Názov regiónu je odvodený od rieky Hron. Horehronie. Rozľahlé polia, lazy a zeleň všade okolo, chlapi v krojoch, z ktorých im vytŕča brucho. Tak podľa mňa vyzerá stredná časť našej krajiny. Je tu veľmi veľa nádherných miest, ktoré len tak niekde inde nenájdeš. Napríklad také Donovaly. Vedel/a si, že je tu mesto detí či rozprávková dedinka? Porozprávam ti o tom nižšie.
A okrem toho v tomto článku nájdeš omnoho viac ďalších miest, ktoré jednoducho stoja za návštevu, nebudeme si klamať. Nesmiem zabudnúť, že na konci článku ich všetky nájdeš v jednej mapke, nech to máš prehľadné. Užívaj! 🙂
Čiernohronská železnica
Neďaleko Brezna, v Čiernom Balogu a po okolí premáva Čiernohronská železnica. Podobná je tej v Oravskej Lesnej a na Kysuciach. No táto úzkokoľajová železnica je na scéne už neuveriteľných 111 rokov! Momentálne je pre turistov v prevádzke každý deň do 1.9. a cena závisí na tom, koľkými trasami sa chceš zviezť. Môžeš ísť až tromi.
Cena za jednu trasu je pre dospelého 9,90€, pre deti je vstupné nižšie a takisto pre študentov, seniorov či ZŤP. Je to naozaj zážitok, ktorý by som si aj ja rada vyskúšala.
Drevený artikulárny kostol v Hronseku
UNESCO stavby sú vždy tie naj stavby, ktoré sú zaslúžene v tomto zozname. Tento kostolík v Hronseku je taktiež jedinečný. Je drevený, no vieš čo? Pri jeho budovaní nebol použitý ani jeden jediný klinec a to je už čo povedať.
Ako sa kostol staval ti ale neprezradím, viac ti povedia na osobnej prehliadke, ktorá naozaj stojí za to, nehovoriac o jeho neskutočnom interiéri, kde sa pravidelne konajú aj omše.
Donovalkovo & Habakuky
Dve miestečka, ktoré majú toľko toho spoločného. Obe sú ideálnym miestom, kde sa zabaviť s deťmi, obe sú na Donovaloch a obe sú nezabudnuteľné. Donovalkovo je hlavné mesto detí, farebné domčeky sú tu doslova poukladané tak, aby tvorili mesto a aby sa tu deti s rodičmi vyšantili a keď si všetko prezrieš, môžeš pokračovať pár metrov ďalej.
Habakuky sú zase rozprávkovou dedinkou Pavla Dobšínského. Prinesú ti živé spracovanie rozprávok, ktoré poznáme všetci a nechýba tomu ani originálna atmosféra. Kto ide so mnou? Prikladám aj ich instagramové účty, kde si môžeš pozrieť kopu fotiek.
Pod Kráľovou hoľou
Keďže Horehronie je typické hlavne svojimi lyžiarskymi strediskami, múzeí či iných historických stavieb je tu pomenej. No ja som pre teba našla toto mega vyzerajúce Múzeum zvoncov v obci Šumiac, priamo pod Kráľovou hoľou, kde pramení naša druhá najdlhšia rieka Hron. Toto súkromné múzeum sa nachádza v ľudovej drevenici a sú tu vystavené aj ľudové hudobné nástroje a náradie z tejto horehronskej dediny.
Sprievodné slovo ti dá sám pán majiteľ. Takže, keď tu už budeš, neváhaj si dať prechádzku na Kráľovu hoľu, je odtiaľ brutálny výhľad. Na nezaplatenie!
Múzeum SNP
Na významné udalosti v histórii našej krajiny nesmieme zabudnúť. Treba si spomínať hlavne na tie, za ktoré môžeme byť vďační našim starým a prastarým rodičom. Toto múzeum je miesto, ktoré by mal navštíviť každý Slovák. Jeho úlohou je pripomínať obdobie II. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie, centrom ktorého bola práve Banská Bystrica, kde sa aj nachádza.
Už v roku 1953 ho navštívilo 10 000 ľudí, čo je na tú dobu veľmi vysoké číslo. Verím, že tu si každý uvedomí, aká je sloboda dôležitá a ako by sme si ju mali chrániť.
MAPKA s tipmi na krásne miesta na Horehroní
V tejto mapke máš zhrnuté všetky už vyššie spomenuté miesta plus je ich tam oveľa viac! Stačí, keď nižšie klikneš na tlačidlo a to ťa presmeruje rovno na mapu. Koľko miest z tých spomenutých si už navštívil/a?
Kde sa ubytovať na Horehroní
Prikladám ti ešte ďalšiu mapku, tentokrát s tipmi na ubytko na Horehroní, nech nemusíš dlho hľadať a môžeš pokojne vycestovať už zajtra!
Kam inam na výlet na Slovensku:
Našiel/našla si si to svoje? Podeľ sa so mnou o fotky v komentári nižšie.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.