Tento článok je súčasťou série článkov Karibik na výletnej lodi – v januári 2019 sme sa plavili po ostrovoch Bahamy – Turks&Caicos – Kajmany – Jamajka – Roatán (Honduras) – Cozumel (Mexiko). Vybrali sme Costa cruise – konkrétne loď Costa Deliziosa. V týchto článkoch nespisujem komplet know-how, skôr návod pre tých, ktorí tiež pôjdu na cruise.
Na Jamajke v Montego Bay (zvykne sa nazývať aj MoBay) sme boli rekordne krátko – iba 5 hodín. Za ten čas nemáš možnosť vidieť veľa. Navyše, Montego Bay nie je v hľadáčiku turistov – tí chodia väčšinou do Negrilu či Ocho Rios. Naša loď však mala zastávku v Montego Bay, a tak sme dostali super šancu uvidieť “raw” Jamajku.
V prístave Montego Bay na Jamajke
Už pri kotvení lode nás cez megafón Jamajčania pozývali do ich krajiny. Nech ideme spoznať ich kultúru, zvyky ale aj krásne pláže (cieľom bolo zrejme dostať čo najviac ľudí z lode von aj keď bola zastávka len 5 hodín).
Ja som tomu nechcela veriť, no asi ¼ lode často zostávala na palube aj keď sme kotvili v krajinách ako Bahamy či Kajmany. Oni proste nešli von a zostali pri bazéne. U mňa je to na facepalm ale každý je iný.
Prvá info, ktorú potrebuješ vedieť: v prístave NIE JE WIFI. To bol pre nás škrt cez rozpočet pretože som nemala stiahnuté mapy a tipy na Jamajku. Daj si na to pozor a stiahni si všetko vopred.
Ako vyzerá prístav?
Malinký. Jedna hala, malé duty free (to je inak v každom prístave, no nečakaj v nich nejaké super ceny), priestor pre autobusy a veľa domácich, ktorí ponúkajú zájazdy či dopravu. Za bránou prístavu nájdeš ďalších Jamajčanov, ktorí ti ponúkajú to isté.
Po vystúpení z lode máš tieto možnosti:
- Ísť na výlet – môžeš objednať buď na lodi (drahšie) alebo v prístave (lacnejšie, vieš zjednať cenu). My sme mali len 5 hodín, a tak sme výlety vôbec neriešili.
- Ísť pozrieť do mesta Montego Bay – práve sem sme smerovali my. Odporúčam zobrať si taxík po východe z prístavu a zjednať cenu do mesta, cena je okolo 7 USD na osobu. V meste nie sú skoro žiadni turisti, ani typické turistické obchody. Ešte 1-2 roky dozadu bolo mesto nebezpečné – bolo tu veľa úmrtí a gangy. Dnes sa toto už nedeje.
- Ísť na pláž niekde na Hip Strip – väčšina turistov ide na Doctor’s Cave alebo na inú pláž v rámci Hip strip. Tu nájdeš typické turistické obchodíky.
V prístave zostávať neodporúčam, nie je tam čo robiť.
Drvivá väčšina turistov si rezervuje výlet alebo idú na Hip strip. Pláž nás veľmi nelákala a mali sme minimum času, čiže prenajať si skúter alebo auto neprichádzalo do úvahy (+ nám 10 z 10 ľudí neodporúčalo niečo si prenajímať). Výlety nás tiež neoslovili. A tak sme sa rozhodli ísť do mesta Montego Bay a len tak sa poflákať.
O Jamajke ako takej (vrátane Montego Bay) mám na blogu článok. Napísala ho Janka, ktorá má Karibik pocestovaný viac než ja a aj ja som čerpala tipy pre moju návštevu Jamajky z neho.
5 minút na Jamajke a už nás ,,obtiahli”
Keďže sme nemali Wi-Fi v prístave a nemala som stiahnuté mapy v offline režime, nemala som ani šajnu kde je mesto. Videli sme ponuku na zdieľaný autobus, ktorý ide smer mesto. 10 dolárov pre osobu. Povedali sme si, že je to solídna ponuka a nastúpili sme.
Nakoniec sa z toho vykľula úplná turistická pasca, sprievodkyňa nás chcela zobrať IBA na Hip strip s plážami, povedala nám, že je to v meste. Potom sme sa dozvedeli, že to v meste nie je. Zrazu nám povedala, že do mesta sa nedá ísť autobusom. Potom, že ak tam pôjdeme, nebudeme sa mať, ako dostať do prístavu pretože tam nejazdia taxíky. A že tam nie sú poriadne obchody, že sú tam len Číňania a čínske obchody. Toto pokračovalo asi 10 minút.
Nakoniec nastala malá vzbura, pretože skoro všetci v autobuse chceli ísť do mesta a nie na pláž. Autobusára sme prinútili zastaviť, vystúpili sme. Nemci a Rusi nezaplatili vôbec, my sme kvôli zachovaniu dobrého pocitu dali aspoň polovicu. 5 dolárov za osobu. Následne sme pešo asi 500m prešli do mesta Montego Bay.
Aké prekvapenie bolo, keď sme v meste videli autobusy a taxíky (ktoré tam vraj nejazdia), obchody, reštaurácie a jedine domácich ľudí – žiadnych Číňanov.
Montego Bay na Jamajke
Poviem ti narovinu, doteraz si nie som istá, či je Montego Bay bezpečné. Čo ale viem je, že bolo veľmi autentické. Skoro žiadni turisti, špinavé ulice, ľudia v rôznom stave mysle, žobráci, decká v rovnošatách idúce zo školy, krik, trúbenie áut.
Ťažko sa to popisuje, pozri si, ako to tam vyzeralo z videa:
Sprievodca John po Jamajke
Hneď po príchode do mesta sme narazili na jamajský market (a že v MoBay sú len čínske obchody) – všetko bolo žlto-červeno-zelené ala Jamajka style. Predávali typické turistické veci – náramky, oblečenie, tašky, sošky, veci na fajčenie, šperky…
Bolo tam veľa predajcov, každý mal vlastný stánok a každý nás ťahal dnu, nech sa pozrieme.
Každého sme odmietali, až sme sa zarozprávali s jedným z predajcov – s Johnom. Vytiahla som na neho moje 4 jediné jamajské frázy, ktoré poznám:
Yaman! (pozdrav)
Bomboclat (nejaká nadávka)
We de ganja de (toto asi netreba prekladať)
Gua Gua (ako sa máš)
John sa na tom začal neskutočne zabávať, začal sa nás pýtať čo tu robíme a nakoniec skončil tak, že nás previedol mestom. Povedal nám veľa o meste, ukázal nám kostol, železnicu, trh, radnic. S ním už nám Montego Bay nebezpečné neprišlo ani trošku (predtým sme mali zmiešané pocity).
Za prehliadku mesta John nechcel nič, no aj tak sme si nakúpili pár vecí u neho v markete + dostal 15USD a jedlo v reštaurácií. Kto by za bol v Montego Bay a chcel by ho nájsť, jeho číslo stánku je 254 na markete, hneď pri jednom z vchodov/východov.
Market sa nachádza pri Harbor a Market street, tu.
Praktické tipy a rady na Montego Bay na Jamajke
- Zjednáva sa
- Určite ti pomôže naučiť sa pár fráz po jamajsky – napríklad tie vyššie. Akonáhle domácim povieš yaman a opýtaš sa ich ako sa majú /gua gua/, hneď ťa berú kamarátskejšie. Môžeš napríklad povedať, že si na Jamajke už bol a že vieš, ako to tu chodí (aj keď nevieš 😀 ).
- Na Jamajke sa hovorí anglicky – ale tak jamajsko anglicky. Majú kopec fráz, ktoré s angličtinou nemajú veľa spoločné. S bežnou angličtinou sa ale v pohode dorozumieš.
- Na Jamajke je samostatná mena – jamajský dolár. Aj z bankomatov si vyberáš práve jamajské doláre, nie americké. Platiť však vieš aj americkými.
- Nespoliehaj sa na wifi v prístave, nie je tam. Maj všetko stiahnuté a zistené vopred.
Taká cruise po Karibiku nestojí majland. Rovnako ako iné dovolenky. Stačí len vedieť ako na to. Keď hľadáš komplet návod ako cestovať šikovne a lacno (letenky, ubytko, stovky praktických tipov + priamy kontakt na mňa), klikni si na www.travelhacker.blog, tam nájdeš všetko čo potrebuješ k tvojej ďalšej dovolenke.
Jamajku určite odporúčam navštíviť, aby si každý urobil svoj vlastný názor. Niekto Jamajku miluje iný nenávidí. Ďakujem ti za prečítanie môjho článku a poteším sa ak mi ho ohodnotíš hviezdičkami vľavo dole.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.