6.9.2021 sa mi splnil jeden z najväčších cestovateľských snov. V prístave Civitavecchia, neďaleko Ríma, na nás čakala majestátna Costa Firenze – (v čase písanie článku) najnovšia výletná loď vo flotile lodnej spoločnosti Costa Crociere. Poď si prečítať o dovolenke na výletnej lodi, prečo by takúto luxusnú dovolenku mal podľa mňa zažiť každý aspoň raz v živote, ako taká plavba vyzerá a čo počas cruise zažiješ.
Toto je hostblog. Ďakujeme Saške za napísanie článku!
Costa Firenze – talianska kráska na mori
Costa Firenze bola odovzdaná v decembri 2020, čo z nej robí najnovšiu výletnú loď spoločnosti Costa.
Interiér doslova ešte vonia novotou, služby sú na vysokej úrovni, atmosféra je uvoľnená, jedlo je snáď najchutnejšie, aké sme kedy jedli (talianska kuchyňa sa nezaprie :)), aktivít je tu neúrekom, ale hlavne sa treba pripraviť na to, že táto loď je obrovská a mapu, ktorú ti dajú pri nalodení, si starostlivo odlož, lebo v chodbách sa dá ľahko zablúdiť. Ani my sme spočiatku neboli výnimkou.
Mám tu ešte pre teba zopár technických údajov. Niektoré sú jednoducho WAU! a nepredstaviteľné.
- Tonáž: 135.500 t
- Dĺžka: 324 m / Šírka: 37 m / Ponor: 8,5 m
- Rýchlosť: 19 – 23 uzlov
- Celkový počet kajút pre hostí: 2.116
- Kapacita hostia: 4.232 osôb dvojlôžková obsadenosť / 5.260 osôb maximálna obsadenosť
- Posádka: 1278 osôb
- Počet palúb: 20
Mrkni aj na toto video, ktoré ťa v rýchlosti prevedie niektorými z palúb.
Trasa plavby Costa Firenze sa sezónne mení – v lete je to hlavne Tyrrhenské more, na jeseň Stredozemné, v zime sa plaví po Perzskom zálive a na jar sa vracia na trasu Západného Stredomoria, takže výber bude naozaj ťažký. 🙂 No o tom viac nižšie.
Opatrenia na výletnej lodi v čase našej plavby (september 2021)
Pred plavbou, pri naloďovaní, bolo treba podstúpiť testovanie na covid, hradené spoločnosťou. Negatívny test zaručuje vstupenku na palubu. Zároveň sa v strede plavby testujú znovu všetci cestujúci, taktiež zadarmo.
Počas našej plavby bolo potrebné chrániť sa rúškom v interiéroch a na miestach, kde sa zoskupovalo viacero ľudí. Rúška alebo respirátory mal aj personál lode a účinkujúci vo večerných programoch.
Vo výťahu mohli ísť najviac 4 osoby, dezinfekcie boli takmer na každom kroku, menu v reštauráciách sme si naskenovali cez QR kód.
Každý deň sme si museli dať odmerať teplotu (v na to určených miestach alebo pred a po výlete mimo lode), ale hlavne – opustiť loď, v rámci výletu počas kotvenia v prístave, sme mohli len ak sme si vopred zakúpili organizovaný výlet. Vôbec nás to neobmedzovalo, práve naopak, boli sme radi, že na tejto dovolenke naozaj nemusíme nič riešiť. Len sme nasadli na autobus a nechali sa sprevádzať.
Cítili sme sa tu nadmieru bezpečne, napriek tomu môže u teba rezonovať otázka, čo ak by sa niekto nakazil? Museli by byť všetci v karanténe?
Na lodi sa nachádza časť, ktorá je vyhradená pre samoizoláciu. Nachádza sa tu extra zdravotnícky personál, ktorý v prípade, že sa niekto zle cíti a vyjde mu pozitívny test, ide rovno do kajuty na to určenej. Loď následne kontaktuje najbližšie osoby pozitívneho a urobia sa testy aj im.
V najbližšom prístave sú následne títo ľudia z lode vylodení a smerujú buď do karantény, prípadne do nemocnice (ak to stav žiada).
Ako si vybrať tú správnu plavbu a čo treba vedieť a mať pred plavbou
Záleží hlavne na tom, čo chceš vidieť, resp. aké miesta chceš navštíviť. To je asi najjednoduchší filter, aký si vieš dať. Vieš si pozrieť trasy konkrétnych lodí, vybrať si tú svoju, prispôsobiť si dátum, dostaviť sa do prístavu a už sa len plaviť. O jednotlivých trasách písala Janka v tomto článku.
Pred plavbou sa odporúča vopred rezervovať výlety (ak chceš opustiť loď) a musíš si spraviť check-in, ktorý sa otvára 72 hodín pred odchodom. Vygeneruje ti palubný lístok, potrebný pri vstupe na palubu.
Po príchode do lodného terminálu Costa Crociere (napríklad v Civitavecchii presne tu) prejdeš bezpečnostnými kontrolami rovnako ako na letisku – kontrola dokladov a batožiny.
Po tom, ako sa otestuješ (buď antigénovým /zelené krajiny/ alebo PCR testom /oranžové krajiny/ – záleží od epidemiologickej situácie krajiny, odkiaľ/kadiaľ pri/echádzaš, dozvieš sa to, samozrejme, už pri check-ine a testuje sa každá osoba staršia ako 2 roky bez ohľadu na očkovanie; ak si bol/a v posledných 14 dňoch s osobou z červenej krajiny, nesmieš sa nalodiť), si ťa zblízka odfotia a spoja s tvojou Costa card, ktorá bude počas plavby tvojou pravou rukou.
Nájdeš si ju v kajute a využíva sa takmer všade – na otvorenie dverí izby, pri vychádzaní a prichádzaní na loď v rámci výletu, ,,platíš” ňou, keď si kupuješ niečo mimo all inclusive… Máš na nej napísané meno, číslo kajuty, dĺžku pobytu, nápojový lístok, názov reštaurácie a číslo stola pri večeri – každá kajuta má svoje, aby sa vyhlo tlačeniciam.
Poistenie si vieš dokúpiť priamo u Costy alebo si zaobstaráš vlastné. Písala o tom Janka tu.
Naša plavba
Naša trasa bola teda takáto:
Civitavecchia (Rím) – Neapol – Palermo (Sicília) – Valletta (Malta) – Cagliari (Sardínia) – deň na mori – Savona – Civitavecchia (Rím)
…a naozaj bola perfektná! Každý deň sa zobudiť na inom miesta ti dá, aj napriek opatreniam, absolútny pocit slobody. To isté slnko vidíš vychádzať na rôznych ostrovoch, to isté, nekonečné more ťa sprevádza celú plavbu. Môj snúbenec je fotograf, a tak sa dosýta vybláznil.
Je to dokonalý zážitok a pohladenie na duši, v spojení s tým, že na lodi sa budeš cítiť ako kráľ či kráľovná vďaka prístupu posádky, ktorá je naozaj na profi úrovni. Jednoducho, ak si takéto niečo ešte nezažil/a, budeš úplne ohúrený/á, očarený/á a nebudeš chcieť, aby to skončilo. 🙂 Taký oddych by som dopriala naozaj každému.
Tým, že na jednotlivých miestach tráviš jeden deň, dostaneš takú demo verziu toho, čo môžeš potenciálne vidieť v budúcnosti počas výletu na vlastnú päsť. Vidíš tak veľa miest cez jednu dovolenku, čo je pre ľudí, ktorí neobsedia na jednom mieste, úplne ideálne. Ideálne to bolo aj pre mňa, nebola chvíľa, kedy by sme sa za tých 7 dní nudili. Najväčší relax bol pre mňa ľahnúť si na slnko na ležadle na najvyššom decku s knihou v ruke. Prečítala som ju celú. 🙂
Aplikácia ako sprievodca plavbou
Aktuálnu polohu lode, svoje lodné výdavky, otváracie hodiny reštaurácii a ich menu, počasie, informácie o lodi, program dňa, internet a výlety – to všetko si vieš kontrolovať cez aplikáciu Costa Cruises. Pozor na to, že funguje len na lodnej wifi.
Čo sa týka výletov, tie odporúčam booknuť ešte pred samotnou plavbou (inak sa z lode momentálne nedostaneš) na webe, pretože neskôr sa môže stať, že nebudú dostupné. Výlety si vieš kúpiť v balíčku Passepartour za 159€/osoba. Máš teda zaplatených 5 výletov a môžeš si vybrať, ktoré to budú. Ak si nekúpiš zvýhodnený balíček, exkurzie si môžeš vyskladať aj ako 1, 2, 3… kusy, no pravdepodobne to bude o čosi drahšie.
Ako príklad uvádzam našu skúsenosť
Pred plavbou som bookla 4 výlety, exkurziu na prvý deň som zabudla, pretože to bolo možné zhruba do 2 dní pred začiatkom plavby. Prvý deň sme teda zatiaľ nemali žiadny výlet, lebo pôvodne sme si chceli pozrieť Sorento, no tam už neboli voľné miesta. Dúfala som, že deň pred tým sa mi to ešte pošťastí, hoci aj v inom jazyku.
Už na lodi som počas dňa checkovala aplikáciu, až som našla túto našu vysnívanú exkurziu, dokonca aj v angličtine. To bolo radosti. 🙂 Bookli sme ju aj sme ju absolvovali.
Je to veľmi flexibilné, nevieš, či nakoniec pôjdeš, pretože môže nastať nízky záujem zo strany cestujúcich. Vieš sa potom na výlet dostať v inom jazyku. Jednoducho, treba to sledovať a samozrejme, pri akejkoľvek zmene ti príde list, takže sa nemôže stať, že nebudeš informovaný/á.
Ďalší príklad je Malta. Doma som bookla výlet autobusom po Malte, pôvodne som chcela otvoreným autobusom, no nebolo možné sa tam prihlásiť. Keď som si už na lodi v aplikácii všimla, že už je to dostupné, neváhala som. Večer nám prišli nové lístky na exkurziu tento deň.
Posledný príklad je exkurzia v Savone – chceli sme ísť do Janova. Výlet sme mali rezervovaný, no zrušil sa v angličtine, lebo nebol oň záujem (veľa ľudí sa vtedy vyloďovalo a noví zároveň prichádzali). Zaváhali sme a ten v taliančine sa minul, kým sme sa rozhodovali, napokon sme si dali výlet po Savone, tiež v taliančine.
Výsledok bol ale nakoniec taký, že v Savone sme nevystúpili z lode a radšej sme si užili náš posledný deň na lodi, pri bazéne s drinkom v ruke a lepšie sme nemohli spraviť. 🙂
Keby neexistuje kovid, vieš si spraviť výlet v prístave aj po vlastnej osi, no zatiaľ je to takto.
Ako vyzerá deň na výletnej lodi Costa Firenze
Každý večer dostaneš do svojej izbovej schránky poštu s programom na nasledujúci deň. Tieto ,,noviny” sa volajú Oggi a Bordo. Nájdeš tam otváracie hodiny podnikov, obchodov či služieb (wellness, ihriská, tobogany,…), ale aj dresscode na večeru, informácie o výletoch mimo lode v danom prístave, ale hlavne večerný kultúrny program, napríklad v divadle.
Čas raňajok teda nie je stanovený, ale jemne sa mení každý deň, je to zhruba od 7:00 do 9:30. Ak máš počas dňa booknutý výlet, ideš na výlet. Pred odchodom z lode ti odmerajú teplotu a oskenujú Costa kartu. Pri príchode naspäť prechádzaš kontrolou ako na letisku, no je o dosť kratšia a nie je taká prísna. Zaberie pár minút.
Výlety sú prispôsobené tomu, aby si sa stihol/stihla naobedovať buď pred, alebo po výlete. Obed sa podáva od 12:00 do 14:00 v reštaurácii, o niečo dlhšie je to v bufete a večeru máš napísanú aj na svojej Costa karte, tá je buď od 19:00 alebo od 21:00, ako sa rozhodneš.
V reštauráciách, ktoré sú v cene (skontroluješ si v aplikácii), neplatíš a môžeš tu toho zjesť, koľko vládzeš. V baroch alebo kaviarňach si zase môžeš dať drinky a nápoje, ktoré sú zahrnuté v tvojom nápojovom balíčku (opäť si to overíš až priamo na lodi). Ak v ňom nie sú, ceny sa prihadzujú na tvoj Costa účet cez Costa kartu, preto ti ju skenujú vždy pred alebo po objednaní si.
Ak nemáš zaplatený all inclusive, tak v cene máš, samozrejme, jedlo v hlavných reštauráciách a z nápojov je to minerálka, americano, čaj počas raňajok a obedu. Ak nemáš žiadny nápojový balík, na večeri si za vodu musíš zaplatiť.
Costa kartu máš prepojenú cez svoju platobnú kartu alebo zložíš depozit, ktorý ti neskôr vrátia, ak nebudeš platiť nič navyše. Prepojenia Costa card a spôsobu platby riešiš opäť na lodi. Nie je to také zložité, ako sa môže zdať, lebo všetko robíš postupne s dostatkom informácii.
Počas dňa si vieš v aplikácii pozrieť, čo a kde sa aktuálne deje – v jednom bare môže byť espresso time, vo wellnesse môžu práve cvičiť jogu, v pool bare sa môžu práve podávať freshe alebo smoothies. Jednoducho, aplikáciu treba mať stiahnutú.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Dresscode a internet na výletnej lodi
Je ležérny. Ak sa práve opaľuješ, tak budeš mať plavky, ak športuješ, budeš mať tepláky. Na výlety sa obliekaj pohodlne, hlavne zvoľ správnu obuv na walking tours. Na tejto stránke si vieš pozrieť, čo sa odporúča zbaliť si na takúto, ale aj na iné plavby.
Čo sa týka dresscodu na večeri, o tom ťa každý deň informuje spomínané Oggi a Bordo – pošta s programom na nasledujúci deň na lodi. Túto informáciu vieš nájsť aj v aplikácii. Môže to byť napríklad casual, elegant alebo black&white.
Lodná wifi je dostupná pre každého zadarmo, no pozor – funguje na nej len aplikácia a skenovanie QR kódov reštaurácii. Ak chceš internet navyše, vieš si dokúpiť rôzne internetové balíčky, opäť cez aplikáciu.
Keď sa plavíš, často si v roamingu na lodi, ktorý je nadmieru predražený. Keď si v prístave, funguje obyčajný roaming za ceny ako na Slovensku. Je len na tebe či budeš chcieť lodnú wifi využívať aj na sociálne siete či surfovanie po internete.
Najčastejšia otázka – aká je cena plavby?
Cena nie je fixná, mení sa podľa sezóny, podľa toho, ako dlho sa plavíš, akú máš kajutu, či máš all inclusive alebo nie, či chceš navyše nápojový balíček či internet. Vieš sa plaviť za 500€, ale aj za 2000€, záleží na tom, aký máš rozpočet. Pozri si napríklad ceny našej plavby tento mesiac a mrkni na tie vo februári, kedy je loď na úplnej inej trase. Vieš vystriehnuť super akciu a vtedy sa to naozaj oplatí.
Naša all inclusive kajuta s balkónom vyšla na asi 1200€/osoba. Výlety sa doplácajú navyše, takisto poistenie, internet alebo vyššie nápojové balíčky či stravovanie v tematických reštauráciách. Plavbu si môžeš booknuť cez slovenskú CK luxusneplavby.sk (komunikácia v slovenčine, neskôr angličtina) alebo priamo cez costacruises.eu.
Pár mýtov, ktoré sú naozaj len mýtmi
- Všade sa ľudia tlačia. No netlačia, lebo kapacita lode z dôvodu bezpečnostných opatrení znížená zhruba o polovicu, čo je koniec koncov, predsa veľkým plusom. Nám sa neskôr stávalo, že sme dokonca stretávali tých istých ľudí na rôznych miestach, boli sme sa rovnakých výletoch alebo sme sa míňali na raňajkách. Na jednom z výletov sme dokonca sedeli v autobuse so Slovákmi, jedinými na lodi v tom čase, takže bežte zvýšiť štatistiky. 🙂
- Nebudeš sa tu večne strácať. Všade sú orientačné tabule a dostaneš aj spomínaný plán lode. Spočiatku to bude zmätočné, no stačí si uvedomiť, či si práve na začiatku alebo na konci lode a bude to easy. Vieš si to pozrieť aj v aplikácii.
- Morská choroba len výnimočne. Loď sa hojdá tak jemnučko, že ťa to bude len uspávať, zle ti nebude. Ja som si vzala aj kinedryl, no nemala som príležitosť ho užiť. Ženy vraj na morskú chorobu trpia častejšie ako muži a môže sa vyskytnúť bolesť hlavy, no naozaj to nie je nič závažné. Na palube sa ti nebudú triasť nohy, nebudeš sa kývať zo strany na stranu ani ti nebudú padať veci z kúpeľňovej poličky. Často ani nebudeš vedieť, že sa práve plavíte. My sme najviac hojdanie pociťovali v kúpeľni.
- Plavba je len pre dôchodcov. Nie je, na lodi je kopa aktivít a možností trávenia voľného času pre rodiny s deťmi, mladé páry či starších ľudí. Jednoducho, program je prispôsobený tak, aby sa každý zabavil alebo si oddýchol.
Čo hovoríš na takúto plavbu? Pôjdeš?
Autor: Alexandra
Kočka, ktorá sa pri cestovaní snaží ušetriť každé euríčko. Cestuj s ňou a sleduj jej super tipy. Zaručí ti to ten najlepší low-cost výlet!
IG: __a_l_e_x_i_s_