Travelhacker sa vracia na cesty! Po dlhšej pauze dovoleniek a výletov som sa opäť rozhodla ísť na cesty. Cestovanie je ale trochu iné ako bolo doteraz. V tomto článku som zhrnula, ako sa zmenili veci, na ktoré sme boli zvyknutí na letiskách a v lietadlách. Platí to hlavne pre klasické letecké spoločnosti, nie pre nízkonákladovky. Tie zmenili svoje služby len minimálne.
1. Hygiena na letiskách bola už pred 2020 vysoká a počas kovidu sa 10x zvýšila
Na letisko príde väčšina ľudí s negatívnymi covid testami. Všade je dezinfekcia. Wécka sú upratované častejšie ako pred kovidom. Na každom druhom mieste nemôžeš sedieť, na každom druhom stole nemôžeš jesť. Všade sú rozostupy, pri kontrole batožiny, pri vstupe na letisko. Na podlahe pribudli znaky, kde máš stáť, aby si dodržiaval/a rozostupy. Povinné sú rúška, či respirátory.
Stalo sa mi tiež, že na letisku predávali oblečenie, no kvôli kovidu si si ho nemohol/nemohla skúsiť (asi sa im to veľmi nepredáva, hmmm…).
Letiská v technicky vyspelých krajinách prevádzkujú dezinfekčné tunely, ktoré každého pasažiera vydezinfikujú – napr v Abu Dhabi. Všetkých pasažierov tiež screenujú cez termokameru. Zacheckovaná batožina sa začína na niektorých letiskách dezinfikovať.
Všetci pracovníci letiska pracujú za plexisklom, prípadne majú inú ochranu (štít, okuliare, rúško, rukavice). Miesta, ktorých sa pasažieri často dotýkajú (výťahové tlačidlá, kľučky, zábradlia…), sú často dezinfikované.
Na letiskách sa premelie veľa ľudí, no až drastické hygienické opatrenia a fakt, že väčšina ľudí, ktorí sa nimi premelú, majú testy, z nich robia miesto, ktorého sa ja osobne nebojím – hlavne, keď dodržiavam vysoký level hygieny. Žiaľ, zmerať, koľko ľudí sa prakticky nakazilo na letiskách, je veľmi ťažké.
Každopádne, zvýšená hygiena kdekoľvek je pozitívnou správou.
2. Rúško v lietadle + koniec tlačeniciam
Najväčšou citeľnou zmenou je nosenie rúška. To je povinné v každom lietadle. Okrem toho sa zmenilo nastupovanie a vystupovanie do/z lietadla. Toto je vec, ktorú na všetkých kovidových zmenách oceňujem asi najviac, pretože dala (snáď navždy) zbohom večným tlačeniciam.
Do lietadla sa ide postupne. V Južnej Amerike sa nastupovalo vždy podľa čísel sedadiel. Začínalo sa odzadu a ľudia boli volaní do lietadla po 2-3 radoch (podľa naplnenosti lietadla). Ďalších ľudí pustili cez kontrolu až v momente, kedy pasažieri v lietadle sedeli.
Pri vystupovaní sa začalo vystupovať spredu. Nikto sa nemohol predbehnúť, dokonca ani postaviť z miesta. Odišiel rad č.1, nasledoval rad č.2, č.3,4,5…
Porovnaj si toto so situáciou spred kovidu – bežím hlava-nehlava a tlačenka. Vďaka novým pravidlám sa ľudia cestujúci v tom istom lietadle tak veľmi nepremiešajú a zníži sa šanca na prenos choroby. Akejkoľvek, nie len kovidu.
Niekedy mám pocit, že (minimálne na Slovensku) veľa ľudí už vníma apriori akékoľvek nové pravidlá spájajúce sa s kovidom ako negatívne, otravné, či ako blbosť. Ja som veľmi rada za tieto nové pravidlá na letisku.
3. VIP salóniky v obmedzenom režime
Moja mekka kľudu a pokoja bola (logicky) kovidom ovplyvnená. Keďže pointou VIP salónikov je jedenie, pitie a rozprávanie sa, kovid im musel dať škrt cez rozpočet. A tak sa z VIP salónikov stali miesta, kde ti cez okienko podajú balíček s bagetou, vodou a džúsom. V lepšom prípade môžeš do salóniku vstúpiť a môžeš sa tam aj najesť, no naberie ti zamestnanec VIP salóniku.
Vo Viedni fungoval VIP salónik (marec 2021) tak, že som prišla, preukázala som sa kartou, ktorá ma oprávňuje vstúpiť a následne som si mohla vybrať z 2 typov bagiet + som mohla dostať ovocie, muffin, vodu, džús, prípadne pivo. Dnu som si sadnúť ísť mohla, no nemohla som tam nič konzumovať.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
4. Namiesto masky na oči a štuplov do uší dostávaš v lietadle rúško a dezinfekciu
Najprv som si myslela, že to je náhoda. No let po lete sa opakovalo to isté. Žiadna maska na oči či štuple, ale rúško + dezinfekcia. Toto samozrejme platí o letoch s klasickými leteckými spoločnosťami. Pri nízkonákladovkách sa toho veľa nezmenilo – nič si nedostal/a predtým a nič nedostaneš ani teraz.
Z lietadiel zmizol tiež vankúšik, ktorý bol spolu s dekou položený na každom sedadle v lietadle. Deka zostala, vankúš covid neprežil (minimálne v KLM + AIR FRANCE).
5. Menej alkoholu na palube lietadla, jedlo bez výberu, balená voda, či nemožnosť online check-inu – mnohé letecké spoločnosti zmenili fungovanie
V rámci covid opatrení prijali letecké spoločnosti malé zmeny. Každá letecká spoločnosť zmenila niečo iné, takže neexistuje všeobecná definícia zmien. Pribudli však aj reštrikcie, takže je dobré dôsledne čítať maily od leteckej spoločnosti, ktoré ti posiela pred odletom. Môže sa tam totiž nachádzať informácia o povinnom nosení štítu počas letu (všetky lety z/do Peru), o potrebe PCR testu a podobne.
Ako príklad zmien môžem uviesť:
- nebude sa ti dať spraviť online check-in na let (napr. ani pri odletoch z Viedne s KLM/AIR FRANCE), pretože letecké spoločnosti musia skontrolovať pri každom pasažierovi PCR test,
- v lietadle nedostaneš na výber z viacerých jedál, ale iba z jedného, prípadne bude jedlo podávané na palube iba studené,
- v lietadle bude menší výber alkoholu. Ten počas roku 2020 niektoré letecké spoločnosti úplne zakázali (hlavne americké airlines + KLM), no postupne sa vrátili k podávaniu alkoholu na palube,
- na palube lietadla sa nebude môcť piť ani jesť vobec – nielen tieto, ale aj ďalšie opatrenia som zažila na letoch naprieč Kolumbiou, všetky trvali do 2,5h,
- na palube lietadla budeš musieť mať rúško/respirátor/štít a bez neho ťa nevpustia do lietadla,
- niektoré letecké spoločnosti začali dávať pasažierom balenú vodu (500-700ml). To hodnotím pozitívne, je to lepšie ako 5x si pýtať vodu do poháriku.
Letecké spoločnosti to nemajú jednoduché – chcú, aby ich zákazníci mali čo najpríjemnejší let (dobré jedlo, veľa jedla, dobré nápoje, alkohol), no zároveň potrebujú, aby sa čo najmenej pohybovali po lietadle a aby čo najdlhšie mali na sebe masky (nechodiť tak často na wécko, ideál sedieť bez komunikácie s inými).
Čo sa nezmenilo je ten pocit slobody, že si v oblakoch, krásne výhľady na mraky a západy, či východy slnka, ktoré neuvidíš ani z najvyššej budovy sveta. 🙂 Kto na letiskách a v lietadlách v poslednom roku zažil zmeny, o ktorých v článku nepíšem, prosím, podeľte sa v komentároch! 🙂
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.