V predchádzajúcom článku o tomto roadtripe som písala o prvom dni na slovenských cestách. Navštívili sme Trnavu, Smolenický zámok, Čachtický a Beckovský hrad, a deň sme zakončili v Trenčíne, ktorý bol na pláne počas druhého dňa. Aká bola návšteva Trenčianskeho hradu a dojmy z ďalších navštívených miest sa dozvieš nižšie.
My sme sa každý deň presvedčili o tom, že Slovensko je krásne a pred tým, ako začneš cestovať po svete, musíš aj ty poznať väčšinu kútov našej krajiny.
Na konci článku nájdeš aj súhrnnú mapku miest, ktoré sme počas celého výletu navštívili. Rada ti ju zazdieľam na mail.
Deň druhý
Streda bola druhým dňom na našej výprave. Najazdili sme približne 150km, čo je v porovnaní s prvým dňom o 100km menej a zároveň najmenej počas celého tripu. Držali sme sa na západnom Slovensku, no postúpili sme už aj na sever krajiny.
Predpoludnie v Trenčíne
Hlavnou zastávkou v Trenčíne bol hrad. Hrad, ktorý som dovtedy poznala len z hodín dejepisu a obrázkov či fotiek. Navštívili sme ho pred obedom. Vybrať si môžeš medzi dvomi okruhmi prehliadky – malý bez sprievodcu a veľký so sprievodcom. Od toho zavísí aj cena. My sme boli spokojní aj s tým menším okruhom.
Z Dolného nádvoria máš nádherný výhľad na celý Trenčín a jeho okolie, no z Matúšovej veže je dvakrát taký dobrý. Počas malého okruhu si vieš prezrieť aj kasáreň, Studňu lásky, hladomorňu, Ľudovítov palác či Panskú kaplnku. Väčší okruh zahŕňa ďalšie miesta v priestoroch hradu. Nádvorie má úplne špeci atmošku a počas prehliadky som sa tu cítila ako pôvodná obyvateľka hradu.
Rôzne aktivity pre deti a spomienkové predmety či sokoliari dávajú tomuto hradu poriadny šmrc. A odvtedy je mojím najobľúbenejším slovenským hradom, hoci na vrchu Matúšovej veže sa mi trošku zahmlelo pred očami, haha.
Z Trenčína do Čičmian
Po prehliadke Trenčianskeho hradu a centra mesta, sme pokračovali v ceste. Nasledovala dedinka Čičmany, ktorá je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry práve kvôli svojim maľovaným domčekom. Obec je obkolesená Strážovskými vrchmi a je zároveň najvyššie položenou obcou v okrese Žilina.
Dreveničky z tmavého dreva sú tu zdobené geometrickými ornamentmi pomocou vápna, takže sú pekne kontrastné. Vstup do múzea priamo v centre obce je v jednom z maľovaných domov. Vstup je každú hodinu, takže sme chvíľku počkali, zaplatili za vstupné 2€. Spolu s milou sprievodkyňou sme si obzreli, ako sa v minulých storočiach žilo v dedine.
Bola to veľmi zaujímava expozícia a cítili sme sa tu príjemne. Viac z histórie ale nebudem prezrádzať, oplatí sa osobná skúsenosť. Prešli sme sa aj ďalej po dedinke a pre hladošov ako sme my – poriadne sa tu napapáš.
Z Čičmian do Súľova
Z Čičmian naša trasa viedla do Súľova. Chceli sme si obzrieť Zrakovú pyramídu – drevenú architektonickú atrakciu s nádhernou scenériou Súľovských skál všade okolo. Bola to skvelá podvečerná prechádzka a z obce, kde sme parkovali, sme ju ľahko našli aj vďaka značeniu popri ceste.
Teším sa, že sme toto miesto zakomponovali do nášho výletu, pretože, bohužiaľ, po piatich rokoch pyramídu začali rozoberať. Obec nezvládala turistický boom, ktorý pyramída vyvolávala. Ročne ju navštívilo cez 30-tisíc turistov a my sme si tu užili aj západ slnka.
Zo Zrakovej pyramídy na Budatínsky hrad
Budatínsky hrad je výnimočný tým, že sa nenachádza na kopci ako iné hrady, ale na sútoku rieky Váh s Kysucou. Interiér tvorí múzeum, ktoré je, spolu s vedľajšími budovami, súčasťou Považského múzea. My sme navštívili len krásne udržiavaný park a exteriér s kaplnkou.
Alternatívne vybehni aj na vyhliadku Dubeň či na hrad Strečno. My sme ani jedno miesto, žiaľ, nestihli, no verím, že nabudúce sa pošťastí a nevynecháme ani tieto krásne zákutia Žiliny.
Druhý deň sme teda zakončili na žilinskom námestí, no pri výbere ubytovania sme nemali toľko šťastia ako naposledy.
S ubytovaním v Žiline sme, žiaľ, nemali dobré skúsenosti. To ale, samozrejme, neplatí všeobecne. Pôvodne sme mali bývať tu, no po príchode na miesto, čo bolo asi o pol desiatej večer, nám povedali, že nás neevidujú a v penzióne majú plno. Na toto ubytko sme sa veľmi tešili, pretože na fotkách vyzeralo skvelo a aj cena bola primeraná. No nejako nevydalo.
Majiteľ penziónu nás presviedčal, že našu rezerváciu v systéme nemá, no ja som kód o potvrdení rezervácie dostala bez problémov, ešte pred mesiacom. Keby som ubytko bookla pár dní alebo minút pred príchodom, ani by nás to nezaskočilo. Bolo to nemilé prekvapenie a majiteľ volal známym, ktorí ponúkajú ubytko blízko Žiliny.
Našťastie som neplatila vopred, takže nám ostávalo nájsť niečo, kde nás ubytujú aj o desiatej večer. Vďakabohu sa to podarilo a my sme po celom horúcom dni a blížiacej sa búrke nemuseli spať v aute. Za nocľah vďačíme tomuto penziónu. A inak, ako odškodnenie sme od plánovaného penziónu dostali plechovku energeťáku s fotkou budovy. Skvelý marketing!
Ďalšie tipy, kde sa ubytovať v Žiline, nájdeš v tejto mapke
Všetky tipy na miesta, ktoré sme počas nášho roadtripu po Slovensku navštívili som hodila do mapky. Mapku ti rada zdieľnem. Stačí, ak nižšie zadáš svoj mail, kam ti mám mapku poslať a príde ti behom pár minút.
Ďalšie články o roadtripe nájdeš tu:
Druhý deň na výlete okolo Slovenska bol môj naj. To ale neznamená, že na iných miestach sa mi nepáčilo. Navštívil/a si už jedno z týchto miest?
Autor: Alexandra
Kočka, ktorá sa pri cestovaní snaží ušetriť každé euríčko. Cestuj s ňou a sleduj jej super tipy. Zaručí ti to ten najlepší low-cost výlet!
IG: __a_l_e_x_i_s_