Keď bol posledný rok k niekomu neúprosný, tak to boli veľké výletné lode. Plavby naprieč Karibikom či po Stredozemí sa jednoducho zastavili a lode zostali odparkované. Tomu je teraz koniec, lodný biznis sa znovu rozbehol a na loď sa chystám aj ja. Zisťovala som, čo všetko sa na výletných lodiach zmenilo a moje info určite pomôžu všetkým, ktorí po výletoch na výletných lodiach pokukujú tiež.
Ja som bola na výletnej lodi (alebo cruise) v 2018. Prešli sme 6 karibských ostrovov – Bahamy, Kajmany, Jamajku, Cozumel v Mexiku, Roatán (Honduras) a Turks and Caicos. Na každom ostrove sme strávili jeden deň a potom znovu nastúpili na loď, ktorá nás cez noc doviezla k novým miestam.
Toto leto sa chystám na výletnú loď po Stredomorí, som zvedavá, aké to bude.
Prečo mám rada výletné lode
Výhodou výletných lodí je, že sa počas jednej dovolenky dostaneš na veľa miest. Kebyže mám ísť na Kajmany či Turks and Caicos na vlastnú päsť, zaplatím celkom slušné peniaze. Takto som tam nakukla na jeden deň a kde sa mi páčilo, tam sa rada vrátim – za mňa jednoznačne ostrov Roatán patriaci Hondurasu a Kajmany.
Naopak, pri veľa ostrovoch som si povedala, že jeden deň bohate stačil – napríklad taký Cozumel, pretože to bola hrozne komerčné a po mexickej kultúre ani sluchu. Ale tiež taký miniostrovček Turks and Caicos – tu bola suverénne najčistejšia voda zo všetkých ostrovov. Taká tá ozajstná karibská modrá a biely piesok. Jeden deň nám tu ale absolútne stačil, kebyže sem mám ísť na dovolenku, asi sa unudím k smrti. 🙂
Veľa ľudí na Slovensku si myslí, že taká dovolenka na výletnej lodi je drahá, že je len pre dôchodcov a že na lodi sú ľudia hlava na hlave. Ani jedno tvrdenie nie je pravdivé. Výletná loď má také veľké priestory, že o “plnke” sa hovoriť nedá, chodia tam ľudia všetkých vekových skupín (ok, hlavne nad 35). A teraz, po kovide, je dovolenka na cruise ešte cenovo výhodnejšia ako predtým.
Čo na výletnej lodi očakávať v 2021
Základom je chápať, že na lodi budú platiť podmienky, krajiny, pod ktorej vlajkou je loď zaregistrovaná. Ak sa loď plaví pod talianskou vlajkou, platia tu talianske pravidlá. Ak pod americkou, platia americké pravidlá.
Lodných spoločností je mnoho, no pravidlá sú všade takmer identické. Ja sa chystám na plavbu po Stredomorí s Costa Cruise, ktorí sa plavia pod talianskou vlajkou a v lete 2021.
Nástup na loď + kto môže ísť na palubu (a kto nie)
- Na loď si vždy robíš check-in online. Tak získaš palubné lístky, ktorými na loď prídeš v konkrétny stanovený čas. Takto sa zamedzí veľkému počtu ľudí na jednom mieste.
- Niektoré spoločnosti (hlavne americké) berú na palubu iba zaočkovaných ľudí, iné aj nezaočkovaných.
- Costa Cruise berie na na palubu aj nezaočkovaných a každý sa pri vstupe na palubu musí podrobiť antigénovému testu, ktorého výsledok príde do 30 min.
- Ak by sa stalo, že niekomu vyjde pozitívny test, nemôže na loď nastúpiť a musí odísť. Peniaze nestratí, má možnosť vybrať si nový termín plavby.
Nové hygienické štandardy – pozitívna stránka covid pandémie
Vďaka kovidu sa spoločnosti museli rozhýbať vpred a aplikovať väčšie hygienické štandardy. Za mňa je to veľké plus – aj kvôli kovidu, aj kvôli iným chorobám.
- Minimálne Costa Cruise znížila kapacitu lode, to znamená, že na tej istej lodi je menej ľudí ako predtým. Každá reštaurácia má po novom vlastný vchod a neobjednáva sa pri bare, ale príde k stolu čašník.
- Celá loď sa každodenne viackrát dezinfikuje (woaw).
- Takmer všetko na lodi sa dá ovládať cez appku. Takto sa vyhneme menučkám, ktoré denne ošahá 10000 ľudí (na Slovensku sme toto, žiaľ, ešte nepochopili) a všetko je rýchlejšie.
- Bufetové stoly nahradili čašníci, ktorí prinesú všetko jedlo priamo na stôl. Všetko si objednáš cez appku a čašník ti to donesie. Žiadne čakanie v radoch. Objednať si môžeš, koľko chceš.
- Diskotéky na lodi zatiaľ otvorené nie sú. Fitko, spa, kino, predstavenia a všetko ostatné však funguje ako predtým s rozdielom, že na lodi je menej ľudí.
- Costa má na palube lode nový systém cirkulácie vzduchu so špeciálnymi filtrami, ktorý čerpá vzduch z vonku a ten neustále cirkuluje.
- 1x za deň si každý na palube meria teplotu cez elektronické stanice, ktoré sú rozmiestnené po lodi. Stačí priložiť svoju kartu od kajuty a prístroj automaticky zmeria teplotu.
Ako sa zmenil voľný pohyb pri dovolenke na výletnej lodi
Tu je zmena veľmi citeľná. Zákazník sa vie z lode dostať iba počas predplatenej exkurzie. Toto platí pre všetky lode, ktoré sa plavia po Stredomorí pod talianskou vlajkou.
Dobrou správou, že exkurzie výrazne zlacneli a zákazník si môže kúpiť balík 2,3 alebo 5 exkurzií. Napríklad v Coste stojí 5 exkurzií 169€, čo je mega cena oproti minuloročnému Karibiku. Nevýhodou je, že nemôžeš počas výletu opustiť skupinu. Môžeš ísť len tam, kde ide tvoj zájazd. Výhodou je, že si môžeš vybrať zájazd a tiež že ide o skupiny do 25 ľudí, pričom idete veľkým autobusom pre 50 ľudí.
Alternatívou k výletom je zostať na lodi a využívať fitko, bazény, spa, bežeckú dráhu, či len tak, podriemkávať s knihou v ruke.
A čo ak niekto na lodi ochorie?
Toto je určite veľký otáznik pre každého, kto nad loďou rozmýšľa.
Na lodi sa odteraz nachádza časť, ktorá je vyhradená pre samoizoláciu. Nachádza sa tu extra zdravotnícky personál, ktorý v prípade, že sa niekto zle cíti a vyjde mu pozitívny test, ide rovno do kajuty na to určenej. Loď následne kontaktuje najbližšie osoby pozitívneho a urobia sa testy aj im.
V najbližšom prístave sú následne títo ľudia z lode vylodení a smerujú buď do karantény, prípadne do nemocnice (ak to stav žiada).
Poistenie je alfa omega tohoto leta
Ak sa takáto situácia stane kdekoľvek na svete, či už si na výletnej lodi alebo nie, je naozaj vhodné mať zdravotné poistenie, ktoré zahŕňa aj náklady na kovid karanténu.
Klasické poistenie pritom stačiť nemusí, treba sa uistiť, že v poistení je zahrnuté aj covid pripoistenie. To ponúka na Slovensku UNION a AXA. Union pýta neskutočné peniaze, AXA je o niečo lacnejšia. A dokonca, keď ide o krajinu, ktorá je na slovenskom cestovateľskom semafore zelená, náklady s karanténou sú v AXA preplácané aj v rámci bežného poistenia.
Zahraničné poistenia sú lacnejšie, my sme napríklad v Kolumbii mali Trawick, no v čase, kedy kamoška potrebovala, aby jej zdvihli telefón, ho proste nezdvihli. To nie je niečo, čo chceš, aby spravila poisťovňa, keď máš od nich poistenie. Super voľbou sú aj známi Safety Wing.
Aké lode premávajú v lete 2021?
Karibik ako taký sa dosť obmedzil. Vzhľadom na fakt, že do USA stále nie je možné priletieť európskym turistom, je pre nás táto možnosť zatiaľ pasé. Karibik zostal pre Američanov, ktorí na loď z Ameriky nasadnúť môžu, ak majú vakcínu.
Najviac lodí premáva v rámci Stredomoria. Tu sú pravidlá pre výletné lode rozumné. Plný rozbeh výletných lodí sa očakáva v zime 2021 / na jar 2022. Dovtedy snáď aj USA upraví pravidlá príletu pre Európanov.
Akú trasu som si vybrala ja?
Možností je viacero. Ja som vyberala z ponuky Costa Cruise, pretože s nimi ako blogerka spolupracujem. Stredomorím brázdia štyri lode a každý mesiac majú trochu iný itinerár.
Napríklad najnovšia loď Costy – Costa Firenze, premáva v júli na trase Savona – Civitavecchia/Rím – Neapol – Catania (Sicília) – Palermo (Sicília) – Cagliari (Sardínia) – Savona. V auguste sa trasa mení a loď ide aj cez Maltu a na Sicílii strávi iba jeden deň namiesto dvoch. V septembri je trasa úplne nová – Savona – Civitavecchia/Rome – Neapol – Ibiza – Barcelona – Marseilles – Savona.
Lode väčšinou začínajú svoju cestu v nedeľu a 99% pasažierov nastupuje v prvom meste trasy – v tomto prípade by to bola Savona. Ak by sa ale niekomu viac hodilo nastúpiť napríklad v Ríme (deň 2) alebo v Barcelone (deň 5), dá sa to aj takto. V takom prípade tvoj týždeň na lodi začne aj skončí v Ríme alebo v Barcelone. Samozrejme, loď treba presne takto booknuť, nedá sa jednoducho prísť do iného prístavu a milo sa usmiať.
Mne učarovala práve táto septembrová trasa a už sa teším na loď!
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Ako a kde si booknuť výletnú loď na leto 2021 a ako ušetriť?
Costa výletné lode sa dajú booknuť priamo cez web Costy a tiež cez slovenských predajcov, ktorí predávajú výletné lode rôznych spoločností. Najväčší sú luxusneplavby.sk, podnalod.sk. Mne osobne sa lepšie hľadá cez Luxusné plavby, majú lepší a prehľadnejší web. Ceny sú všade rovnaké.
Ceny lodí sa menia podľa naplnenosti, dopytu a aktuálnych akcií. Je dobré sledovať ich. 🙂
Ďalšie tipy na zaujímavé trasy po Stredomorí
- Costa Smeralda: Marseilles – Barcelona – Palma de Mallorca – Palermo (Sicília) – Civitavecchia/Rome – Savona – Marseilles
Tu je pre mňa lákadlom hlavne Barcelona, Palermo a Mallorca. 🙂 Začať sa dá aj v Barcelone alebo na Mallorke, čo by bolo fajn na dlhšiu dovolenku.
- Costa Luminosa: Trieste – Bari – Korfu – Atény – Mykonos – Katakolon/Olympia – Trieste
Tu je super hlavne Mykonos, pretože na dovolenku je to pomerne drahý ostrov. Super je aj začiatok v Trieste, kde sa pred začiatkom výletu alebo po ňom môžeš pár dní potúlať po meste a pozrieť okolie.
- Costa Deliziosa: Benátky – Mykonos – Mykonos – Katakolon/Olympia – Korfu – Bari – Benátky
Na Deliziose som bola dva roky dozadu v Karibiku. Začiatok je v Benátkach alebo v Bari a loď prechádza cez krásny Mykonos a má tu dokonca dva dni. Korfu je tiež super osvieženie. Zaujímavá je aj októbrový variant, ktorý do trasy pridáva nádherný Kotor v Čiernej Hore a Split v Chorvátsku.
- Costa Fascinosa: Savona – Marseille – deň na mori – Malaga – Cadiz – Lisabon – Gibraltar – deň na mori – Valencia – Barcelona – Savona
Posledný tip je na loď, ktorá premáva od septembra na vyššie spomínanej trase. Cena začína už od 603€/os. 10 nocí, od septembra 2021, čo je mega cena!
Dovolenka na lodi je príjemný spôsob, ako objaviť Európu, ale aj svet. Kým ty spíš alebo večeriaš, loď sa hýbe smerom k ďalšiemu mestu. Ráno sa zobúdzaš vždy s iným pohľadom na novú krajinu, ostrov či mesto a každý deň je unikátny.
Cieľom článku bolo ukázať, že dovolenka na lodi je super voľbou, jednak na leto a Európu a tiež na zimu a exotické destinácie. Verím, že sa mi to podarilo.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.