Zachcelo sa mi na pár dní vymeniť bratislavský betón za zeleň, kľud a prírodu. Zavialo ma to zistiť, čo robiť a vidieť na Štrbskom plese. To má perfektnú polohu, pretože máš všetko na pešo – vieš vyraziť na trek, flákať sa popri jazere a kochať sa výhľadmi. Bývali sme vo Wellness hoteli Borovica, ktorý mal perfektné (a neobmedzené) wellness, takže po prechádzkach a trekoch viedli naše cesty do vírivky a sáun.
Čo robiť na Štrbskom plese?
Tipujem, že väčšina z vás už na Štrbskom plese bola (ja som tam inak trávila ako decko mesiace, keď tam chodil brácho s maminou na liečenie a mňa brali so sebou). Odvtedy je to moja srdcovka – a nielen preto, že som mohla vymeškať školu výmenou za flákanie sa po prírode.
Štrbské Pleso je miestom aktivít. Tu som ich pre teba spísala:
Prechádzka okolo Štrbského plesa
Medzi tie oddychovejšie patrí prechádzka okolo Štrbského plesa. Po celom jeho obvode vedie náučný chodník s info tabuľami. Môžeš si tu aj zacvičiť na outdoor strojoch a na svoje si tu prídu aj deti – je tu kolotoč a preliezky. Štrbské pleso poteší milovníkov výhľadov – tie sú krásne z akéhokoľvek uhlu.
Okrem najznámejšieho jazera – Štrbského plesa – tu nájdeš krásne Nové Štrbské pleso, z ktorého máš krásny výhľad na Tatry (hlavne z červených lavičiek). A Jazierka Lásky sú zás perfektné na prechádzky či čítanie knihy. Inak, Jazierka Lásky sa volajú, pretože sem často chodievali páry. Pôvodne boli Jazierka lásky založené ako rybník, ešte na konci 19. storočia.
Člnkovanie na Štrbskom plese
Na Štrbskom plese sa dá člnkovať a začína sa pri hoteli Kempinski na brehu jazera. Pre mňa je to najkrajšie člnkovanie, aké som kedy zažila. Žiaľ, tento raz sme na Štrbské pleso prišli cez týždeň a keďže bolo ešte mimo sezóny, člnkovanie funguje iba cez víkend (od júla funguje každý deň).
Už sme sa tešili, ako si dáme s Marekom preteky v člnkovaní, ktoré tak často trénujem na stroji vo fitku, no žiaľ, musela som si namiesto toho dať prosecco vo wellness, kam sme išli hneď po prechádzke. Ako sa to hovorí? Život je najťažší!
Veža snov
Slávny skokanský mostík už síce nefunguje (v minulosti sa z neho dal skákať dokonca aj bungee), no pribudla Veža snov – vyhliadka zaujímavá výhľadmi aj architektúrou. Smerom dole sa dá šmyknúť po 61m dlhom tobogáne, na vrchu veže je presklená lávka a vo výške 43 metrov je pochôdzna sieť, na ktorú si môžeš ľahnúť. Kto by chcel trochu menej adrenalínové výhľady, super nápad je kaviareň Monte Mory.
Štrbské pleso ako východiskový bod na treky
Z doterajšieho textu to môže vyzerať, že Štrbské Pleso je iba o prechádzkach, kávičkách a wellnesse. Nie. Štrbské Pleso je perfektný východiskový bod na desiatky trekov – od krátkych hodinových napríklad na Popradské pleso či vodopád Skok až po celodenné túry. Pre tých, ktorí chcú hory, no nevedia ísť pešo, sú tu lanovky. Tie ťa vyvezú napríklad Chatu pod Soliskom.
Ja som na dni v Tatrách veľmi odvážne plány, plánovali sme trek na Popradské pleso a odtiaľ po červenej smerom Batizovská dolina a Batizovské pleso až ku Sliezskemu domu (táto trasa). To by som si ale ja šikovná deň pred odchodom do Tatier nemohla rozraziť pätu na rohu projektora.
Okrem tejto trasy ma veľmi zaujal aj trek s názvom “medvede v lese”, ktorý ponúkal náš hotel. Počas treku by sme okrem krásnych výhľadov z bezpečnej vzdialenosti videli aj medvede. Žiaľ, v čase, kedy sme boli v Tatrách my, ešte na tento trek nebol vhodný čas. Kto ale pôjde na konci júna alebo v júli/auguste, pozrite sem.
Turistické trasy zo Štrbského Plesa
Kto by ste chcel absolvovať trek na Kôprovský štít, mám tu pre teba článok s tipmi. Rovnako tu nájdeš tipy na trek na Skalnaté pleso a Lomničák, kde sa nachádza observatórium.
Keď už sme pri tipoch, nedá sa nespomenúť túto mega praktickú stránku. Vieš si tam navoliť náročnosť túry, odkiaľ chceš vychádzať či trvanie a získaš inšpiráciu na trek šitý na mieru tvojim očakávaniam. Najlepšie mapy aj s turistickými chodníkmi a možnosťou vyhľadávania trasy z bodu A do bodu B sú mapy.cz.
Inak, z infotabúľ som sa dozvedela, že Štrbské pleso bolo obľúbeným spotom na natáčanie filmov – Román pro ženy, Román pro muže, Pán Tau, Spadla z oblakov. V 1970-tom sa tu konali Majstrovstvá sveta, z ktorých bol spravený prvý farebný televízny prenos (vďaka technike z Talianska). Dodnes je na Štrbskom plese najvyššie položená pošta na Slovensku.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Čo robiť v okolí 30 minút od Štrbského Plesa?
Sama som bola prekvapená, koľko super možností som našla, keď som plánovala výlet do Tatier. Spravila som pre teba mapku + tie miesta, ktoré mi prišli NAJ odporúčam nižšie.
Tricklandia
Fotky v galérii sú z galérie optických ilúzií a trick-artu – z Tricklandie a Tricklandia je zároveň môj tip č.1 na aktivitu v okolí Štrbského plesa. Človek by povedal, že to bude galéria pre rodiny s deťmi, no opak je pravdou! Málokedy vidím tak super spravenú atrakciu a aj preto jej venujem toto odporúčanie (nemajú to zaplatené).
Dôležité je prísť do galérie vtedy, keď tam zrovna nie je školská skupina (zavolaj im vopred a opýtaj sa). Keď už v Tricklandii budeš, opýtaj sa niektorého zo zamestnancov, ako sa jednotlivé optické ilúzie fotia. Nás sa “ujala” Dominika, mega sympatická a ochotná baba, ktorá nám poukazovala všetky vychytávky a špecialitky. Pozdravujem, Dominika!
Obec Východná
Východná je okrem nižšie spomenutého krásna dedinka s výhľadom na Kriváň. Na začiatku júla sa tu koná známy folklórny festival Východná.
Kone vo Východnej
Pre nás bola Tricklandia iba náhradným plánom. Pôvodne sme chceli ísť na kone vo Východnej. Jazdí sa tu s dychberúcim výhľadom na Tatry. Termín som si doslova ukecala, pretože bolo všetko vybookované (a to ešte nie je ani sezóna). Nakoniec však pršalo, takže nám to nevyšlo. Viac info ku koníkom nájdeš tu. Termín bookuj vopred, ideálne rovno na prvý deň pobytu v Tatrách. Ak by pršalo, ešte to možno stíhaš ďalšie dni.
Farma Východná
Neďaleko koňov je aj Farma Východná, najvyššie položená farma na Slovensku. K prehliadkam tu pristupujú naozaj originálnym spôsobom, takže je to záživné a zaujímavé nielen pre deti, ale aj pre dospelých. V rámci prehliadky ťa vezmú do pôrodnice, kravína s názvom “Hotel Spokojných Kráv”, teliatkova aj do kravskej škôlky.
Prírodné zaujímavosti
- Hybická tiesňava – atmosféra dažďových pralesov na Slovensku? Tu áno! Trasa kaňonu vedie popri potoku Hybica, ktorý rokmi vytvoril unikátnu vlhkosť aj prírodné scenérie. Ide sa sem poľnou cestou z obce Východná. Nevedie sem žiadna vyznačená trasa, možno aj preto sem chodí relatívne málo ľudí.
- Gánovské travertíny a gejzír – pre pohľad na gejzír netreba ísť na Island! Jeden máme v Gánovciach. Ten strieka každých 30 minút. Neďaleko sú aj kúpele a kúpalisko, takže pre tých, ktorí chcú celodenný program je tu čo robiť aj celý deň – v kúpeľoch si môžeš dať aj sírny či minerálny kúpeľ.
- Tatra Labyrint s 1500 stromami a super výhľadom (má sa otvoriť 1.7.).
- Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici – nájdeš tu 330 druhov rastlín a stromov typických pre oblasť Tatier. Botanická záhrada je otvorená od mája do septembra.
- Važecká jaskyňa – veľmi pekná jaskyňa v obci Važec.
Ďalšie zaujímavé miesta
- Múzeum liptovskej dediny – dedinka, ktorá zobrazuje život ľudí v regióne na prelome 19./20. storočia. Nájdeš tu dedinskú školu, typické domy okolia, kaštieľ, či kostol. To všetko s krásnymi výhľadmi na Kriváň a Západné Tatry.
- Nemecký vojenský cintorín Važec – komu nie je zvláštne chodiť na cintoríny, tento jeden má nádhernú architektúru a lokáciu. Nachádza sa doslova pod Vysokými Tatrami a ten výhľad je neskutočný. Veď pozri. Ide o najväčší nemecký vojenský cintorín na Slovensku, je tu pochovaných cca 6500 vojakov.
- Poliankovo – rovnaká firma, ktorá má Tricklandiu, má aj Poliankovo. Je to digitálna galéria, ktorá využíva 3D projekcie, virtuálnu realitu a digitálne simulácie. Aktuálne je tam aj výstava Pavla Barabáša.
- Slnečné hodiny – jedinečné monumentálne hodiny v obci Nová Lesná.
- Tatrabob – bobová dráha v Tatranskej Lomnici.
- Kamzíkovo – indoor fun park na Skalnatom plese.
- Hall Woodrock – lezaecká stena v Poprade.
- Kostol sv. Anny – pútnické miesto v Tatranskej Javorine.
- Svetelný dóm v Ždiari – jedinečná prechádzka unikátnym svetom tajomných živočíchov.
- Tatranský ľadový dóm – ľadové stavby na Hrebienku.
- DINOPARK Tatry – zábavný park so zameraním na dinosaurov.
Mapka s tipmi, čo robiť v okolí Štrbského plesa
Keďže som výlet na Štrbské pleso poctivo plánovala (človek by si myslel, že takúto známu lokalitu pozná, no v mojom prípade bol opak pravdou) a našla som mnoho super aktivít, dala som ich do mapky, aj s popismi. Je ich tam ešte viac ako v tomto článku. Snáď sa ti bude hodiť.
Štrbské pleso je naozaj moja obľúbená tatranská lokalita a viem, že určite nie som jediná. 🙂
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.