Južné Slovensko je pre mňa tak trochu nepreskúmaná oblasť. Viem, že domáce vínko tu chutí výborne a ľudia sú tu veľmi milí. Keď som si robila prieskum tých naj miest Slovenska, zistila som, že je stále čo objavovať. A tak som v regióne Poiplie našla Vartovku v Krupine, Haličský zámok (Galicia Nueva), Starú horu v Sebechleboch či hrad Šomoška s kamenným vodopádom.
To je len zlomok toho, čo som pridala do mapky miest v Ipeľskom regióne. Nájdeš ju na konci článku. Verím, že sa inšpiruješ mojimi odporúčaniami.
Stará hora v Sebechleboch
VInárska dedinka Sebechleby je raj pre milovníkov poriadneho vínka. Konkrétnejšie, ak sa zastavíš na Starej hore, ver mi, že neoľutuješ. Vínne chatky, so základmi vytesanými do tufu, pôvodne slúžili ako skrýše pred Turkami, no neskôr sa využili oveľa lepšie – na uskladnenie vína. Organizuje sa tu aj poduajtie Oberačka po sebechlebsky, kde môžeš ochutnať všetky domáce špeciality.
Podobným miestom je aj Mladá hora, no tá nie je až tak populárna medzi turistami, no o to viac ju obľubujú domáci obyvatelia ako víkendový únik do prírody bez ľudí. Na oboch miestach je veľmi pekne, mám ich na mojom zozname. 🙂
Opevnený kláštor Bzovík
Ipeľský región je často poprepletaný povesťami z čias Turkov, a preto sa s nimi spája aj nejedna stavba. Táto zrúcanina goticko-renesančnej protitureckej pevnosti, bývalý kláštor premonštrátov, je veľmi zaujímavým miestom. Boli tu nejaké zásahy človeka – kláštor chceli zrekonštruovať a prispôsobiť dobe, no nejako to, bohužiaľ, nevyšlo.
Do výletu odporúčam zahrnúť aj Vartovku v Krupine alebo už spomenutú Starú horu v Sebechleboch. Už teraz viem, že sa ti tam bude veľmi páčiť.
Haličský zámok
Pár kilometrov od Lučenca sa nachádza zámocký luxusný hotel s reštauráciou, pôvodný stredoveký hrad. Je ideálny na kongresové podujatia, rokovania, semináre, workshopy, porady, pracovné stretnutia, rodinné eventy, svadby, výročia, ale aj reprezentatívne spoločenské podujatia akými sú napr. koncerty, plesy či vernisáže.
Je to naozaj unikátna stavba, a počkaj, keď ešte navštíviš aj interiér. Mrkni aj ich instagram, nájdeš ho nižšie.
Šomoška – hrad a skalný vodopád
Šomoška je národná prírodná rezervácia v Cerovej vrchovine. 9 metrov vysoký kamenný vodopád, ktorý je situovaný pod hradom Šomoška, vznikol pred asi štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy. Vedľa neho sa nachádza aj kamenné more a hrad bol postavený z tých istých čadičových stĺpov, ktoré tvoria vodopád. Mega, že?
Zaujímavosťou je, že vrch, priľahlý k maďarskej obci Somoskő, sa nachádza priamo na hranici s Maďarskom a je k nemu prístup z oboch krajín a vodopád je celourópskou raritou.
Skalné obydlia v Brhlovciach
Domy vysekané do skál na dvoch podlažiach. Na prízemí letná kuchyňa, komora a ukážky kamenárskych výrobkov a náradia, na podlaží vyhliadková terasa a malá komôrka. V interiéri nájdeš dobové vybavenie domu, teda všetky potrebné zariadenia, ktoré boli kedysi potrebné pre hospodárenie v rodine.
Počas sezóny je otvorené každý deň od 9:00 do 16:00, no radšej si to vopred over tu a nezabudni ani na obedovú prestávku. Vstupné je symbolické 1€.
MAPKA s tipmi na krásne miesta v Poiplí
V tejto mapke máš zhrnuté všetky už vyššie spomenuté miesta plus je ich tam omnoho viac! Stačí, keď nižšie klikneš na tlačidlo a to ťa presmeruje rovno na mapu. Pridal/a by si niečo do mapky? Daj mi vedieť.
Tipy, kde sa ubytovať v Ipeľskom regióne
Obzri si booking mapku, ktorú nájdeš nižšie. Verím, že ubytovanie dlho hľadať nebudeš.
Mohlo by ťa zaujímať aj mimo Ipeľského regiónu:
Navštívil/a si niektoré z týchto miest? Ktoré?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.