Najväčší grécky ostrov Kréta je už dovolenkovou stálicou. Je väčšia, než by sa ti mohlo zdať, a na turistov tu čaká neskutočné množstvo zaujímavých lokalít. Ako si ale z obrovskej ponuky vybrať? Inšpiruj sa mojimi obľúbenými miestami, ktoré som navštívila z letoviska Hersonissos.
Toto je hostblog. Ďakujeme Janke za napísanie článku s top miestami na Kréte.
Matala – raj hippies
Južnú časť ostrova Kréta už turisti síce našli, no zatiaľ ju nestihli kompletne „zamoriť“ a zdevastovať. Stále sa jej nejakým spôsobom darí zachovávať si svoj šarm. Pýši sa parádnymi plážami, nad ktorými sa týčia hory či vysoké útesy. Celý rok láka najmä romantické duše, ktoré túžia po pokojnejšej dovolenke.
Celý rok okrem jediného víkendu na začiatku leta. Každoročne okolo 20. júna privíta Matala takmer celú Krétu. Miestni obyvatelia, turisti, mladí, starí, rodiny s deťmi. Každý schytí stan a uteká na krétsku udalosť roka – Matala Beach Festival. Nehostí veľké mená, za to ťa privíta úplne zadarmo. Teda, aspoň privítal, po pandémii sa zatiaľ nevrátil.
Organizátori ním chceli vzdať hold komunite hippies. Matala bola totiž po desaťročia jej domovom. Dnes to pripomínajú len jaskyne na pláži, ktoré hippíkom kedysi slúžili ako obydlia. A práve počas festivalu tento životný štýl či kult aspoň na chvíľu opäť ožil.
S festivalom alebo bez, Matala má čo ponúknuť. Môžeš si pozrieť rovnomennú dedinu, vychutnávať si výhľad z niektorej z jej reštaurácií, zaplávať si v mori. Vydať sa na turistiku hore strmým kopcom k Červenej pláži alebo skočiť z útesu do vody. Ak chceš Matalu navštíviť, najlepšie spravíš, ak si prenajmeš auto.
Ostrov Chrissi
Kréta je obklopená mnohými ostrovmi. Napríklad taký ostrov Dia. Domáci ho poznajú pod názvom „Dračí“. Na mieste, kde sa nachádza, žil kedysi zlý drak, ktorý ohrozoval Kréťanov. Preto sa ho Zeus rozhodol zakliať. Drak skamenel a zrútil sa do mora.
Odvtedy sa hovorí, že keď zmizne drak, zmizne aj Kréta. O drakovi pochybujem, no akokoľvek ostrovček z tvrdých kameňov vznikol, schytá všetky nárazy. Krétu tým chráni pred rozmarmi počasia. Škoda len, že na ostrove Dia nič nie je.
Vyraziť ti preto radím na Chrissi, ktorý som navštívila už trikrát. Mnohí o ňom hovoria ako o európskom Karibiku. Toto tvrdenie sa mi úplne nezdá, odkedy som videla Karibik skutočný, a aj zátoku Balos na Kréte, ktorá sa mi zdala krajšia. Nehovorím ale, že Chrissi nie je kúzelné.
Je bez hotelov, reštaurácií, diskoték. Je tu len nádherný zlatý či biely piesok, horúce slnko a cédrové stromy, pod ktoré sa môžeš zvaliť. Nehlboké tyrkysové vody líbyjského mora milujú dovolenkári i potápači. Šnorchlovať sa dá na oboch stranách ostrova. Teda, dá sa to občas. Tá vzdialenejšia strana je otvorená, a vo veterný deň môžeš len skákať do besnejúcich vĺn.
Ja som sa rozhodla ostrov aj trochu preskúmať. Šla som smerom k jeho najvyššiemu vrcholu vo výške neuveriteľné asi 2 metre nad morom. Za kopcom, na druhej strane, je tiež pláž. Nie je taká malebná, ako tá hlavná, no býva prakticky opustená. Má výborné podmienky na šnorchlovanie, pri ktorom máš šancu zazrieť aj korytnačku. Rátaj však s tým, že cesta tam a späť ti bude minimálne 40 minút trvať. To ti dosť skráti čas strávený na ostrove.
Asi i preto ostáva väčšina ľudí pri kúpaní sa a ležaní na slnku. Naň si ale daj pozor. Na ostrove je africká klíma a nedostatok tieňa. Zbaľ si teda opaľovací krém a dostatok vody. Nejaké (predražené) nápoje predávajú i v takej búde pri pláži. Jedlo nie je žiadne.
Biedna taverna, ktorá bola pri prístave, nezvládla pandémiu. Poslúži ti aj deka alebo veľký uterák, prípadne prenosný slnečník, sety sú dosť drahé. Na ostrove nájdeš aj WC. Jeho návštevu zvládneš s kopou dezinfekčného gélu, zapchatým nosom a zavretými očami.
Východná Kréta, Vai a jeho tisícich paliem
Napriek tomu, že Kréta je jedným z najturistickejších gréckych ostrovov, stále tu nájdeš pokojné miesta. Tým ostáva východ. Je najsuchšou, ale z hľadiska tradičného spôsobu života asi najzachovalejšou časťou. Navyše, východné pobrežie má mnoho tvárí.
Uvidíš tu hlboké zátoky, ktoré spolu s plážami a horami vytvárajú malebné scenérie. Uprostred nich, pomaly v zemi nikoho, stojí kláštor Toplou, pokojná oáza s farebnými kvetmi.
A o niečo ďalej je Sitia. Pulzujúce mesto je centrom turistického ruchu východu. Je tu očarujúci prístav s niekoľkými kaviarňami a reštauráciami. Hotelov je zatiaľ menej, ale i turistov. Veľmi sa sem nehrnú, pretože v tejto časti ostrova chýba poriadne letisko a lepšia dopravná infraštruktúra. Sitia môže byť celkom fajn miesto na príjemnú dovolenku. Len rátaj s tým, že z východu je všetko ostatné dosť ďaleko.
Blízko Sitie je ale palmový raj Vai, takmer najvýchodnejší bod Kréty. Úžasná pláž s vyhliadkou, z ktorej zahliadneš takmer všetkých tisíc paliem. Koľko myslíš, že ti potrvá, kým ich spočítaš?
Agios Nikolaos
Malé pobrežné mesto na východe, ale nie na takom vzdialenom, si ma získalo oveľa viac ako Heraklion. Na rozdiel od metropoly má šarm. V meste obklopenom horami sa mieša história, tradičné umenie, pohoda, „moderno“ a turistický ruch. Oplatí sa prejsť jeho uličkami, občas nazrieť do niektorého z kostolov alebo obchodov so suvenírmi.
Vo dne i večer sa vydať k jazeru priamo v meste i do prístavu. Ten je obklopený tavernami, reštauráciami a kaviarňami, kde si, pozorujúc lode, vychutnáš výbornú kávu, raki či špeciality krétskej kuchyne. A ak budeš mať mesta dosť, prejdi sa na jeho neďalekú pláž. Nie je výnimočná, ale isto tu stráviš príjemné hodiny.
Alebo sa odvez k vzdialenejšiemu Istru. Je to úplné obyčajná krétska dedinka s viacerými zátokami, v ktorých ležia prírodné pláže so zlatým pieskom a tyrkysovým morom. Obklopujú ich hory a celá oblasť je zelená, posiata olivovníkmi, viničmi a citrusmi.
Ostrov Spinalonga
Ostrov a pevnosť, ktorú vybudovali Benátčania, sa neslávne preslávila kolóniou malomocných. Žili tam začiatkom 20. storočia, no odkedy na chorobu našli liek, je ostrov neobývaný. Domy malomocných tu ale stále stoja ako pripomienka ich smutného osudu. „Vydedencov“ tam prepravovali malou rybárskou loďou z Plaky. Dnes takto vozia na Spinalongu turistov.
Dedinka je priamo oproti ostrovu, preto je plavba krátka, ale nie veľmi pohodlná, najmä keď je more rozbúrené. Spinalongu môžeš preskúmať na vlastnú päsť alebo využiť služby miestnych sprievodcov, ktorí čakávajú pri vchode. Ak sa chceš o živote v kolónii dozvedieť viac, odporúčam ti knihu „Ostrov“.
Heraklion
Na Kréte som bola 4 letá, v Heraklione štyrikrát. Desať, ak rátam cesty na letisko. Nemôžem povedať, že by si hlavné mesto Kréty našlo cestu do môjho srdca, a nie som jediná.
Heraklion celkom nemusia ani domáci. Hovoria, že v porovnaní s inými mestami nie je veľmi pekný, že tam ničoho výnimočného niet. Hlavne cez leto tam chodia len vtedy, keď potrebujú niečo vybaviť. Hneď, ako vidím kamarátov pridávať fotky z kaviarní v Heraklione, viem, že skončila sezóna a v dedinkách už nie je kam ísť.
Na tú kávu keď tak zájdi v prístave, kde je Benátska pevnosť, a je to jedna z najkrajších častí krétskej metropoly, a na hlavné námestie. Mesto má takisto niekoľko fajn múzeí. Do Heraklionu ti odporúčam zamieriť aj v prípade, že túžiš po nočnom živote na vyššej úrovni, než je v letoviskách.
Palác Knossos
Čo určite musíš vidieť na Kréte? Predsa aspoň jednu z minojských pamiatok. Moja voľba padla na Knossos, kde vznikla prvá európska civilizácia. Je jednou z najdôležitejších stavieb v histórii Starého kontinentu.
Vďaka jeho objaveniu a rekonštrukcii máme dnes aspoň matnú predstavu, ako tento labyrint vyzeral v čase najväčšieho rozkvetu. V čase, keď miesto obývalo vraj až 12 000 ľudí. V lete budeš mať pocit, že si ho zažil plne obývaný, pretože je tam strašne veľa turistov. Takisto ťa vtedy môžu potrápiť horúčavy, ktoré sú skôr na kúpanie ako na pamiatky.
Rethymnon
Na pol ceste medzi mestami Heraklion a Chania (vraj tiež stojí za pozornosť) leží neveľké pobrežné mesto Rethymnon. Áno, pár minút od jeho centra je pás hotelov s all-inclusive službami, no stále je menej turistický než Heraklion a okolie. Vraj je to najlepšie zachované stredoveké mesto v Grécku.
Mieša sa v ňom benátsky a turecký vzhľad. Benátske opevnenie ukrýva kostoly, mešitu i historické domy, ktoré spájajú dláždené chodníky. Mesto s magickou atmosférou si takto udržiava spomienky svoju na slávnu minulosť. Časťou, ktorú sa špeciálne oplatí vidieť, je benátsky prístav plný rybárskych lodí a tavern.
Na západe je to zase Fortezza, hviezdicová citadela zo 16. storočia. A bonus? Rethymnon nemá len kúzlo starého mesta, ale i dlhú piesočnatú pláž. Po výlete do histórie sa tak môžeš aj osviežiť v mori.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Jazero Kournas
Kournas je jediné sladkovodné jazero na Kréte. Nešla som ale k nemu preto, že by som mala dosť slanej morskej vody. Skôr preto, že leží v prekrásnej krajine, v údolí medzi kopcami. Nie je veľké, ani nejako extra hlboké. Vodu mu dodávajú potoky priľahlých hôr. V lete je jej menej, vďaka čomu sa ukáže zlatý piesočnatý pás.
Vo vodách, ktoré postupne tmavnú (vďaka čomu má jazero zaujímavú farbu), našlo domov rôzne vtáctvo – volavky i kormorány, ale tiež uhry, zlaté ryby i vzácne druhy korytnačiek. Je ideálnym miestom pre popoludňajšiu prechádzku, piknik i plávanie. Na vodu vyrazíš aj na vodnom bicykli. Takisto ju môžeš len z diaľky obdivovať, napríklad z taverny priamo nad jazerom.
Planina Lasithi
V pokojnom regióne, obklopenom divokými horami Dikti, leží nádherná planina Lasithi. Je vysoko, asi 850 metrov nad morom. Stačí to na to, aby bola v zime pokrytá snehom, ktorý z horských vrcholkov nezmizne až do polovice jari. Typické pre Lasithi sú veterné mlyny s bielymi plachtami.
Kedysi ich boli tisíce. Tých pár, čo tu stále vidieť, obnovili v posledných rokoch. S mlynmi či bez nich, Lasithi ostáva najväčšou zeleninovou záhradou Kréty, ktorá zásobuje ostrov potravinami vynikajúcej kvality.
Najnavštevovanejšou atrakciou oblasti je jaskyňa Psychro, známa aj ako Diktaean. Zohráva dôležitú úlohu v mytológii. Hovorí sa, že sa v nej narodil (alebo ukrýval) Zeus. Boh-neboh, jaskyňa nie je veľká, ale je krásna.
Planina Lasithi patrí k najmenej obývaným miestam na Kréte. Na pustom vidieku, uprostred skalnatých hôr, je len niekoľko veľmi tradičných dedín, ktoré pomaly vymierajú spolu s jej staršími obyvateľmi.
Obce, postavené na úpätí hôr, spája, a na samý vrchol plošiny ťa dovedie, kľukatá, do výšky sa ťahajúca cesta s poriadne ostrými zákrutami. Parádna trasa je ideálna na cykloturistiku alebo na výlet na skútri. Z oboch si užiješ super výhľady na okolité hory.
Hoci to tak nevyzerá, táto cesta nie je jediná, ktorou sa dá Lasithi preskúmať. Ešte sú tu trasy prašné, rozbité, kamenisté, jednoducho také, ktorými sa chodí terénnym autom. Na ne si ale zrejme netrúfneš, nebudeš mať šajnu, kadiaľ by si išiel, a ani ti na to v požičovni auto nedajú.
Ak veľmi chceš, môžeš vyraziť s organizovanou exkurziou. Až tak ich neuznávam, ale táto bola super. Niektorí sa mohli vyblázniť za volantom na off-roadových cestách, iní sme hltali výhľady a prach vo vonkajšej časti jeepu. Odviezli sme sa k parádnym vyhliadkam aj za divými kozami.
Ktoré miesto na Kréte je pre teba TOP?
Autor: Jana Kristeková
Volám sa Jana. Som delegátka. Tour Escort na lodi. Blogerka. Závisláčka na cestovaní na ceste na letisko, do prístavu, alebo aspoň prstom po mape. Tiež rád/rada cestuješ a chceš sa dozvedieť viac o super miestach? Cestuj spolu s ,,mojimi” loďami po svete.
Instagram: Loďou po svete
Blog: Loďou po svete