Pred pár dňami som odpovedala na rozhovor do Emmy. Rovno prvá otázka znela:“ Čo nomádka – cestovateľka s obrazne povedané pušným prachom pri zadku cíti, keď internety žijú heštegom Seď na zadku alebo ešte sugestívnejšou otázkou: to nevieš chvíľu vydržať sedieť doma na zadku?“
Po mojich výletoch na Zakynthos a Maltu som sa zamyslela. Od vás som nedostala ani jednu negatívnu reakciu, za čo som veľmi vďačná. Nedalo mi to však a v hlave mi behala otázka: o čo je dovolenka na Malte, či Zakynthose horšia ako piatková párty v klube, pivo vo veľkej pivárni, či svadba na Kysuciach? A to ma nezaujímalo ako provokácia ale ako reálna informácia. Aj preto som s mojimi otázkami zavolala p.doktorovi Bakošovi z INOCEM. Dostala som od neho zaujímavé informácie, a tak som moje postrehy + jeho tipy spísala do článku.
Na cestovaní je najnebezpečnejší presun po letisku + cesta lietadlom.
Samotná dovolenka v destinácií (ak tam zrovna každý deň nevymetáš diskotéky, kde sú tisíce ďalších ľudí), je OK. Do interakcie s ľuďmi sa dostávaš často ešte menej, než doma na Slovensku. Samozrejme, asi nikto nepôjde na miesta, ktoré sú epicentrom nákazy – to beriem viacmenej ako samozrejmosť a ani tu tento argument viac nerozoberám…
Azda najväčším rizikom je, že na letisku je relatívne anonymný dav. Tým sa líši napríklad svadba od letiska. Svadobčanov poznáš, ste rodina a komunita. Ak sa zistí, že niekto bol na svadbe „koviďák“, celá rodina sa dá testovať a šírenie vírusu sa dostane pod kontrolu. Toto je na letiskách veľmi ťažké.
Svadba verzus letisko
Na druhú stranu, na svadbe nenosíš respirátor, na letisku áno. Povinné je iba rúško, no ak dáva niekde zmysel použiť respirátor, tak je to v lietadle a na letisku. Kým rúško chráni iba zlomkom ostatných pred tebou, FFP2 chráni teba pred ostatnými, pretože filtruje vzduch, ktorý vdýchneš. FFP3 s ventilom chráni teba aj ostatných – filtruje totiž vzduch, ktorý vdychuješ a tiež ten, ktorý vydychuješ. Tí, ktorí vo veľkom skúpili respirátory v prípade 3.svetovej vojny ich teda konečne majú kde použiť – pri doprave na letisku.
HEPA filtre v lietadlách
Veľa sa diskutuje o vzduchu v lietadle. Ten sa obmieňa a filtruje cez HEPA filtre. Tu som ešte stále neprišla k 100% odpovedi.
Sú ľudia, ktorí hovoria, že pri krátkych letoch, ktoré sa teraz lietajú, stíhajú hepa filtre vzduch v lietadle filtrovať a že problém môže nastať pri dlhších letoch. Iní tvrdia, že hepa filtre fungujú na akýchkoľvek letoch. Posledná skupina ľudí tvrdí, že hepa filtre sa nemenia a nečistia dosť často a nie sú dostatočnou ochranou. Získať 100% odpoveď je veľmi náročné, pretože na to treba človeka, ktorý má technický prehľad, lekársky a tiež nemá potenciál lobovať za jednu z vyššie uvedených možností kvôli svojmu businessu.
Na Travelhacker.blogu nájdeš aj hostblog od Peťa, ktorý obsahuje detaily ohľadom lietadiel a hepa filtrov
Prečo ľudia po dlhých letoch niekedy ochorejú?
Veľa sa pri tejto téme skloňuje aj ochorenie v lietadle. Asi každý si zažil alebo pozná niekoho, kto po dlhom lete ochorel. Niektorí ľudia tvrdia, že je to z klímy a suchého vzduchu, iní tvrdia, že je to práve kvôli tomu, že hepa filtre nestíhajú filtrovať vzduch a ničiť vírusy, ktoré sa v lietadle objavia. Na tento problém však pomôžu rúška, ktoré sú momentálne povinné.
Čo bolo pred koronou a prečo cestovanie fungovalo?
Zamýšľala som sa, ako sa cestovalo pred koronou. Nikto v Európe neriešil rúška, či respirátory. A potom som si spomenula na mnoho kamošov, ktorí mi hovorili, že z lietadla večne vystúpili chorí a prvé dni na dovolenkách strávili na izbe. Lietadlo vždy bolo miestom, kde sa šírili choroby a ľudia s nižšou imunitou mali väčšie riziko niečo chytiť. Kým to ale nebol neznámy vírus, o ktorom sa nič nevie, neriešilo sa to.
Jedno je isté.
Pre ľudí so zníženou imunitou je cestovanie lietadlom určite rizikom – podobne ako ísť v piatok von na party, či dostať sa medzi veľkú skupinu ľudí.
Na jednej strane chápem ľudí, ktorí sa pýtajú, či naozaj nevieme chvíľu vydržať sedieť na zadku. Na strane druhej – do kedy to tak bude? Vírus je tu s nami a náš život sa nemôže zastaviť, kým sa rozhodne odísť alebo kým sa vymyslí účinné očkovanie.
Ja som malá ryba na to, aby som niekomu dávala rozumy, či ísť alebo nie. Riadim sa tým, čo povedali naši epidémiológovia – máme tu zoznam krajín, ktoré sú zelené a kam môžeme cestovať bez obmedzení. A tam cestujem. Opatrenia okolo letiska a lietadiel beriem ako pozitívnu zmenu – povinné respirátory, či rúška chránia naše zdravie nielen proti kovidu…
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.