tvorí ropa a uhlie – 57%. Druhou najväčšou komoditou sú káva a korenia. Tie tvoria 5,6% exportovaných komodít. Nasledujú vzácne kovy a plasty. Č.5 sú kvety a stromy – tak, ako v Európe je najznámejší exportér kvetov Holandsko, v Južnej Amerike je to práve Kolumbia.
MAPKA miest, ktoré sa oplatí vidieť v Kolumbii
Mapku miest, ktoré sme v Kolumbii navštívili, ti obratom pošlem, keď mi nižšie zanecháš mail. Verím, že ťa inšpirujú k tomu, aby si neváhal/a navštíviť Kolumbiu.
Ktoré kolumbijske mesto sa ti zatiaľ páčilo najviac? 🙂
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.