Poľsko som neraz navštívila, no priznám sa, že to bolo práve kvôli tomu, že som odtiaľto odlietala. Navštívila som Krakov aj Varšavu, no o ďalších krásnych mestách a miestach som sa dozvedela, keď som písala tento článok. Dúfam, že ty si takúto chybu nespravil a našich susedov máš pochodených krížom-krážom.
Pre tých, ktorí sa sem ešte len chystáte, som pripravila výber miest, ktoré chcem v najbližšej dobe navštíviť aj ja sama. Takže vlastne budem sama seba inšpirovať krásnymi miestami a snáď ich aj navštívim. Dobré, nie?
Hlavné mesto Varšava
Hlavné mesto Poľska, Varšava je svetový unikát. Nájdeš tu mix budov – starobylé domčeky a hrady, ale moderné stavby. Staré mesto a nové mesto. Nachádza sa zhruba v strede krajiny na rieke Visla. Ak si sa niekedy zamýšľal/a, ako vznikol jej názov, takto bolo vraj práve spojením dvoch mien, rybára menom Wars a jeho ženy Sawy – Warsawa.
Odporúčam ti tu navštíviť: Staré mesto, Varšavské múzeum povstania, Kráľovský palác, Palác kultúry a vedy, Múzeum Frederika Chopina, Kráľovské kúpele, Múzeum dejín poľských Židov, Multimediálnu fontánu, Neónové múzeum, Múzeum poľskej armády, Národnú filharmóniu či Kopernikovo centrum vedy.
Mestečko Zakopané
Zakopané je Poliakmi často nazývané aj ,,hlavné zimné mesto Poľska„, pretože je strediskom zimných športov a najväčším mesto blízko poľských Tatier. Tým pádom sem zasahuje aj Tatranský národný park a tak trošku pripomína rakúske dedinky v Alpách, pretože je zároveň aj najvyššie položeným miestom v Poľsku. Dokonalá zimná idylka.
Počas roka sa tu organizuje niekoľko akcii, najznámejším je pravdepodobne ľadový labyrint, ktorý môžeš vidieť na obrázku nižšie. Je to najväčšie snehové bludisko na celom svete. Predstav si, že sa v ňom stratíš!
Krásny Krakov
Druhé najväčšie mesto Poľska je bohaté na krásne stavby. Čo tu mrknúť? Wawelský hrad, hlavné námestie, trhovisko Sukiennice, Floriánsku bránu, Barbakán, Národné múzeum, Jagelovského univerzitu, múzeum letectva, zoologickú záhradu a blízko sa nachádza aj soľná baňa, o ktorej píšem nižšie. Je tu toho naozaj strašne veľa.
Do Krakova si vieš kľudne spraviť aj jednodňový výlet, ak vyrazíš skoro ráno. Cestovky a zájazdy ho často spájajú aj s návštevou Osvienčimu. Tak si vyber, čo je pre teba najvýhodnejšie, ale určite jeho návštevu nevynechaj.
Temný Osvienčim
Mesto Osvienčim sa neslávne preslávilo svojou temnou históriou. Nie je to len koncentračný tábor Auschwitz I alebo Auschwitz-Birkenau, ale aj okresné mesto so 40 000 obyvateľmi. No ja ho spomínam práve kvôli koncentračnému táboru, hoci to je vážna téma, ale malo by sa o tom vedieť, aby sa história neopakovala. Prenasledovaní Židia, Rómovia a sovietski zajatci sa tu rozlúčili so životom.
Zahynulo to asi 1,5 milióna nevinných ľudí v dôsledku vyčerpania, hladu alebo v plynových komorách. Dnes je tu spravené múzeum, ktoré má veľmi pochmúrnu atmosféru, no každý by ho mal navštíviť. Viac potrebných info pred návštevou si prečítaj tu.
Farebný prístav Gdansk
Gdansk sa radí medzi najväčšie a najstaršie miesta Poľska spolu s mestom Vroclav, o ktorom píšem nižšie. Tento prístav sa nachádza na severe krajiny, pri Baltskom mori. Vieš si sem kedykoľvek zaletieť, a to aj za menej ako 30€ spiatočne. Gdansk je roztomilé mesto ideálne na predĺžený víkendík u susedov. Nie doslova!
A čo ti tu odporúčam navštíviť? Asi všetky možné uličky mesta, Mariacku či Dlugu ulicu, Shakespearove divadlo, žeriav, ktorý pôvodne slúžil na odbavenie tovaru z lodí, no dnes je súčasťou námorníckeho múzea a kopu ďalších miest. Sem sa čoskoro chystám a napíšem aj samostatný článok.
Soľná baňa Wieliczka
Počula som, že nejaká soľná baňa v Poľsku existuje, no nikdy som nemala potrebu získavať si o nej ďalšie infošky, lebo to nebolo v mojom záujme. Až doteraz. Je to mega a hneď to pridávam na môj zoznam, pretože je aj blízko k slovenským hraniciam. Patrí medzi najstaršie na svete a ťažba tu prebiehala takmer 700 rokov! Je dlhá skoro 300km. Len si to predstav.
Baníci si tu vysekali galérie, kaplnku s kryštálovým lustrom a viaceré sochy. Nachádza sa tu aj podzemné jazero a expozícia o soľnom baníctve, a využíva sa aj ako wellness stredisko. Nuž, život v bani musel byť extra náročný a nebezpečný. Lístky do tejto odporúčam kúpiť v predstihu na tejto stránke.
Zámok Książ
Zámok Książ je najväčším zámkom Dolného Sliezka a tretím najväčším v celom Poľsku. Mne na prvý pohľad svojou polohou na strmej skale pripomenul Neuswanchtein v Nemecku, a tak som sa rozhodla pridať ho na tento zoznam a napísať o ňom pár slov. Nachádza sa len necelých 30km od českých hraníc. Viac informácii nájdeš na ich stránke.
Zámok bol niekoľkokrát rekonštruovaný a jeho najväčším lákadlom sú podzemné tunely pravdepodobne z čias Tretej ríše. Inak je zaujímavý aj svojou architektúrou, mega záhradným dvorom a terasami, po ktorých sa môžeš prejsť aj ty.
Zábavná Energylandia
Veľkou atrakciou v Poľsku je najväčší zábavný park Energylandia. Podľa mňa ho pokojne môžme zaradiť medzi nám najbližšie zábavné parky tohto tipu, samozrejme spolu s viedenským Pratrom. Je rozdelený do niekoľkých zón podľa záujmu aj vekovej kategórie, no zabaví sa tu naozaj každý člen rodiny, o tom nepochybuj.
Okrem atrakcii ponúkajú aj rôzne podujatia, predstavenia, hry, moderné 7D kino sa obchodíky so suvenírmi. Úplne v pohode sa tu vieš aj ubytovať, ak by ti jeden deň v tomto energickom mieste nestačil. To ti zrejme ani nebude.
Národný park Pieniny
Pohorie Pieniny tvorí akúsi časť prírodnej hranice medzi Slovenskom a Poľskom, dokonca sú tu spravené aj hraničné prechody, pretože rieka Dunajec v tom hrá veľkú rolu. Obľúbené sú túry na Tri Koruny či Sokolicu. Ľudia často preferujú poľskú stranu Pienin, pretože je turisticky lepšie zabezpečená a vybavená. Potenciál krajiny je síce z našej krajiny potlačený, no Poliaci vedia ako na to.
Okrem turistických trás sú obľúbené aj splav či raftovanie po Dunajci, rôzne kaňony a vodopády, hrad Niedzica, Múzeum Červený kláštor, Mučiareň Owczarnia, Park miniatúr, vyhliadkové veže či prírodná rezervácia Biela voda.
Helský polostrov
Asi si o ňom ešte nepočul/a, doteraz som ho nevnímala ani ja. No kto obľubuje netradičnú letnú dovolenku a neváha nahradiť Jadranské či Stredozemné more tým Baltským, práve našiel alternatívu. Polostrov Hel alebo Helská kosa je 35km dlhý polostrov na severe Poľska. Jeho výhodou je, že z akejkoľvek strany máš na pláž blízko, pretože najširší úsek má len do 3km.
Je tu naozaj krásne, okrem piesočnatých pláží scenériu dopĺňajú windsurferi a romantické majáky, ktoré lemujú pobrežie. Ak vystriehneš krásne slnečné počasie, máš vyhraté, inak tu celkom pofukuje.
Hrad Malbork
Ďalším hradom v susednom Poľsku je Malbork. Tento mi na rozdiel toho prvého zas pripomína typické francúzske hrady na vidieku. Je to stredoveká pevnosť, zaradená do svetového dedičstva UNESCO aj vďaka tomu, že najväčším a už len jediným gotickým hradom postaveným z tehly. Bol niekoľkokrát zrekonštruovaný a myslím, že naozaj stojí za návštevu.
Okolie hradu je taktiež veľmi lákavé, hlavne fakt, že pôvodne slúžil ako kláštor. Je fajn ho spojiť, napríklad s návštevou mesta Gdansk, lebo sa nachádza na severe krajiny a šoférovať cez celé Poľsko asi nechceš. Takže bookni letenky a cestuj.
Vroclav a Poznaň
Výber končím spojením týchto dvoch poľských miest na západe krajiny. Vroclav patrí medzi najkrajšie a najstaršie mestá v Poľsku. Trošku mi pripomína lotyšskú Rigu, hlavne teda architektúrou. Odporúčam ti tu navštíviť námestie s radnicou, Halu Stulecia, Tumský ostrov, Katedrálu Jána Krstiteľa, Hydropolis a Afrikarium.
Čo sa týka mesta Poznaň, opäť odporúčam námestie, jazero Malta, múzeum croissantov, zoologickú a botanickú záhradu, národné múzeum či múzeum hudobných nástrojov. Múzeí je tu neúrekom, takže jeden deň ti tu bude určite málo a ak chceš v rámci jedného tripu navštíviť aj Vroclav, bookni si aj ubytko.
Čo si myslíš o týchto miestach? Ktoré si už navštívil a ktoré máš na pláne? Napíš svoje skúsenosti do komentára, rada si prečítam.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.