Kebyže mám ísť ešte raz do Dominikánskej, prvé dva dni si oddýchnem v Bayahibe Dominicus, no potom beriem auto a idem na tento polostrov. Za mňa má všetko, čo v Dominikánskej chceš vidieť. Nájdeš tu krásne pláže, džungľu a krásne eko domčeky v nej, vodopády či lagúny. Dá sa tu surfovať a tancovať bachata. Navyše, Las Terrenas a Las Galleras sú mestá nomádov, takže je tu svieži medzinárodný vibe.
Keď sa povie Samaná, môže ísť jednak o mesto Samaná, jednak o celý polostrov Samaná. Mesto Samaná sa nachádza na polostrove Samaná a polostrov sa nachádza tu:
Polostrov Samaná z fotky síce vyzerá ako malý, no nie sú naprieč ním vybudované poriadne cesty, takže treba rátať s tým, že doprava bude trvať dlho. Napríklad teda z Las Terrenas do Las Galeras trvá cesta takmer 2 hodiny, cesta z El Valle do Las Galleras trvá hodinu. Na mape je to kúsok, no realita je iná a toto treba brať do úvahy pri plánovaní výletu.
Medzi moje top miesta na ostrove Samaná patrí:
- Pláž Playa Bonita v Las Terrenas
- Playa Rincon (tu je aj krásna rieka a jazierko s mangrovovým lesom)
- El Valle beach
- Náš úžasný Jungle beach house
- Návšteva čokoládovej výrobne
- Salto El Limón – krásny vodopád, kde sa dá aj kúpať
Doprava po polostrove Samaná
Dôležitá informácia hneď na začiatok článku – na polostrove Samaná je pomerne potrebné mať auto. Nenájdeš tu žiadny fungujúci UBER či Bolt, tie najkrajšie miesta sa nachádzajú v džungli a mimo miest. Neviem si úplne predstaviť dovolenku na polostrove Samaná bez auta či skútru – ak nechceš celý čas zostať na jednom mieste – napríklad v Las Terrenas.
Cena auta na deň sa pohybuje od 40USD/deň za malé auto až po 110USD/deň po naozaj veľké 7-miestne auto. Priemerné SUV zoženieš za 60USD na deň.
Aké pláže očakávať na polostrove Samaná a aké neočakávať + tipy, ktoré vidieť
Na polostrove Samaná sú krásne pláže. Vyznačujú sa tým, že sú široké a dlhé, položené uprostred džungle. Majú krásnu čistú vodu. Polostrov je známy možnosťami surfovania a kitesurfovania, na niektorých plážach sú vlny a vietor, no dajú sa nájsť aj také, kde je voda úplne pokojná (ideál pre deti).
Pre ilustráciu, tu je fotka z pláže v Bayahibe (vľavo) a Las Terrenas (vpravo):
V tomto článku budem dávať tipy na viaceré pláže, ktoré sme prešli. Všetky pláže ostrova som však jednoznačne neprešla a práve preto ťa odporučím na tento blog, kde je spísaných 22 pláží polostrova Samaná.
Džungľové eko-domčeky pri El Valle a El Valle beach
Najväčším prekvapením dovolenky v Dominikánskej pre nás bolo El Valle a náš eko jungle-house. Pôvodne sme sem neplánovali ísť – tip na toto miesto som totiž nenašla nikde v blogoch či sprievodcoch.
El Valle je krásna divoká pláž uprostred džungle a okolo nej sa nedávno začali stavať eko hotely, ktoré výborne pasujú k miestnej džungli.
My sme si na poslednú chvíľu bookli neskutočnú vilu – bola tak krásna a tak lacná, že sme si mysleli, že je to scam – neexistujúce ubytovanie. Nakoniec to dopadlo výborne, vila bola reálna. 🙂 Mimochodom, tieto fotky sú odtiaľ, niektoré z nich z našej strechy. 🙂
Pri písaní tohoto článku som zistila, že podobných ubytovaní je tu viac. Odporúčam bookovať ich dosť vopred, hlavne tie, ktoré sa nachádzajú kúsok od pláže.
- Cheerful Jungle-Beach Vibe Home
- Mountain top villa with infinity pool
- Casa El Valle
- Earth Villa
- El Valle Lodge River casita (toto je nádherné)
- El Valle Lodge
- Dominican Tree House
- Taino Beach Lofts
- Palmeras del Valle
Pre mňa je takéto ubytovanie zážitok sám osebe. Milujem spojenie bývania s prírodou a je to úplne iný pocit ako bývať v hotelovej izbe. El Valle je aktuálne dosť neznáme, ubytovania nie sú drahé a sú nádherné. Kto ide do Dominikánskej, odporúčam v tejto oblasti booknuť ubytko aspoň na 2-3 noci.
Čo sa týka pláže El Valle, dôležité je napísať, že El Valle má trochu silnejšie prúdy, dá sa tam však plávať a tiež sa jašiť a hádzať do vĺn. Nie je to teda pláž ideálna pre malé deti a pre ľudí, ktorí nemajú radi vlny.
Playa El Rincón – divoká pláž, na ktorej sa treba zastaviť
Jedna zo známych pláží, ktoré sú naozaj šperkom polostrova. Široká a dlhá pláž a tiež jazierko s vodou z rieky a mangrovy. Na pláži je lokálny beach bar a reštika, takže od hladu a smädu neumrieš. 🙂 Prísť sa dá autom, parkovanie je zadarmo.
My sme na El Rincón zažili dážď, mraky a veľké vlny v ktorých sme sa vybláznili, no keď je slniečko, pláž a more vyzerá úplne inak.
Playa Fronton – pláž ala Robinson Crusoe
Nádherná pláž, na ktorú sme sa nestihli dostať – no z obrázkov vyzerá mega! Je to robinson-style pláž, nenájdeš tu reštiku či lehátka, je úplne opustená. Dá sa sem prísť iba pešo (1h z Boca del Diablo alebo 2h z Las Galeras) alebo na loďke z Las Galeras (stačí nájsť rybára v prístave – vypýtajú si cca 60-70USD alebo 3000, 3500 pesos za celú loď).
Pláže v mestečku Las Terrenas
Las Terrenas je mestečko, okolo ktorého sa nachádza viacero pláží. Samotné mesto je pomerne rušné, nájdeš tu reštiky, bary, obchody… Las Terrenas je známe ako mesto bachaty – veľa sa tu tancuje a tiež tu má viacero tanečníkov tanečné školy. To je veľmi atraktívne pre turistov, pretože vedia dovolenkovať pri mori a k tomu aj tancovať/učiť sa tancovať bachatu.
Niekoľko pláží sa nachádza priamo v meste – na týchto sme ani neboli, iba sme prešli okolo na skútri. Pláže vyzerali pekné, čisté. Výhodou týchto pláží je, že si rovno v meste a máš na pešiu vzdialenosť nočný život.
Keď neplánuješ zrovna žúrovať každý deň, ale hľadáš viac harmonické a menej uvrešťané miesto, odporúčam pláž Playa Bonita. Tá je od ruchu mesta vzdialená cca 10-15 minút jazdy autom/skútrom. My sme bývali práve tu (napriek tomu, že sme prišli tancovať bachatu). Je to dlhá, krásna pláž s neskutočnými západmi slnka. Nájdeš tu reštiky, surferské školy a ubytovania priamo na pláži vo všetkých cenových kategóriách (to sa mi páčilo najviac), nič z toho však nie je vyslovene prepchaté.
Ešte pokojnejšia je Playa Coson, ktorá sa nachádza ešte ďalej od mesta Las Terrenas. Playa Bonita a Coson sú spojené – keď chceš dlhú prechádzku, môžeš ísť z Playa Bonita na Playa Coson alebo opačne pešo, po pláži.
Playa Bonita – pláž, kde by sme vedeli zostať aj mesiac
Na Playa Bonita sme strávili viac ako týždeň, v dvoch rôznych ubytovaniach. Prvá bola vila 150m od pláže, druhý bol beachfront hotel. Playa Bonita je pomerne unikátna v tom, že ide o dlhú, naozaj krásnu pláž, kde si môžeš dovoliť bývať v apartmáne priamo na pláži.
Napriek tomu, že rovno na pláži sú vystavané vily + apartmány, celá pláž pôsobila vzdušným dojmom – tie budovy sa tam akoby stratili medzi záhradami, kvetmi a šumom mora. Na to, aká perfektná pláž Playa Bonita je, tam bolo naozaj málo turistov. Akoby takmer každý rovno išiel do Punta Cana a skvost ako Las Terrenas si vybrala iba malá časť turistov.
Pláž je v niektorých častiach úplne pokojná, inde sú vlny vhodné aj na surf. Možno sa niekomu zíde vedieť, kde sú aké vlny – nakreslila som preto mapku.
Kde na Playa Bonita sa oplatí ubytovať?
Veľmi výrazne odporúčam booknuť si niektorý z beachfront apartmánov alebo vilu. Je to absolútne perfektný pocit, keď jedna z prvých vecí, ktoré ráno počuješ a vidíš, je oceán a jeho šum.
Ubytovaní priamo na pláži je dosť, no vybookujú sa. Oplatí sa teda bookovať 1-2-3 mesiace vopred.
Apartmány na Playa Bonita
Pre pár alebo menšie skupinky sú super apartmány. Tie sa nachádzajú na začiatku Playa Bonita a bookneš ich cez airbnb. Treba rozlišovať medzi Los Cocos condominium, Playa Bonita Residential a Lakeview. Iba Playa Bonita Residential sú apartmány priamo na pláži.
Playa Bonita residential sú napríklad tieto apartmány:
Vily na Playa Bonita
Okrem apartmánov sú na pláži aj vily – naozaj nádherné vily s bazénom a záhradkou. Štandardom je, že v cene máš pani domácu, ktorá ti každý deň upratuje a prípadne varí raňajky, obedy či večere (zo surovín, ktoré si samostatne kúpiš). Niektoré vily majú v cene upratovanie + prípravu raňajok, iné iba upratovanie.
Vily sa väčšinou prenajímajú cez Airbnb a v popise víl je vždy napísané, čo presne je v cene. Okrem pani domácej v cene je špeciálne aj to, že mnoho víl si pýta extra doplatok za používanie elektriny. Preto je dôležité zistiť si vopred, či je elektrina v cene, prípadne či je v cene neobmedzene.
My sme boli ubytovaní vo Villa Nu, kde sme mali v cene elektrinu + domácu pani na upratovanie a prípravu raňajok. Vila sa nachádza 3-4 minútky pešo od pláže. Túto vilu ti žiaľ odporučiť nemôžem, keďže mali v každej posteli ploštice, ktoré nás poriadne doštípali. Navyše, hneď vedľa vily je stavenisko – stavia sa tam ďalšia vila.
Beachfront a ne-beachfront vily v Playa Bonita
Kebyže mám bookovať vilu na Playa Bonita ešte raz, snažím sa booknuť beachfront vilu a nie vilu 2-3 minútky od pláže. Je to naozaj rozdiel v pocite a nie až taký dramatický rozdiel v cene. Beachfront víl však nie je až tak veľa a vybookujú sa extrémne rýchlo. Treba veľmi dobre pozerať fotky, či ide naozaj o beachfront vilu alebo vilu v 2. rade víl, kde k moru ideš súkromným chodníčkom. Beachfront vily sú napríklad tieto:
- Apartment „Nest of Egretta“
- Beachfront apartment
- Villa Allegra
- Beach Front Villa
- Beachfront Villa in Playa Bonita
- Simba – toto je najkrajšia vila na celej pláži, my sme v nej zažili svadbu a bolo to nádherné (aby bolo jasné, pozerali sme sa cez plot z pláže, neboli sme hostia :D). Vila má však malý háčik – stojí cca 3000€ na noc. Zmestí sa však 16 ľudí, takže ak by ste boli veľká skupina a chcete si dopriať na 2-3 noci, nie je to až tak nezaplatiteľné (aj keď stále 3x drahšie ako ostatné ubytovania).
Okrem beachfront víl nájdeš na airbnb aj bookingu mnohé ďalšie vily, ktoré sú v druhom či treťom rade od pláže. Tie sú tiež fajn, no už to nie je beachfront.
Kebyže ti mám poradiť – pozeraj si satelitné zábery lokality vily, ktorú chceš booknuť. Kde sa nachádza, v akom komplexe víl sa nachádza. Povie ti to viac ako veta v popise na airbnb, že “vila sa nachádza 150m od pláže”. Treba rátať s tým, že 150m od pláže znamená prejsť cez cestu a ísť mini chodníkom medzi ostatnými vilami priamo na pláž. To nie je zlé – len s tým treba rátať.
Napríklad tu pozri, kde sa nachádza naša Vila Nu, kde sme bývali. Z vily nám to na pláž trvalo 3-4 minútky. Ružovou čiarou som zvýraznila lokality víl, ktoré sa dajú považovať za beachfront. Kebyže idem na Playa Bonita ešte raz, chcem vilu v tejto beachfront lokalite:
Beachfront hotely na Playa Bonita
Okrem víl a apartmánov sú priamo na pláži viaceré hotely. My sme boli pár nocí v hoteli Atlantis a bolo to výborné. Mali sme izbu na prízemí s terasou a výhľadom na more. Ubytovanie v tomto hoteli sa výborne oplatí skupinke 4-5 kamošov alebo rodine, keďže majú rodinné izby. Súčasťou hotela je francúzska reštika, ktorá má najlepšie hodnotenie v rámci reštaurácií na pláži. Majú výborný beef steak!
Poďme teraz pokračovať ďalšími tipmi na zaujímavé zážitky a miesta na polostrove Samaná.
Výlet za výrobcom čokolády a vodopád v El Valle
Majiteľka nášho jungle domčeku v El Valle, o ktorom píšem vyššie, nám odporučila super výlet – na koňoch naprieč džungľou, k vodopádom a do výrobne čokolády. Treba hneď na začiatku poznamenať, že vodopád sa ani trochu nerovná El Limónu a ak dni predtým pršalo, bude tam škaredá hnedá voda, no aj tak to bol dosť autentický a super výlet.
Dominikánske kone sú vzrastovo menšie ako kone, na ktoré sme zvyknutí bežne. A presne na takýchto menších koníkoch sme išli na výlet. Začali sme cca hodinovou výpravou po džungli, naprieč riekou. Po ceste sme videli rôzne ovocia a kakaové bôby rastúce na stromoch.
Vodopád sám o sebe bol úplne nanič – iba sme sa pozreli a odišli sme. Dni predtým totiž pršalo a voda bola úplne špinavá. Ak by však dni predtým nepršalo, dalo by sa tam aj kúpať.
Z vodopádov sme išli k výrobcovi čokolády, od čoho sme absolútne nič nečakali. Vykľul sa z toho ale extrémne autentický zážitok. Nebola to žiadna turistická výrobňa čokolády, ale chata uprostred džungle, kde Federico čokoládu vyrábal naozaj od pestovania kakaových bôbov cez sušenie až po spracovanie bôbov do tehličky, ktorú predával ďalej.
Bolo to pre mňa prvýkrát, kedy som si mohla kúpiť čisté, nedocukrené a nedochutené spracované kakaové bôby. Doma si z tehličiek bôbov vždy odlomím, pridám ju do horúcej vody a zamiešam s cukrom a škoricou. Je z toho perfektná šálka čokolády! 🙂
Na väčšine výletov na koňoch sú kone naučené maximálne chodiť a každý ide za sebou. Tu to bolo voľnejšie a na koňoch sme mohli aj klusať a cválať, ak sme vedeli a chceli. Pre mňa bol najlepší zážitok práve toto + Federicova autentickosť a milý úsmev.
Za celý výlet sme zaplatili 25USD na osobu, bolo nás 5. U Federica sme si kúpili kakaové tehličky. Za jednu si vypýtal myslím 200 pesos (4USD). Z takej jednej tehličky spravíš cca 1,5l čokolády.
Kto by sa na výlet chystal, tu je kontakt na chalanov (8092512331 – Leo), ktorí ho organizujú. Kľudne povedz, že máš kontakt odo mňa, možno si ma budú pamätať. Ak by ti dali výrazne vyššiu cenu ako nám, vyjednávaj. Tak to proste v Dominikánskej chodí. A nezabudni si zobrať dlhé nohavice, v džungli na koni sa ti zídu.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Zipline v El Valle
Rovno pri našej jungle vile sa dá ísť na zipline. My sme neboli, no vyzeralo to veľmi super. Nachádza sa tu a nájdeš tam aj fotky, ako to vyzerá. Zipline prevádzkuje pani, ktorá nám prenajímala aj našu jungle vilu (a ďalšie ubytovania v okolí). Toto je jej Airbnb profil. Nám ako nájomníkom jej ubytka bola ochotná dať na zipline zľavu.
Vodopád El Limón
Najkrajší vodopád na polostrove Samaná. Dá sa v ňom aj kúpať a často sa tu ocitneš úplne sám/sama. Výlet na vodopád si buď môžeš kúpiť od nejakej spoločnosti (ak nemáš auto), ísť busom a následne na vlastnú päsť alebo ísť autom na vlastnú päsť. My sme išli autom + na vlastnú päsť.
Hore na vodopád sa dá ísť buď pešo alebo v kombinácií s koňmi a pešo. Výrazne odporúčam ísť pešo. Kone tu nie sú v dobrej kondícii a nestarajú sa o ne dobre.
Cesta hore trvá 30 minút – 2 hodiny, v závislosti od toho, ktorou cestou ideš k vodopádu, v akej si kondícii a či predošlé dni pršalo. Ak pršalo, bude sa ti cez niektoré časti brodiť ťažšie. Na trek odporúčam mať obuv, ktorú ti nevadí zamočiť – super sú topánky do vody, prípadne skinnersy, ak dni predtým nepršalo, super budú aj tenisky. Ak pršalo, tenisky sú tiež super, no budú totálne zablatené.
Existuje 6 rôznych ciest na vodopád El Limon – volajú sa senderos. Najkrajšou je podľa mnohých Sendero del Café.
Nech si vyberieš akýkoľvek z trekov, parkuješ niekde pri hlavnej ceste medzi mestami El Limon a Rancho Espanol (je to v zásade cesta vedúca zo Samana do Las Terrenas), na mapke je táto cesta vyznačená červenou.
Ja môžem zdieľať skúsenosti z cesty autom, keďže tú sme absolvovali. Akonáhle domáci vidia, že odbáčaš na vodopády (na hociktorý z trekov), začína hon na turistu. Prvá vec, ktorú ti budú ponúkať, je parkovanie. To stojí 100-200 pesos. Každý z domácich ti bude tvrdiť, že ďalej už parkoviská nie sú alebo že sú plné. Moja rada – ak vidíš, že ešte ďalej vedie cesta pre auto, choď ďalej, bude sa dať zaparkovať aj ďalej.
Druhým horúcim artiklom na predaj je sprievodca smerom hore na vodopády a/alebo možnosť ísť časť treku na koňoch. Trek vieš úplne v pohode dať aj sám/sama, dokonca sú jednotlivé trasy značené (je ale fajn mať GPS na bežnú orientáciu, keby náhodou).
Domáci, ktorých sme zažili my, boli neskutočne otravní. Nalepili sa na nás už počas toho, ako sme prichádzali autom, blokovali nám cestu (išli vedľa nás motorkou a následne nás predbehli a zastavili pred nami, nepohli sa, kým sme nedali dole okno a nevypočuli ich).
Sumár je takýto: sprievodcu nepotrebuješ, nestratíš sa, cesta nie je ťažká. Dominikánci ponúkajúci nepotrebné služby sú tu ako muchy – otravní a tak rýchlo sa nevzdajú. Ja by som s nimi na vodopád nešla už len preto, lebo sa mi nepáčil ich prístup, je to však samozrejme na tebe.
Na trek si vezmi:
- fľašu s vodou,
- plavky na kúpanie sa vo vodopáde,
- dobrú obuv,
- repelent,
- telefón / foťák,
- cash – dominikánske pesos.
Cayo Levantado – Bacardi ostrov
Na tento ostrov chodí dosť turistov, ktorí sa ocitnú na polostrove Samaná. Je to niečo ako ostrov Saona pri Bayahibe. Známy je krásnymi plážami, ale tiež tým, že sa tu natáčal spot na Bacardi, ešte v 70tych rokoch. Ten ostrov preslávil a dodnes sem prúdia turisti, ktorí si chcú užiť deň na prekrásnej pláži. Ostrov je v súkromnom vlastníctve a je tu postavený 5star rezort Gran Bahia Principe.
Dostaneš sa sem jednoducho lodným taxíkom z mesta Samaná, z prístavu na Avenida Marina. Pozor však, niektoré dni tu kotví výletná loď. Vtedy je vstup na ostrov obmedzený (a aj kebyže nie je, nechceš tam byť, lebo tam bude plno). Nie som si istá, či som to vyresearchovala správne, no podľa tejto stránky tam v roku 2023 bude chodiť loď Costa cruise v piatky.
Zistila by som si to ale u lokálnych ľudí, oni budú vedieť lepšie. My sme na Bacardi ostrove neboli, pretože sme plánovali Saonu a prišlo nám to ako poriadna turistická pasca. Určite je tam ale krásne.
Ďalšie atrakcie, ktoré polostrov Samaná ponúka
Tieto som neabsolvovala, takže k nim nemám detailné tipy. Je ale fajn vedieť, aké sú možnosti:
- Potápanie sa (Las Galeras, Las Balenas, Playa Rincon, Samana Bay)
- Surfovanie (Las Terrenas – Playa Bonita a Coson) + viac tipov tu
- Výlet za veľrybami – Samaná Bay
- Kitesurfing (Las Terrenas)
- Trekking v národnom parku Cabo Cabron
- Playa Ermitano
- La Boca del Diablo
- Národný park Los Haitises (kúsok od polostrova Samaná
Všetky tieto miesta nájdeš aj v google mapke, ktorú som vytvorila.
Učenie sa bachaty v Las Terrenas + kontakty na učiteľov bachaty
Dominikánska republika je kolískou bachaty a Las Terrenas je jediné prímorské mesto, kde pôsobí veľa učiteľov bachaty (okrem Las Terrenas je ich veľa v hlavnom meste Santo Domingo).
V Las Terrenas som dostala kontakt na viacerých učiteľov bachaty, ktorí ponúkajú hodiny – súkromné či skupinové. Kto je aspoň trošku naklonený, odporúčam ti vyskúšať to, je to perfektný zážitok! Zdieľam ich Instagramy, môžeš si tam pozrieť ako tancujú a vybrať si niektorého na lekcie. 🙂 Všetko sú to mužskí učitelia, kto by ale chcel aj ženskú učiteľku, určite ti budú vedieť odporučiť.
Hodiny sme nakoniec nemali ani s jedným, pretože sa nám zmenil program, no ich ceny za hodinu súkromnej bachaty sa pohybujú cca na 30€, pri hodinách s viacerými ľuďmi (nás bolo 11) bola cena súkromnej hodiny pre 11 ľudí cca 10€ na hodinu na osobu.
Ako dlho zostať na polostrove Samaná?
Ak by som znovu išla do Dominikánskej, úplne by mi stačilo zostať na tomto polostrove a prípadne noc po prílete a pred odletom zostať v Bayahibe na pláži Dominicus – tá sa mi tiež veľmi páčila.
Ak by som mala poradiť tebe, poradila by som ti zostať 3-4 noci v niektorom z džungľových domčekov pri El Valle pláži (pozor, treba ich booknuť vopred!) a odtiaľto podniknúť výlety na:
- El Valle beach
- Rincon beach
- Fronton beach
- Cayo Levantado
- Las Galeras mestečko
- výlet za výrobcom čokolády
- prípadne playa Ermitano (dá sa tam ísť len loďou)
- prípadne turistika v Cabo Cabron národnom parku
Odtiaľ by som sa presunula do Las Terrenas. Ak ide iba o atrakcie, stačia ti tam 2-3 noci, no ja osobne by som zostala na pláži aj 2 týždne. 🙂 V Las Terrenas a okolí môžeš robiť tieto aktivity:
- užiť si krásne pláže Playa Bonita či Coson,
- žúrovať v meste Las Terrenas,
- učiť sa bachatu,
- ísť na vodopád El Limon.
Možností výletov na polostrove Samaná je naozaj veľa a taktiež je tam veľmi pekné prostredie pre tých, ktorí chcú ničím nerušenú leňošivú dovolenku pri mori. Pre mňa je ostrov Samana v Dominikánskej republike ozajstným rajom na zemi a nikde sa mi nepáčilo tak, ako tu. Verím, že v článku som ti dala maximum tipov, ktoré ti budú nápomocné pri plánovaní výletu.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.