Komáre či kliešte nie sú naši kamaráti. Sú zodpovedné za prenos mnohých chorôb, medzi nimi kliešťová encefalitída, borelióza, malária, dengue, zika či žltá zimnica. Komáre a kliešte nespôsobujú problémy iba v exotike, ale aj na Slovensku.
Komárom aj kliešťom sa darí najmä vo vlhkom prostredí – počas teplých a daždivých dní a po nich. Najmä v takýchto obdobiach treba dbať na ochranu a v prírode používať repelenty. Zatiaľ čo komáre na Slovensku neprenášajú choroby a ich bodnutia sú iba nepríjemné, pri kliešťoch je to inak. Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie, proti iným chorobám, ktoré kliešte prenášajú, žiaľ, očkovanie neexistuje.
Najúčinnejšie je chrániť sa repelentom, správnym oblečením a informáciami. A tie nájdeš v tomto článku.
Kliešte na Slovensku a v okolí – kde a kedy sa vyskytujú najviac?
Ako dieťa ma rodičia strašili, že kliešte padajú zo stromov. Toto nie je pravda. Kliešte lezú vždy od zeme smerom hore a striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.
Obdobie zvýšeného počtu kliešťov začína v 2. polovici marca a končí v 1. polovici novembra. Najviac kliešťov je od mája do júla. Väčšina kliešťov neprenáša žiadnu chorobu, no netreba ich podceňovať.
Kliešte vo všeobecnosti obľubujú dubovo-hrabové lesy do nadmorskej výšky 600-800 metrov, no nájsť ich môžeš aj vo vyššie položených horských oblastiach. Obľubujú lesné chodníky i okraje lesa a čistinky, pretože tam chodieva zver.
K oblastiam s najväčším výskytom nakazených kliešťov patrí:
- oblasť pozdĺž Váhu,
- juhozápadná časť Slovenska – napríklad pohoria Tribeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina,
- oblasť Malých Karpát,
- Levice a okolie,
- Nitra a okolie,
- Nové Zámky a okolie,
- Trenčín a okolie.
Všetky lokality sú prehľadne spísané na webe Úradu verejného zdravotníctva. A tu zas nájdeš viac info o chorobách, ktoré kliešte prenášajú a číslach nakazení za posledné roky. Napríklad v roku 2019 sa boreliózou nakazilo 761 ľudí a kliešťovou encefalitídou 161.
Pri výletoch do prírody je dôležité obliecť si oblečenie s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a uzavretú obuv, vždy je však dobré mať na pokožke repelent, ktorý kliešte odpudí. Repelent zároveň funguje aj proti komárom.
Ako vybrať správny repelent na ochranu proti kliešťom a komárom?
Repelenty s obsahom DEET
Na výber je ich mnoho. Niektoré obsahujú účinnú látku DEET. Tá však nie je vhodná pre deti, tehotné ženy a tiež pre ľudí s citlivou pokožkou. DEET je tiež toxický pre ryby a odporúča sa zmyť ho z kože po tom, ako už nie je potrebná ochrana pred kliešťami…
Ja som repelenty s DEET zamietla už dávno, pretože je okolo nich veľká diskusia, či a ako veľmi sú škodlivé zdraviu a pre prírodu a napríklad Dánsko používanie výrobkov s DEET zakázalo. Na internete nájdeš články, ktoré DEET označujú za priamo toxický, ale aj také, ktoré ho obhajujú a tvrdia, že je 100% bezpečný. Ja nikdy nebudem odborník, no zo skúseností viem, že pri takto rozdielnych názoroch býva pravda niekde v strede…
Každopádne, ak plánuješ používať DEETový repelent, uisti sa, že má obsah DEET minimálne 50%. Iba vtedy je účinný (väčšina repelentov s Deet v drogériách ho má menej).
Ja som od DEET-ových repelentov prešla k prírodným alternatívam – proti komárom aj kliešťom fungujú výrobky obsahujúce muškát, mätu, rozmarín, palinu, levanduľu, citrónovú trávu, citronellu, či eukalyptus. Problémom je, že fungujú iba chvíľu – napr. hodinku a potom ich treba nasprejovať znovu… Ja som večný zábudlivec a často zabúdam, že si mám nasprejovať repelent znovu, a tak nie som chránená.
Repelenty s účinnou látkou Ikaridin a tip na repelent Moskito Guard
Pár mesiacov dozadu som dostala tip na repelent s účinnou látkou Ikaridin. Neobsahuje DEET, nie je škodlivý pre prírodu a zdravie. Proti klieštom je účinný 4 hodiny a proti komárom 8 hodín. Je to francúzsky repelent, no dá sa kúpiť už aj na Slovensku.
A dokonca aj super vonia a hydratuje pokožku. Je jediný na trhu, ktorý má namiesto účinnej látky DEET aktívnu látku Ikaridin + je to aj hydratačné telové mlieko s príjemnou vôňou a neobsahuje alkohol. Volá sa Moskito Guard.
Obsah Ikaridinu v ňom je 20% – je dostatočne účinný, no na druhej strane bezpečný – aj pre deti a tehotné ženy. Odskúšala som ho v Indii a Nepále ešte minulý rok a fungoval super. Pôvodne som ho kúpila na cesty do exotiky, no vyzerá to tak, že ho miniem na Slovensku. 🙂
Dá sa kúpiť v rôznych lekárňach a tu sú o ňom detaily, prípadne aj tu.
3 tipy k repelentom
Je dobré mať vodeodolný repelent?
Určite je to veľkým plusom. Ochrana proti komárom aj kliešťom ti zostane keď si umyješ ruky, či keď sa spotíš.
Pomôže ti vitamín B, aby na teba nesadali kliešte?
Na internete nájdeš veľa informácií o tom, že kliešte idú menej na ľudí, ktorí majú vysoký obsah vitamínu B v krvi. Ten sa totiž vylučuje do potu, a tak môže jeho vôňa odlákať kliešte. Mne rovno napadlo, že si nasadím vitamín B a budú na mňa menej sadať kliešte…
Naštastie som to predtým odkonzultovala s MUDr. Bakošom a MUDr. Moravanskou v Inštitúte očkovania a cestovnej medicíny INOCEM. Tí mi vysvetlili, že vitamín B naozaj kliešťom nevonia, no na to, aby sme mali dostatočnú dávku vitamínu na odpudenie klieštov, by sme museli zjesť až takmer toxické množstvo vitamínu B.
Ako skombinovať repelent s opaľovacím krémom?
Ak si nanášaš na pokožku aj opaľovací krém, uisti sa, že repelent si dáš až PO OPAĽOVACOM KRÉME. Repelent musí byť prvá vrstva, s ktorou príde kliešť, či komár do styku.
Komáre v exotike – ako sa pred nimi chrániť?
Zatiaľ čo komáre na Slovensku spôsobujú akurát tak štípance a podráždenú pokožku, v exotických krajinách vedia spôsobiť oveľa viac neplechy. Prenášajú maláriu, ziku, dengue, žltú zimnicu aj japonskú encefalitídu.
Platí, že čím viac nakazených komárov ťa poštípe, tým viac vírusu sa ti dostane do tela a tým horší priebeh choroby môžeš mať. Komáre naozaj netreba podceňovať.
Ako vybrať repelent na cesty do exotiky?
Keď popíjaš pivko pri mori či bazéne, dôležité je, aby bol repelent vodeodolný. Takisto je dôležité, aby fungoval a ideálne, aby nebol toxický pre prírodu. Prírodné repelenty sú účinné iba chvíľu, takže ich treba aplikovať častejšie. Tie s obsahom DEET sú zas toxické pre ryby a nemali by sa používať v blízkosti vody + mi z nich niekedy sčervenala pokožka a svrbela ma.
Počas ciest mi veľa ľudí, cestovateľov, odporúčali ich hacky na repelenty, skúšala som kadečo. Najlepšie sa mi zatiaľ osvedčil Moskito Guard. Ten je aj vodeodolný, aj účinný dlhý čas a tiež nie je toxický pre prírodu.
Špeciálne malarické komáre a ako sa im vyhnúť
Malarické komáre sú špeciálne a vo väčšine prípadov lietajú v čase západu slnka. Štípu hlavne na miestach od chodidiel až po kolená, preto je alfa omega pravidlom chrániť si spodky nôh, členky a lýtka. Ideálne je mať hrubú ponožku, dlhé nohavice a repelent, ktorý je účinný.
Sieťky okolo postele na exotických dovolenkách
Veľký dôraz treba dávať aj na sieťku okolo postele. Tá je v exotických krajinách s výskytom malárie, či dengue viacmenej samozrejmosťou. Uisti sa, či nie je niekde deravá a hlavne, či komáre nevedia vletieť dnu. Mnoho hotelov má tiež vysoké postele, ktoré sú super, pretože malarické komáre väčšinou lietajú pri zemi.
My sme na Zanzibare dostali izbu, ktorá mala deravú sieťku. Nevšimli sme si to a po prvej noci sme sa zobudili každý s 20 štípancami. Na Zanzibare už niekoľko rokov nebol zaznamenaný prípad malárie a ani my sme ju nedostali, no odvtedy som obozretná.
Tiež si prečítaj, ako sa chrániť:
Chrániš sa aj ty na svojich cestách? Daj mi o tom vedieť v komentároch.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.