Sú miesta a miesta. Niekam prídeš a tvoje srdce plesá, že môže objavovať krásne zákutia a jesť lokálne jedlo. Inde to zase nie je práve také ružové. Dark tourism v posledných rokoch prekvitá. Ľudia zo zvedavosti, určitej dávky adrenalínu a odvahy začali navštevovať miesta, ktoré sa spájajú s tragickými udalosťami.
Tento článok je špeciálne pre tých, ktorí si chcú rozšíriť obzory aj v tom druhom smere. Či si videl/a seriál Černobyľ alebo čítal/a denník Anny Frankovej – tieto miesta a mnohé ďalšie temné lokality môžeš zažiť už aj na vlastnej koži.
Upozorňujem, že článok NIE JE VHODNÝ pre slabšie povahy.
Dom Anny Frankovej, Amsterdam, Holandsko
Článok začnem v dome Anny Frankovej v Amsterdame. Dievča, ktoré si počas vojny viedlo typický dievčenský denníček, kde si zapisovala radosti aj starosti, poznatky a je plný emócii. Bol vydaný aj ako kniha, takže ak máš záujem si o živote Anny najprv prečítať, vrelo odporúčam. Ja by som sa do domu, kde je teraz múzeum, veľmi rada išla pozrieť osobne.
V dnešnom svete si nevieme predstaviť, aké je žiť časť života v strachu, beznádeji a ohrození. Muselo to byť nadmieru ťažké, no zároveň som rada, že sa zachovala takáto spomienka, z ktorej sa svet môže poučiť.
Pompeje, Taliansko
Pompeje sú tajomné, čarovné, neuveriteľné. Predstav si, že takmer 2000 rokov dozadu celé mesto zavalil popol a jeho ďalšie zložky z vybuchnutého Vezuvu, ktoré nám zároveň dali možnosť zistiť, aký bol v život v prvých sto rokoch nášho letopočtu. Tento prach ľudí doslova pochoval zaživa.
V Pompejách nájdeš nielen pozostatky domov, amfiteátru či sôch, ale aj ľudí pohltených popolom, ktorí nestihli utiecť pred skazou Vezuvu.
Černobyľ, Ukrajina
Pár kilometrov od hlavného mesta Ukrajiny, Kyjeva, pred 35 rokmi vybuchol reaktor černobyľskej elektrárne. Havária zmenila životy tisícom ľudí, mnoho z nich položilo život kvôli nevedomosti, rádioaktivita sa šírila svetom, zatiaľ čo v neďalekom, na tú dobu nesmierne modernom, meste Pripjať o ničom netušili.
Černobyľ ponúka silný pohľad na extrémne smutnú udalosť spred 35 rokov a každému, kto tam príde, dodá instantnú vďačnosť nad tým, čo máme teraz…
The National September 11 Memorial, NY, USA
11. septembra 2001 došlo v New Yorku k teroristickému útoku, ktorý sa navždy zapísal nielen do amerických dejín. Pri útoku dvoch stíhačiek na Svetové obchodné centrum prišlo o život takmer 3000 nevinných ľudí. Určite si videl/a nejeden z dokumentov. Ja si dokonca pamätám, čo som robila presne v ten deň.
Dnes je na mieste ,,dvojičiek“ pamätník venovaný zosnulým. My sme tu cítili veľký smútok a žiaľ, a na chvíľu sme prestali cítiť ruch svetoznámeho veľkomesta.
Berlínsky múr, Nemecko
Berlínsky múr a jeho maľby, ktoré vyjadrujú myšlienky a názory ľudí na vtedajší režim. Na niektoré z nich sa človek dokáže dívať dlhé minúty a stále prichádza na nové myšlienky. V Berlíne na teba pochmúrno z každej strany, predsa len, história Nemecka nie je práve najzelenšia.
Je avšak na tebe, ako budeš k tomuto mestu pristupovať. Nájdeš tu krásne miesta, ale aj tie, ktoré v dejinách sveta zanechali veľkú nepeknú stopu.
Hirošima, Japonsko
6. augusta 1945 zhodili americké bombardéry prvú atómovú bombu na mesto Hirošima v Japonsku. Mesto utrpelo veľké straty, o život prišlo takmer 40% obyvateľstva. V rádiuse asi jeden a pol kilometra od epicentra výbuchu neprežil nikto a nevydržala ani žiadna budova. Smutné je, že o život prišlo veľa detí, keď blízko stála škola.
Dnes je má cez milión obyvateľov a vieš tu navštíviť múzeum venované udalosti, ktorú som práve spomenula. Je to silný zážitok pre slabšie povahy, hlavne v spojení s fotkami, ako vyzerala Hirošima pred výbuchom.
Auschwitz, Poľsko
Koncentračný tábor v poľskom meste Osvienčím je pre mnohých ťažkým zážitkom. Z niektorých miest ti naskočia zimomriavky a určité budovy si dokonca vyžadujú poriadnu dávku odvahy. Po návšteve tohto miesta budeš asi odchádzať so zmiešanými pocitmi a slová len ťažko pôjdu von.
Bohužiaľ, aj takéto veci sa diali, niekde sa dokonca stále dejú a nesmú ostať zabudnuté. Mňa toto miesto neláka, no z rozprávania kamošky som si vyvodila, že tento zážitok chce silný žalúdok.
Kutná Hora, Česko
Kostnicu pod kostolom Všetkých svätých na cintoríne v Sedlci pri Kutnej Hore ,,zdobia“ ľudské kosti. Ide o pozostatky zhruba 40 000 ľudí z desiatok masových hrobov, ktorí neprežili morovú epidémiu či husitské vojny. Masové hroby boli v časoch veľkých epidémii populárne, mŕvych ukladali do niekoľkých vrstiev, aby zabrali čo najmenej miesta.
Je to jeden z najvýznamnejších archeologických nálezov z čias českého stredoveku. Pripomína mi to tak trochu katakomby v Paríži, ale k tým sa dostaneme neskôr.
La Isla de las Muñecas, Mexiko
Ostrov bábik. A nie práve tých najkrajších, kde sa malé dievčatá veselo hrajú. Ide o miesto, kde visia rôzne bábiky, často bez končatín, vlasov či tváre. Nie je to práve najpríjemnejšia podívaná. Miesto pôsobí veľmi strašidelne, vraví sa, že je prekliate a ak sem pôjdeš, tak mi napíš, aké to bolo, lebo ja toľko odvahy nemám.
A kde sa to tu vlastne zobralo? Zbieral ich istý pán Don Julian Santana ktorý žil blízko miesta, kde sa kedysi utopilo malé dievča, na jej počesť.
Murambi pamätník, Rwanda
Pre mňa asi najťažšie miesto a to som tam ani nebola, ani sa nechystám. Stačili mi fotky celých kostier a lebiek. Pamätník v Murambi je venovaný obetiam genocídy v africkom štáte Rwanda, kde odhadom zahynulo okolo 490 000-800 000 ľudí, no pravdepodobne je ich omnoho viac. Boli medzi nimi aj deti a prežilo len 34 ľudí.
Je strašné, že sa niečo takéto dialo a ešte horšie, že v niektorých kútoch sveta to aj naďalej pretrváva. Tu obrázok ale nedám, kto chce, nech si toto miesto na vlastnú päsť vygoogli.
Katakomby v Paríži, Francúzsko
Jedno z najzáhadnejších a vraj aj nastrašidelnejších miest v Paríži sú práve jeho podzemné katakomby. Pod mestom sa nachádza až 350km chodieb a uličiek, ktoré sú preplnené ľudskými kostrami a lebkami. Ide o pozostatky miliónov mŕtvych z dejín Paríža. Tieto kosti sa následne použili ako spevnenie podzemných tunelov, čo zabezpečovalo, že sa mesto neprepadne pod zem.
Katakomby môžeš oficiálne navštíviť cez jeden zo vstupov, avšak nie je to ideálna voľba výletu pre klaustrofobikov.
Dúfam, že som ťa veľmi nevystrašila, ale ukázala ti, že na svete existujú aj takéto miesta.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.