Ak hľadáš takú light turistiku vo Vysokých Tatrách, si tu správne. Z Hrebienka na Skalnaté pleso pod Lomnický štít je nádherná prechádzka na pár hodín a o zážitky máš postarané. Poď si prečítať, ako tútu turistiku zvládnuť ľavou zadnou a nestratiť sa v krásach Tatier.
Túto túru sme absolvovali pred ešte odchodom z Tatier domov, takže nie je sa čoho báť, naozaj je ľahko zvládnuteľná a nezabudnuteľná.
Toto je hostblog. Ďakujeme Saške za napísanie článku!
Na Hrebienok
Hrebienok je jedným z najdôležitejších turistických a lyžiarskych stredísk Vysokých Tatier kvôli tomu, že tu začínajú viaceré turistické trasy – Bilíkova chata, Rainerova chata, Zamkovského chata, Téryho chata, Zbojnícka chata, Skalnatá chata Sliezsky dom či Slavkovský štít – a prístup sem je pomerne nenáročný. Okrem toho sa tu organizujú aj rôzne podujatia.
Dostať sa sem dá zo Starého Smokovca pešo (po zelenej alebo modrej trase zo Starého Smokovca, cca 45 min), bicyklom asfaltovou cestou alebo pozemnou lanovkou (7 minút). Dopredu si zisti, či vôbec lanovka premáva na tomto linku. My sme lístky kupovali na mieste a boli o čosi drahšie.
Cestou na Skalnaté pleso
Jasné, že na Skalnaté pleso sa môžeš vyviezť aj lanovkou z Tatranskej Lomnice, poprípade ísť odtiaľ pešo cez Sedlo pod Malou Svišťovkou. My sme si vybrali Hrebienok kvôli pozemnej lanovke. Z Hrebienka sa spočiatku môžeš vydať dvomi trasami červenou alebo zelenou. Červená ťa dovedie ku Strarolesnianskej poľane a zelená, ktorá je miestami súbežná so žltou a modrou ďalej k Rainerovej chate.
My sme ale zvolili druhú možnosť, pretože cestou sme sa chceli zastaviť pri Dlhom vodopáde a vodopádoch Studeného potoka. Cesty sa ale pretnú a k Rainerovej chate sa dostaneš aj po modrej a zelenej farbe. Odtiaľ môžeš pokračovať po červenej. Prejdeš mostom ponad Veľký Studený potok a o pár minút sa dostaneš aj k Obrovskému vodopádu. Zamkovského chata je na dosah, najprv musíš prekonať dlhé serpentíny s výhľadom do Popradskej kotliny.
Lomnická vyhliadka
Dostaneš sa sem aj bez plánovania, je súčasťou trasy na Skalnaté pleso. Je odtiaľto výhľad do Malej aj Veľkej Studenej doliny. Tu sa kamenistý chodník skrúca vľavo a nasleduje jemné prevýšenie spolu s trošku užším terénom ako doteraz. Treba si dávať veľký pozor, kam stúpaš, premysli si každý krok a užívaj si výhľady.
Miznutie Skalnatého plesa
Keď som tu bola pred 8 rokmi, vody v Skalnatom plese bolo omnoho viac, dokonca ešte tiekol aj vodopádik, dnes pomaly, ale isto vysychá. Je to trochu smutný pohľad, napriek tomu, že sa ho snažia zachrániť. Okrem klimatických faktorov k tomu prispel aj ľudský faktor (výstavba stanice visutej lanovky z Tatranskej Lomnice).
Keď tu ale budeš, určite sa napapaj v bufetoch alebo si daj kávičku. S takým výhľadom je to na nezaplatenie.
Skôr, ako budeš pokračovať v čítaní, mrkni aj na tieto články:
Pod Lomnickým štítom
Keď už ideme do Tatier, poďme aj na Lomničák! Chceli sme, dokonca sme si kúpili aj lístky, no keďže ich bolo treba kúpiť skôr a počasie sa dosť menilo, nakoniec sme sa rozhodli ich vrátiť, pretože presne na náš čas a dátum hlásili dážď. A dobre, že sme sa rozhodli neísť, celý deň bolo zamračene a sychravo. Snáď to nabudúce vyjde a dovtedy prekonám svoj strach z výšok.
Tak sme si teda Lomničák spolu s ikonickou červenou lanovkou užili aspoň zospodu.
Namiesto Lomnického štítu sme podvečer v ten deň, keď sa na pár minút vyjasnilo, zvolili náhradu vo forme člnkovania na Štrbskom plese. Dve osoby na 40 minút – 18€ za najmenšiu loďku. Lístky stačí kúpiť aj na mieste.
Zhrnutie trasy:
- kilometre: 16,43km.
- počet krokov: 22 418.
- prevýšenie: 496m.
- celkový čas: zhruba 6-7 hodín, pomaličky a s prestávkami v horských chatách.
Ruku hore, kto už bol na Popradskom plese? Lanovka sa neráta. 🙂
Autor: Alexandra
Kočka, ktorá sa pri cestovaní snaží ušetriť každé euríčko. Cestuj s ňou a sleduj jej super tipy. Zaručí ti to ten najlepší low-cost výlet!
IG: __a_l_e_x_i_s_