1. Maska a štuple na uši
Poslúžia nielen v lietadle, ale aj pri ubytovaní na cestách. Nikdy totiž vopred nevieš, aká bude tvoja hotelová či airbnb izba. Základom je, aby ťa nezobudil hluk alebo svetlo, nech si kdekoľvek.
Ja osobne mám rada široké saténové masky a štuple do uší na šnúrke, aby sa nestratili. Štuple môžeš kúpiť v lekárni, masky objednať cez internet.
2. Cestovný uterák
Oveľa menší ako klasická osuška, rýchlo vyschne a dá sa použiť na pláži. Keď ho ešte nemáš, určite to zmeň do ďalšej cesty. Stačí zadať do googlu cestovateľský uterák a nájdeš kopec obchodov, ktorí ich predávajú.
3. Vidličko-lyžičko-nožík
Pre mňa neoceniteľná vec, pretože si potraviny na cestách často kupujem v obchodoch. Nie je to úplne plnohodnotný príbor a samozrejme, že nožík nie je tak ostrý ako ten, čo máme doma, no stačí. Nájdeš ich v umelohmotnej alebo aj v bambusovej podobe. Umelohmotný je samozrejme lacnejší, bambusový je zas z prírodných materiálov. Kúpiš ich v mnohých športových obchodoch.
4. Skladateľná fľaška
Ďalšia vec, na ktorú nedám dopustiť. Keď je prázdna, nezaberá veľa miesta, keď je plná, je to plnohodnotná fľaša. Navyše sa dá veľmi šikovne zaháknuť o uško kabelky či tašky vďaka karabínke. U nás na Slovensku sa dá zohnať v SportsDirecte, alternatívne si ju vieš objednať cez Aliexpress z Číny, no čakaj, že dodanie potrvá v najlepšom prípade 2 týždne, no často až 3-4 týždne.
5. 100ml fľaštičky + malé tégliky
Celá moja tekutá kozmetika je vo fľaštičkách. 1l v max desiatich 100ml fľaštičkách je maximálny objem povolený v príručnej batožine a 100ml šampónu, či sprchového gélu ti postačí na viac ako mesiac používania. Rovnako to je so 100ml zubnou pastou, ktorú si kupujem.
Okrem toho používam malé kelímky na akékoľvek krémy, alternatívne kupujem už malé balenia kozmetiky. Obe nájdeš napríklad v DM-ke alebo v iných drogériách, super fľašky majú aj v IKEA.
6. Priesvitné sáčky, do ktorých sa kozmetika balí
Tieto sú povinné a iba v nich môžeš prepraviť tekutiny v príručnej batožine cez letisko. Na niektorých letiskách vrátane toho bratislavského sa za ne platí, preto si vždy na letisku, kde sú dostupné zadarmo, vezmem zopár naviac, ktoré neskôr využívam po celý rok.
Na záver ešte tri PRO tipy na balenie:
- Kto cestuje častejšie určite ocení kozmetiku už predpripravenú v priesvitnom sáčku. Tam bude všetko, čo treba v malých baleniach.
- Opäť pre tých, ktorí cestujú viac – určite sa oplatí mať travel box, kde si uložíš všetky veci, ktoré zvyčajne berieš na cesty – od tých, ktoré spomínam hore až po pasy, fit tyčinky, malé snacky, vankúšik na spanie či iné vychytávky.
- Keď sa nabudúce budeš baliť, skús ísť na to trošku inak a zbaliť si veci do valcov. Je to jednoduché, iba oblečenie naskladáš na seba a zagúľaš. Ak to chceš dotiahnuť do perfektnosti, môžeš konce upevniť ponožkou ako je to v tomto videu na Youtube.
Je toho ešte viac, čo mi na cestách pomáha – napríklad pri dlhých a nočných letoch, kde mením časové pásma je to melatonín či špeciálny spratný vankúšik, pri turistike merino oblečenie, pri slnečných destináciách zas prírodný opaľovací krém či prírodná kozmetika celkovo, ktorú môžem využiť napríklad aj pri sprchovaní sa na pláži a ktorá neznečisťuje prostredie chemikáliami.
Ďalšie články so skvelými tipmi pre teba:
Kľudne sa pýtaj alebo ma dopĺňaj v komentároch. A keď si nájdeš sekundu času na zdieľanie článku, bude to pecka!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.