Podľa toho, čo chceš vidieť si zvoľ mesto kam chceš priletieť a z ktorého chceš odletieť. Jediné upozornenie – ak si budeš chcieť požičiavať auto, vrátenie auta v inom meste je za extra príplatok. Každá požičovňa to má inak, no rátaj s cca 100 eurami alebo viac.
My sme napríklad brali auto v Marakéši na letisku a vracali o 7 dní neskôr vo Feze na letisku. Za auto sme platili okolo 200 eur, príplatok za vrátenie na inom letisku bol 100 eur. Stále sa nám to ale oplatilo.
Prenájom auta v Marakeši
Odporúčam iba keď vieš jazdiť dobre, veríš si a nezosypeš sa pri stresujúcej doprave. Pretože jazdenie v Maroku je silný zážitok. Pruhy neexistujú, červená nie vždy znamená, že autá zastavia. Parkuje sa na centimetre od ďalšieho auta, blinkery akoby autá nemali.
Ak ťa toto neodradilo, pokračujeme:
- Určite odporúčam plnú poistku bez spoluúčasti. Tú ti cez internet žiadna autopožičovňa neponúkne – až na letisku pri pick-upe auta. Vopred nevieš aká bude cena. Táto možnosť sa mi nepáčila, a tak som bookla cez billiger – mitwagen, kde som si plnú poistku kúpila cez nich.
To znamená, že ak by sme auto poškodili, najprv by nám stiahli z depozitu peniaze, no následne by mi boli vrátené, takže v konečnom dôsledku by som neplatila nič. Tu som napísala celý článok. - Cesty sa delia na diaľnice, cesty označené R a cesty označené, ako N. Diaľnice sú spoplatnené, v rámci našej trasy sme za ne platili asi 10 eur. Sú ale kvalitné, pohodové.
- Už horšie sú cesty označené, ako R, kde idú autá oproti sebe – niečo, ako u nás rýchlostné cesty. Sú dosť široké, no treba rátať s tým, že po krajnici chodia kone, oslíky, záprahy, traktory, deti. Ak je svetlo, je to ok, no v noci ich zbadáš na poslednú chvíľu.
- Cesty s označením N sú rovnaké, ako R, no sú užšie. Často idú cez mestečká. Neodporúčam ísť cez ne v noci, keď si chceš zachovať vnútornú duševnú pohodu.
- Benzín je lacný. Stojí cca 80 centov za liter.
- Benzínky na diaľnici sú skvelé. Čisté, dobré jedlo, káva, čaj.
- O benzínkach na cestách R a N sa to povedať nedá. Priprav sa na arabské WCka (diera). Často na nich vysedávajú muži. Veľa mužov a žiadne ženy. Nie je to nebezpečné, len nás to podnietilo zamyslieť sa čo robia všetky tie ženy a kde sú.
- Ten, kto je šofér a kto robil booking auta potrebuje mať kartu na zablokovanie depozitu na auto. Musí to byť Visa alebo MasterCard, ktoré nie sú debetné (nemôže tam byť napísané „debit“, ideálna je embosovaná karta – taká, ktorá má vystúpené čísielka na karte). A ak je to možné, odporúčam zobrať viacero kariet, ak by jedna nefungovala. Nám sa to stalo a znamenalo to hovor do banky za asi 20 eur a hodinu hádania a doťahovania sa.
My sme mali auto cez Prepaid Car Rental, boli najlacnejší a boli v pohode – len rátaj s tým, že nebudú mať office na letisku.
Parkovanie v Maroku
Ak plánuješ v Maroku jazdiť na aute, pred príchodom na hotel sa ich opýtaj kde môžeš zaparkovať a ako sa odtiaľ dostaneš do hotela. Ak totiž bývaš v medine – starom meste, nedá sa tam nikdy ísť autom ani zaparkovať.
Potrebuješ poradiť kam sa ísť v Maroku najesť? Prečítaj si článok: Dovolenka v Maroku šikovne a lacno.
Vlaky a autobusy v Maroku
Keďže sme mali prenajaté auto, túto možnosť sme neriešili. Nejdem preto písať litánie o niečom, čo nemám odskúšané. Radšej ťa prelinkujem na super články, ktoré to spravili za mňa a z ktorých dostaneš všetky info.
-
Vlaky v Maroku
Vlaky si môžeš pozrieť na oficiálnej stránke ONFC (je vo francúzštine a arabčine, použi Google Translate), sú tam aj ceny. Sú 2 kategórie vlakov – rýchlejšie (“rapide”) a pomalšie (“ordinare”). Takisto nájdeš lístky do prvej a druhej triedy a nočné vlaky s posteľami. Od júla 2018 má mať Maroko TGV – vysokorýchlostný vlak medzi Tangierom, Rabatom a Casablancou. YESS.
-
Autobusy v Maroku
Sú dve hlavné spoločnosti, ktoré poskytujú super štandard. Jedna sa volá Supratour a vlastní ju vlaková spoločnosť ONFC – vieš si teda kúpiť kombinované lístky na vlak a autobus. Druhou spoločnosťou je CTM, tam si vieš kúpiť lístok aj online čo je super výhoda. V Lux triede máš autobus aj s WiFi.
Odporúčam prečítať si tieto dva články, tam nájdeš o doprave v Maroku čo potrebuješ:
Ďalšie články o Maroku:
Maroko bola krajina, ktorú som už dlhšiu dobu chcela navštíviť a teším sa, že sa mi to podarilo. Verím, že sa ti môj článok páčil a potešíš ma, ak mi ho okomentuješ.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.