“Konečne skúsim pravé mexické tacos a burrito, ktoré v Bratislave tak zbožňujem”. Na Cozumel som sa veľmi tešila. Avšak, po veľa stránkach bol skôr sklamaním, ako potešením. Bol to náš posledný ostrov na karibskej cruise a čo je najdôležitejšie, prišli sme tam v nedeľu.
Veľa ostrovov v Karibiku má v nedeľu väčšinu atrakcií a reštaurácií zatvorených, a tak to bolo aj na Cozumeli. Z nášho pôvodného akčného plánu sme museli vyškrtnúť 70% a zostali nám tam akurát tak pláže a jedlo.
Návod ale pre teba mám – pretože zatiaľ čo mňa Cozumel neoslnil, veľa ľudí je z neho nadšených. Preto nechám spravenie si názoru na teba.
Tento článok je súčasťou série článkov Karibik na výletnej lodi – v januári 2019 sme sa plavili po ostrovoch Bahamy – Turks&Caicos – Kajmany – Jamajka – Roatán (Honduras) – Cozumel (Mexiko). Vybrali sme Costa cruise – konkrétne loď Costa Deliziosa. V týchto článkoch nespisujem komplet know-how, skôr návod pre tých, ktorí tiež pôjdu na cruise.
Prístav na ostrove Cozumel
Prístav je veľký, sú tam obchodíky a reštaurácie. Keďže bola nedeľa, v prístave nebol nikto kto by sa “bil” o to, že nám ponúkne taxík či výlet. Naopak…stretli sme minimum ľudí. To bude asi iné keď na Cozumel prídeš cez týždeň alebo v sobotu.
Po vystúpení z lode máš tieto možnosti:
- Zostať v prístave – jedine, že sa tu naješ, opiješ a nakúpiš si, inak neodporúčam.
- Ísť do neďalekého mesta a tam sa najesť / ísť do barov – odporúčania na konkrétne miesta mám v tomto článku o Cozumeli.
- Ísť na výlet – nebookovať výlety priamo na lodi ale až v prístave. Zjednávať ceny a nebáť sa ísť pokukať viacero ponúk.
- Ísť na vlastnú päsť a požičať si auto – takto sme to spravili my a odporúčam to. Naopak, nemyslím si, že zobrať skúter je dobrý nápad, ostrov je pomerne veľký.
Kde prenajať auto a nenechať sa obabrať (nás veru obabrali, veď čítaj)
Po východe z prístavu nás rovno zastavili chlapíci ponúkajúci prenájom auta a ukázali nám na autopožičovňu za cestou.
Dobre si ju zapamätaj a NECHOĎ do nej. Sú to zdierači. Pýtajú si 70USD za najlacnejšie auto. Potom keď vypisuješ papiere a už si sa dohodol, že si auto prenajmeš, opýtajú sa ťa či chceš aj plnú poistku za 25USD – zrazu zistíš, že tá cena, na ktorej si sa dohodol, neobsahuje poistenie. No a keď im povieš, že to chceš celé zaplatiť kartou, povedia ti, že jasné, no problem, no musia si k tomu narátať ešte 10% daň – pretože ak to ide cez terminál, musia to zdaniť.
Autopožičovňa sa nachádza naľavo za cestou, nie je vyznačená na google maps.
Ak im v autopožičovni povieš, že od nich auto nechceš, povedia ti, že ok – ale, že všade je to tak. A ozaj…okolo prístavu toho veru nie je veľa. My sme nakoniec od nich auto zobrali – len aby sme o pár hodín neskôr od iných turistov nedostali tip na požičovňu 1km pešo od týchto zdieračov, kde auto stojí 35-45USD vrátane poistky. Požičovňa sa volá Rentadora ISIS.
Našla som tiež jednu požičovňu na internete, volá sa Fiesta, prenajímajú autá za 40USD na deň. Majú prehľadnú stránku po anglicky a office 500m od prístavu – SSA Mexico Cozumel (skoro ma vystrelo, keď som si toto prečítala). Ponaučenie znie: rob si research vopred, na lodi na to nebudeš mať čas.
Čo na ostrove Cozumel vidieť
Presne túto tému prenechám dvom nadupaným článkom, ktoré mám o Cozumeli na blogu – jeden je venovaný národným parkom a plážam, druhý všeobecne Cozumelu.
Tu sú článočky:
- Pláže – my sme popravde neboli vôbec nadšení – po tých všetkých karibských lahôdkach mi tu pláže neprišli nijak špeciálne.
- Šnorchlovanie – skôr ale ako výlet, kde ťa loďkou vezmú ďalej od ostrova.
- Majské pamiatky – my sme tu boli pretože to bola jedna z mála atrakcií otvorených v nedeľu. Tí, ktorí ste už na majských pamiatkach boli v Mexiku, nechoďte sem. Takisto ak už pôjdeš, priplať si sprievodcu za 20USD na skupinu inak budeš mať pocit, že chodíš okolo starých šutrov.
Vstup na majské pamiatky sa platí na 2x – najprv poplatok Cozumelu, potom poplatok Mexiku – spolu 10,50USD. Poplatok za sprievodcu je ešte extra. My už sme boli tak znechutení z toľkého platenia a zo zdieračov v autopožičovni, že sme si sprievodcu nezaplatili a potom to aj trochu ľutovali. - Národné parky so zvieratkami.
- Super papanie – odporúčam reštauráciu Coconuts na východnom pobreží – mali tam aj super zvieratká – papagája, chameleóna, aligátora a jedlo bolo chutné.
A tu si ešte pozri videjko Chameleóna:
Praktické tipy, ktoré v bedekri nenájdeš
- Divočina – väčšinu ostrova tvorí divočina.
- Ciest je zopár, nemáš sa kde stratiť.
- Ferry – do Mexika na pevninu do Playa del Carmen premáva pravidelná ferry – trvá 20 minút alebo 45 minút a stojí 7-10USD.
- Výber z bankomatov – nespoliehaj sa na výber peňazí z bankomatov, sú tam vysoké poplatky za výbery.
- Platba kartou – rovnako aj platby kartou v reštauráciách nie sú automatikou a priplácaš si poplatky.
- Menou je mexické pesos, no zaplatíš v pohode americkými dolármi.
- Hovorí sa španielsky, no veľa ľudí hovorí anglicky, keďže Cozumel je turistický ostrov.
Mimochodom, ak ťa zaujala moja cruise po Karibiku, no hovoríš si, že je to drahá vec a nemáš na to, daj mi sekundu – taká cruise po Karibiku nestojí majland. Rovnako ako iné dovolenky. Stačí len vedieť ako na to. Keď hľadáš komplet návod ako cestovať šikovne a lacno (letenky, ubytko, stovky praktických tipov + priamy kontakt na mňa), klikni si na www.travelhacker.blog, tam nájdeš všetko čo potrebuješ k tvojej ďalšej dovolenke.
Cozumel ma moc neoslnil a veru nemala som wuau moment, ak som na ostrov vstúpila no verím, že u teba to bude opak. Ďakujem ti za prečítanie môjho článku a poteším sa, ak mi ho ohodnotíš hviezdičkami vľavo dole.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.