Pandémia spravila hrubú čiaru za cestovaním, ako sme ho poznali. Začíname ,,novú éru cestovania“. Želám si, aby cestovanie od 2021 bolo nielen bezpečnejšie, ale aj ekologickejšie z pohľadu udržateľného cestovného ruchu. Keď sa ľudia masovo vrátia k cestovaniu, prosím, nech sa vrátia s ekologickými vychytávkami. A práve o takých píšem v tomto článku.
Na začiatku roka 2021, rok po tom, ako cestovanie dostalo „koronastopku“, vidím, že ľudia postupne začínajú cestovať a do diskusie sa teda znovu vracia téma ekologickosti cestovania. Áno, cestovanie ničí životné prostredie. Ničiteľov planéty je omnoho viac a dokonca horších (odporúčam kuknúť dokument A Life On Our Planet od Davida Attenborougha).
Keby sme sa dôkladne zamysleli nad touto problematikou, zistili by sme, že takmer všetko ničí životné prostredie, počnúc továrňami, cez freóny a skleníkový efekt spôsobujúci otepľovanie planéty až po ,,drobnosti”, akými je napríklad práca na notebooku či konzumácia mäsa.
Zjednodušene – človek je vo veľmi vysokej miere znečisťovateľom. Dôkazom toho sú aj rôzne snímky, kedy sa ,,vďaka pandémii” zvieratá vracajú do svojich pôvodných habitatov a vzduch sa čistí kvôli zatvoreným fabrikám.
Je všeobecne známe, že aj cestovanie spôsobuje stopu na životnom prostredí. Určite si už počula/a o uhlíkovej stope, možno si si ju dokonca aj online vypočítal/a. No cestovanie je aktivita, ktorá je obľúbenou mnohých z nás.
Tak, ako si niekto nevie predstaviť, že prestane jesť mäso alebo začne kompostovať, my, cestovatelia, si nevieme predstaviť, že by sme prestali cestovať. Namiesto toho, že by sme sa od cestovania úplne odstrihli, pozrime sa na to z druhej strany – ako neničiť prostredie alebo obmedziť jeho ničenie na minimum. Ako cestovať eco-friendly a ako zmeniť spôsob života (nielen na cestách) k lepšiemu. K lepšiemu svetu pre nás a ďalšie generácie.
1. Vyraďme plasty
Dúfam, že je každému jasné, že maličkosti, ako je vyhadzovanie smetí či púšťanie vody, kým si umývame zuby alebo zažaté svetlá, keď nie sme v danej miestnosti, ti nemusím pripomínať. To nás učili už na základnej škole a predpokladám, že inteligentný človek sa týmito samozrejmosťami aj riadi. Je to jasný prvý krok k ochrane životného prostredia.
Žiadna plastová fľaša
Druhý krok, celkom jednoduchý, je vyradenie plastov, hlavne tých jednorazových. Nahraďme plastovú fľašu alternatívou, ktorou môžu byť nerezová alebo sklenená fľaša. Ja toto aplikujem už veľmi dlho. Doma aj na cestách využívam bambusovú fľašu.
My na Slovensku máme neskutočné šťastie, ktoré si neuvedomujeme. Z vodovodného kohútika nám tečie pitná voda. Nemusíme si ju kupovať. Stačí mať so sebou fľašku a načapovať si do nej vodu. Doma, vo fontánkach v meste či v kaviarňach.
Problém nastáva v exotických krajinách, kde voda pitná nie je. Každý mililiter si musíme kúpiť v plastovej fľaši. Tomu sa nevyhneme, no namiesto 20 pollitrových fľašiek si vieme kúpiť jednu 5l, prípadne 10l, z ktorej si môžeme čapovať vodu do našich menších fľašiek. Plastová fľaša je určená na jedno použitie a to z toho dôvodu, že mäkčené plasty po čase vypúšťajú do vody toxické látky.
Inak, v tomto článku som sa dočítala, že vystavovanie fliaš teplu (v umývačke, v dreze alebo na slnku) zvyšuje rýchlosť, ktorou chemikálie migrujú z plastu do vody, takže pozor na to. Navyše si radšej vždy pozri spodok plastovej fľaše – sú tam symboly, ktoré majú svoje opodstatnenie:
- fľaša označená č. 1 (PET alebo PETE) – určená iba na jedno použitie
- vyhni sa fľašiam označeným č. 3 a 7 (PVC a PC) – uvoľňujú toxické chemikálie, ktoré sa dostanú do nápojov a jedla
- fľaše vyrobené z polyetylénu (označené č. 2 a 4) a polypopylénu (5 a PP) – vhodné na viacnásobné použitie, relatívne bezpečné, ak v nich budeš skladovať výhradne studenú vodu, a ak ich budeš často dezinfikovať.
Voda v exotike je stále pre mňa challenge. Často sa pristihnem, že som si zabudla kúpiť veľkú vodu, tak si od smädu kúpim menšiu. A tvorím nový a nový odpad. Snažím sa však zminimalizovať ho, ako sa len dá. Rovnako, ako šetriť prírodu, je však dôležité aj dodržiavať pitný režim a keď sa inak nedá, kúpim si aj pollitrovú fľašku s vodou, ktorú exnem a o 2 minúty zahodím do koša. Bohužiaľ.
2. Igelitové tašky už dávno vyšli z módy
Že ešte používaš igelitku? Neverím! Tie už dávno vyšli z módy a nahradili ich sieťovky alebo plátené tašky. Možno by si nepovedal/a, no často sú aj originálnym doplnkom nudného outfitu. Zbieranie plátených tašiek je snáď nové zbieranie pohľadníc.
Sieťovky sú vhodné na akýkoľvek nákup. Dokážu sa zväčšiť a odniesť až 28kg! Kiežby som aj ja toľko vládala odniesť. 😀 Tu som dostala odporúčanie na tieto pestrofarebné tašky. Ak už toto nezladíš, tak asi nebudeš mať predpoklady módnej ikony, prepáč.
3. A čo jedlo/káva so sebou?
Nakupuj v bezobalových obchodoch
Ak sa dá, skús uprednostniť nákup v bezobalových obchodoch. Sušené ovocie, orechy, raw tyčinky a mnoho iného už vieš kúpiť do vlastných nádob alebo vrecúšok v bezobalových obchodoch po celom svete.
Káva je moja kamoška
… a keďže jej aj na cestách vypijem litre, nosím si so sebou termohrnček. ktorý je vyrobený z použitých jednorázových hrnčekov na kávu a nepretečie, ani keď ho hodím do kufra či do príručnej batožiny. Veľká vďaka zaň! Často ho mám v kabelke a keď prídem na kávu to-go, pripravia mi ju rovno do nej.
Používaj vlastné dózy
Aj v prípade jedla, ktoré si dáš zbaliť so sebou môžeš predísť veľkému množstvu odpadu. Stačí mať po ruke vždy nejakú praktickú dózičku. Moja obľúbená je táto. Keď sú nádoby prázdne, tak do seba zapadajú, takže zaberajú málo úložného priestoru a sú šikovné na cestovanie. Prípadne si vieš potraviny zabaliť aj do obrúskov zo včelieho vosku, ktoré udržia potraviny vždy čerstvé a zaberú minimum miesta.
Stop plastovému príboru
A keď chceš papať, tak budeš zrejme potrebovať aj príbor. Ja ten svoj beriem na cesty po celom svete a akonáhle prišla možnosť ho už konečne vymeniť, stavila som na tento z prírodného bambusu aj s korkovým púzdrom.
Pred pokračovaním si prečítaj aj tieto články:
Extra tipy na zero waste cestovanie
Kozmetika v hotelovej kúpeľni
Hotelové veci v kúpeľni? Tie predsa vôbec nepotrebujeme! Veď si aj tak berieš vlastné znovupoužiteľné nádobky s kozmetikou, ktoré sa zmestia do 1l tekutín v príručnej batožine, všakže? Ja napríklad používam aj tuhé šampóny a mydlá. Výhoda je, že zaberú minimum miesta a nevytečú. A nerátajú sa medzi tekutiny, čo je mega výhoda! Keby sa na všeobecne líčim, pribalila by som si aj látkový prateľný tampón na odlíčenie.
Pravda o all inclusive
Pri rezortoch all inclusive vzniká obrovské množstvo odpadu a plytvanie jedlom. Ak sa dá, čo sa dá a ja som toho naozaj dôkazom, uprednostňujem iný typ ubytovania. Veď vieš, keďže čítaš aj tento článok. 🙂
Byť eko neznamená kupovať eko produkty
Byť eko neznamená míňať veľa peňazí za nové ekologické produkty, ale dopoužívať to, čo už doma máme. Netreba teraz vyhádzať napríklad plastové nádoby, sáčky a pod. a nahradiť ich novými ekologickými vecičkami, ale (do)používať ich až do konca ich životnosti. Kupujme len to, čo je naozaj potrebné a nevyhnutné. To platí aj v prípade jedla.
V dnešnej dobe je trendom vyrábať eko, bio, raw produkty, ktoré sú 3x drahšie, ako je ich reálna výrobná cena, a pritom to vôbec nemusí byť ekologická produkcia, viď bambusové ,,eko” kefky na zuby. Je to viac o móde a účele. Nemusíš spraviť nákup za 20000€, aby si patril/a medzi eko nadšencov, je to skôr zmena v prístupe + pár malých vecí navyše k tomu. A to vôbec nestojí veľa. Veď predsa nie je všetko zlato, čo sa blyští.
Stačí používať zdravý rozum a stanoviť si priority. A hlavne začať. Aj hneď. Hoci len obyčajným, no veľmi dôležitým, triedením odpadu.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.