Portugalsko je krajina divokých pláží, krásnych útesov, historických miest, výhľadov, kachličiek a portského vína. Juh Portugalska sa nazýva Algarve a nájdeš tu hlavne krásne pláže, útesy a romantické mestečká. Na svoje si tu prídu aj surferi. Ako naplánovať dovolenku v portugalskom Algarve šikovne a lacno sa dozvieš v tomto článku.
Čo očakávať od Algarve
Algarve nie je typická dovolenková destinácia. Sú tu krásne pláže (dovolím si tvrdiť, že jedny z najkrajších v Európe), no voda je studená. Slovné spojenie “studená voda” je subjektívne, preto prikladám konkrétne čísla.
Toto konkrétne je graf priemernej teploty vody v meste Lagos, všade na pobreží je to +- 1 stupeň podobné. V júni a júli (šiesty a siedmy mesiac na mapke) má voda priemerne ledva 20 stupňov. Najteplejšia je voda na konci augusta a v septembri, kedy dosiahne 22 stupňov. Cez túto stránku si môžeš pozrieť aktuálne teploty – napríklad leto 2021 je, čo sa týka vody, oveľa chladnejšie. Keď som do vody v Lagose išla ja, mala ledva 17 stupňov.
Predstav si teda, že ležíš na najkrajšej pláži v Portugalsku, no pri prvom kontakte s vodou ti zamrznú malíčky na nohách. Je to taká bittersweet symphony, kedy nevieš, či sa máš tešiť, že si na nádhernom mieste alebo plakať, lebo ti je zima, akonáhle sa ideš ovlažiť.
Ja som 17-stupňovú vodu pokorila spolu dvakrát. Raz som si na pol hodinku poplávala a objavila krásne skaly v okolí Praia do Camillo, druhýkrát som zblízka pozrela surferov na pláži v Sagres. Pred vstupom do vody ale prebiehala dlhá príprava.
Do studenej vody rada vbehnem rýchlo, bez prípravy a následne šok zo zimy rozdýcham. Tu to nevyšlo – začali mi mrznúť palce na nohách a rozdýchanie nepomáhalo. Vybehla som teda von, kde som si dala kolo wim hof dýchania a postupne som sa začala ponárať do vody. Toto zodpovedne pomohlo a následne som vo vode plávala pol hoďku.
Zaujímavosťou je, že práve pri tejto pláži zvyknú byť morské koníky. Kto sa teda odhodlá do vody, vezmite si aj potápačské okuliare. Kto sa do vody neodhodlá, prenajímajú tu aj kajaky alebo SUP paddle. Väčšina ľudí objavovala miestne útesy a pláže práve touto formou.
Čo vidieť v Algarve?
Algarve región je o plážach, útesoch, mestečkách pri plážach a surfovaní. Postupne ti predstavím, čo sa kde dá robiť.
Toto sú najznámejšie a najväčšie mestečká v Algarve a prečo sú známe:
- Lagos – mesto / reštaurácie / život / Praia do Camillo / Praia Dona Ana / Ponta da Piedade
- Albufeira – mesto / reštaurácie / život / Praia dos Alemães
- Faro – reštaurácie / Rio Formosa / strategické miesto na bývanie, keď máš auto
- Portimao – reštaurácie / život / Praia da Rocha / Praia dos Tres Irmaos / Ferragudo
- Sagres – vyslovene surf mesto
Lagos – prečo je známy a čo tam vidieť
Lagos je známy hlavne tým, že v jeho okolí sú tie najkrajšie pláže – Praia do Camillo a Praia Dona Ana. Takisto sa tu nachádza známy Ponta da Piedade. Turisti väčšinou trávia čas v mestečku, ktoré je pekné (povedala by som, že Lagos je taký “not great, not terrible”) alebo na pláži.
V meste nájdeš kaviarne so specialty kávou a tiež “hipsterským jedlom”. Okrem toho tam nájdeš veľa turistických pascí a zlého jedla. Veľmi dobre sa nám osvedčilo ísť podľa Googlu a hľadať reštaurácie s hodnotením nad 4 alebo 4,5 a rozhodnúť sa podľa fotiek. V meste sme videli veľa priemerných reštaurácií s drahými cenami – tým sme sa vďaka Google hodnoteniam úspešne vyhli.
Ja môžem v Lagose odporučiť tieto reštaurácie a kaviarne:
- Coffee and Waves – kaviareň + snacky, brunch
- Abigail coffee – kaviareň + raňajky, brunche, obedy
- Coffee studio – kaviareň
- Padaria – pekáreň
- Goldig café – kaviareň, brunch, snacky
- Scartuccio – pizza, talianska kuchyňa, víno
- Poké Lagos – poké
V Lagose sa dá požičať si kayak alebo SUP paddle a preskúmať praia Dona Ana, Camillo a Ponta do Piedade po vode. Takisto si môžeš kúpiť výlet, kde ťa na lodi vezmú na všetky tieto miesta.
Albufeira – prečo je známa a čo vidieť
Albufeira je na pohľad krajšie, romantickejšie mesto ako Lagos. Nájdeš tu biele uličky, viac obchodíkov a reštaurácie, z ktorých sa pozeráš na nádhernú dlhú pláž priamo pod mestom. Zatiaľ čo Lagos sa nachádza pri známych plážach, v Albufeire je známa pláž priamo v meste a môžeš sa na ňu pozerať, kým si vychutnávaš ranné cappuccino.
Ak by som mala napísať jedno mesto v Algarve, ktoré je najturistickejšie, bola by to Albufeira. Pred covidom vyzerala pláž v Albufeire tak, ako na obrázku vpravo. V 2021 je prázdna. Covid efekt v praxi:
Ak sú v niektorom meste reštaurácie označiteľné ako tourist trap, sú to reštaurácie v Albufeire. Na 100% tu platí, choď podľa Google hodnotení. Nejedz na námestí ani v žiadnej reštaurácií, ktorá má “lákača” s menu v ruke, ktorý oslovuje turistov.
Albufeira je ale super tiež na bývanie – je v strede regiónu Algarve a keď máš prenajaté auto a po Algarve plánuješ ísť smer Lisabon/Porto, práve odtiaľto začína diaľnica.
My sme v Albufeire boli len na jeden deň, a tak môj zoznam odskúšaných reštaurácií a kaviarní nie je tak rozsiahly ako pri Lagose. Robila som ale research pre seba, a tak zdieľnem reštaurácie, ktoré som našla a vyhodnotila ako zaujímavé, aj v tomto článku. Treba ale povedať, že Albufeira nemá tak veľa hipsterských kaviarní či reštaurácií, ako je to v Lagose, či vo Faro.
Tieto reštaurácie a kaviarne odporúčam:
- Staar Restaurante – jediná reštaurácia, ktorú odporúčam aj z vlastnej skúsenosti. Jedlo tu bolo top a tiež obsluha. Reštaurácia je v malej tichej uličke hneď v centre, čo bolo neskutočne príjemné po celom vzruchu Albufeiry. Veľmi odporúčam ísť sa najesť práve sem.
- Sugar Rabbit Kaffé – káva, brunch, smoothies, zdravé jedlo
- Iguana Café – kaviareň so super výhľadom
- Olympique Rooftop – neboli sme tu, no jedlo vyzeralo super a majú dobré hodnotenia
- Cais ao Mar – znovu, neboli sme tu, no vyzerá to ako super reštaurácia na morské plody
- Festa da Praia – detto, neboli sme tu, no vyzerá to super
- Veggie Café – super miesto pre vegetariánov
- Al- Gharb Coffee – asi jediné miesto v Albufeire a okolí so specialty kávou
- Alfarroba Café – niečo pre vegánov
Mesto Albufeira leží na útese a pod mestom je pláž. Veľa reštaurácií teda ponúka výhľad priamo z útesu na pláž. My sme z jednej pracovali a bol to krásny pohľad. Sú to ale všetko vysoko turistické reštaurácie s príplatkami za výhľad. Nám to ale stálo za to, lebo je to naozaj krásny pohľad. Takými reštauráciami sú napr. táto, táto a táto.
Čo sa týka pláže v Albufeire, až po príchode domov som zistila, že voda je tu teplejšia ako napríklad v Sagres, ale studenšia ako v Tavire.
Faro – prečo je známe a čo tu vidieť
Faro je známe ako mesto, kam sa prilieta. Medzinárodné letisko je na skok od centra. Faro som vždy brala ako prestupnú stanicu, no posledná návšteva tohoto mesta ma presvedčila, že to vie byť super miesto napríklad na ubytovanie sa.
Nájdeš tu dobré reštaurácie a kaviarne. Býva tu dosť domácich ľudí a menej turistov. Je to pekné mesto a je hneď na hranici národného parku Rio Formosa. Strategicky je situované relatívne v strede Algarve a je citeľne lacnejšie ako Albufeira, ktorá je neďaleko. Z pohľadu turizmu vo Faro nič moc nie je. Faro by som zvažovala skôr ako dobré miesto na ubytovanie sa v prípade, že máš auto. Inak by som ho vynechala.
Zaujímavý je park Rio Formosa, ktorý je hneď neďaleko. Takisto ťa potešia ceny ubytovania, ktoré sú tu lacnejšie ako napríklad v Albufeire. A ľudia, ktorí si potrpia na dobré kaviarne a reštaurácie, si tu tiež nájdu svoje. Vo Faro sme mali najlepšie šťastie na dobré kaviarne a raňajky v celom Algarve. To je ale samozrejme individuálne.
My sme po Algarve chodili autom a tešili sme sa na slnko, pláže a útesy. Chceli sme dovolenku. Preto nám ubytovanie vo Faro neprišlo atraktívne. Potom sme ale zakúsili, čo znamená 18-stupňová voda a bolo po dovolenkovej romantike. Nakoniec sme na pláže vždy aj tak chodili autom.
Je však pravda, že z Faro je to síce blízko do Rio Formosa, no na ostatné vychytené a známe pláže je to ďaleko. Hlavne, keď ideš požičaným autom cez diaľnicu (napr. z Faro do Lagosu stojí diaľnica 7,5€, no o tom neskôr).
Faro je teda super na reštaurácie, ceny sú priaznivé a v blízkosti je Rio Formosa. Čo super nie je – je relatívne ďaleko od známych pláží. Odporúčam tu teda zostať tým, ktorí chcú objaviť Rio Formosa alebo neprišli kvôli plážam, ale napr. si v Algarve spraviť homeoffice.
Mám tu aj niekoľko reštaurácií a kaviarní, ktoré rada odporučím:
- Grans 864 – streetfood reštika
- Chelsea coffee and brunch – káva a brunche, ktoré sú výborné
- Outro Lado – chutná vegánska reštika
- A do pinto – reštaurácia na morské plody
- Portas de Sao Pedro – reštaurácia na morské plody
Takto vyzerá spomínaný národný park Rio Formosa. Kto budete prilietať do Faro, určite sa pozerajte z okna pri prílete. Dávno som nevidela tak krásny pohľad pri pristávaní.
Pre mňa je Ria Formosa highlight celého Algarve regiónu. Je to viacero ostrovov a poloostrovov, na ktoré sa dá ísť buď loďou z Olhao alebo si môžeš zaplatiť výlet, kde ťa vezmú na viacero miest – z blízkych miest Tavira, Faro a Olhão premávajú Hop On Hop Off lode. Premávajú aj medzi jednotlivými ostrovmi. Ja som ich nevyužila, no ak by si mal/a záujem, tak viac informácii získaš v prístave alebo tu.
Veľká škoda je, že aj tu je voda tak studená. Tu by som sa vedela kúpať celú večnosť. Možno si nabudúce pribalím neoprén, aspoň ma nespáli. Kto príde na konci augusta alebo v septembri, bude mať vodu najteplejšiu. Paradoxom ale je, že teplejšia voda je na východe Algarve, a to je práve vo Fare alebo v Tavire. Píšem o tom nižšie.
Portimao – prečo je známe a čo vidieť
Portimao je pomerné veľké mesto známe hlavne rušnou marínou a plážou Rocha, ktorá sa tiahne mestom. Na jednej časti pláže nájdeš beach bary, kde môžeš použiť lehátka a slnečniky, okúpať sa v bazéne (v ktorom je teplejšia voda ako v mori) a tiež tam majú po večeroch parties. My sme objavili NoSoloAgua club. Neboli sme dnu, no vyzeralo to super.
Neďaleko od Portimao sa nachádzajú zaujímavé miesta: mestečko Ferragudo, ktoré je podľa mnohých najkrajšie v Algarve (ja súhlasím, že z tohto jedného miesta je veľmi pekné). Keď už v mestečku si, je to priemer, až na uličku R. Dr. Luiz António dos Santos, ktorá je veľmi, veľmi pekná. Kúpila som si tam ale korkový ruksačik, takže za mňa spokojnosť.
Jedli sme v absolútne tradičnej reštike, kde sme si dali espresso za necelé euro (konečne sme niekde našli lacnú kávu – 3 roky dozadu som za espressá platila 60 centov, teraz sme mali problém nájsť espresso pod euro). Oproti reštike bola takáto krásna budova, ktorá mi až príliš nápadne ladila s outfitom. Neďaleko bol tiež aj korkový obchod, o ktorom píšem v sekcii korkových výrobkov.
Okrem Ferragudo tam nájdeš Algar Seco – scénický pohľad na more a útesy, či túto krásnu pláž aj s chodníkom, ktorým sa môžeš prejsť popri pobreží.
Na Portimao nemám tipy na reštaurácie a bary, nezdržali sme sa tu. Je to potenciálne strategické miesto na ubytovanie sa, keď chceš odtiaľto autom vyrážať na výlety, no mesto samé osebe ma nezaujalo.
Sagres – prečo je známy a čo tu vidieť
Sagres sa nachádza na západnom cípe Algarve. Je to silno surfersky založené mestečko s plážou. My sme sem prišli úplne náhodne a páčilo sa nám tu najviac zo všetkých mestečiek. Zatiaľ čo Lagos, či Albufeira sú robené pre masový turizmus, Sagres bol tak nejak… príjemný.
Našli sme si tu jednu kaviareň, ktorú sme si zamilovali a na pláži sme tu strávili dva dni. Široká pláž s príjemnou reštikou s výhľadom na more, surferi a vlny si nás podmanili. Dokonca sme si tu dali aj ranú jógu (na streche kaviarne, ktorú spomínam – majú ju každý deň o 9tej ráno).
Kto nemá rád masové mestá, toto môže byť super voľba. Pozor však – tí, ktorí by v Algarve chceli plávať, na pláži v Sagres sú veľké vlny (preto sa tu aj surfuje). Kto chce však iba ležať na pláži a občas sa ísť osviežiť do vody, si tu nájde svoje. Výhodou je, že v okolí je veľa krásnych pláží (tiež na surfovanie):
Sagres je viac-menej na západe Algarve, takže aj pláže tu budú oplývať najstudenšími vodami. Prečo je to tak, spomínam nižšie. Aj preto sme tu celé dni preležali na lehátkach.
Káva a hipsterské vyžitie v Algarve
Napíšem to takto. Kto je vegán, vegetarián alebo má rád farebné smoothie bowls, zdravé smoothiečka a hipsterské eggs benedict s filter kávou, bude v Algarve podniky hľadať a cestovať za nimi cez pol mesta.
Región Algarve mi príde ako Bratislava pred 3 rokmi – už tu niekto niekedy počul o hipsteroch, no ešte sa tu neusadili. Kto má rád filtrovanú kávu (ako ja), dajte si radšej detox alebo bežte do Faro, tam sú výborné reštaurácie a kaviarne. Kto má rád prepražené espressá, budete nadšení. Tie tu robia výborne.
Najkrajšie pláže Algarve
Toto je veľmi ťažká téma. Každá pláž je totiž krásna. Viacmenej sa pláže v Algarve dajú rozdeliť do dvoch (troch) kategórii:
- Široké, dlhé piesočnaté pláže, často pod útesom
- Pláže uprostred skál so zátokami
- Rio Formosa – táto tvorí samostatnú kategóriu pláží
Najkrajšie a najznámejšie široké a dlhé piesočnaté pláže v Algarve
- Praia Rocha (v Portimao)
- Praia da Rocha Baixinha (pri Albufeire)
- Praia dos Alemães (v Albufeire)
- Praia de Carvoeiro (kúsok od Portimao a Ferragudo)
- Praia da Rocha (v Portimao)
- Meia Praia (v Lagose) – nechoď sem, keď fúka
- Praia da Luz (kúsok od Lagosu)
- Praia das Cabanas Velhas (medzi Lagosom a Sagresom)
Najkrajšie pláže uprostred skál v Algarve
- Praia de São Rafael (pri Albufeire)
- Benagil (medzi Albufeirou a Portimao) – treba sem buď doplávať, prísť na kayaku, SUP paddle alebo loďkou)
- Praia dos Três Irmãos (pri Portimao) – táto je aj dlhá piesočnatá, aj sú tu skaly a odtiaľto máš krásny výhľad na pláž
- Praia do Camilo (v Lagose)
- Praia de Dona Ana (v Lagose)
Najlepšie surferské pláže v Algarve
Surfisti sa sústreďujú pri Sagres a vyššie na severe. Na surfovanie nie som profík, takže prikladám mapku, nech je jasné, kde hľadať.
Až oko zaplače pri tých fotkách, keď si človek uvedomí, aká studená je tá voda.
Ktoré pláže v Algarve majú teplejšiu vodu?
Áno, je to tak. Nie každá pláž v Algarve je rovnako studená. Toto som sa samozrejme dozvedela až v čase, kedy sme v Algarve neboli a zhodou náhod som sa dozvedela tiež, že pláže, kde som sa kúpala ja, patria medzi tie najchladnejšie. Pri ďalšej návšteve Algarve už toto budem určite vedieť. Ty s touto informáciou plánuj od začiatku.
Teplota vody v Algarve závisí od mnohých faktorov – smer vetra či smer vodných vírov. Teplejšia voda je na východe Algarve (Faro, Tavira). Čím viac na západ ideš, tým je voda studenšia. Čiže napríklad pláž v Albufeire bude stále teplejšia ako pláž v Sagres, no pláž v Tavire bude teplejšia ako tá v Albufeire. V niektoré dni príde na portugalské pobrežie vietor zo severnej Afriky (tieto dni je more rozbúrenejšie). Spolu s vetrom príde aj teplejšia voda.
Letenky do Algarve
Jednoznačne sa oplatí booknuť si letenky do mesta Faro. Tam lieta Wizz a Ryanair napríklad z Viedne. Cenovo sa letenky pohybujú od 30€ spiatočne až po 150€ spiatočne – v závislosti od toho, kedy ich kúpiš a aká je vtedy sezóna.
Kde sa ubytovať v Algarve a ako si naplánovať celý výlet
Teraz keď som (stručne) predstavila väčšie mestá a pláže/zaujimavosti, ktoré sú v ich okolí, môžeme sa dostať k výberu ubytovania. Pri výbere miesta ubytovania veľmi záleží, aké máš plány a či máš auto alebo plánuješ cestovať autobusmi a vlakmi.
Ak chceš objaviť celý región Algarve
Ak chceš vidieť celý región – aj mestá, aj pláže, odporúčam spraviť si základný tábor niekde v strede Algarve – čiže okolo miest Albufeira, Portimao, Lagos.
Ak máš auto
Ak máš auto, je ti úplne jedno, či budeš bývať v jednom z miest, ktoré spomínam v článku (Albufeira, Lagos, Portimao) alebo zostaneš bývať v menších mestečkách na okolí. Takisto je jedno, či budeš bývať 100m od pláže alebo 3km od pláže. Lebo – stavím sa, každý deň budeš chodiť na inú pláž a objavovať región.
Ak máš auto, musíš myslieť na parkovanie. Čím bližšie k centru mesta, tým menej je parkovacích miest je k dispozícii. Opýtaj sa v tvojom ubytovaní, ako je to s parkovaním a či ponúkajú parkovanie oni.
Ak nemáš auto
Ak si neplánuješ požičať auto, odporúčam ti hľadať ubytovanie vyslovene v jednom z väčších miest, ktoré popisujem vyššie. Dôvod je jednoduchý – pôjdu ti odtiaľ autobusy a vlaky a tiež odtiaľ budú vyrážať organizované výlety (ak si nejaký bookneš).
Ak chceš zostať v jednom mestečku / pri jednej pláži
Ak chceš proste zostať na jednom mieste, nájdi si pláž alebo mestečko, ktoré ti je sympatické a nájdi si tam ubytovanie.
Ako sme bývali my?
Počas nášho tripu po Algarve sme bývali 2 noci v Lagose tu a tri noci v La Luz pri Lagose v tomto apartmáne. Mali sme auto, takže sme ubytovanie hľadali podľa pomeru cena/parkovanie/vzhľad a komfort apartmánu. Obe ubytovania boli veľmi príjemné, rada ich odporúčam ďalej.
Extra tipy na ubytovanie v Lagose
Kto bude chcieť bývať v Lagose – viem odporučiť, že bývať v maríne je super voľba, pretože sa cez most dá prejsť do mesta behom pár minút a si kúsok od pláže.
Ubytovania v centre Lagosu budú rušné a nebudeš tam môcť parkovať, pretože mesto je v zóne, kam môžu ísť iba rezidenti. My sme bývali v tejto časti Lagosu a všade naokolo boli apartmánové komplexy – bolo to tam tiché a čisté.
Druhé ubytovanie sme mali úplne mimo Lagosu – 15min autom od centra v La Luz. Toto bola pokojná dedinka s apartmánovými komplexami, podobne ako prvé ubytovanie. Keď to zhodnotím spätne, bolo úplne jedno, kde sme bývali, pretože sme aj tak všade chodili autom. Jediné dôležité kritériá boli cena apartmánu, vizuál apartmánu a či sa tam dalo parkovať.
Zoznam ubytovaní v Algarve
Kto hľadá inšpiráciu na ubytovanie, tu sú niektoré apartmány, ktoré sme v Algarve zvažovali my. Niektoré sú cez Airbnb, niektoré cez Booking. Z mojej skúsenosti odporúčam pozerať obe platformy, aj tam, aj tam sme našli zaujímavé ponuky.
Doprava po Algarve
Veľmi výrazne odporúčam požičať si auto. Dôvod je jednoduchý – väčšina pekných miest je mimo miest alebo na okraji miest. Spoliehať sa na autobusy a vlaky ti zabije polovicu výletu a cestovať celý čas taxíkom (UBER), ťa vyjde drahšie ako mať požičané auto.
Jedným dychom dodávam, že požičanie auta v Algarve nie je úplne lacné – a už vôbec nie, keď auto nevrátiš na rovnakom letisku. My sme si auto požičali vo Faro a vrátili v Porte. Toto by som už nabudúce nespravila. Mimochodom, benzín v Portugalsku tiež nepatrí medzi tie najlacnejšie.
Ja som najlacnejší prenájom auta našla cez billigermietwagen, no kto nemá rád nemčinu, trochu vyššie, no viacmenej podobné ceny som videla aj cez Kayak. Plné poistenie som si zaplatila externe.
Auto nás vyšlo skoro 40€ na deň, nech som hackovala akokoľvek, no bolo to spôsobené tým, že sme auto vracali na inom mieste, než kde me ho požičali. Ak si auto aj požičiaš aj vrátiš vo Faro, cena prenájmu ťa môže vyjsť na polovicu. A samozrejme, záleží aj na tom, kedy auto bookuješ a kedy do Algarve ideš. V hlavnej sezóne bude auto určite drahšie ako v apríli či októbri.
Elektronické clo v Algarve
V Algarve si môžeš vybrať 2 typy ciest – bez tolls (poplatkov), no pomalé alebo rýchle, no s tolls (poplatkami).
Na to, aby si mohol/mohla šoférovať po tých rýchlych cestách však potrebuješ elektronickú čítačku, na ktorú sa ti budú načítavať poplatky. Čitačka bola vo forme prívesku na kľúče. Tú ti radi zapožičajú v každej autopožičovni, za malý milý poplatok cca 25€ (našla som návody, ako si na portugalskej pošte prenajať takéto zariadenie za menej, no bolo to tak zložité, že som to neriešila. Tu máš na to návod.
V tomto poplatku však nemáš ešte žiadny kredit na samotné jazdenie po cestách. Všetko si platíš extra. A jedna cesta z Lagosu do Faro (90km) nás stála cca 7,5€. Pre mňa úplne šialené, pretože to bola úplne normálna cesta, ničím špeciálna. Ak nemáš toto špeciálne zariadenie, na cesty s toll ísť nesmieš, pretože ak ťa na nich chytí polícia, dostaneš mastnú pokutu.
Našťastie, ujo Google má super možnosť – “avoid tolls”. Automaticky ťa navedie cestami, ktoré sú zadarmo. A Waze ti dokonca vyráta, koľko tolls zaplatíš, keď pôjdeš danou cestou.
Napríklad ak by sme z Lagosu do Faro išli mimo ciest s “tolls”, cesta by trvala o 30 min dlhšia a išli by sme takto:
Keď to tak hodnotím spätne, asi sme mohli chodiť cez pomalšie cesty. Ušetrili by sme jednak poplatok autopožičovni a jednak poplatky za tolls (spolu cca ďalších 25€).
Cesty s tolls sú v celom Portugalsku. Väčšina však funguje tak, že za cestu môžeš zaplatiť v búdke kartou alebo v cashi a nemusíš mať čítačku. Elektronické tolls sú na cestách označených červenou. Čiernou sú cesty s tolls, za ktoré však môžeš zaplatiť v búdke:
Cestám s tolls sa v rámci Algarve vyhnúť môžeš, ak si ok šoférovať trochu dlhšie. Ak však z Algarve plánuješ šoférovať aj do Lisabonu a Porta, nevyhneš sa plateniu. Ak by si chcel/a ísť po cestách bez tolls, napríklad z Lagosu do Lisabonu, cesta by sa ti predĺžila dvojnásobne. Po cestách s tolls však zaplatíš skoro 22€.
Parkovanie v mestách v Algarve
Parkovanie v mestách býva väčšinou problém. V Algarve sme ale problém nemali nikdy. Zaparkovali sme buď na free parkoviskách (väčšinou boli pred rezidentskými zónami, kam sme sa autom nedostali) ako napríklad toto parkovisko v Lagose alebo sme zaparkovali na platených parkoviskách. Ceny boli smiešne. Denné parkovanie bolo pár eur.
Samozrejme, toto bolo vyslovene vďaka faktu, že v 2021 je všade menej turistov. Keď sa svet v budúcnosti vráti do normálu, zrejme bude parkovanie v Algarve zložitejšie. Stále však pomôže hodiť do google máp zázračné slovíčko “parking” a navigovať sa na najbližšie parkovacie miesta.
Požičanie si auta vo Faro a vrátenie v Porte alebo Lisabone
My sme si auto požičali vo Faro a vrátili sme ho v Porte. Zdalo sa nám to ako veľmi logický krok, no nakoniec to bolo príliš drahé na to, aby sa to oplatilo. 40€/deň za prenájom, 150€ za oneway fee (poplatok, že auto odovzdáme inde než kde sme si ho požičali), 25€ čítačka. Poplatky za spoplatnené cesty boli cca 70€ (22€ stála iba cesta z Lagosu do Lisabonu). Benzín stál od 1,55€ na liter do 1,75€ na liter.
Auto nás teda na 10 dní vyšlo cca 850€. Keď sa to rozráta medzi viacero ľudí, je to ok, no ak by sme auto vrátili vo Faro a do Lisabonu, Sintry a Porta išli vlakmi alebo autobusmi, výrazne by sme ušetrili. Auto na 6 dní, ktoré sme v Algarve strávili bez elektronickej čítačky, by bolo cca 150€ + cca 50€ benzín. Ak by sme my, 3 baby, minuli ďalších 200€ na vlaky, busy a taxíky do Lisabonu, po Lisabone, do Sintry a do Porta, stále by sme ušetrili asi 450€.
Autobusy a vlaky v Algarve
Kto sa rozhodne neprenajať si auto, sa musí spoľahnúť na autobusy a vlaky. Verejná doprava v Algarve funguje dobre. Vlaky sú o niečo drahšie ako autobusy, no preprava je rýchlejšia. Spojenia sa dajú jednoducho nájsť na stránke Comboios de Portugal.
Alfa Pendular, Intercidades sú zrýchlené spojenia. Sú drahšie, no výhodnejšie je kúpiť si lístky na ne v predstihu cez internet. Lístky na spojenia Regional, “klasické“, ktoré som využívala, kúpiš na stanici i tesne pred odchodom, za fixnú cenu.
Vo všetkých mestách premáva lokálna MHD. Nie všetky spojenia premávajú celoročne (napríklad tie medzi centrom Lagosu a útesmi Praia do Camillo a Dona Ana). Alebo mimo sezóny chodia zriedkavejšie.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Tip na západ slnka v Lagose
Na západ slnka sa určite niekedy ocitni pri maríne v Lagose. Sú tam nádherné západy slnka (napriek tomu, že slnko zapadá na opačnej strane ako je marína).
Kde nakupovať potraviny
Potraviny sme si nakupovali bežne v Pingo Doce – veľkej sieti supermarketov, prípadne Baptista – tam mali na výber veľa vegetariánskych, vegánskych, glutenfree a podobných iných špecialít.
Tipy na dobré články
Info a tipy som si prirodzene researchovala počas cesty. Články, ktoré mi pomohli najviac, som si uložila a prikladám aj sem:
- Hipster guide Algarve – tipy na všetko hipsterské z Algarve
- Blue flag beaches – zoznam blue flag pláží v Algarve (pláže s najčistejšou vodou)
- Kto by chcel v Algarve turistikovať, tu nájdeš zoznam trailov
Korkové výrobky z Portugalska
Keď ťa niekedy lákali korkové kabelky, ruksaky, peňaženky, obaly na telefón, sandále, slnečné okuliare… a čokoľvek z korku, nakúp to v Portugalsku. Ceny korkových výrobkov sú tu neporovnateľne lacnejšie ako u nás. Ja som tri roky dozadu v Portugalsku zaváhala nad kúpou ruksaku, pretože mi prišiel drahý. Až na Slovensku som pochopila, čo znamená drahý korkový ruksak. Počas výletu v 2021 som si korkový ruksak veru kúpila a neľutujem.
Korkové výrobky nájdeš v Algarve, v Lisabone aj v Porte. Delia sa na dve línie – dizajnové, unikátne kúsky a potom tuctové. Tie tuctové nájdeš všade rovnaké. Na dizajnové treba vedieť, kam ísť alebo mať šťastie. Ja som si korkový ruksak kúpila vo Ferragudo. Nebol lacný (stál 75€), no je to unikát, ktorý mi 100% sadol. Tuctové ruksaky podobnej veľkosti kúpiš za 30€.
Obchodík, kde som nakúpila, sa nachádzal vo Ferragudo v tejto uličke – nemajú označenie ani len na Googli.
Algarve je mega a odporúčam ho aj tebe!
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.