Bonaire je ostrov v Malých Antilách, ktorý dnes patrí Holandsku. Je to miesto, kde sa ozýva holandčina a vonia Karibik. Je tiež obľúbenou zastávkou výletných lodí, no na rozdiel od niektorých iných karibských ostrovov nie je iba plážovou zastávkou. Navyše nie je veľký, takže aj za niekoľko hodín zažiješ veľa. Vyber sa po mojich stopách a uži si na Bonaire zážitkami nabitý deň.
Toto je hostblog. Ďakujeme Janke za napísanie článku o Bonaire.
Kralendijk
Výletné lode kotvia v prístave priamo v meste Kralendijk. Blízko neho je tiež medzinárodné letisko. Jedno z dvoch miest Bonaire je jeho metropolou. Nie je veľké, no na prvý pohľad sa zdá čistejšie a upravenejšie než napríklad St. John’s v Antigue alebo Basseterre na ostrove Svätý Krištof.
Kralendijk je živý a farebný, podobne ako iné mestá Karibiku a Antíl. Zistíš to aj na hlavnej ulici Kaya Grandi, kde si užiješ typickú architektúru týchto oblastí a nakupovanie. Nakúpiť sa dá i na trhu na námestí Wilhelmina.
V meste tiež ľahko nájdeš niečo dobré na jedenie. Najesť sa môžeš napríklad v Diver’s dinner. Majú dobré ceny, čerstvé jedlo a rýchly servis.
V Kralendijku nechýba ani kus piesku na kúpanie a opaľovanie sa. Mesto však nie je zábavka na celý deň. Bude ti dlho a prídeš o ostatné krásy ostrova. Bonaire je síce malý, vďaka čomu sme ho prešli krížom-krážom, ale ponúka veľa zaujímavostí.
Rincon
Najstaršiu usadlosť na Bonaire založili Španieli v 16. storočí. Strategicky ju umiestnili do údolia, aby ju ľahšie ochránili pred hrozbami. Je kolískou bohatej kultúry, ktorá ožíva počas množstva slávností, napríklad na lokálnom karnevale.
Svojho času tam žili otroci. Na víkend sa vracali do obce za rodinami, týždne trávili na juhu prácou na soľných ložiskách. Dnes ho obýva takmer 2000 obyvateľov. No i to stačí, aby bol jedným z dvoch formálne uznaných miest ostrova Bonaire.
Pozýva na cestu v čase, na návštevu typického domu s kaktusovým oplotením. Na ochutnávku (hnusné) kaktusového likéru. Na prechádzku cez dedinu, ale aj za jej hranice, kde nájdeš turistické chodníky, ktoré vedú k pekným výhľadom na suchý a veterný Bonaire.
Soľné polia
Bonaire sa prírodnými zdrojmi nikdy nepýšil, no na ostrove sa našiel jeden z najvzácnejších. Soľ. Keď Holanďania spolu s Curacaom a Arubou Bonaire ukoristili, získali kontrolu aj nad týmto pokladom. Fungovalo im to výborne. Curacao bolo centrum obchodu s otrokmi, Bonaire soľnou plantážou.
Úspešnou. Pri soľných jazerách vyrástlo niekoľko „nákladísk“. Označovali ich 4 obelisky. Namaľované „holandskými farbami“, červenou, bielou, modrou a oranžovou, slúžili na navigáciu lodí, ktoré prichádzali po náklad.
Obelisky sú tu dodnes. Na rozdiel od otrokov. Otroctvo bolo zrušené a soľný priemysel na Bonaire vtedy prudko upadol. Oživili ho a vďaka solárnym elektrárňam a modernej technike dodnes využívajú suchú klímu miesta ideálneho na výrobu soli.
Obrovské kopy kryštálov a ružovú vodu na južnom konci ostrova chodia obdivovať i turisti. Aj preto, že farebné soľné polia sú domovom plameniakov. Tie však chráni zákon, takže ich môžeš pozorovať len z diaľky.
Slave Huts (obydlia otrokov)
Blízko soľných jazier vyrástli v roku 1858 jednoduché domčeky. Slúžili ako ubytovanie pre otrokov, ktorí pracovali na soľných poliach. Trávili tu pracovné týždne, na víkend sa vracali do Rinconu za svojimi rodinami. Pešo šli dlhé hodiny. Ich biele príbytky sa pekne vynímajú pri kúzelne modrom mori. Dnes sú už neobývanou pripomienkou krutých časov.
Lake Goto
Už po ceste, ktorá je snáď krajšia ako samotný cieľ, ti bude jasné, prečo je tento kút, severný koniec ostrova, taký obľúbený. Spomaľ, pretože pôjdeš hore a dole, popri obrovských kaktusoch. Popri pobreží, kde sa ti ukáže nádherná voda a kamenisté útesy.
Až sa pred tebou objaví slaná lagúna a jej prekrásna scenéria. Z ciest parku zahliadneš jazero s jeho malými ostrovmi a takmer nedotknutou prírodou v okolí. Nečakaj tu však živú a sviežu zeleň ako v našich horách. Bonaire má veľmi suché a veterné podnebie, takže mu dominuje suchý les a najmä obrovské kaktusy.
Goto takisto pozýva za plameniakmi. V močaristom jazere si nažívajú spolu s viac ako 100 druhmi vtákov. Všetky sú však plaché a hanblivé. „Ružových oblakov“ sa nám ukázalo len veľmi málo. A ešte aj odmietli vytiahnuť hlavu z vody.
Pred pokračovaním mrkni aj sem:
Pláže ostrova Bonaire
Ostrov patrí k najlepším lokalitám na potápanie. Chváli sa viac ako 90 miestami, kde sa ti ukážu húfy rýb aj morské korytnačky. Niektoré sú prístupné z brehu, k iným sa dostaneš loďou alebo katamaránom. Náš sprievodca ako tie naj spomenul Rappel, Bari reef, Salt Pier a Hilma Hooker.
S plážami je to o niečo horšie. Bonaire ich má okolo 22. Pár z nich má piesok karibsky jemný a oslnivo biely. Na mnohých je vďaka koralom hrubší a tmavší. Plážam však škodí počasie.
Bonaire síce leží mimo územia hurikánov, no tie ich spolu s tropickými búrkami predsa ovplyvňujú. Napríklad spôsobili, že na plážach ostali skôr holé skaly a málo piesku.
No Name Beach, neobývaný ostrov Klein Bonaire
Malý ostrov pri pobreží Bonaire je kus raja. Nie sú tu žiadne budovy, autá, infraštruktúra. Len biely a úžasne mäkký piesok, pokojná a fascinujúco modrá voda, tisíce obrích kaktusov a koralové útesy okolo.
A občas aj veľká kopa ľudí. Nejaké miestečko si na asi najkrajšej pláži ostrova nájdeš. Nenájdeš však tieň, takže nezabudni na opaľovací krém a dobre vychladené pitie.
Na Bonaire Klein premáva vodný taxík za 25 USD. Vždy si over, z ktorej pláže. Na lodi sa dá požičať šnorchel a kúpiť občerstvenie.
Chachacha beach
Fascinuje ma, čo všetko ľudia nazvú plážou. Chachacha je taká kopa kamienkov vedľa južného prístaviska výletných lodí. Je tu drevené mólo, kam domáce rodiny chodia na piknik.
Môžeš sa tu osviežiť v mori, ak si to za celý deň na ostrove nestihol/a. Výhodou pláže je pohodlný vstup do vody a blízkosť koralových útesov.
Eden Beach
Pekná biela pláž s palmami je už celkom turistická. Na prenájom je množstvo ležadiel, takisto je tu obsluha, bar s hudbou a vodné športy. Najväčším lákadlom je voda taká priezračná, že vidieť až na dno, a k tomu parádne podmienky na šnorchlovanie.
Pláže, ktoré mi boli odporučené:
- Sorobon beach je krajšia a prírodnejšia pláž na východnej strane pri Lac Bay. Obľúbená je pre jemný piesok a plytkú pokojnú vodu.
- Coco Beach je podobná ako pláž Eden, vedľa ktorej leží, čo sa množstva aktivít, ležadiel a turistov týka. Takisto je tu bar s hudbou a vodné športy.
- The beach of 1000 Steps – názov dostala podľa vápencových schodov, ktorými musíš zísť a vyjsť. Síce je ich len 70, no v horúci deň máš pocit, akoby ich bolo 1000. Zátoka s bielym pieskom, obklopená útesmi, je top na šnorchlovanie.
- Pink Beach – ako naznačuje názov, má ružovkastý nádych. Je to pekné miesto na relax, hoci pás piesku je už pomerne úzky.
Vybrať si môžeš aj sám/sama. Cestou sleduj jasne žlté kamenné značky s názvom lokality, ktoré označujú pláže a zátoky.
- Veľa ľudí si na Bonaire prenajíma vozidlo, sprievodca odporučil skúter, keďže niektoré cesty sú jednosmerné a úzke. Prenajímajú napríklad vo Voyager Bonaire. Ostrov je malý, takže pre zdatnejších môže byť dobrou voľbou aj (elektrický) bicykel.
- V prístave tiež ponúkajú výlety. Za 2 až 3 hodiny ťa prevezú ostrovom a navštíviš miesta, ktoré som spomenula vyššie. My sme boli zavretí v minibuse, odporúčam si radšej vybrať otvorené vozidlo. Viac uvidíš, hlavne na miestach, kde sa nedá zastať a vystúpiť.
- Na pláže premávajú taxíky, takisto stoja pri prístave.
- Počítaj s tým, že Bonaire je veterný ostrov. Hoci, vietor tu až tak nevadí – našli mu využitie. Nájdeš tu niekoľko top miest na windsurfing.
Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka na cestovaní na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád/rada cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s ,,mojimi” loďami po svete.
Instagram: Loďou po svete
Blog: Loďou po svete