Nechceš v Číne zostať na jednom mieste? Chceš chodiť na výlety, preskúmať Čínsky múr, Terakotovu armádu aj Zakázané mesto a neminúť na doprave ku nim viac ako treba?
Toto je článok, ktorý Ti dá detailné informácie o doprave v Číne. Zhrnul som všetko, čo som si želal vedieť predtým ako som do Číny išiel.
Ešte pred tým ako si bookneš letenky musíš vedieť, čo všetko chceš v Číne navštíviť, ako sa tam chceš dostať a ako dlho tam chceš pobudnúť. Tento program budeš potrebovať aj pri žiadosti o víza. Viac informácií o vízach sa dozvieš v článku Dovolenka v Číne šikovne a lacno.
Môj itinerár bol nasledovný:
Dátum Mesto
- 3-6.3.2017 Peking Nočný vlak do Xianu
- 7-8.3.2017 Xian Nočný vlak do Hangzhou
- 9.3.2017 Hangzhou Autobus do Wuzhenu
- 10.3.2017 Wuzhen Autobus do Šanghaja
- 10-13.3.2017 Šanghaj Rýchlovlak do Pekingu
- 13.3.2017 Peking
Doprava, ktorú som využil na ceste po Číne
Metro v Pekingu
Ak prilietaš do Pekingu, odporúčam použiť na dopravu do mesta špeciálnu linku Aiport Expres train do stanice Dongzhimen, kde môžeš prestúpiť na linku metra 2 a 13.
V Pekingu odporúčam vybaviť si kartu na metro tzv. Smard Card. Je to to isté ako Oyster card v Londýne. Karta je zadarmo a je nutné tam vložiť nejaký kredit. Moje odporúčanie je 100 juanov. 50 použiješ na cestu do mesta a späť a ostatné ti plne postačí na cesty po meste ako aj na Badaling (Čínsky múr). Čo Ti na karte ostane ti na letisku pred odletom v predajnom mieste lístkov vrátia.
Metro v Xiane a Hangzhou
V Xiane a Hangzhou je len pár liniek metra a tam som využil len cestovné listky na danú cestu.
Metro v Šanghaji
V Šanghaji som využíval turistický 24 hodinový lístok, existuje lístok aj na 3 dni. Metro v Číne sa ničím neodlišuje od metra v Paríži alebo Londýne. Základ je dopredu si stiahnuť do mobilu mapu metra, potom to už je jednoduché.
Možno pomôže stránka travelchinaguide s tipmi na Šanghaj.
Autobusy v Číne
Existujú dva druhy cestovania autobusom:
- Na lokálne alebo prímestké linky, poprípade na turisticky známe miesta ako je Badaling, hrobka Terakotovej armády atď. Vtedy si musíš nájsť stanovište daného autobusu, nastúpiť doň a cestou k tebe príde sprievodčíčka a jej priamo zaplatíš v hotovosti.
- V prípade ciest na väčšie vzdialenosti sa platí na stanici pri priehradke. Je to tak trochu hra na pantomímu, pretože na staniciach nehovoria po anglicky. Vyberieš si čas kedy chceš ísť a dostaneš lístok s číslom autobusu, sedadla a nástupišťa, z ktorého autobus odchdádza. Pozor, k vybaveniu lístka potrebuješ pas.
Takto vyzerá lístok na autobus
Na obrázku je zľava zakrúžkované číslo autobusa, potom nástupište, z ktorého autobus ide (21), vedľa toho je čas kedy odchádza a posledné zakrúžkované číslo je tvoje číslo sedadla. Dúfam že som to nepoplietol. ? Je dobré mať vopred z hotela na papieriku po čínsky napísane kam chceš lístok, urýchli ti to vybavenie lístka na stanici.
Potom si už iba počkáš na svoj autobus na danom čísle a pri nastupovaní do autobusu Ti skontrolujú lístok a pas.
Vlaky v Číne
Lístok na vlak si môže kúpiť na vlakovej stanici alebo online:
- Kúpa lístka na vlakovej stanici alebo meste v určených obchodoch (jednoduchšie je to na vlakovej stanici).
- Kúpa lístka online je trochu drahšia, no nebudeš musieť riešiť problém s vypredaným vlakom a rukami a nohami sa dorozumievať s predajcom lístkov na stanici (nie, anglicky nehovoria). Ja osobne som využil stránku English ctrip a aj China-diy-travel, kde si môžeš vyhľadať lístok a následne si ho aj kúpiť cez sprostredkovateľa.
Tipy pri kúpe lístka a cestovaní vlakom v Číne
- Pri online kúpe obdržíš registračné číslo a jediné čo treba spraviť je prísť na stanicu, predložiť pas a registračné číslo (vytlačené potvrdenie z emailu alebo len rukou napísané na papier) a obdržíš lístok.
- Pozor na číslo pasu, berú to vážne. Ak pri kupovaní lístku zadáš nesprávne číslo pasu alebo máš nový pas, lístok nedostaneš.
- Po obdržaní lístka si nájdeš príslušnú čakáreň pre Tvoj vlak, po otvorení brány k vlaku Ti skontrolujú lístok a pas, prejdeš cestu k svojmu vagónu kde Ti znova skontrolujú lístok a pas. Nájdeš si svoju posteľ alebo sedadlo.
- Ak cestuješ nočným vlakom príde k tebe sprievodčíčka, ktorá ti lístok vymení za plastovú kartičku. To ti zaručí, že pred tvojou cieľovou stanicou ťa zobudí alebo upozorní a vráti ti lístok a ty jej plastovú kartičku.
- Odporúčam ti vybrať si pri kúpe lístka soft sleeper pre nočné presuny. Kto chce ešte viac ušetriť, nech využije hard sleeper. Rozdiely jednotlivých spojov a označenie si môžeš preštudovať na tomto linku.Čo sa týka mojich výdajov na všetky vlaky, stálo ma to cca 246€, čiže ešte viac ako letenky do Pekingu.
- Samotné vlaky sú čisté, spanie je celkom pohodlné. Vo vlaku býva aj reštauračný vozeň, poprípade si počas státia vlaku môžeš v stánku na peróne niečo kúpiť ale aj počas jazdy chodí obsluha s vozíkom a môžeš si stravu nakúpiť.
Na obrázku je lístok na vlak K468 z Xianu do Hangzhou na deň 8.3.2017 s odchodom o 15:36 hod. Číslo vozňa 7 posteľ číslo 6.
Zhrnutie najdôležitejších bodov článku:
Metro v Pekingu: odporúčam použiť na dopravu do mesta špeciálnu linku Aiport Expres.
Metro v Xiane a Hangzhou: V Xiane a Hangzhou je len pár liniek metra a tam som využil len cestovné listky na danú cestu.
Metro v Šanghaji: V Šanghaji som využíval turistický 24 hodinový lístok, existuje lístok aj na 3 dni.
Autobusy v Číne: Existujú dva druhy cestovania autobusom. Buď si kúpiš lístok pri priehradke ešte na stanici (autobus na dlhšie trasy) alebo lístok si kúpiš v autobuse (na kratšie trasy).
Vlaky v Číne: china-diy-travelna stránke si vieš vyhľadať a kúpiť lístok aký potrebuješ.
O samotnej Číne či výlete na Čínsky múr sú k dispozícií samostatné články:
Verím, že ti článok pomohol a uľahčí ti plánovanie dovolenky do Číny. Budem rada, ak si nájdeš pár sekúnd a okomentuješ alebo ho zdieľneš.
Autor: Milan Rolls
Cestovateľ, ktorý rád zdieľa tipy a triky z ciest aj s ostatnými. Verím, že Ti moje články pomáhajú cestovať šikovnejšie a lacnejšie!