99% turistov do tejto časti Dominikánskej (širšie okolie mesta Barahona) nikdy nepríde. Prečo? Pretože z Punta Cany do Bahia de las Aguillas je to 8h šoférovania. Stojí to však za to? To sme chceli zistiť.
Žiaľ, nepodarilo sa nám to. V deň, kedy sme na túto cestu mali vyrážať, sa nám pokazilo auto, ktoré nám doniesli z autopožičovne. Strávili sme 4h opravovaním a následne čakaním na náhradné a 8 hodinovú cestu sme už nestíhali. Išli sme teda iba do polovice oblasti – po mesto Barahona.
Keďže sme v tejto oblasti plánovali stráviť 5 dní, mám ju dobre vyresearchovanú, posuniem teda tipy aspoň tebe.
Juhozápad Dominikánskej republiky je neobjavenou perlou
Pri tejto oblasti Dominikánskej sa naozaj dá objaviť absolútne panenské a nedotknuté miesta. Turistov sem totiž chodí minimálne. Veľa miest nie je označených na googli, nepíšu o nich blogeri v článkoch a naraziť na ne vieš, iba ak ideš so zodpovednými domácimi.
Táto oblasť tiež nie je úplne bezpečná. Tým, že tu nie je rozvinutý turizmus, treba si dávať pozor na svoje veci aj na seba. Netreba nosiť nič, čím by si na seba upútal/a pozornosť (telefón, foťák v ruke, peniaze vo vrecku, výrazné šperky, drahé oblečenie). Ideálne je nenechávať si nič v aute, auto mať stále na dohľad. Pred zotmením už byť ideálne doma alebo niekde v meste, kde sú aj iní ľudia a netúlať sa po tme po odľahlých miestach.
My sme o tom, že by táto oblasť mala byť viac nebezpečná ani netušili, dozvedela som sa to až pri písaní tohoto článku od Slovenky Zuzky, ktorá v Dominikánskej žije už dlhý čas. Vďaka, Zuzi, za tipy v tomto + v ostatných Dominikánskych článkoch.
Čo vidieť v juhozápadnej Dominikánskej republike
Miesta, ktoré sa v tejto časti oplatí vidieť, som rozdelila na tri oblasti. Poďme sa na ne postupne pozrieť.
Okolie Cabo Rojo – Playa Blanca, národný park Jaragua
Do týchto oblastí sme sa, žiaľ, nedostali, a tak informácie tu sú len môj spracovaný research z článkov. Asi najviac som čerpala z dvoch – z tohto a tohto – odporúčam ti ich preletieť.
- Highlight oblasti Cabo Rojo sú pláže v národnom parku Jaragua – Playa Blanca, Playa Rojo a Bahia de las Aguilas sú často skloňované ako najkrajšie pláže ostrova. Na Playa Blanca sa dá ísť iba loďou, zvyšné sú dostupné autom či pešo. My sme mali na Bahia de las Aguillas booknuté ubytovanie – glamping (luxusné kempovanie). Bolo to ubytovanie priamo na pláži v modernom luxusnom stane. Žiaľ, sme ho museli zrušiť. Ubytovanie má perfektné hodnotenia, ak by tam niekto plánoval bývať, zostali mi kupóny na ubytovanie u nich v hodnote cca 150USD, napíšte mi na janka@travelhacker.blog a dohodneme sa. 🙂
- Lagúna de Oviedo – lagúna, kde môžeš pozorovať vtáctvo a rôzne plazy. Skôr sa sem chodí ako súčasť výletov na Playa Blanca, miestni vedia, kam ťa zobrať. Alternatívne môžeš prísť do visitor centra, tam určite budú domáci, ktorí ťa vezmú na výlet.
- Neďaleko lagúny je Arroy Salado – sladkovodná rieka s krásnou vodou, kde sa dá kúpať. Menšie jazierka na kúpanie sa nachádzajú aj tu.
V tejto časti Dominikánskej nájdeš mnoho možností na treking. Žiaľ, tým, že je to málo turistická oblasť, všade je veľmi málo informácií, ako a odkiaľ na treky vyraziť. Nachádza sa tu napríklad Hoyo de Pelempito, ktorý je považovaný za dominikánsky Gran Canyon a tiež vyhliadka (mirador), z ktorej je nádherný výhľad na okolie (podľa obrázkov).
Našla som informáciu, že na mirador sa dá ísť autom, že ide o 32km dlhú cestu od mora. Kebyže v tejto oblasti sme, určite sa ideme pozrieť. K trekom na Hoyo de Pelempito som však žiadne informácie nenašla. A presne toto bol náš kameň úrazu. Pri meste Barahona sú ďalšie možnosti na treky. Konkrétne ide o kombináciu treku so skákaním do rieky a do vodopádov.
Chceli sme ísť na dva treky, no jednoducho sme nevedeli, odkiaľ začínajú, kam prísť a tiež sme nevedeli nájsť žiadneho sprievodcu, ktorý by nás tam zobral. Kombinácia toho, že bola Veľká noc, že ide o nerozvinutý región Dominikánskej a povahy Dominikáncov spôsobila, že sme vlastne nakoniec na žiadny trek nešli a radšej sme sa presunuli o dva dni skôr na polostrov Samaná.
Okolie mesta Barahona – La Plaza, La Cueva, Mirador San Rafael, Los Patos
- Vyššie spomínané treky sa volajú La Plaza & La Cueva Hike a nájdeš ich v blízkosti mesta Barahona. Ako som spomínala, my sme nezistili, odkiaľ trek začína a tiež sme nenašli nikoho, kto by nás tam zobral. To, že treky existujú, máme z tohto článku.
- Oblasť je známa svojimi prírodnými kúpaliskami. Tie mi pripomínajú Azory. Prírodný bazénik v Los Patos (z Los Patos sú aj fotky v galérii – tie dve s červenou šatkou pri palmách) sa nachádza priamo pri mori, pri pláži, kde sa nesmie kúpať kvôli silným prúdom (mimochodom asi najkrajšia pláž v okolí Barahony). Mne sa najviac páči toto Balnearium Villa Mariam, ktoré je naozaj krásne. Žiaľ, prišli sme tam počas veľkonočných sviatkov a bolo to tam hlava na hlave, tak sme sa rovno otočili. Viac v horách je ešte toto Balneario a kúsok od Balnearia Villa Mariam bolo ešte toto.
- Čo sa týka pláží, naozaj krásne pláže sú iba pri národnom parku Jaragua. Napríklad tie pri meste Barahona, kde sme sa rozhodli zostať my, boli v porovnaní s ostatnými veľmi priemerné. Asi najkrajšia pláž, kde sa aj dalo kúpať, sa nám zdala Playa de la Saladilla. Ak sa bavíme o farbe vody, najkrajšia bola pláž v Los Patos, tam sa však kúpať nesmie.
- Mirador Playa San Rafael – krásny výhľad na pláž San Rafael. Stačí pristaviť auto na parkovisku a pozrieť sa. Lokálci tu predávajú aj larimary (modré kamene) zasadené do šperkov. Sú pomerne lacné, no ak by si nejaké kupoval/a, uisti sa najprv, že sú pravé (napr. zapálením kameňa).
Tento článok, na ktorý som už v predošlom texte odkazovala, hovorí v 3. bode o “riviére v Barahone”. Ja som z toho pochopila, že pri meste Barahona sú nejaké pekné pláže. Nie sú. Pri Barahone je Mirador Playa San Rafael + zopár v pohode pláží, no nič špeciálne. Takisto mesto Barahona neponúka nič, čo by bolo turisticky atraktívne a zaujímavé.
Ak by som sa mala ešte raz vrátiť do tejto časti Dominikánskej, išla by som k plážam pri Cabo Rojo, tam pobudla pár dní užívajúc si krásne opustené pláže, prípadne lagúny, vyšla by som na mirador Hoyo de Pelempito. Pri Barahone by som sa iba vykúpala v Balneariu Villa Mariam, skúsila nejaké treky (ak by som našla sprievodcu) a pozrela si krásny výhľad z miradoru Playa San Rafael.
Dominikánske vinice + luxusný beachclub OcoaBay
Znie to až neuveriteľne, no Dominikánska republika má naozaj aj vinice. Tento nenápadný karibský plážový raj ma vínom poriadne prekvapil.
Vinice sa nachádzajú medzi Barahonou a Santo Domingo a nájdeš tu reštauráciu, beach club so super bazénom a tiež vinice a vínnu tour. Je to ideálne miesto na strávenie dňa – oddych v beach clube, následne wine tour zakončená jedlom v reštaurácií (varili fakt výborne).
Miesto sa volá Ocoa Bay a nielen dobre vyzerá, ale aj je drahé. Wine tour s ochutnávkou stojí 110USD (už aj s obedom), vstup do beach baru stojí 50USD vo forme konzumu (musíš prejesť/prepiť minimálne 50USD na osobu). Ja by som sem nabudúce prišla na celý deň a vychutnala si full package – beachbar + wine tour.
Tipy som zhrnula aj u mňa vo FB poste:
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Larimary – žiarivo modré kamene z mesta Barahona
V okolí mesta Barahona, v horách, sa nachádza unikátne nálezisko larimarov. Tieto sa tu ťažia a následne predávajú naprieč celou Dominikánskou republikou. Mnoho z nich je však falošných.
Reálny larimar spoznáš tak, že sa pozrieš cezeň pozrieš do svetla. Ak svetlo larimarom prechádza, je to fake. Pre larimar je bežné, že je pretkaný rôznymi odtieňmi tyrkysovej a modrej a idú cez neho stopy bielej, hnedej, ružovej, šedej či fialovej. Ak larimar vyzerá ako jednoliaty a nemá v sebe viacero tónov farieb, bude zrejme fake.
Larimarov je v DR stále menej a menej, nedávno DR vláda zatvorila jednu larimarovú baňu kvôli nehode. Kvôli tomuto sú larimary stále cennejšie a aj drahšie. To, čo sa predáva ako suvenír, sú malé úlomky, zvyškové larimary. O veľké, pekné kúsky je neskutočný záujem a bežný človek nemá šancu kúpiť ich. Už teraz je ich cena stokrát vyššia ako napríklad pred rokom.
Ak ťa zaujala dovolenka v Dominikánskej, choď do toho. Miestami je to fakt rozprávkové miesto!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.