Domov, to nie sú štyri steny. Pre väčšinu ľudí je to obľúbený gauč, milovaná osoba, či vôňa, ktorá ide zo záhrady. Pre mňa je to miesto, kde môžem robiť čokolvek čo chcem, ktoré je tu pre mňa, nech potrebujem čokolvek. Či už je to kvalitný spánok, horúcu vaňu, večeru, či útočisko na gauči s pohárom červeného vína.
Napísať tento článok mi napadlo po tom ako mi jedna fanúšička napísala, že:
,,Podľa mňa, keď si človek v živote nájde svoje miesto, tak už mu to nepríde zaujimavé, lebo sa chce vracať večer domov a nie do cudzieho bytu.“
Pre mňa sa stáva každý jeden byt, v ktorom bývam dlhšie ako pár hodín domovom. Ja sa nevraciam do cudzieho bytu. Ja sa vraciam ku mne domov. Len to, kde ten domov je, sa u mňa mení častejšie ako je bežné pre väčšinu ľudí 😀 Ono takéto bývanie má v praxi veľa pozitív – aj praktických, aj takých úsmevnejších.
A presne o tom bude aj dnešný článok. O pozitívach častého sťahovania sa.
1. Fascinujú ma nové veci
Je až neuveritelné ako rôzne sú byty. Ani jeden nie je rovnaký. A toto je bod číslo 1 prečo tie byty mením tak často, prečo som v pohode baliť sa a sťahovať a stále a stále byť niekde inde. Fascinuje ma nové prostredie, nový výhľad z okna, zariadenie bytu. Bývala som od novostavby až po dom z roku 1924, v ekodomčeku, veľkom 4i byte v paneláku, mezonetovom byte s tromi terasami, v byte so záhradou v centre mesta, či v 100% umeleckom bytíku plnom obrazov a kryštálovým lustrom v kúpeľni.
2. Vždy môžeš bývať tam, kde práve potrebuješ
Presťahuje sa tvoja firma do inej časti Bratislavy a zrazu musíš vstávať o hodinu skôr ako predtým, aby si prišla načas? Začneš tancovať 10h do týždňa a cesta na kurzy ti trvá pol hodinu? Alebo sa ti presťahuje fitko alebo zistíš, že chceš viac zelene alebo v lete chceš robiť viac opekačiek alebo potrebuješ byť viac v Starom meste?
Ak máš jeden byt v ktorom dlhodobo bývaš, musíš sa tomu prispôsobiť. Ak sa každú chvíľu sťahuješ, môžeš si vybrať byt podľa lokality, ktorá ti momentálne vyhovuje. Ja som napríklad vo februári začala tancovať a zrazu som 3x do týždňa chodila cez celú Bratislavu na kurzy. Nebolo to nič moc veru, 25 minút taxíkom, 40min MHDčkou. Keď som sa znovu sťahovala, vybrala som si takú adresu, kde som dobu dopravy znížila na 15min. 🙂
3. Musíš mať poriadok vo veciach a nekupuješ blbosti
…a nevláčiť to nepotrebné. Inak ti sťahovanie trvá celý deň. Vďaka neustálemu sťahovaniu presne viem, čo kde mám, nemám nič, čo nepotrebujem ani občas použiť, pravidelne si pretrieďujem šatník a ešte: nekupujem si blbosti (čím mimochodom ušetrím nemalé peniažky).
Toľko za mňa. Na všetko sa dajú nájsť aj plusy aj mínusy. Jasné, že sa občas bojím, že zabudnem kde bývam, jasné, že ma nebaví samotné sťahovanie (aj keď mi trvá 4-5h už aj so zbalením a vybalením sa)… No v konečnom dôsledku, toto sú tri dôvody, prečo to robím. Dáva mi to slobodu, flexibilitu a nové zážitky.
Miniseriál Život cez Airbnb
Na dnes o mojom živote cez Airbnb stačilo, nabudúce zas napíšem o niečom inom, ešte je toho veru dosť. V predchádzajúcej časti som písala o živote v bratislavskom starom meste. Toto je číslo IV, v poslednom dieli sa dozvieš, v akých všetkých bytoch som bývala.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.