Nikdy som mu nepovedala inak než “Jöteborg”, lebo toto slovo mám vžité už od 2002, keď sme doma v telke sledovali, ako naši hokejisti vyhrávajú MS práve v tomto meste, na štadióne Scandinavium (a komentátori to vedeli prečítať vo švédčine!).
To je asi všetko, čo som o meste vedela. Letenky ma vyšli dokopy cca 75 € a bolo by to aj menej, keby som ešte 2 týždne neotáľala.
Toto je hostblog. Ďakujeme Ľubke za napísanie článku o Göteborgu.
Ako ísť do Göteborgu
Motivácia cestovať práve do Göteborgu bola zvolená náhodou a peňaženkou. Keď ťa kamoška pozve k sebe na návštevu do Prahy, srdce cestovateľa ti jednoducho nedovolí nastúpiť v Bratislave do vlaku a vystúpiť v Prahe. Musíš hľadať zaujímavejšiu cestu zahŕňajúcu lietanie.
Môžeš to skúsiť cez Taliansko, ale keďže je v auguste na juhu Slovenska peklo, vyberáš radšej osviežujúcejšiu severnú cestu, s morom ako bonusom. Každopádne, do švédskeho Göteborgu je jednoduchšie sa dostať, než sa zdá. Ak chceš letieť priamo, môžeš ísť napríklad Ryanairom z Budapešti aj z Viedne.
Ja som zvolila netradičnú cestu – road trip Kaunas v Litve (dá sa letieť z Bratislavy) – Göteborg – Praha. Túto trasu som si vybrala práve preto, lebo všetky 3 mestá sú letecky prepojené. Prílety do KAU a GTB boli ráno (8:20 a 9:25), čiže som získala deň výletu naviac = nestrácala som denný čas presunom.
Ak chceš aj ty vidieť na jednom výlete viac, ďalšie miesta, odkiaľ a kam sa lieta z Göteborgu, sú poľské mestá Gdaňsk a Varšava, alebo Riga či Brusel.
Trajektom do Göteborgu
Ďalším spôsobom dopravy do Göteborgu je trajektom z nemeckého mesta Kiel. Našla som napríklad túto spoločnosť, no osobne ju overenú nemám. Legenda hovorí, že alkohol vo Švédsku je taký drahý, že sa Švédom finančne oplatí prepraviť sa aj s autom na otočku do Nemecka a nakúpiť alkohol tam.
Ako ísť z letiska do mesta
Letisko Landvetter nie je veľké, preto sa tam človek nestratí a odvoz nájde ľahko. Najbežnejšou a asi aj najvýhodnejšou formou je Flygbussarna. Mňa stál lístok 149 SEK, čo je približne 13 € a cesta trvá približne 20 minút.
Z nejakého dôvodu mi nefungovala aplikácia a ani automat na letisku, tak som si lístok zakúpila u šoféra. Apku VY si ale rozhodne odporúčam stiahnuť. Jednak kvôli ľahšiemu prehľadu odchodu týchto autobusov, ale aj kvôli zakúpeniu lístkov.
Aplikácia na dopravu mestom
Treba priznať, že v Nórsku som ju využila aj na vlaky, v Göteborgu som vlak nepotrebovala. Tu sa dostávame k druhej aplikácii, ktorú si odporúčam stiahnuť ešte viac: To Go od miestnej MHD – Västtrafik. Už podľa mena je jasné, že pokrýva celkom peknú časť (juho)západného Švédska.
Pohľad na zóny prepravy ti odhalí, že ak nechceš opustiť samotný Göteborg a jeho široké okolie, bude ti stačiť lístok do zóny A. Ja som si kúpila trojdňový lístok, čo pokrýva 72 hodín od kúpy a následnej aktivácie, čo sa mi udialo v ten istý moment. A že je Göteborg v celku rozsiahly, ti mapka zón povie tiež.
Ubytovanie v Göteborgu
Ubytko je trochu špeciálne, aspoň v mojom prípade. Hľadala som ho na poslednú chvíľu (cca 2 týždne pred odletom) a to sa už ponuka redukovala prakticky zo dňa na deň. Prenajímatelia z Airbnb, ktorí ešte mali voľné ubytovanie, sa poväčšine neozývali alebo ma nemohli ubytovať.
Nakoniec som bývala trochu ďalej od centra, kde bolo veľmi ticho, no električkou to bolo celkom dostupné. Pôvodne som myslela, že budem všade chodiť pešo, ale s tou MHD by som teraz vôbec neváhala ísť aj do ,,vedľajšej dediny“. 🙂
Išla som skôr low cost (však ubytovanie je len na prespanie, keďže na výlete sa zvyčajne trávi celý deň vonku), takže o hoteloch neviem nič. Ak si však dostatočne vopred pozrieš ubytovanie aj na Booking.com, isto nájdeš niečo podľa svojho gusta. Možností je určite dosť, dá sa vyberať aj za primeranú cenu.
Kam na kávu a niečo pod zub v Göteborgu
- Štvrť Haga je také slovenské ,,Staré mesto”. Je tu veľa kaviarní, suvenírov a celé je to malebné. Práve tu sa nachádza aj podnik “Home of Hagabullen”. Hagabullen je taký ich škoricový koláčik, na ktorom si fičí celé Švédsko. Špecialitou tejto kaviarne je len to, že predávajú extrémne veľký hagabullen. Najväčší prínos bude pravdepodobne v tom, že si okrem cukru zvýšiš aj šancu na atraktívnejšiu selfíčku.
- Moja ubytovateľka mi ešte odporúčala kaviareň Nöller, ale tú som nevyskúšala.
- Konzumáciu v štýle bratislavského Fresh marketu nájdeš v Stora Saluhallen na Kungstorget ako takú tržnicu s najrôznejšími prevádzkami, vrátane gréckej, ktorá ponúka okrem iného aj klasické mäsové guľky köttbullar :).
Čo vidieť v Göteborgu
Flygbussarna stojí na hlavnej stanici Nils Ericson Terminalen, ale neuškodíš si, ani keď vystúpiš na zastávke predtým, Korsvägen. Jednak sa hneď pri nej nachádza Liseberg – zábavný park odporúčaný všetkými miestnymi – a celkovo je to už podľa mena taká dopravná križovatka, cez ktorú pravdepodobne budeš prechádzať, ak sa chceš poobzerať po meste.
Hneď pár metrov na juh sa nachádza Världskulturmuseet (Múzeum svetovej kultúry). Keďže som si zvolila návštevu tesne pred odchodom z mesta, na čo som mala 3 hodiny (z ktorých boli napokon len 2 hodiny, lebo otvárali až o 11:00), pani z múzea ma v rýchlosti oboznámila so všetkými 4 výstavami, čo tam momentálne boli, takže som si mohla pohodlne vybrať. Aj tu, aj vo všeobecnosti v múzeách sa dá fotiť.
Hneď vedľa sa nachádza Universum (Múzeum vedy), ktoré vyzeralo zaľudnené viac, ale ja som sa tam prešla len v obchode so suvenírmi. Nerada z ciest ťahám domov zbytočnosti, ale ak by som už chcela niečo kúpiť sebe, alebo kamarátom, tak tieto severské múzeá sú presne to pravé miesto. Pekné, vkusné, praktické, často vtipné.
Srdce Göteborgu
Štvrť Inom Vallgraven mi príde najturistickejšia časť a srdce Göteborgu. Práve toto je miesto, na ktoré sa orientujú lode hop-on hop-off.
Vyzbrojený/á mapou z Gothenburg Visitor Centre na Kungsportsplatsen sa môžeš napríklad prejsť popri kanáli k rybiemu trhu Feskekôrka (ô sa tu nečíta ako u nás, je to len transkripcia dialektu – niečo medzi o [ó] a ö [ö] – no hneď si múdrejší/múdrejšia, nemáš za čo 🙂 ).
Brunnsparken je tiež pekné miesto, zavedie ťa k Lilla Bommens Hamn, prístavu, kde stojí obrovská Vikingská loď, slúžiaca ako ubytovanie a reštaurácia.
V samotnom meste je hneď niekoľko výhľadov. Na severe za riekou Göta älv sa nachádza Keillers Park s vrchom Ramberget. Oproti na južnej strane zas Skansen Kronan, čo nie je žiadny skanzen, ale rotunda, ktorá slúžila ako pevnosť. Nachádza sa hneď pri spomínanej štvrti Haga, takže po kávičke šup-šup hore na wafle pod rotundou.
Zaujímavé miesto je aj park Slottsskogen. Dostala som sa tam náhodou, keď som mierila do Botanickej záhrady (zastávka Botaniska Trädgården), akurát som neprešla cez cestu. A neľutujem.
Slottsskogen ukrýva zvierací park, čo je krycie meno pre verejnú ZOO s koňmi, tuleňmi, s jazierkom tučniakov ale hlavne s losmi (älg), lebo ísť do Švédska a nevidieť losy, akoby si tam ani nebol/a.
Tiež je to miesto, kde si môžeš natrhať nejaké ovocie a zahrať ultimate alebo discgolf (našincovi známe ako frisbee). V auguste sa tu koná hudobný festival rôznych žánrov Way Out West. Neviem teda, ako to znášajú prítomné zvieratá, ale ja som zistila, že sa tam odohráva nejaký festival len preto, že som ho počula, keď som sa akurát nachádzala na Skansen Kronan.
Okrem samotného mesta odporúčam navštíviť aj okolité ostrovy.
Južné ostrovy
Južné ostrovy sú malebné rybárske osady a sú dostupné zo zastávky Saltholmen, kam jednoducho vedie električka. Lode sú len pre peších, napokon na ostrovy je zakázané a vlastne aj nemožné doviesť nejaké auto.
Obyvatelia sa tam prepravujú po úzkych cestách v akýchsi golfových autíčkach, ktoré majú povolené len kvôli preprave tovarov. Samozrejme, v nejednom sedia aj vysmiatí ľudia. Napokon, tie ostrovy sú také malé, že tam pre návštevníka ani auto nie je potrebné.
Na mnohých sú vyznačené trailové trasy, ale je to skôr len prechádzka na takú hodinu. Vyzerá aj vonia to tam ako v Tatrách: naokolo ihličnaté stromy, kvety, vres, šípky, iba keď prídeš k vodnej ploche, je to more. Na rozdiel od plesa sa v ňom môžeš kúpať! Teplota vzduchu je v auguste 23 stupňov, teplota mora je cca 20 stupňov – ideálna kombinácia pre tých, ktorí neobľubujú horúčavy.
Teraz spomínam celkom presne ostrov Vrångö, kde som našla aj peknú malú pláž. Dostať sa naň trvá zo Saltholmenu približne 40 minút, s tým, že loď má zastávky aj na ostrovoch po ceste. Naspäť je to rovnaké. Trasy nie sú možno vždy na 100 % totožné, ale obávať sa toho, že človek na ostrove uviazne, sa netreba, pretože premávajú do dosť neskorých večerných hodín.
Mimochodom, ak si nestihol/a raňajky, na lodi sa dá kúpiť niečo malé pod zub (koláčiky, sendviče, káva, čaj…).
Za zmienku stojí aj vyhliadka na ostrove Styrsö [styršö] Stora Rös. Dosť som sa čudovala, ako môže stolček voľne položený na kamennom povrchu v tej výške, vydržať taký nápor vetra. Odolal.
Severné ostrovy
Severné ostrovy sú industrializované a keďže trajekt je určený primárne pre autá, chodec a cyklista sa na ňom cíti skôr ako +1. Vychodzia stanica z pevniny býva Lilla Varholmens.
Po ostrovoch premáva MHD, sú prepojené mostami, takže ďalšie lode využívať nemusíš. Ja som navštívila Hönö Klåvan. Pozrieš si okolie, možno niečo nakúpiš, lebo tam sú na rozdiel od južných ostrovoch aj normálne obchody, prejdeš sa po útesoch, zaplávaš si, ak sa ti chce, pokocháš sa západom slnka a všadeprítomnými švédskymi vlajkami…
Južné ostrovy sa všeobecne považujú za krajšie, sú príjemnejšie, preto som tam išla doobeda a mala z toho celodňový výlet. Hoci som o Hönö Klåvan (sever) našla tiež nejaké nadšené tipy, Švéd mi povedal, že tam nemusím chodiť, že to zaujímavejšie som už videla. Ale predsa som sa na ďalší deň okolo tretej rozhodla, že zájdem aj tam. A napriek odporúčaniam Švéda neľutujem návštevu ani tých severných.
Suma sumárum, východzia stanica pre južné ostrovy je akoby stále v meste, lebo tam premáva električka. Na severné ostrovy ide normálny autobus po hlavnej ceste (čo mi príde skôr ako vedľajšie mesto).
Pred pokračovaním mrkni aj sem:
Oplatí sa Göteborg Pass?
Niektorí turisti si pred návštevou mesta zaobstarajú aj Göteborg Pass. Je to ale skôr pre nadšencov atrakcií a múzeí, klasické hop-on hop-off boat po centre mesta. Ako je to s dopravou po celom Göteborgu mi neprišlo celkom jasné. Myslím si ale, že hop-on/off sa týka len obmedzeného územia.
Platenie v Göteborgu
Všade sa dá platiť kartou, vlastne to Švédi uprednostňujú. Za celé 3 dni som nemala v ruke ani jednu korunu.
V Göteborgu sa metalisti nestratia
Počas môjho pobytu som sa rozprávala s 2 miestnymi – so slečnou, u ktorej som bývala a s chalanom, u ktorého som pôvodne mala bývať. Asi nie sú postačujúca štatistická vzorka typických Švédov, ale toto som odpozorovala: obaja dosť cestovali a bývali dlhšie v zahraničí a milujú Thajsko!
Napriek tomu, že nepočúvajú metal, poznajú göteborskú skupinu In Flames. Göteborg je vraj najväčšie metalové mesto Škandinávie. Dokazuje to aj veľká LED reklama na koncert Amon Amarth nad vchodom do zábavného parku Liseberg. Tiež nie som znalec metalu, ale očividne sú tieto temné žánre v Škandinávii doma. Sú dokonca ľudia, čo si tam urobili výlet práve kvôli metalu.
Keď sme už pri ,,najväčšom”, Göteborg má aj najvyššiu budovu v Škandinávii, Karlatornet. Vidno ju aj z ostrovov – zo severných aj južných. Práve z južných som si ju všimla aj ja, a tie sú od mesta ďalej ako severné.
Ak si tu už bol/a, čo hovoríš na mesto?
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.