Porto u mňa dlhodobo patrí medzi moje najobľúbenejšie mestá v Európe. Sedieť s vínom pri rieke Douro, popíjať portské a kochať sa nádhernými farbami, ktorými mesto hrá, zaraďujem medzi moje najpríjemnejšie momenty na cestách. Pri mojej poslednej návšteve Porta sme pridali zastávku v neďalekom vínnom regióne Douro, ktoré je známe portským vínom. Moja láska k Portu sa tým spečatila a dnes môžem povedať, že je to pre mňa (spolu s Douro), najkrajšie mesto v Európe.
Či odporúčam Porto navštíviť aj tebe? Na 100%! Praktické tipy nájdeš v tomto článku.
Prečo sa oplatí ísť do Porta a komu sa v Porte bude páčiť
Porto zaujme každého, kto:
- má rád krásne mestá – domy s kachličkami, krásna architektúra, malebné uličky,
- má rád výhľady – tými Porto doslova oplýva, málokde nájdeš mesto s toľkými krásnymi výhľadmi,
- má rád víno – v tomto je Porto absolútne špeciálne, pretože hneď na brehu rieky Douro oproti Portu sa nachádza mesto Gaia a tam nájdeš desiatky výrobcov portského vína na wine tasting a hodinu a pol cesty autom máš región Douro,
- má rád architektúru,
- má rád chodenie – Porto je presne typ mesta, kde sa chceš zatúlať, náhodne chodiť uličkami a spoznávať ich,
- má rád workouty – Porto je postavené na kopci, od rieky Douro ide mesto strmo, niekedy menej strmo hore, keď pôjdeš pešo, bude to slušný workout,
- má rád hipsterské mestá s kaviarňami a reštauráciami a butikmi,
- má rád nočný život – keď raz skončí kovid,
- má rád surfovanie – kúsok od Porta nájdeš viaceré surfing spots, o teplote vody oceánu sa ani nejdem vyjadrovať,
- má rád krásne a unikátne ubytovania.
Plánovala som napísať aj odsek o tom, komu by sa v Porte nemuselo páčiť, no prišla som iba na jednu skupinu ľudí – tí, ktorí nemajú radi mestá.
Porto vs. Vila Nova de Gaia
Väčšina turistov ani len netuší, že keď prejdú cez most Luis I, vstúpia do nového mesta s názvom Vila Nova de Gaia /skrátene Gaia/. Práve odtiaľto je najkrajší výhľad na Porto.
Gaia je známa vinárňami s portským vínom a ochutnávkami a krásnymi výhľadmi na Porto. Porto je známe všetkým ostatným.
Toto je pohľad z mosta Luis I na Gaiu. Čo vidíš na obrázku sú primárne vinárne s ochutnávkami portského vína.
A toto je naopak výhľad z Gaia na Porto.
Ako sa dostať do Porta?
Veľmi jednoducho – priamym letom napríklad z Viedne. Cena jednosmernej letenky sa pohybuje od 15€ do 100€. Jednou možnosťou je priletieť aj odletieť z Porta, druhou možnosťou (pre tých, ktorí chcú dlhší výlet) je skombinovať Porto s Lisabonom a priletieť alebo odletieť odtiaľ.
Rôzne termíny a kombinácie letov si môžeš jednoducho pozrieť cez Kiwi, ktorý je super vyhľadávač. Letenky ale cez nich kupovať neodporúčam – na Kiwi stoja letenky viac ako priamo na webe Ryanairu, Wizzairu a podobne, Kiwi má extra poplatky ešte aj za to, že ti odpíšu na mail a často je s nimi problém s checkinom a komunikáciou. Tu som spísala článok, prečo neodporúčam bookovať letenky s Kiwi.
Doprava v Porte
Auto ti tu naozaj netreba. Navyše, pre menej skúsených šoférov môže byť Porto pomerne stresujúcou záležitosťou. Uličky sú úzke, veľa jednosmeriek a parkuje sa večne v kopci, pretože celé Porto ide strmo dole, až kým neprídeš k rieke Douro.
V Porte funguje UBER, máš tu kolobežky na požičanie, autobusy a samozrejme tu fungujú aj nohy a chodenie pešo. My sme chodili pešo alebo UBERmi. Tie boli mimochodom ešte lacnejšie ako u nás (šokujúce bolo, že benzín v Portugalsku vtedy stál o 30-40 centov viac ako na Slovensku. Neviem, ako sa to UBERistom mohlo oplatiť).
Kto by sa chcel dopravovať verejnou dopravou, odporúčam hľadať spojenia cez Google Maps – navigácia verejnou dopravou, hneď vedľa navigácie autom či pešo.
Ubytovanie v Porte – kde bookovať a tipy na krásne apartmány
Všetci hipsteri, milovníci krásnych interiérov, balkónov s výhľadmi, či netradičných bytov, tešte sa. Porto má neskutočne veľa naozaj krásnych bytov na prenájom. Airbnb tu podľa mňa úplne vyhráva nad hotelmi. My sme sa nevedeli rozhodnúť, ktorý apartmán od radosti booknuť (a ako to už býva, nakoniec ten apartmán, ktorý sme 4 dni vyberali, nebol ani dobrý, len veľmi dobre nafotený).
Kde v Porte si hľadať ubytovanie? To záleží na tvojich preferenciách. Ako prvú vec radím vybrať si medzi mestom Porto a Gaia.
Ubyovanie v Gaia
Ako už vieme, Gaia je samostatné mesto a je známa tým, že sú tam vinárne s portským vínom. Okrem toho sú tam obchodíky a tiež kaviarne. Z Gaia je nádherný výhľad na nábrežie Porta. Cesta z Gaia do Porta trvá tak 15 minút po moste Luis I (nádherná prechádzka s najkrajšími výhľadmi) alebo taxíkom ešte menej.
Na ľavej strane fotky je Porto, na pravej Gaia. Spája ich ikonický most Luis I., ktorý je aj pre autá, aj pre chodcov a dá sa ísť hornou aj dolnou časťou.
Most Luis I určite poznáš z veľa fotiek. Fotogenický je nielen on, ale aj okolie Porta a Gaie v jeho blízkosti.
A toto je výhľad z Gaia na Porto. Pôsobivé, však?
V Gaia sme mali vyhliadnuté toto ubytovanie. Nakoniec sme zvolili ubytovanie v Porte, pretože sme mali pocit, že v Gaia nie je nič iné iba víno a výhľad. V realite sme tam našli asi najlepšiu kaviareň a reštauráciu v jednom a boli odtiaľ nádherné výhľady, ktoré sme si veľmi vychutnávali. Nakoniec som usúdila, že bývať v Gaia nie je vôbec zlý nápad.
Na druhú stranu, viaceré uličky v Gaia boli špinavé a ošuntelé. V Gaia by som odporúčala bývať tým, ktorí chcú panoramatické výhľady, plánujú veľa ochutnávok portského vína a budú sa pohybovať hlavne popri rieke Douro – či už zo strany Porta alebo Gaia.
Ubytovanie v Porte
V Porte je ponuka ubytovaní väčšia a tiež mesto je väčšie. Porto je rozdelené na viaceré štvrte – niektoré sú viac turistické a historické, iné sú plné študentov, ďalšie plné hipsterských kaviarní, umenia a malých lokálnych obchodíkov.
Ribeira je turistické historické centrum. Je najbližšie k rieke Douro. Nájdeš tu turistické reštaurácie, turistické obchody. Domáci tu veľmi nebývajú, pretože je to turistický distrikt.
Baixa + Sé sa nachádzajú nad Ribeirou (pamätáš? Porto je strmé, takže cesta z Ribeira do uličiek v Baixa vedie smerom nahor). Baixa sa rozprestiera okolo Avenida dos Aliados a ja osobne by som túto časť mesta nazvala ako prechod z historickej časti do hipsterskej časti Porta. Kto chce exaktnejší popis, tento článok ti ho dá.
Cedofeita je štvrť nad Baixa a tu prichádza výrazná zmena. Práve táto časť Porta je plná hipsterských reštaurácií a kaviarní, malých obchodov s tovarom od malých lokálnych výrobcov a umenia. Tu sa stretávajú študenti a mladí ľudia celkovo. My sme bývali práve tu, na ulici Almada, ktorá ide naprieč takmer celou štvrťou.
Kúsok od nás boli všetky hipsterské výdobytky Porta. Pamätaj však, čím vyššie od rieky bývaš, tým vyššie si. Odkedy som prišla z Porta, mám pocit, že mám vymakanejšie lýtka. 😀 Našla som aj takúto super mapku – tá ti dá fajn prehľad.
Tak… kde sa ubytovať v Porte? Za mňa by som asi volila niektorú z týchto možností:
– štvrť Cedofeita – kto chce byť čo najbližšie k historickému centru, hľadajte ubytko okolo Rua da Almada 200, R. Das Oliveiras či R. de José Falcão. My sme raz bývali na Almada 430, tam treba rátať s minimálne 50min chôdzou k rieke Douro na strane Porto a potom raz úplne na konci štvrte Cedofeita, v časti Lapa. Tam treba rátať s 25 minútami chôdze k rieke.
– v štvrti Fontainhas prípadne Bonfim – za mostom Luis I. Tieto lokality sú stále blízko centra, no nie sú v turistickom centre. Sú odtiaľto krásne výhľady, do centra je to na skok a ceny sú nižšie.
Tento článok má super spracované popisy jednotlivých častí Porta, možno pomôže pri rozhodnovaní. Tebe ale možno bude vyhovovať Gaia alebo centrum mesta. Rozhodni sa podľa seba.
My sme bývali v tomto Airbnb – do toho nechoď. A pozeraj si poriadne fotky, väčšina z bytov v Porte má profesionálne nafotené fotky a niekedy na nich malinká kuchyňa s obývačkou vyzerá ako 40m2 priestor. Naopak, toto Airbnb ti veľmi rada odporučím – je na konci štvrte Cedofeita a bolo tam krásne, ticho a príjemne.
https://www.facebook.com/janka.travelhacker/videos/925138248403482/
Inšpiruj sa ubytovaním aj z tejto mapky:
Portské víno s Portom nemá nič spoločné. Všetci výrobcovia portského sídlia v meste oproti Portu – v Gaia. Väčšina turistov si ani len neuvedomí, že už nie sú v Porte v momente, kedy prejdú slávnym mostom Luis I. Ty ale nebudeš priemerný turista, ty už tento zaujímavý fakt vieš.
A keď chceš vedieť, prečo to tak je a prečo portské víno nie je v Porte, prečítaj si napríklad tento článok.
Napríklad na týchto fotkách som v Gaia a v diaľke vidím Porto.
Vidíš tie oranžové strechy? Na jednej z nich je aj nápis Sandeman. To všetko sú výrobcovia vína, ktorí ponúkajú ochutnávky svojich portských, ale aj bielych a červených vín. Na mape nájdeš niektorých tiež (ale som si istá, že tam nie sú všetci):
Nemám konkrétne jedno miesto, kam by som ti odporučila ísť na ochutnávku portského. Viem však, ktorým sa vyhni: tým najturistickejším, ktoré sa nachádzajú hneď pri rieke Douro. Nie preto, že by mali zlé víno. Skôr kvôli ich prístupu k turistom a cenám. Čím známejšie vinárstvo, tým viac turistov tam chodí a tým viac si ako návštevník iba jedna z tvári, ktoré sa mihnú vo dverách. Ja mám rada osobný prístup a nekorporátne praktiky.
Určite nechoď do Sandemana len preto, že to je jediné portské víno, ktoré možno poznáš z regálov slovenských reťazcov. Existuje toľko lepších portských ako je Sandeman… Sandeman je len značka s dobrou rozpoznateľnosťou.
Medzi známych výrobcov portského vína, ktoré na Slovensku nevidíš tak často, patrí:
- Foncesa
- Ferreira
- Grahams
- Tailors
- Prípadne ešte Caves Calém a Cockburn (áno, vážne sa takto volá výrobca vína)
Ja už len principálne vyhľadávam výrobcov, ktorí su menší a kde nebude turista ako jeden z tisícky na bežiacom páse. Cez Google som našla napríklad tohto výrobcu Caves Vasconcellos. Výborné hodnotenia má aj Churchills port, ktorý sa nachádza na konci promenády v Gaia a ponúkajú aj scénickú outdoor reštauraciu. Priestormi a lokalitou mi príde veľmi zaujímavý Burmester.
Okrem klasických vínnych pivníc som však našla dve zaujímavé reštaurácie a vinárne, ktoré ponúkajú wine tastingy:
- Espaco Porto Cruz – ide o budovu, kde máš možnosť dať si ochutnávky portského vína, naučiť sa o jeho histórií a tiež sa tu najesť v reštaurácií alebo si vychutnať panoramatickú 360-stupňovú terasu. Koho to zaujalo, kliknite na ich web, majú to super popísané.
- De Lima wine bar – tento someliér, ktorý má toho veľa precestovaného, je expert na víno, robí wine tours o víne pre max 6 ľudí (cena za 1,5hod degustovania s jeho výkladom je 35€/os). Jeho sídielko je v centre, ale niečo mi hovorí, že toto je perfektná voľba pre ľudí, ktorí naozaj chcú pochopiť portské víno a nielen sa opiť za 20 minút. 🙂
- WOW Porto – ide o kombináciu múzeí, reštaurácií, kaviarní, eventov a výstav, ktoré ti majú priniesť WOW efekt. Vyzerá to ako veľmi zaujímavý koncept vyrastajúci na brehu mesta Gaia.
Nemaj ťažkú hlavu pri výbere správneho typu portského či vinárne
Vyššie som ti dala toľko miest a možností, že sa možno až cítiš pod tlakom, ktoré si vybrať, aby dobre bolo.
Neboj sa. Pokiaľ ale nie si 100% vinár, vyznáš sa v portských vínach a chceš 100% experience, je ti asi jedno, ktorého výrobcu vín vyskúšaš. Oveľa viac ako na výrobcovi záleží na tom, ako k tebe budú pristupovať, koľko za to zaplatíš a hlavne – aký typ portského si vypiješ. Lebo nie je portské ako portské.
Niečo málo o portských vínach – základný sprievodca tým, čo v Porte budeš piť
Keď prídeš do Porta (alebo do Gaia), portské vína budeš vidieť všade. Je ich však mnoho a ty možno nebudeš vedieť, ako si vybrať. Tu je malá pomôcka.
Červené portské vína
Červené portské sa delia na Tawny a Ruby. Veľmi v skratke, Ruby sú vína, ktoré budú mať chuť čerstvých jahôd, malín, ríbezlí. Tawny budú mať chuť čokolády, karamelu, ďatlí, fíg či kávy.
Ruby aj Tawny môžeš kúpiť v rôznej kvalite – v závislosti od toho, ako dlho víno zrelo v sudoch. Bežnú kvalitu nazvime basic. Hneď po nej ide kategória Reserve. Pri Tawny sa ako Reserve môže nazvať víno, ktoré zrelo v sudoch aspoň 7 rokov. Pri Ruby nie je počet rokov daný, no zaradenie medzi reserve schvaľuje komisia na základe chuťového profilu vína.
Teraz špeciálne o Tawny:
- medzi luxusné Tawny vína patria tie, ktoré sú 10, 20, 30 alebo 40 rokov staré. Každé má svoje špecifikum a označenie vína ako 10, 20, 30, 40-ročné podlieha schváleniu komisie. Čím staršie, tým menej cítiš ovocnú chuť a viac karamelovo-čokoládovú.
- špecialitou medzi Tawny je aj Colheita – to je typ tawny červeného portského, ktorý je vyrobený z hrozna z jedného roka (Tawny aj Ruby vína sú väčšinou mixkou rôznych ročníkov a je to tak úplne ok).
Špeciálne o Ruby:
- LBV – Late Bottled Vintage – vína, ktoré zreli v sudoch medzi 4-6 rokmi. Ja som fanúšik Ruby a pre mňa je práve toto najlepší pomer cena-kvalita.
- Crusted – vína, ktoré zrejú v sude max 2 roky. Ak je na fľaške napísané “matured”, znamená to, že zreli v sude 3 roky.
- Vintage – toto ruby je povžované za najlepšie. Je pripravené z najlepších hrozien počas najlepšieho roka a 3 roky leží v sude. Potom by malo mať ideálne 20 rokov dozrievania, resp. starnutia vo fľaške. Keď si ho kúpiš teraz, o 20 rokov ho môžeš otvoriť. 😀 Víno musí byť z hrozna pozbieraného v jeden konkrétny rok a tento rok musí byť napísaný na fľaške.
- Single Quinta – víno, ktorého hrozno je z jednej quinty (od jedného vinára) s podobnými vlastnosťami ako Vintage, no nedostalo nálepku Vintage (tú prideľuje komisia).
Biele portské
Áno, existuje. Klasifikuje sa ako červené Tawny vína – Reserve, 10, 20, 30, 40-ročné a Colheita. Väčšina bielych portských sú ale obyčajné vína (basic), ktoré si domáci v lete miešajú s tonicom a sódou.
Ružové portské
Okolo roku 2005 prišli prvé portské vína Rosé. Ja som ich nikde nikdy nevedela, takže žiaľ o nich nemám naštudované toľko, aby som o nich napísala.
Keď chceš dobrý pomer cena-kvalita, oplatí sa ti ísť do LBV alebo 10-ročného Tawny. Tam je cena okolo 25€ za jednu fľašu. Nám sa LBV podarilo kúpiť na Quinte v Doure za 10€ na fľašu, to bol úspech. Viac detailov nájdeš v mojom článku.
Reštaurácie a kaviarne v Porte
Pri kaviarniach som sa poriadne vyšantila. S babami sme chceli super hipsterské podniky, a tak sme robili dlhý research. Mňa osobne najviac zaujímajú dobré kaviarne, hlavne také, ktoré robia aj filtrovú kávu (V60 alebo Chemex, ak ti to niečo hovorí).
Moja mapa Porta vyzerá po poslednej návšteve takto a moje tipy rada zdieľnem aj s tebou.
Zoznam kaviarní s dobrou kávou v Porte
Super kaviarne v Porte, kde ti bude chutiť nielen káva, ale aj raňajky, brunche, snacky či večere:
- MANNA – tu sme trávili najviac času, dobré tu bolo všetko, čo sme skúsili, aj filtrová káva, čo je v Portugalsku celkom výzva
- Combi Coffee Roasters – pražia si vlastnú kávu + majú kaviareň tu a tu
- SENZU – tiež pražiari s kaviarňou, na skok od Combi
- Epoca – veľmi známa a obľúbená kaviareň
- FABRICA COFFEE ROASTERS
- So Coffee Roasters – nachádza sa na 2 miestach. Jedno je tu a druhé je spojené s neskutočným obchodom s lokálnymi značkami od malých výrobcov. Ja som sem chcela zbehnúť na rýchle cappuccino a wécko a nakoniec som odchádzala s novým pršiplášťom a sukňou a skoro o 200€ ľahšia. Varujem, ísť sem na vlastnú zodpovednosť!
- My Coffee Porto – kaviareň s dobrou kávou a tiež výhľadom (aspoň niektoré stoly ho majú)
- Calma – vyslovene kaviareň, na jedenie majú maximálne snacky
- Mesa 325
- Tu ti vážne spravia cappuccino so škoricou navrchu v tvare mačky
- 7g Coffee Roasters – táto kaviareň je popri MANNA moja najobľúbenejšia z pohľadu kávy aj jedla. Sú tu ozajstní profíci a je to veľmi príjemná a veľká kaviareň. A ako jediná je v Gaia. Ak by som o nej vedela pri bookovaní ubytovania, možno by som predsa bookla niečo v Gaia. Môj hlavný argument, prečo nebývať v Gaia bol totiž nedostatok podnikov.
- Noshi Coffee – hneď za portskou univerzitou, táto sympatická kaviareň môže byť tvojim perfektným miestnom na brunch a kávu.
- BOP café – specialty káva a 2000 platní s hudbou, ktoré si môžeš pri pití kávy pustiť.
Všetky vyššie spomínané kaviarne majú specialty kávu a väčšina z nich má vlastnú pražiareň. Milovníci kávy, v týchto kaviarniach (snáď) nebudete stratení.
Tu sú kaviarne, kde si nie som 100% istá kvalitou kávy, no odporúčam ich na brunch či raňajky:
- Nicolau Porto – tu bola káva priemerná, no jedlo bolo fantastické
- Garden Porto – títo sú super na jedlo a brunche, kávou si nie som istá
- Obio Biologic Café – nie som si tiež istá kávou, no jedlo vyzerá famózne
- Majestic Café je kaviareň, kde zvykla sedávať J.K.Rowling (aj) pri písaní Harry Pottera. Je to krásna kaviareň, z ktorej sa po čase stalo populárne miesto práve vďaka spisovateľke.
Zoznam reštaurácií v Porte
Kým dobrá a zlá káva je pre väčšinu ľudí totožný pojem, pri reštauráciách je to ťažko, pretože každý máme svoj vkus. Mám ale zaznačených veľa reštaurácií rôzneho druhu, takže si snáď každý nájde to, čo mu vyhovuje.
Vegetariánske/vegánske reštiky
- Kind kitchen
- Vegana – tu je zaujímavé, že majú vegánsky Pastel de Nata a Francesinhu – najtypickejšie jedlo Porta. Neviem, ako sa im to podarilo a ako to chutí, no vegánov to možno zaujme.
- Da Terra Baixa
- Arvore do Mundo
- Essencia – mimo centra, no tie jedlá (vegetariánske) vyzerajú neskutočne
- Em Carne Viva – vegan reštika v záhrade
Typická portugalská kuchyňa
- Flor dos Congregados – pozor, dá sa platiť iba v cashi
- Restaurante Antunes – táto reštaurácia je veľmi známa, jedna z najznámejších v Porte
- Adega São Nicolau – kto bude hľadať niečo tradičné pri rieke Douro
- Restaurante Abadia
- Casa Dias – kto hľadá typickú lokálnu reštauráciu kúsok od rieky Douro v Gaia
- Tasquinha da Paula – ďalšia reštaurácia pre lokálnych za lokálne ceny v turistickom centre Porta
- Terra Nova – ak jesť na nábreží Douro v Porte, tak tu – jedlo je veľmi dobré, chutné a nápadité. S vyššími cenami treba rátať, no nebola to tragédia. Na miesta za krásnym oknom na 1. poschodí (pozri fotky), treba rezerváciu.
- Porta IV – toto bola pre mňa pani reštaurácia. Malilinká reštika s ešte menším menu (3-4 jedlá), všetko robia pred tebou a výborne to chutí. Za mňa jedno z NAJ jedál v Porte.
- Cantina 32 – táto reštaurácia nie je tradičná, zaujala ma svojím interiérom. Kedysi tam bývala parfumérka a dnes je tam vintage reštaurácia so super jedlom.
Najtypickejším jedlom pre Porto, ktoré každý musí vyskúšať, je francesinha. Majú ju takmer všade, no odporúčam nedávať si ju v najturistickejších častiach Porte pretože to môže byť turistická pasca. Francesinhu si odporúčam dať niekde v lokálnych reštikách v štvrti Cedofeita, prípadne v Bonfim či Fontainhas. Alternatívne, na týchto miestach by mala byť fantastická:
- Cervejaria Brasão – majú dve pobočky v Porte – tu a tu
- Café Santiago – my sme francesinhu mali tu, ešte pred veľa rokmi a som rada, že podnik stále fičí. Bola výborná. Pozor ale, je to veľmi kalorické, ťažké jedlo.
- Lado B Cafe
- Tasquinha do Be
Okrem Francesinhy je typické pre Porto ešte Bacalhau (treska na tisíc spôsobov), Pastel de Nata – ten už poznáme dôverne z Lisabonu a – Éclair, napríklad tu v Leitaria da Quinta do Paço.
Veľa reštaurácií v Porte nájdeš na appke Fork – môžeš si tam rezervovať stôl s 10% – 30% zľavou. Mne sa tiež super osvedčilo jednoducho zablúdiť mimo turistické centrum a vbehnúť do úplne lokálnej reštiky. Tá ťa síce nezaujme hipsterským výkladom, no poteší ťa dobrým jedlom a milým a autentickým prístupom k zákazníkom.
Kam na víno v Porte
Okrem vínnych pivníc v Gaia tu mám niekoľko tipov na vinárne v Porte:
- Wine Quay Bar – toto nebude nič lacné, no výhľad je 100%-ný a hodnotenia tiež
- Café do Cais – trochu lacnejšie víno ako vo Wine Quay Bare a krásny výhľad. Majú horšie hodnotenia, no mne osobne sa tam páčilo
- Capela Incomum – príjemná kaviareň na víno a tiež malé snacky, málo turistická
- Gota a Gota – krásny priestor plný kvalitného vína. Čo viac treba?
Veľa ľudí a bohémsky vibe sme zažili na tejto ulici – je tu viacero reštík a barov a tiež na tejto ulici.
Sem nechceš ísť na víno, no na pivo + výhľad jednoznačne. Jedno jediné, jedinečné miesto pre super výhľad. Je to futbalový klub (ja osobne by som si predstavila skôr romantickú vináreň).
Nakupovanie v Porte
Pozor, tento odstavec preskoč, keď nechceš z Porta prísť so super novými vecami a prázdnym bankovým účtom. V Porte nájdeš veľa obchodov, ktorí predávajú lokálnu módu od malých návrhárov a značiek.
Ja som čírou náhodou potrebovala nové plavky, a tak som sa vydala do obchodov. Z Porta som odlietala s 3 novými plavkami, pršiplášťom, šatami, kraťasami, dvomi sukňami a tričkom (a tipujem, že som na niečo zabudla).
Na vlastnú zodpovednosť zdieľam tipy na obchody. 🙂 Takmer všetky sa nachádzajú v hipsterskej časti Porta – okolo ulice Almada.
- CC Bombarda
- PATCH lifestyle Concept store
- Coracao Alecrim – krásny vintage butik
- Mon Pere Vintage – toto ja osobne vnímam ako second hand shop (podľa cien hlavne), no nájdeš tu neskutočné vintage kúsky za pár drobných
- Mercado 48 – gift shop a umelecké predmety od lokálnych autorov
- Coffee Roasters Coffee Store – na prvom poschodí ti spravia super kávu a všade naokolo máš dizajnové super oblečenie od miestnych dizajnérov. Za mňa je tento obchod topka, no má aj celkom top ceny. Ja som si odniesla pršiplášť a suknu a milujem ich. 🙂 Za tú cenu by som ale ani inak nemohla ako ich milovať. 😀
- Almada 13 – ďalší design concept obchod
- Pop up workshops – tu sú pop up stánky rôznych malých dizajnérov, stále sa menia. Ja som práve tu kúpila plavky.
Korkové výrobky a Porto
Čo sa týka korku, ktorý je typický pre Portugalsko, žiaľ v Porte som našla len predražené obchody. Ale v Google mapách mi ich pár ukázalo. Alternatívne sa inšpiruj mojimi tipmi na korkové výrobky v článku o Lisabone.
Čo vidieť v Porte
Porto je mesto plné zážitkov. V prvom rade sa po Porte určite potrebuješ prechádzať. Presne tak spoznáš väčšinu krásnych miest Porta. Nestresuj, vydaj sa objavovať to, čo je tvojmu srdcu blízke a kam ťa zavedú nohy.
V článku vyššie som už spomenula tipy na reštaurácie, dizajnové obchody a tiež miesta na pitie vína. Nižšie venujem špeciálne jednu kapitolu výhľadom v Porte. Čo sa týka ostatných vecí, peferujem jednoduchosť. Nebudem ti dávať rozsiahly zoznam všetkého, čo vieš v Porte vidieť (tento článok je dlhý už aj bez neho). Radšej ti poradím, ako si nájdeš super veci ty.
Stačí si kliknúť sem. Link ťa presmeruje na Google mapy, kde sú zapísané všetky zaujímavé miesta Porta. Tie, ktoré ťa zaujmú, si uložíš a následne ich uvidíš na tvojej Google mapke. Keď budeš v Porte alebo v Gaia, jednoducho si otvoríš tvoju mapku a presne uvidíš, kde sa nachádzajú miesta, ktoré si si zaznačil/a.
Napríklad moja mapka vyzerá takto, a to som si nerobila ťažkosti so značením si múzeí či záhrad. Sú to viacmenej len výhľady, reštiky a kaviarne.
Pošli mi mapku na mail
Praktické tipy, kam ísť a zaujímavosti o Porte
- Do Porta si určite zober pohodlné topánky, v ktorých vieš chodiť hore-dole a hlavne dlho. Celé mesto je hornaté a na veľa miestach máš mačaciu dlažbu.
- V Porte sa vie celkom rýchlo zmeniť počasie. Odporúčam si ho pozrieť pred odletom a podľa toho sa zbaliť.
- V Porte nájdeš kopec krásnych domov s nádhernými kachličkami (azulejos). Kto má cit pre dizajn a architektúru, odporúčam ich pobehať a inšpirovať sa na vlastné prerábky.
- Každé mesto má jeden krásny cintorín. Ten portský je tu a je veľmi pravdepodobné, že sa ním Rowlingová inšpirovala pri scéne, kde Harry bojoval s Voldemortom na cintoríne.
- Posledný projekt pred dizajnovaním Eiffelovej veže Gustava Eiffela bol práve v Porte – pred Eiffelovkou nadizajnoval jeden z mostov v Porte, Maria Pia.
- Sao Bento, vlaková stanica v Porte, je považovaná za jednu z najkrajších v Európe pre svoje obklady – azulejos.
- Nie je veľa kostolov, ktoré ma na cestách zaujali, no tento jeden gotický Igreja de São Francisco vyzerá famózne. Samozrejme, dozvedela som sa o ňom až pri písaní článku, no aspoň zdieľam tip pre teba. V podzemí nájdeš aj katakomby.
- Milovníci kachličiek, toto miesto je pre nás. Je to niečo ako depozitár alebo banka rôznych kachličiek (azulejos), ktoré boli použité na budovách v Porte (a nielen tie). Mne skoro srdce prasklo, keď som toto miesto našla až po príchode domov z Portugalska. Nevadí, vrátim sa.
- Ja mekáče nemusím, no tento jeden je spojený s históriou a krásnou art deco výzdobou. Kto má potrebu sa najesť v mcdonalde, tak v tomto.
- Kto má rád rooftopy, tu je super zoznam. Celkovo tá stránka zhromažďuje super miesta, prídu mi cool a hipsterské, no je to len po portugalsky. Kto ale niečo také hľadá, Google Translate funguje super. Mne sa napríklad veľmi pozdáva tento rooftop.
- Tu nájdeš veľa lokálnych miest v Porte na umenie, literatúru, ale tiež historicky zaujímavé reštaurácie či kaviarne. Je to projekt Facebooku a sú tam dobré tipy. Na mňa je to už príliš veľa miest popri všetkých tých, ktoré som si nevšimla pozrieť, no pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o umenie a/alebo už v Porte boli viackrát a chcú niečo menej turistické, toto je super zdroj inšpirácie.
- Toto Barrio je zaujímavé svojou architektúrou. Nachádza sa v Cedofeita a je navrhnuté známym architektom Siza Vieira.
- Kto chce ísť po rieke Douro ako domáci, za 1,50€ premáva vodný taxík Flor de Gas, a to celé dni. Tu je o tom viac info.
- V Porte nájdeš krásny a farebný Mercado do Bolhao. Kto má rád farebné markety, toto si uložte.
J.K.Rowling, Harry Potter a Porto
J.K.Rowling sa do Porta presťahovala po smrti jej mamy. Potrebovala zmenu. Čoskoro sa tu zoznámila s portugalským študentom, s ktorým otehotnela. Porodila tu dcéru, no pár mesiacov po pôrode sa vzťah s portugalským študentom rozpadol a ona odišla naspäť do Manchestru.
V Porte zanechala viacero miest, ktoré boli pre ňu inšpiráciou pri písaní kníh Harry Pottera alebo v ktorých knihy písala.
Livraria Lello
Livraria Lello je kníhkupectvo, ktoré sa preslávilo tým, že sa ním vraj inšpirovala JK Rowling pri písaní Harry Pottera. Vo filmoch vyzerá Livraria Lello presne ako obchod s čarodejníckymi knihami zo Šikmej uličky.
Je asi najplnšou atrakciou mesta. Ešte aj v kovidových časoch tam stáli dlhé rady. Lístok na vstup stojí 5€ a platí ti v jeden konkrétny deň. Bookuješ ho online tu alebo osobne v Armazéns do Castelo. Zaujímavosťou je, že na tomto mieste nájdeš nástupište 9 ¾, veľmi podobné ako to v Londýne. Tu na fotku pri ňom ale nečaká 30 ľudí a vieš sem prísť úplne zadarmo.
Lístok slúži ako 5€ voucher na nákup v kníhkupectve. Nebookuj si termín návštevy na víkend. Vtedy je tam šialene veľa ľudí, ktorí čakajú v rade na vstup (tak 100-150 ľudí). Cez týždeň je to lepšie. Ideálne choď hneď ráno alebo v časy, kedy ľudia obedujú. Ja som sa sem nedostala, pretože som nebola ochotná čakať v rade. Sorry, J.K.Rowling…
Univerzity v Portugalsku a habity
Možno je to náhoda, možno nie, no študenti portugalských univerzít od nepamäti nosili “traje”, školskú uniformu, ktorá sa až príliš podobá na habity študentov na Rokforte, ktoré použila J.K.Rowling. Keď uvidíš v meste mladých Harry Potterov, nemusí ísť o skalných fandov, ale o študentov. Dnes už v Portugalsku nosenie traje nie je povinné, no študenti ich stále niekedy nosia.
Harry Potter miest je oveľa viac, no nie som až taký geek, aby som písala o všetkých. V tomto článku však nájdeš info do detailov.
Výhľady v Porte – z ktorých miest máš najkrajší pohľad na mesto
Porto je plné uličiek, záhrad a miest, kde máš krásny výhľad. Niektoré miesta sú známe, iné menej. Väčšina viewpointov sa nachádza v okolí rieky Douro. Začnem tými na strane mesta Porto.
Passeio das Fontainhas
Nádherná ulička, z ktorej máš dychberúce výhľady. Sranda je, že je tu minimum turistov – pretože je to už mimo centra. Ja som prechádzky uličkami v okolí absolútne milovala. Choď sa prejsť aj ty. Kedysi sa dalo dostať aj na krásne schody, z ktorých boli majestátne fotky. Dnes sú tieto schody neprístupné, no stale sú tie výhľady krásne.
Neďaleko od Passeio das Fontainhas, bližšie k mestu, nájdeš aj Viewpoint of Ponte Luíz I. Tiež pekné miesto.
Miradouro da Vitoria
Výhľad v centre Porta na mesto Porto. Priprav sa na strmú cestu. Pohľad je však hodný námahy.
Miradouro dos Grilos
Tiež v centre Porta, toto miesto má podľa mňa extrémne čaro. Táto fotka je fotená z vnútra budovy, no aj zvonku je toto miesto krásne.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Foz do Douro
Mimo centra, pri oceáne, nájdeš najkrajší západ slnka. Vládne tu zrazu úplne iná atmosféra. Ľudia sedia na pláži, popíjajú víno alebo večerajú. Tí odvážnejší sa kúpu, hlavne v septembri, keď je voda aspoň trochu teplá (rozumej tak 17 stupňov je už dobrá teplota). Vieš sa sem dostať vlakom alebo taxíkom z mesta.
Jardins do Palácio de Cristal
Tiež mimo mesta, no v nádherných záhradách, sa nachádza takýto krásny výhľad. Samozrejme, fotka znovu nie je moja, pretože ani sem nás túlavé nohy počas nášho výletu nezaviali.
Mimochodom, v týchto záhradách vzniklo viacero kapitol Harry Pottera a mnohí tvrdia, že J.K.Rowling práve tieto záhrady inšpirovali pri Zakázanom lese. Ona sama to nepotvrdila.
Passeio das Virtudes
Výhľad pre tých, ktorí chcú naozaj výhľad a nie photospot na instagramovú fotku. 🙂 Toto miesto je obľúbeným na západ slnka a stretávajú sa tu domáci aj turisti, aby si užili voľnú chvíľku a drink. Je tu tiež záhrada. Fotka znovu nie je moja a zjavne vznikla pred kovidom, vzhľadom na ten počet ľudí.
Ribeira
Posledný tip na viewpoint na portskej strane rieky. Priamo na nábreží rieky nájdeš nádherný výhľad, nech si kdekoľvek. Nájdeš tu reštaurácie položené vyššie (v tejto uličke) alebo aj priamo pri rieke. Tipy na reštaurácie na týchto miestach nájdeš v sekcii o reštauráciách v tomto článku.
Neviem, či to vidíš, no táto fotka vznikla ako pamiatka na môj posledný večer v Porte, kedy sa zrazu ochladilo na 15 stupňov a jedinú obuv, ktorú som mala, boli moje ružové gumené šľapky. Na správneho Čecháčka som do nich dala ponožky, aby mi nebola zima. Poviem ti ale, tak trápne som sa necítila už dlho. 🙂 Po pol hoďke som to ale už brala športovo.
Jardim do Morro
V Gaia máš kopec viewpointov hneď za mostom. Je dobré pochopiť, že most Luis I., ktorý spája mesto Gaia a Porto, vieš prejsť spodnou aj hornou časťou mosta. Najkrajšie viewpoints sa nachádzajú kúsok za mostom, keď ho prejdeš hornou stranou. Jedným z viewpoints sú záhrady (tieto), druhým je táto terasa a tiež cesta k nej. Najkrajšími uličkami s krásnymi výhľadmi sú podľa m%na Escadaria da Tv. de Candido do Reis a ulica Rua do Gen.Torres.
Pilar
Neďaleko od Jardim do Morro sa nachádza tento viewpoint. A neďaleko neho je ulica, z ktorej sú tiež krásne výhľady – priesek R.do Casino da Ponte a R.de Cabo Simao. Je tu aj skala, na ktorú sa dá vyšplhať a odtiaľ máš krásne výhľady. Ja som na nej ale nebola, takže neviem jej presnú lokáciu.
Posledný tip na výhľad v Porte je netradičný – ide o Porto Bridge Climb, kde s asistenciou profesionálov prejdeš most Arrábida tak trochu z inej strany. Z neho máš super výhlad na mesto a tiež na most Luis I. Oplatí sa ísť počas západu slnka.
Ďalšie krásne miesta, na ktoré som dostala odporúčania
- Pergola da Foz – pekný fotopoint na pláži
- Rua Tapas bar – majú skoro každý večer živú hudbu (často aj kizombu live) a skvelé jedlo
- tu majú parádny merch – obrazy, plagáty, rôzne predmety s tematikou Porta
- Rua da Galeria de Paris – najznámejšia ulica aj oblasť (3 ulice vedľa seba) nočného života, plná barov a diskoték večer, rovnako sa tam volá aj jeden bar
- Carmo a Carmelitas – celkom svetová rarita, dva oddelené kostoly v centre vedľa seba, vtedy keď sa stavali, tak nesmel kostol zdieľať stenu s iným kostolom, preto medzi nimi postavili 1m široký dom, v ktorom nič nie je, len oddeľuje tie dva kostoly
- cesta električkou od Palacio da Bolsa smerom k oceánu – ide po okraji rieky a má pekné výhľady, len je to celkom drahé bez miestnej karty
- ďalej od Gaie je kaplnka Senhor da Pedra – je nádherným zážitkom ísť bicyklom po pláži, je tam veľa možností a cyklocesta je pekná popri pláži; aj cesta vlakom ponúka krásne výhľady, navyše je tam pekná pláž a mega kľudne, len pár miestnych. Do kaplnky sa dá aj ísť dovnútra, ale nič až tak zaujímavé tam nie je.
Teším sa, ak si článok dočítal/a až do konca a prajem ti nezabudnuteľnú dovolenku v Porte!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.