Sintra je kráľovské mesto, nachádzajúce sa kúsok od Lisabonu. Ľudia, ktorí Sintru poznajú iba z fotiek, ju poznajú ako “to” miesto, kde sa nachádza čarovný žlto-červený palác Pena. Ten je však len jedným z dôvodov, prečo sa do Sintry oplatí ísť. V tomto článku nájdeš aj tie ďalšie.
Čo vidieť v Sintre a prečo je Sintra tak vyhľadávaná turistami?
Sintra je mesto, v ktorom naprieč históriou sídlilo mnoho bohatých rodín, ktoré si tu postavili zámky, paláce, vily či iné hononé usadlosti. Kým niektoré sú stále v súkromnom vlastníctve, veľa z nich sa dnes dá navštíviť (za vstupné).
Tie najznámejšie a najkrajšie sú:
- Palacio de Pena – žlto-červený palác z fotiek
- Castelo de Mouros – nachádza sa iba 5min chôdze od Palacio de Pena
- Quinta do Regaleira – za mňa najkrajší palác zo všetkých, ruku na srdce
- Palácio National de Sintra – nachádza sa priamo v meste, na námestí, natrafíš naň, aj keď nechceš
- Villa Sassetti – menej známa vila, no krásna
- Quintinha de Monserrate – ďalší z menej známych palácov
- Convento dos Capuchos
Vyššie vymenované paláce a vily sú len zlomok tých, ktoré sa v Sintre nachádzajú. V praxi je ich oveľa viac a dajú sa navštíviť. Ľudia však chodia do Sintry na otočku na denný výlet z Lisabonu. A potom je na internete trilión článkov o tom, ako hacknúť Sintru a ako vidieť všetko za 1 deň.
Reálne – nedá sa to. Buď príď na dlhšie (odporúčam z vlastnej skúsenosti v Sintre zostať na noc, je neskutočné, ako sa všetko zmení po odchode vlakov s turistami smer Lisabon) alebo si vyber 1-2 zámky, ktoré stihneš. Inak sa ubeháš k smrti.
Kedy prísť do Sintry a kedy začať s objavovaním palácov?
Každý jeden blog ti povie, že čo najskôr. A keď to povie každý blog, asi to aj bude pravda. Realita Sintry je taká, že to je malé mesto, kde chodí veľa ľudí. Netreba byť Einstein na vyrátanie rovnice, že čím skôr prídeš, tým menej ľudí bude naokolo.
Otázka je, či sa ti chce ráno vstávať. Mne sa nikdy nechce, takže sme pre istotu v Sintre prespali. Ale ostatné blogy písali, že keď prídeš ráno, príď tak, že o 8:00 / 8:30 prídeš na stanicu v Sintre.
Ja zásadne bojkotujem vstávanie pred ôsmou s výnimkou vstávania na letisko a nie, východ slnka som nevidela dlho. Akurát tak, keď idem z party. Aj preto sme v Sintre prespali.
Doprava do Sintry
Môžeš si vybrať.
Vlakom do Sintry
Prvou možnosťou je prísť vlakom z Lisabonu na túto vlakovú stanicu v Sintre a tam už ťa budú čakať taxíky, tuktuky a bus 434. Vlakom chodí 90% turistov. Z Lisabonu to trvá 40 minút zo stanice Rossio. Spolu s dopravou na Rossio sa to však nazbiera aj na hodinku a pol – podľa toho, kde v Lisabone bývaš. Viac o ceste vlakom do Sintry aj v tomto článku.
O tom, ako sa dostať do Sintry vlakom je popísaných trilión článkov, nebudem pridávať ďalší zbytočný odpad. Tu si pozrieš, kedy odchádza vlak a tu tipy k ceste.
Autom do Sintry
Druhou možnosťou je prísť autom. To veľa ľudí neodporúča, pretože Sintra je mesto s malými uličkami. Ale v tomto článku som k tomu našla super praktické tipy. Keď nebudeš blbý/á a nenaviguješ sa priamo na námestie v Sintre, malo by to byť fajn. Rátaj ale s tým, že auto budeš musieť nechať na okraji Sintry na niektorom z parkovísk a odtiaľ pôjdeš taxíkom/pešo/tuktukom/busom.
My sme do Sintry išli autom, lebo sme ho mali požičané a dávalo nám to zmysel. Každý článok nás strašil strašidelnými zápchami. Vďaka korone však bola Sintra poloprázdna a doprava bola úplne OK. Zaparkovali sme cca tu, no parkovacích miest bolo dosť aj na okolí (napr. tu alebo tu. Za parkovanie sa neplatilo nič.
Všetky tieto parkovacie miesta sa nachádzajú na okraji mesta – nad mestom. Historické centrum Sintry sa totiž nachádza dole, zatiaľ čo všetky parkoviská na okraji mesta sa nachádzajú hore na kopci. V historickom centre Sintry sa zblázniš, ak nie si zvyknutý/á šoférovať v úzkych a extrémne strmých uličkách. Gabika to celkom zvládala, no bude to tým, že ona je z Dlháčov (Dlhé Diely v Bratislave – časť BA na kopci).
Do Sintry s organizovanou tour
O tomto ti nepoviem nič viac ako len to, že som to neskúšala. Ale môže byť ok, keď je všetko za teba zorganizované. Mňa takto cestovať nebaví, takže len dávam pre úplnosť info o tom, že aj takto sa dá prísť do Sintry z Lisabonu.
Doprava po Sintre
O doprave po Sintre som tiež čítala milión zaručených návodov, ako to spraviť najlepšie, ako sa dá. My sme spravili presne to, od čoho každý článok odrádzal – išli sme všade autom. Teraz už viem potvrdiť, že to fakt nie je dobrý nápad :D. Viac nižšie.
Autobus 434 po Sintre
434ka ťa rovno z vlakovej stanice vezme k palácu Pena a/alebo k Castelo de Mouros, ktorý je 300m pod palácom Pena. Následne ťa vezme aj naspäť dole k stanici.
Cesta z vlakovej stanice k palácu Pena a Mouros je strmák do hora. Nechoď pešo, maj sa rád. Vážne. Vzdialenosť medzi Mouros a Penou je iba 300 metrov, tam choď radšej pešo ako čakať na bus.
434ka je super hlavne pre ľudí, ktorí prídu vlakom. Ak je to tvoj prípad, určite choď NAJPRV NA PALÁC PENA, ako som už písala vyššie.
Autobus 435 po Sintre
Bus 435 ťa z autobusovej stanice vezme k palácom Quinta do Regaleira, Monserrate, Seteais. V tejto mapke vidíš 434ku a 435ku a tiež iné busy, ktoré premávajú po Sintre:
UBER po Sintre
UBER bol v Sintre tak lacný, že mi ani nenapadlo riešiť bus. Napríklad taká cesta do paláca Pena stála z centra Sintry 5-7€.
TUK-TUKY
Drahšie, pomalšie a hlučné. Ale veľa ľudí nimi ide. Vraj je to zážitok pre deti. Pre mňa to až taký zážitok nebol, keď som videla, ako tuktuk išiel strmým kopcom hore takmer na výpary a bolo ho počuť na kilometer ďaleko.
Autom po Sintre
Prišiel moment, kedy sme išli s Gabi a Ivet do paláca Pena. Chceli sme si najprv zavolať taxík a potom Gabika zahlásila legendárnu vetu: ,,Baby, veď poďme skúsiť našim autom.” 10 minút neskôr sme sa predierali najužšou uličkou v našich životoch a Gabika si v duchu opakovala, že keď zvládne šoférovať na dlháčoch, zvládne aj toto.
Navigácia nás 2x k palácu Pena naviedla absolútne zlými cestami (raz do zákazu, druhýkrát na nespevnenú lesnú cestu). Najhoršie je, že cesty v Sintre sú väčšinou jednosmerky, čiže sme strávili hodinu a pol cestou k palácu Pena, ktorý bol vzdušnou čiarou 4km od nás.
Nakoniec Gabika zle odbočila do zákazu s textom po portugalsky, ktorý sme si nestihli prečítať, a ocitli sme sa tak na ceste k Palácio de Pena – na tej, ktorú sme hľadali poslednú hodinu. Samozrejme, boli sme v zákaze, no prišlo nám lepšie pokračovať ako ísť do protismeru a točiť sa v šikmých zákrutách. Ak by sme stretli políciu, asi by sme odišli s pokutou.
Ja som mala tú česť byť navigátor. A teda, navigovať v Sintre nie je jednoduché. Tým, že sú tam úzke uličky, je ťažké rozpoznať, kam presne odbočiť, navigácia strácala miestami signál, no hlavne – často nás viezla do zákazu alebo na neexistujúcu cestu.
Príkladom môže byť naša cesta k Palacio de Pena. Navigácia nás naviedla dvomi cestami, z ktorých jedna viedla do zákazu, druhá na nespevnenú cestu cez hory.
Ubytovanie v Sintre a okolí – kde bývať?
My sme sa rozhodli v Sintre bývať a bolo to super možnosť. Mne osobne pri hľadaní ubytovania nebolo jasné, kde sa ubytovať, aby to bolo pre nás šikovné. Teraz už odpoveď mám.
Paláce sú rozmiestnené v okolí historického centra Sintry, ako vidno na obrázku.
Zatiaľ čo centrum Sintry, kde sú situované reštaurácie a ubytovania sa nachádza v krúžku, ktorý som spravila v mape (prvá mapka), Sintra ako taká je oveľa väčšia (druhá mapka – obtiahla som celú Sintru a v krúžku je centrum, kde sa nachádza centrum s reštikami a ubytovaniami):
Keď plánuješ prísť do Sintry autom, tak či tak ho budeš musieť parkovať na okraji mesta – na okraji toho krúžku na mape, takže je zbytočné, aby si býval/a úplne v centre. My sme napríklad bývali dosť v centre a autom sme prišli k ubytovaniu, nechali sme si tam kufre a išli sme zaparkovať na kraj mesta. Odtiaľ sme išli do centra najesť sa.
Pri ceste z ubytovania sme si povedali, že sa aj s kuframi k autu prejdeme. Bolo to najdlhších 600 metrov môjho života, keďže centrum mesta je dole a kraje mesta, kde sme parkovali auto, boli hore. Niekde počas tejto cesty vznikli tieto pamätné fotky:
Tipy na ubytovania, ktoré majú podľa mňa dobrú polohu:
- Wine Inn Hotel – tu sme bývali my. Malý bytík, dobrá poloha, no nič špeciálne. Manželská posteľ mala cca 120cm a predávali to ako posteľ pre 2 osoby. 🙂
- Casa Miradouro
- Casa da Ferradura
- Sintra Central Flat
- Casa da Pendoa
- Chalet Relogio Guesthouse
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Tipy na reštaurácie a vinárne v Sintre
Žiaľ, Sintra je z 90% plná turistických reštaurácií, ktoré zarábajú na tom, že predajú obed/skorú večeru ľuďom, ktorí prídu na pol dňa a už sa nikdy nevrátia. My sme dostali odporúčanie na jednu jedinú reštauráciu, kde keď sme prišli, bol tak neochotný a arogantný čašník, že sme odišli. Neskôr sme sa ale dozvedeli, že je tam nový a že to nie je bežné. Rada teda túto reštauráciu odporučím.
Okrem tejto reštaurácie môžem odporučiť akurát tak nemať vysoké očakávania a ísť tam, kde sú dobré hodnotenia.
Čo sme našli a neskutočne rada ti to odporučím, je nová vináreň, ktorá sa otvorila iba v 2021. Mali skvelé víno, ich vináreň mala perfektný výhľad na Castelo de Mouros a hlavne tam bol majiteľ, ktorý podnik robil z lásky ku gastru a vínu a nie kvôli peniazom. Verím, že kým sa do Sintry dostaneš, podnik bude plne rozbehnutý a budú mať nielen super vína, ale aj jedlo.
Na ľavej strane na fotke vidíš názov podniku, momentálne ešte nie sú ani na googli, no sú oproti reštaurácie Tascantiga. Snáď ich nájdeš. 🙂
Každý zámok je špeciálny niečim iným – na ktorý pôjdeš, nechám na teba. Tu sú moje tipy k jednotlivým zámkom.
Na väčšinu zámkov (okrem Quinta da Regaleira, ktorá je pri predaji lístkov samostatná), kúpiš lístky online cez tento oficiálny web. My sme si lístky za tú istú cenu kúpili na bráne pri vstupe, no ak raz odíde covid, som si istá, že to nebude dobrý nápad kvôli dlhým radám. Teraz to bolo ok.
Palacio de Pena
Toto je za mňa skoro až povinnosť vidieť. A nielen palác, ale aj okolité záhrady, ktoré skrývajú krásne miesta + výhľad na palác Pena. Ako povinnosť ísť sem to vníma 99% turistov, ktorí prídu do Sintry (vlastne mnohí idú do Sintry kvôli tomuto palácu). Aj preto sem treba ísť buď hneď ráno alebo večer. Otváracie hodiny sú od 9:00 do 19:00 do záhrad a exteriéru a 18:30 do vnútra palácu (posledný vstup je vždy hodinu pred zatvorením).
Bez zaplatenia vstupného neuvidíš vôbec nič. Na vstup do záhrad + do vonkajších priestorov palácu Pena ti stačí lacnejší lístok za 7,50€, lístok s prehliadkou palácu stojí 14€. Lákadlom drahšieho lístku je vstup na terasu, z ktorej je vraj najkrajší výhľad. Mne stačilo vidieť hrad aj zvonku.
Za 3€ naviac si môžeš zaplatiť cestu od vstupnej brány k Pena palácu autobusom. Je to taká 15min cesta smerom hore a komu sa nechce ísť pešo, môže sa zviesť autobusom.
Castel del Mouros
Mne pripomínal Čínsky múr, neviem si pomôcť. Nachádza sa iba 300m od paláca Pena, takže keď chceš vidieť aj Castel del Mouros, naplánuj ich jeden po druhom. Ak ideš hneď ráno, choď najprv na Penu a potom na Mouros, ak naopak ideš poobede, choď najprv na Mouros a Penu si nechaj na neskoršie poobedie, kedy tam už nebude toľko ľudí.
Castel del Mouros je jediný kaštiel/zámok, kde niečo uvidíš aj bez zakúpenia si lístku. Cca prvý kilometer neplatíš a vidíš časť krás hradu. Čo je super, na prvý kilometer sa dostaneš aj po tom, ako sa kaštiel zavrie – o 18:30. Lístok stojí 8€, kúpiš ho tu.
Quinta da Regaleira
Pre mňa popri Pene najkrajší zámok. Neboli sme dnu, no už len z fotiek to vyzerá perfektne. Lístky sa kupujú tu a bez zaplatenia uvidíš tak akurát vonkajšiu fasádu z ulice. Ponúkajú rôzne lístky – self guided tour s mapou stojí 10€, sprevádzané tours sú trochu drahšie. Zoznam nájdeš tu.
Ostatné zámky a kaštiele v Sintre
Ostatné zámky a kaštiele som si do detailov neštudovala, no napríklad taký Quintinha de Monserrate a Convento dos Capuchos sa mi z obrázkov veľmi páčili. Pozri si ich fotky cez Google a naplánuj tvoju návštevu Sintry podľa tvojich časových možností. Platí ale, že každý z týchto zámkov je mimo historického mesta Sintra a dostať sa tam musíš buď autobusom, tuktukom alebo taxíkom a všade sa platí vstupné, inak nič neuvidíš.
Praktické tipy k Sintre
- V centre sa nachádza veľa obchodíkov, ktoré vyzerali veľmi pekne. Otázne sú ceny, keďže Sintra je najturistickejšie mesto Portugalska. Ja som radšej ani nenazrela.
- Jeden veľmi zaujímavý obchodík/galériu chcem odporučiť špeciálne. Volá sa Casa das Aguarelas a ako mnoho iných vecí v Sintre, ani tento nie je na Googli označený. Jeho lokalita je ale tu. Nájdeš tu ručne maľované azulejos (kachličky), ktoré sa dajú kúpiť napr. aj vo forme magnetiek. Vstup je zadarmo a je to krásny priestor, bež sa pozrieť.
- V Sintre môžeš zažiť najkrajšie západy slnka. Stačí, keď si vyberieš správnu lokalitu. Pekný výhľad máš z tejto reštaurácie, ale napríklad aj Cabo da Roca.
- Super a menej známe miesta v Sintre nájdeš v tomto článku. Odporúčam iba tým, ktorí v Sintre zostávajú dlhšie, inak na to nebudeš mať čas.
- Kto loví krásne zábery v Sintre, v tomto článku sú presné lokácie najkrajších miest s časmi, kedy sa oplatí fotiť.
Sintra je krásna a musíš sa o tom presvedčiť na vlastné očí!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.