Po dlhom čase som si znovu chcela oživiť spomienky na nádherný a rozprávkový Bojnický zámok. Kedysi som tu neraz bola s rodinou a už vtedy mi toto miesto učarovalo. Tak som sa rozhodla obzrieť si ho znova, tentokrát s frajerom. V jeden septembrový štvrtok, počas babieho leta v roku 2019, sme sa teda vybrali na jednodňový výlet do krásnych Bojníc.
Toto je hostblog. Ďakujeme Saške za napísanie článku!
Bojnice poznáme asi všetci. Je to kúpeľné mestečko v okrese Prievidza v Trenčianskom kraji, no je celosvetovo známe aj kvôli najkrajšiemu slovenskému zámku či najstaršej a zároveň najnavštevovanejšej zoo v našej krajine. Taktiež sa tu organizuje niekoľko podujatí, z ktorých najznámejší je asi Festival duchov a strašidiel.
Keďže cesta do Bojníc nám trvala zhruba dve hodiny, vyrazili sme už predpoludním a chceli sme si toho pozrieť viac. Na pláne bolo navštíviť nielen čarovný Bojnický zámok, ale aj vyhliadkovú vežu Čajka v oblakoch. Na výhľad odtiaľto som sa neskutočne tešila, pretože pohľady široko-ďaleko sú moja najobľúbenejšia časť každého výletu.
Ako sa dostať do Bojníc?
Okrem klasickej dopravy autom, či vlakom do neďalekej Prievidze. Okrem toho je tu novinka – Slovak Lines spúšťa autobusové spoje do Bojníc, a to každú sobotu a nedeľu. Z Bratislavy sa vychádza 7:30 ráno a na užitie si Bojníc vychádza 7,5 hodiny, čo je luxusné. Príchod do Bratislavy je o 20:00.
Vyhliadková veža Čajka v oblakoch
Začali sme teda vyhliadkou. Bolo poludnie, keď sme dorazili na parkovisko neďaleko veže. Krátkou, no veľmi príjemnou, takmer letnou, prechádzkou sme sa dostali ku vstupnému terminálu, kde sme si kúpili lístky (8€/osoba). Pred nami sa týčila asi 30m vysoká železná konštrukcia, na ktorú som sa nesmierne tešila.
Už vtedy ma prekvapilo prostredie okolo. Všade stromy, čerstvý vzduch a ticho. Hoci je trochu menšia ako tá v Bachledovej doline, vôbec som nebola sklamaná, zážitok to bol krásny! Hlavne, keď sme si ju poctivo vyšľapali až na vrchol, odkiaľ sa nám naskytol pohľad na nekonečné lesy, ktoré v tom čase hrali všetkými farbami. Nádherná farebná jeseň!
Kochali sme sa výhľadmi asi hodinu, nevedela som spustiť oči zo slovenskej prírody. Bola som rada, že sme v škole dostali deň voľna a ja som ho využila takto. No náš výlet nekončil a pomaly sa blížila jeho druhá časť, na ktorú sme mali česť pozrieť sa už zvrchu – Bojnický zámok v plnej jesennej kráse.
Pamätala som si ešte z detstva tie trhy a stánky, ktoré tu kedysi bývali, všetky balóny, ktoré chcel odviať vietor a tá chuť kúpeľných oblátok! Hneď sme si kúpili dve balenia a cestou po zámockom parku sme ich lačne chrúmali. Veľká mňamka!
O Bojnickom zámku
Bojnický zámok patrí k najromantickejším a najnavštevovanejším zámkom v strednej Európe. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a je súčasťou Slovenského národného múzea.
Inšpirácia pri poslednej rekonštrukcii mala pôvod v stredoveku, v Taliansku a Francúzku, takisto sú v interiéri zachované aj prvky barokového štýlu. Ak túžíš po svadbe na tomto zámku, neváhaj, je to splnený sen! Priestory zámku, takisto ako Oravského hradu, boli využíté na natáčanie mnohých rozprávok (Fantaghiró, Šíleně smutná princezna či Pán a hvězdář).
Od júla do septembra je zámok otvorený každý deň od 9:00 do 17:00. Po zvyšok roka sa otváracie hodiny líšia a taktiež v pondelky zámok nie je dostupný verejnosti. Treba sledovať ich webovú stránku. Absolvovať môžeš dennú, ale aj večernú prehliadku alebo si prezrieť aktuálnu výstavu.
No keďže jesenné počasie je nepredvídateľné asi ako to aprílové, postupne sa ochladzovalo, a tak bol najvyšší čas vrátiť sa domov. Odchádzalo sa mi ťažko, pretože návrat do bezstarostných detských čias je vždy malou odmenou za únavné dni plné povinností. Keďže naše prázdne brušká smútili od hladu, zastavili sme sa ešte v Kolibe Pacho na skvelé halušky!
Ak preferuješ hľadať ubytovanie cez booking, určite niečo nájdeš aj cez túto mapku:
Čo ďalšie vidieť v Bojniciach?
Bojnická ZOO
Národná zoologická záhrada Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku a jej zriaďovateľom je Ministerstvo životného prostredia SR. Otváracie hodiny sa líšia a závisia od mesiaca – najskôr sa otvára o ôsmej ráno, najneskôr zatvára o siedmej večer. Nachádza sa kúsok od zámku, v rekreačnom prostredí mesta.
ZOO prezentuje jedinečnú kolekciu zvierat z celého sveta vo viac ako 430 druhoch s celkovým počtom viac ako 3500 exemplárov. Približne 280 druhov z tejto kolekcie vystavuje ako jediná zoo na Slovensku, napr. slony africké či antilopy bongo.
Kúpele v Bojniciach
Základom liečebných procedúr v Kúpeľoch Bojnice je prírodná, liečivá, hydrogén-uhličitanovo-síranová, vápnikovo-horčíková hypotonická akratoterma s teplotou od 28 – 52 ºC, ktorá vyviera z 9 prameňov. Liečia sa tu choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby, ženské choroby, choroby obličiek a močových ciest, onkologické choroby či choroby z povolania.
Okrem kúpeľov si môžeš oddýchnuť aj na kúpalisku Čajka.
Múzeum praveku Prepoštská jaskyňa
Bojnice sú považované za najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na Slovensku. A práve tu sa nachádza Múzeum praveku. Neandertálci neboli žiadne „primitívne opice“, ale na svoju dobu už vyspelá spoločnosť. Poznali oheň, vyrábali rôzne kamenné nástroje a boli aj úspešní lovci. V Bojniciach žili neandertálci tisíce rokov.
Môžeš tu absolvovať dennú prehliadku, no taká nočná prechádzka po pravekom areáli neandertálcov s ohňom v ruke má svoju neopakovateľnú atmosféru.
Hurbanovo námestie
Krásne mestské námestie v centre Bojníc stojí za návštevu. Je tu veľmi príjemne. Po okrajoch sa nachádzajú historické budovy so zväčša obchodnými prevádzkami a v strede je situovaný park a je odtiaľto nádherný pohľad na Bojnický zámok. V blízkosti sa dokonca vieš ubytovať v krásnej folklórnej chyži.
Prečítaj si tiež:
Čo sa tebe páči v Bojniciach? Máš tip, ktorý by si zaradil/a do článku? Daj mi o ňom vedieť v komentári.
Autor: Alexandra
Kočka, ktorá sa pri cestovaní snaží ušetriť každé euríčko. Cestuj s ňou a sleduj jej super tipy. Zaručí ti to ten najlepší low-cost výlet!
IG: __a_l_e_x_i_s_