Vždy som chcela byť samouk španielčiny
Chcela som byť samouk a jazyk sa naučiť sama. Keď počujem španielsku pesničku, rovno si pozerám, aké slová sa skrývajú za tou super melódiou (väčšinou zostávam sklamaná :D), keď počujem, ako sa niekto baví po španielsky, natiahnem uši na druhý koniec miestnosti, len aby som počula tú výslovnosť.
A vždy, keď na Instagram alebo Facebook napíšem o španielčine, zdôveríš sa mi s rovnakým problémom, aký mám aj ja: začal/a si sa učiť, no NIEKDE sa stala chyba a prestal/a si. Chýba ti to a chceš ísť do toho, no nevieš ako, chýba ti motivácia, tipy, návod, posmelenie.
Väčšinou pri písaní článkov vystupujem ako TRAVELHACKER – ošľahaná cestovateľka, ktorá má poruke desiatky tipov, ako cestovať šikovne, lacno a bezpečne. Pri učení sa jazykov sme na jednej lodi. Aj ja sa učím a aj ja som učenie jazykov vyfailovala – a nie raz.
Vďaka bohu za správnych ľudí
Mám dlhoročnú kamošku, ktorá je polyglotka. Hovorí milión jazykmi – okej, deviatimi, no to je dosť, že? Svoj život a prácu zasvätila učeniu jazykov, konkrétnejšie učeniu, ako sa učiť cudzí jazyk ako samouk. O svojich úspechoch hovorila dokonca aj na TED konferencii v New Yorku. Jej talk bol tak motivačný, že ho zaradili na oficiálnu TED stránku a dnes má cez 11 MILIÓNOV pozretí.
Už vtedy som si hovorila, že keď dám znovu šancu španielčine, tak až po tom, ako si prejdem Lydkinými kurzami. Pred 3 týždňami padlo rozhodnutie, že po 7 mesiacoch ideme na cesty. Na mušku sme si zobrali Južnú Ameriku a hádaj čo – hovorí sa tam španielsky!
Moja motivácia vzlietla z nuly na 100 behom troch sekúnd a ja už som mala rozpísanú správu Lydke, že idem na to, idem sa učiť. Čaká na mňa online kurz španielčiny pre samoukov, resp. španielsky jazyk pre začiatočníkov.
Tri týždne sú samozrejme extrémne málo na naučenie sa jazyka, je to dlhodobý proces. Povedala som si však, že využijem moju motiváciu a vrhnem sa do toho hneď. Odvtedy som už prelúskala polovicu kurzu pre začiatočníkov a som nadšená! A zároveň chápem, prečo som učenie sa španielčiny vždy vzdala. Zo začiatku som sa na to vrhla plnou parou vpred, no tá para postupne odchádzala a ja som nemala systém, ako sa učiť pravidelne, dlhodobo a efektívne.
Lydkin kurz Jazykového mentoringu je v tomto naozaj super, pretože nás naučí, ako sa môžeme naučiť jazyk šikovne, zábavne, systematicky – a ako sa ich učia napríklad aj polygloti.
Ktorý program si vybrať?
Ak si si už otvoril/a web Jazykového mentoringu, určite vidíš, že v ponuke majú niekoľko typov kurzov, ktoré na seba v podstate nadväzujú. Celkom dôležitým faktom je, že je úplne jedno, aký jazyk sa chceš naučiť. Lydkin tím ti vysvetlí, ako sa ho naučiť s využitím rôznych metód a vo forme zábavy. Tak ako to robia polygloti (ľudia hovoriaci viacerými jazykmi) po celom svete.
Kľúč k jazykom
Tento online jazykový kurz je určený pre ľudí, ktorí nemajú žiadne základy z jazyka, po ktorom sa túžia naučiť alebo len základy. V 28 videách dostaneš kompletné know-how, ako sa naučiť akýkoľvek jazyk od nuly, prehľadný pracovný zošit na zapisovanie si poznámok z videí a konkrétne ukážky, ako s dostupnými materiálmi pracovať.
Nič teda nemusíš hľadať, všetko dostaneš ako na zlatom podnose. Už to len udržať v hlave a postupovať podľa návodov.
Majster jazykov
Ak už nejaké základy máš, odporúčam ti skôr online jazykový kurz Majster jazykov. Ten je o dosť rozsiahlejší ako Kľúč k jazykom. Obsahuje vyše 70 videí, v ktorom sa dozvieš až o 40 metódach, s ktorými ti učenie sa jazyka pôjde ľavou zadnou.
Taktiež dostaneš prístup k 30 inštruktážnym videám o aplikáciách a webových stránkach, aj rady a tipy, ako zvládnuť všetkých 7 jazykových oblastí (počúvanie, čítanie, slovná zásoba, gramatika, písanie, rozprávanie a výslovnosť) a nesmie chýbať ani pracovný zošit.
Cesta samouka a Akadémia samoukov
Ďalšie dva programy, Cesta samouka a Akadémia samoukov sú určené pre aspoň mierne pokročilý level jazyka. K tým sa snáď tiež raz dostanem. V skratke, Cesta samouka je mesačný program zameraný na konkrétnu oblasť jazyka – napríklad počúvanie, či slovíčka. Funguješ v skupine a navzájom sa kopete a podporujete.
Akadémia samoukov je dvojmesačný program, komplexnejší ako Cesta samouka, ktorý sa venuje všetkým jazykovým oblastiam a ide viac do hĺbky. Navyše tu máš k štúdiu podpornú skupinu ľudí učiacich sa jazyk + jazykovú mentorku.
Ja som si samozrejme vybrala kurz pre úplných začiatočníkov, a teda Kľúč k jazykom a keď sa budem postupne zlepšovať, postúpim na ďalší level – ďalší krok kurzu.
Ako napreduje moje učenie sa španielčiny?
Z kurzu španielčiny od Jazykového mentoringu som si zatiaľ prešla metódou spätných prekladov. Vyskúšala ju na dvoch článkoch z knihy Assimil a pokračujem ďalej! Inšpiratívny bol pre mňa tento článok od Lydky o tom, ako sa učila swahilčinu. Je tam veľa tipov, ako nepoľaviť v učení sa.
Okrem toho už mám objednanú aj učebnicu španielčiny, vybrala som si podľa Lydkinych tipov v kurze tú, ktorá mi prišla ako najlepšia pre moju situáciu.
Keďže čoskoro odlietam do Južnej Ameriky, veľa času venujem učeniu sa cez Duolingo. Dlhodobé riešenie to nie je a len z Duolinga sa jazyk nenaučím, no s mojimi základmi z posledných 4 učení sa španielčiny mi to vyhovuje. Slovíčka z Duolinga, ktoré sú pre mňa nové, si zapisujem do Keep a neskôr ich plánujem dať do Anki Droid – do appky, kde si ich vieš potom efektívne cvičiť.
Zatiaľ toľko k mojim jazykovým pokrokom. Vidíme sa čoskoro! Alebo – ¡Hasta luego!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.