Tento článok je súčasťou série článkov Karibik na výletnej lodi – v januári 2019 sme sa plavili po ostrovoch Bahamy – Turks&Caicos – Kajmany – Jamajka – Roatán (Honduras) – Cozumel (Mexiko). Vybrali sme Costa cruise – konkrétne loď Costa Deliziosa. V týchto článkoch nespisujem komplet know-how, skôr návod pre tých, ktorí tiež pôjdu na cruise.
Okrem perfektnej vody je Grand Turk takisto najmenší ostrov, na ktorom sme boli. Žije tu 4800 ľudí a každý pozná každého. Má najnižšiu kriminalitu spomedzi karibských ostrovov a ľudia tu žijú doslova s otvorenými dverami.
Žiaľ patrí ostrovu Grand Turk ďalšie ,,naj” – bol to najzničenejší ostrov, ktorý sme v rámci Karibiku navštívili. V roku 2017 tu bol po mnohých rokoch hurikán. Mnoho budov je stále zničených. Pozviechať sa z prírodnej katastrofy trvá čas a ja im želám nech je to čo najskôr.
Takto nejak to tam vyzerá:
Dostať sa na Grand Turk mimo cruise nie je jednoduché
Ako následok hurikánu prišiel ostrov Grand Turk o all inclusive rezorty a tiež o priame medzinárodné lety. V tomto momente sa tam dá priletieť len z Providenciales, ďalšieho ostrova na Turks&Caicos. Pre bežného turistu je teda dostať sa sem pomerne obtiažne.
Aj pre toto je super ísť na cruise – ísť sem letecky by bolo neskutočne náročné a drahé (ubytko na pláži na 1 týždeň = 2000 USD). Takto ťa sem cruise na 1 deň vylodí za fakt zlomkovú cenu. A keďže je ostrov tak malinký, jeden deň je viac než dosť na super zážitok.
Prístav na ostrove Grand Turk
Prístav na Grand Turk je pomerne veľký. Ako v každom prístave tu nájdeš obchody a reštaurácie a tiež domácich, ktorí ponúkajú výlety, prenájom auta a dokonca aj trávu.
Po vystúpení z lode máš tieto možnosti:
1. Zostať v prístave resp. na vedľajšej pláži – táto pláž vôbec nie je zlá, je tu krásna voda, príjemná pláž. Jediná nevýhoda je, že s tebou na tej pláži zostane 1000 ľudí z cruise.
2. Prenajať auto – prenajať si golfové autíčko, bežné autíčko, jeep alebo podobnú záležitosť – to môžeš buď priamo v prístave alebo skúsiť vyjsť von z neho (trvá to asi 7min – 10min chôdze). Tam väčšinou stoja domáci, ktorí nemajú licenciu na predaj v prístave a vedia vám prenajať auto či odviezť vás ako taxi lacnejšie. Ostrov vieš prejsť za 2 hodiny krížom krážom a zostať tam kde sa ti najviac páči.
3. Ísť z prístavu pešo na vedľajšiu pláž, kde nie je toľko ľudí. Nedá sa tam prejsť po pláži pretože v jednom úseku je zátarasa a majú tam restricted area a vrak lode. Treba to obísť podľa mapky.
4. Ísť na tour – v prístave ponúkajú za 25USD 2-hodinovú tour po celom ostrove. My sme ju zobrali pretože sme chceli vidieť ostrov. Na tour nás doslova zobrali každou uličkou a mali sme fakt detailný výklad o ostrove. Koľko čo stojí, ktorý politik kde býva, kto vlastní pumpy, kde je najkrajší výhľad na pláž.
Pozitívom je, že sme videli aj hurikánom zničené časti a dostali sme veľa info, negatívom bolo, že vláčik išiel pomaly a museli sme sa časom prispôsobiť ostatným. Tiež nás zobral k majáku, čo bola totálna turistická pasca.
Čo vidieť na ostrove Grand Turk
So 100% najväčšou úprimnosťou radím ísť sa vyvaliť na pláž, dať si Piňacoladu či pivko (a piť dosť vody!), zašnorchlovať si, odfotiť sa vo vode a užívať si.
Môžeš zostať priamo na pláži pri prístave (ak ti nevadia davy). Ak chceš súkromie a vidieť ostrov, radím prenajať si auto/akýkoľvek dopravný prostriedok/ prípadne si zaplatiť taxík, previezť sa ostrovom a zakotviť tam kde sa ti páči najviac. Mne najviac padla do oka pláž pri Sandbar Restaurant. Nestihli sme tam ísť, no aspoň to posúvam ako tip.
Ak sa chceš aj niečo dozvedieť o ostrove, zober tour, za tie peniaze je to fajn investícia.
Praktické tipy a rady na ostrov Grand Turk
- Určite sa choď previezť vnútrozemím ostrova (stačí ti 15min jazdy) a pozri si následky hurikánu. Na jednej strane uvidíš rozbité domy, na druhej už znovu postavené. Predstav si, že bývaš na ostrove, kde najvyšší vrch má prevýšenie 30m a blíži sa na teba hurikán. Čo spravíš?
- Oslíky sú súčasťou bežnej premávky. Tie chodia po ceste rovnako, ako autá.
- Hovorí sa anglicky.
- Platí sa v USD.
- Veľké rezorty tu nenájdeš, skôr malinké penzióny s pár izbami. Ubytovanie je tu pomerne drahé, za týždeň v hoteli pri pláži dáš +- 2000USD. Mesačný prenájom bežného domu vo vnútrozemí (dlhodobý nájom) je okolo 500 – 800 USD.
- Pri národnom múzeu nájdeš malý trh a tiež je tam pekné miesto na fotky – tieto moje sú odtiaľ.
- Maják – na ostrove je maják z ktorého má byť vraj krásny výhľad. Vypýtajú si 3 USD za vstup, ktoré ti vymenia za voucher do miestneho obchodíku alebo baru. Výhľad je takmer nulový (ostrov je totálne plochý, tam ani nevedia byť výhľady :D) a navyše v obchodíku nemajú nič ani trochu atraktívne a v bare všetko okrem vody stojí 5USD (takže musíš doplatiť ďalšie 2USD). Spolu tak minieš 5USD na osobu a nevidíš absolútne nič zaujímavé. Je to na opačnej strane ostrova, ako je prístav, vôbec tam neodporúčam merať cestu.
- Plameniaky – môžeš taktiež vidieť – stačí zájsť na jedno zo soľných jazier na ostrove.
- 99% vecí sa importuje z USA, čakaj teda vyššie ceny za všetko.
- Pivo – majú vlastné Turks&Caicos pivo. Nevyrába sa priamo na ostrove, no je lokálne.
Taká cruise po Karibiku nestojí majland. Rovnako ako iné dovolenky. Stačí len vedieť ako na to. Keď hľadáš komplet návod ako cestovať šikovne a lacno (letenky, ubytko, stovky praktických tipov + priamy kontakt na mňa), klikni si na www.travelhacker.blog, tam nájdeš všetko čo potrebuješ k tvojej ďalšej dovolenke.
Ostrov Grand Turk odporúčam každému, kto má rád krásnu vodu a pokoj. Viac ako deň by som tu ale asi zostať nechcela. 🙂
Toto je pre mňa dokonalý ostrov pre cruise – prídeš, vidíš, užiješ si ho naplno a kým sa nenazdáš, už si na ceste za ďalším dobrodružstvom.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.