Gruzínske hory sú láska na prvý pohľad. Chcela som ich navštíviť už dávno, no vyšlo to až pri mojej 4. návšteve Gruzínska. Objavila som hory v okolí Kazbegi a mala možnosť kochať sa panorámami pri ikone Gruzínska – kostole Gergeti.
Z Tbilisi, hlavného mesta Gruzínska, vedie do Kazbegi stará vojenská cesta. Popri nej sa nachádza viacero veľmi zaujímavých miest, ktoré počas cesty môžeš navštíviť. V tomto článku ti dám praktické tipy.
Čo očakávať v Kazbegi
Kazbegi (alebo Stepantsminda) je dedinka na úpätí hôr. Je super miestom na výlety po okolitých horách. Samotná dedina je vyslovene len na prespávanie – tie ozaj pekné veci sa nachádzajú v rádiu 5 – 30 minút autom.
My sme v Kazbegi nemali vlastné auto a boli sme s tým v pohode, pretože sme preferovali chodiť pešo a našli sme si dosť aktivít, ktoré sme vedeli dať na pešo. My sme však v Kazbegi boli 3 dni. Ak tu plánuješ byť dlhšie a ísť na viac trekov, môžeš si buď prenajať auto alebo využívať služby taxíkov, ktorí v Kazbegi číhajú na každom rohu a ponúkajú svoje služby.
Ideálny čas na návštevu Kazbegi a gruzínskych hôr je júl + august a prvá polovica septembra. V tomto čase máš najväčšiu šancu na slniečko a príjemné teploty. V zime sa v tejto oblasti lyžuje – v neďalekom Gudauri, kde je veľké lyžiarske stredisko.
Kým v lete sú cesty úplne v pohode a netreba špeciálne auto, mimo letných mesiacov je potrebné mať 4×4 a vodiča, ktorý sa cíti komfortne a skúsene jazdiť aj na potenciálne zmrznutých cestách.
Ako sa dostať do Kazbegi
Priamo z Tbilisi vedie stará vojenská cesta, ktorá má veľký ekonomický význam, pretože po nej vedie obchodná cesta medzi Ruskom, Tureckom a inými krajinami. Premáva tadiaľto veľa kamiónov, ktorí smerujú z Ruska alebo do Ruska (keďže hranica s Ruskom je blízko od Kazbegi).
V lete sú kamióny úplne ok, no v zime sa stáva, že majú nehody a zablokujú cestu. Takisto sa v zime stáva, že niektoré úseky medzi Gudauri a Kazbegi zatvoria, no nikdy nie na dlhšie ako pár hodín či 1-2 dni.
Z Tbilisi do Kazbegi to aktuálne bez akýchkoľvek zastávok trvá 3,5 hodinky, no čoskoro by sa mal otvoriť tunel, ktorý cestu do Kazbegi skráti asi o 30-40 minút, takže bude cesta ešte jednoduchšia.
Medzi Tbilisi a Kazbegi môžeš ísť buď vanom (marshrutkou), zdieľaným taxíkom, prenajatým autom alebo so šoférom. My sme išli s gotrip.ge so šoférom, takže túto možnosť ti rozpíšem detailnejšie. Pre ostatné možnosti – v tomto článku je to perfektne napísané a vysvetlené.
Ak by si do Kazbegi chcel/a ísť z Kutaisi (lebo tam máme priame lety z Viedne či Budapešti), odporúčam ti ísť najprv z Kutaisi do Tbilisi a potom z Tbilisi do Kazbegi. Z Kutaisi do Kazbegi je to totiž minimálne 6-hodinová cesta, ktorá vedie kúsok od Tbilisi. Bola by totálna škoda, ak by si to Tbilisi aspoň nenakukol/a.
Z Tbilisi do Kazbegi s gotrip.ge a súkromným šoférom
Ako najjednoduchší a najpríjemnejší spôsob dopravy z Tbilisi do Kazbegi vidím prenajať si auto so šoférom cez web gotrip.ge. Ten funguje tak, že si tam presne stanovíš trasu a na základe toho sa ti ukáže ponuka šoférov a ich cien. Ty si jedného z nich jednoducho vyberieš a ,,rezervuješ si ho”. Neplatíš nič vopred, platíš až po absolvovaní jazdy.
My sme napríklad mali jazdu s vodičom, ktorý sa volal Shalva (dávam ti na neho link, bol perfektný!), ktorého sme si vybrali, pretože hovoril anglicky a mal veľké auto pre 6 ľudí. Cena za celodenný výlet z Tbilisi do Kazbegi s 11 zastávkami stála 105 € pre všetky osoby. Ak idete viacerí, je to neskutočne lacné. V osobe šoféra totiž istým spôsobom získaš aj miestneho sprievodcu.
Cez Gotrip sa dá booknuť jednak obyčajný transfer z bodu A do bodu B, aj denný alebo viacdenný výlet. My sme si zvolili možnosť denného výletu, ktorý začal v Tbilisi a končil v Kazbegi. Takto som si na Gotripe vytvorila itinerár. Vybrala som si vodiča, ktorý sa mi pozdával a zarezervovala som si jazdu s ním.
Do poznámky som mu napísala miesta, kde sa chcem zastaviť. Vyberala som si ich na základe tohto článku. Napísala som mu takúto správu:
Hi! We will be 4 or 5 persons and we are staying in Kazbegi. On the way from Tbilisi, we want to make some short stops on the way:
- Chronicles of Georgia,
- Jvari Monastery,
- Ananuri Fortress,
- Mtskheta,
- Pasanauri village where khinkali was born (lunch break),
- Nadibani Spring & Travertine Mineral Springs,
- Russian-Georgian Friendship Monument,
- Jvari Pass, just to see for few minutes,
- Sno Giant Stone Heads,
- Pansheti Swimming Pool,
- Pansheti stone towers,
- Terek Valley & Dariali Monastery.
Takto sme z nudnej cesty vytvorili celodenný výlet plný zážitkov a zaujímavých miest! Z Tbilisi sme vyrážali o 9:00 a tieto všetky miesta by sa dali stihnúť všetky, ak by sme v Gudauri nešli na paragliding. Ten nám zabral nakoniec asi 2,5 hodiny, pretože sa zmenil vietor a museli sme pristáť do údolia. Kým nás vyviezli hore, prešla hodina a pol.
Následkom toho sme nestihli obehnúť posledné zastávky: Pansheti Swimming Pool, Pansheti stone towers a Terek Valley & Dariali Monastery. Na Pansheti swimming pool a Pansheti stone towers sme neskôr išli pešo, Dariali monastery a Terek valley sme nestihli vôbec. Ak ti mám poradiť, vyraz z Tbilisi medzi 8:00 a 9:00, nie neskôr.
Ktoré z miest ,,po ceste” navštíviť a koľko to trvá?
Chronicles of Georgia
Toto je brutálne miesto a jednoznačne odporúčam sem ísť. Očakávaj, že tu stráviš 10-30 minút.
Jvari Monastery + Mtskheta
Toto bol pre mňa fail, hlavne pretože tam bolo neskutočne veľa autobusov s ľuďmi. Kostolík bol ok, aj výhľad, no inak nič moc. Očakávaj, že tu stráviš 10-20 minút. Mtskheta naopak je krásne mestečko pod Jvari monastery. Príjemné trhy s ochutnávkami vína, zopár reštík a pekný kostol.
My sme sa tu zdržali asi 2 hodiny, pretože chalani sa išli najesť a my sme s kamoškou išli na ochutnávku vín a obhliadku kostola. Inak by si to ale v pohode dal/a za 45 minút.
Ananuri Fortress
Toto bola krásna pevnosť. Pod ňou je vodný rezervoár, kde sa dá aj kúpať. Na pevnosť si priprav tak 20-30 minút, na rezervoár podľa toho, či sa chceš kúpať a či tam vôbec chceš ísť.
Pasanauri village – rodisko khinkali
Toto je pár reštík popri ceste, kde vznikli khinkali, tradičné jedlo Gruzínska. My sme tu nakoniec nejedli, no ak sa tu rozhodneš jesť, rátaj s pol hodinkou.
Nadibani Spring & Travertine Mineral Springs
Toto je vyslovene zastávka pri ceste, naberieš si vodu a ideš ďalej. Na google maps to vyznačené nie je, no domáci vodiči vedia, kde to je. Voda má v sebe veľa síry a je dobrá, keď ti je zle od žalúdku.
Russian-Georgian Friendship Monument
Tu som sa ani nechcela zastavovať, no nakoniec to bol jeden z highlightov cesty. Neskutočné výhľady a naozaj impozantná architektúra. Na parkovisku pri monumente promujú paragliding – ak máš záujem skúsiť si, tu sa vieš dohodnúť.
Jvari Pass
Tu nám len šofér zastavil na minútku, nech si to odfotíme. Popravde, každý meter cesty od Gudauri až po Kazbegi je nádherný a nestíhaš sa pozerať naokolo.
Sno Giant Stone Heads
Od tohto som čakala, že to bude niečo ako druhý Stonehenge. 😀 Nakoniec to nebolo vôbec také impozantné, no nikde inde som nevidela podobný typ galérie a umenia, takže to hodnotím ako veľmi zaujímavú zastávku.
Pansheti Swimming Pool
Toto bolo perfektné miesto. Uisti sa, že sem prídeš, ešte kým svieti slniečko, inak ti bude zima pri kúpaní. Voda totiž nie je ani zďaleka teplá, skôr je ľadová. Keď svieti slnko, dá sa, no bez slnka ti bude zima.
Pansheti stone towers
Toto boli dve veže nad rozbitou dedinou uprostred ničoho. Neoplatí sa.
Terek Valley & Dariali Monastery
Sem sme sa, žiaľ, nedostali, no isto to bude krásne. Z Kazbegi je to ešte asi 30-40 minút šoférovania smerom na ruské hranice.
Ubytovanie v Kazbegi
Kazbegi je dedina a netreba od nej očakávať nič iné než ubytovanie + výhodnú polohu na výlety do okolia. Vlastne by sa dalo povedať, že samotné mestečko Kazbegi je naozaj, naozaj škaredé a zostalo tam veľmi veľa komunistickej architektúry (v tom zlom). Jednoducho, je to diera. Aj preto tam chceš mať dobrý hotel, kde budeš mať služby na úrovni.
Dedina Kazbegi sa nachádza v doline. Okolo nej sú na všetky strany hory. Ty chceš mať ideálne ubytovanie, ktoré má krásne výhľady na hory a nechceš veľmi vidieť samotné mesto, pretože to nie je až tak pekný pohľad.
Odkiaľ však je pekný výhľad? Ja som to veľa analyzovala predtým, ako som bookla ubytovanie. Aj tak som to pochopila až po tom, ako sme do Kazbegi prišli. Našťastie sme aj s kamoškou mali dobré oko a vybrali hotel s top výhľadom a top službami. Teraz ti nakreslím mapku, v ktorých častiach Kazbegi sa oplatí booknuť ubytovanie:
Pravidlo v zásade je: bývaj buď nad dedinou (to je prípad tej oblasti v obdĺžniku) alebo na krajoch dediny tak, aby si nevidel/a vo výhľade dedinu, ale hory.
Tá časť, ktorá je zakrúžkovaná v ,,elipse” pri nápise ,,Gergeti”, je mimo mesta a blízko k začiatku treku na Trinity kostol. My sme sa tejto časti mesta vyhýbali, pretože sme chceli byť v centre mesta kvôli reštauráciám a podobne. Akonáhle sme uvideli to mesto, už sme takú potrebu nemali. 😀
Mám aj konkrétne tipy na hotely v Kazbegi:
- Intourist Kazbegi – tu sme bývali my. Bookli sme si rodinnú izbu pre 4, ktorá vychádzala cenovo veľmi prijateľne. Mysleli sme si, že budeme mať 1 prechodnú izbu a druhú spálňu, no v praxi išlo o 2 samostatné izby, ktoré len mali medzi sebou vnútorné dvere, ktoré sme mohli a nemuseli mať otvorené. Tento hotel mal aj skvelé raňajky (v cene) a celkovo výbornú reštauráciu, krásne priestory a z izby sme mali neskutočné výhľady.
- Rooms Hotel Kazbegi – tento hotel mi zas odporučil kamoš. Je tiež z tých drahších, no je super.
- V Kazbegi je veľa chatiek. Rastú tam doslova ako huby po daždi. Je to super koncept pre dvojicu alebo rodinu s deťmi. Chatka má vždy 1 spálňu + sa spí v obývačke. Nám to úplne nevyhovovalo, chceli sme normálne postele a nie rozťahovacie gauče. Našli sme ale pár chaletov, ktoré boli pekné a mali pekné výhľady. Sú to tieto – Gergeti Trio, Pine Chalet, Little wood house gergeti, EMK cottages.
- Z netradičných ubytovaní môžem spomenúť ešte Elia Glamping.
- Z klasických hotelov ešte podľa fotiek a lokácie môžem odporučiť Chemodann Kazbegi, Kera Cottages, Melodia Kazbegi, Devdaraki Apartments.
V Kazbegi naozaj odporúčam radšej investovať do drahšieho hotela, ideál aj s reštauráciou a raňajkami.
Tipy na konkrétne miesta a treky v okolí Kazbegi, kam sa dá ísť pešo (bez auta)
Gergeti Trinity Church
Tento kostol je takmer až povinnou zastávkou v Kazbegi. Dostať sa tam vieš buď autom (zaparkuješ rovno pred kostolom) alebo pešo. My sme išli pešo, cesta nám trvala asi hodinku a pol už aj s prechodom cez dedinu. Z tej hodiny a pol je 45 minút po rovine a 45 minút je dosť strmák, no nie je to nič, čo by bežne fit človek nedal. Navyše, z cesty sú krásne výhľady.
Časť, kde prechádzaš dedinou, končí pri tejto kaviarničke (dá sa platiť len v hotovosti, je to príjemné miesto napríklad po túre). No a tu, kúsok za kaviarničkou, začína strmý trek smerom ku kostolu. Tu nájdeš presný návod, kde trek začína a ako treba ísť. Ja sama by som to nepopísala lepšie než je to v tomto článku, takže nejdem robiť dvojitú prácu.
Ideálny čas na tento trek sú mesiace júl a august, kedy je v Kazbegi okolo 20 stupňov cez deň. V septembri a októbri je zimšie, no hlavný problém je, že okolie nie je tak krásne zelené ako v zime. Od novembra do februára musíš rátať so snehom.
Počas slnečných dní to ale je tiež pekný trek. Marec a apríl je podobný ako september a október, okolie je šedé. V máji začína v Kazbegi pršať, takže sa všetko zazelenie, no nie je to ideál mesiac kvôli silným dažďom a vetru. Jún je mesiac, kedy sa počasie stabilizuje.
Mne sa najviac páčili výhľady práve počas cesty hore a potom výhľady na kostol zhora – prešli sme možno ešte 500 metrov popri stádach kráv a koňov a sadli sme si niekde sem. Mimochodom, z tohto miesta sa vyráža na trek na ľadovec.
Kto by chcel spojiť Gergeti Trinity kostol s náročnejším trekom, pozri tento trek. Môžeš začať priamo v dedine Kazbegi alebo sa nechať vyviezť ku kostolíku a začať až odtiaľ.
Celý trek nám trval:
- 1,5 hodiny hore pešo z nášho hotela,
- kým sme si pozreli kostol, výhľady z neho, prešla pol hodinka,
- 2-3 hodinky sme len tak sedeli hore nad kostolom a kochali sme sa výhľadmi,
- 1,5 hodiny nám trvala cesta dole do hotela.
Vyrážali sme až okolo obeda a dole sme boli pred 18-tou. Mali sme nádherné svetlo a dokonalé počasie.
Pansheti swimming pool + vodopád + historické vežičky
Na druhý deň po výlete na Gergeti Trinity kostol sme si zvolili takúto trasu (je to vlastne č. 6 tohto super článku, ktorý nám pri plánovaní veľmi pomohol):
- Z nášho hotela v Kazbegi sme pešo vyrazili popri rieke a prišli sme na prírodný bazén Pansheti.
- Odtiaľ sme potom pokračovali k vodopádu Arsha (+ ešte je neďaleko Tori) a cestou sme sa pristavili pri starých vežiach v Pansheti.
Kým bazén bol úplne mega, zvyšok nestál veľmi za náš čas. Bolo to príjemné, no nič extra a v okolí sa určite nájdu aj zaujímavejšie možnosti, hlavne keď máš auto. Čo jednoznačne highlightom bolo, je táto reštaurácia, ktorá mala neskutočné jedlo.
Gigantické kamene s tvárami v dedinke Sno
My sme túto atrakciu stihli ešte po ceste do Kazbegi autom, no zo Stepansmindy (resp. Kazbegi) sa sem dá prísť aj pešo. Na tejto lúke sú tu veľké kamene, ktoré miestny umelec priniesol z okolia a vytesal z nich tváre.
Pán tam vždy je a síce nehovorí anglicky, rád sa prihovorí (my sme sa s ním bavili slovensko-rusky :D). Pán tam má takú schránku, kam sa dá vhodiť vstupné – maj pri sebe nejaké drobné. On to nekontroluje, no určite sa poteší, keď sa na to nevykašleš a aj ty sa budeš cítiť lepšie, keď ho potešíš peniažkami.
Pred pokračovaním mrkni aj sem:
Tipy na konkrétne miesta a treky v okolí Kazbegi, kam musíš ísť autom
My sme boli radi za kúsok oddychu a auto sme v Kazbegi neriešili. Nemali sme ani vlastné a ani sme nevyužili ponuku nespočetných taxikárov, ktorí nám ponúkali možnosť, že nás odvezú, kam budeme chcieť.
Keďže sme ani jeden z týchto trekov neabsolvovali, nemám detailné info. Tie nájdeš v tomto článku, kde je spísaných 8 tipov na denné výlety z Kazbegi. Na plánovanie trekov bude super slúžiť appka maps.me či Alltrails na prehľad dostupných trekov.
- Juta Pass – Chauki lake – Juta je dedinka a z nej sa dá ísť na trek k jazeru. Tu je prehľad treku. Túto oblasť ľudia radi prezývajú aj gruzínske Švajčiarsko, vďaka krásnej prírode. V Jute sa dá inak aj ubytovať.
- Truso Valley – naozaj ľutujem, že sme si nenašli deň, aby sme išli sem. Je to dlhší trek, no tie výhľady naozaj vyzerajú, že stoja za to. Tu je prehľad trasy.
- Dariali Gorge – krásny kostolík v horách veľmi blízko ruských hraníc.
Tých trekov je samozrejme viac – nájdeš ich v Alltrails appke alebo tiež v článku, ktorý spomínam vyššie. Ak však ideš do Kazbegi na 2-5 dní, aj tak nestihneš viac ako to, čo som vypísala vyššie. 🙂
Navyše, viacero z miest, ktoré sa v Kazbegi oplatí vidieť, vieš obehnúť v deň príchodu alebo v deň odchodu keď po teba príde vodič s autom. O tom som ti povedala všetko už vyššie v článku.
Gudauri a paragliding
Neďaleko Kazbegi sa nachádza mesto Gudauri. Nachádza sa tu známe lyžiarske stredisko a v zime je to frekventovaná lokácia pre lyžiarov. V lete sa tu paragliduje a svoje ,,poprvé” som si tu vyskúšala aj ja.
Jeden cca 15-minútový let aj s inštruktorom stál okolo 120 €, dalo sa platiť aj v eurách, aj v dolároch a v cene bolo už aj video na Gopro. Ja som len sedela a kochala som sa, všetko riadenie robil inštruktor.
V prípade, že dobre fúka, začiatok a koniec letu je na tom istom mieste. Ak však inštruktor nevie vyletieť naspäť do tej výšky, z ktorej vzlietol, pristáť musí v doline. To je ok, no musíš rátať s tým, že je to 30-40 minút smerom hore k miestu, odkiaľ si vzlietal/a a auto sa tam musí ešte dostať, takže ďalších 30-40 minút čakáš.
Ak si chceš dať paragliding tak ako my, po ceste do Kazbegi, rátaj s tým, že ti to môže zožrať 45 minút, ale aj 2,5 hodiny.
Bola to ale veľká sranda a tie výhľady boli neskutočné! 🙂
Kazbegi je blízko Ruska. Je to tam bezpečné?
Absolútne bezpečné. Hranica je otvorená, denne chodia Gruzínci do Ruska a Rusi do Gruzínska. Tebe hranicu do Ruska prekračovať neodporúčam, no gruzínska časť územia je úplne safe a nie je tam žiadne nebezpečenstvo ani veľa Rusov, utečenci a podobne.
Okolie Kazbegi je neskutočne krásne a určite odporúčam navštíviť ho. Verím, že vďaka tomuto článku ti to pôjde šikovne a lacno, a zažiješ veľa zážitkov.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.