Kam ide obsah Wécka z lietadla? Ako je to s jedlom, zlým vzduchom či turbulenciami? Počas mojej nedávnej cesty okolo sveta na ktorú ma pozvali z CK BUBO sme mali k dispozícii súkromné lietadlo a tých najlepších stewardov, letušky a kapitánov. A keďže letov bolo viac než dosť (12), mali sme dosť času aj na zvedavé otázky o letoch a lietadlách. Tieto zaujali mňa a verím, že aj vás. Vrhnite sa na čítanie.
Ďakujem posádke Air Explore za odpovede ❤
Kam ide obsah WC z lietadla?
Neboj, žiadne padajúce hovná atmosférou 🙂 Celý obsah WC ide do nádrže v lietadle. Po prílete sa táto odčerpá špeciálnou cisternou, ktorá sa slangovo volá honey truck alebo honey wagon.
Je pravda, že v lietadle sa viac šíria bacily?
Áno, toto je pravda. Vzduch v lietadle sa čiastočne mieša so vzduchom z vonku, no počas celého letu cirkuluje a zostáva v lietadle. A keď je na palube niekto chorý, jeho bacily chodia stále dookola (mňam). Lietadlá sú vybavené vysokoúčinným filtračným systémom, ktorý filtruje častice aj vo veľkosti mikróbov a vírusov, ten však nezachytí všetko. Aj preto je dôležité piť počas letu veľa vody a dbať na hygienu – hlavne si často umývať ruky. Neviem či by som to vôbec mala písať, no treba sa vyhnúť kúsaniu si nechtov či inému kontaktu prstov s ústami. Mimochodom, pitie vody v lietadle je veľmi dôležité aj na riedenie krvi a predídeniu trombózy krvi.
Prečo je v lietadle tak suchý a ostrý vzduch?
Je to práve kvôli tomu, že ide o vzduch, ktorý, laicky povedané, vyrába lietadlo (resp. berie vzduch z vonku a okysličuje ho keďže v takej nadmorskej výške nie je kyslík). A v tak vysokej nadmorskej výške nevie vyrobiť vzduch, ktorý by bol viac vlhký. Je to akoby si bol v 100% klíme, v izbe kde nie sú okná. Medzi najpríjemnejšie lietadlá čo sa týka vzduchu sa zaraďuje Boeing B787. Keď niekedy vidíš hmlu, ktorá ide z vrchnej časti lietadla, ide o zvlhčovanie vzduchu.
Škodí nám suchý lietadlový vzduch?
Nezabije nás, no k nášmu telu určite nie je kamarátsky. Vysušuje pokožku a aj preto je dôležité piť počas letu veľa vody. Okrem toho určite pomôžu krémy, balzamy na pery či rozprašovače. Čokolvek čo pomôže tvojej pokožke bojovať so suchým vzduchom. Lietadlový vzduch nepomáha ani našim očiam. Pri každom dlhšom lete odporúčam používať kvapky do očí.
Ako to funguje s jedlom na letoch?
To, aké jedlo dostaneš v lietadle, vyberá letecká spoločnosť ktorou letíš. Dodáva sa buď v mieste odletu na všetky lety, ktoré lietadlo počas dňa absolvuje alebo sa postupne dopĺňa pred jednotlivými odletmi. Ak teda lietadlo štartuje z Viedne a počas dňa preletí lety Viedeň – Miláno, Miláno – Dubaj a Dubaj – Miláno, jedlo na všetky 3 lety sa môže naložiť buď vo Viedni alebo sa nakladá vždy po prílete od lokálnych partnerov.
Ak ide o teplé jedlo, zohrieva sa v mikrovlnnej rúre v lietadle.
Mnohí sa pýtajú či je jedlo kvalitné…Asi veľmi záleží od krajiny kde sa jedlo vyrába a od rozpočtu, ktorý má na jedlo letecká spoločnosť. Vitamínom a živinám v jedle určite nepomôže zohrievanie v mikrovlnke.
Ako to funguje s nápojmi na letoch?
Nápoje sa do lietadla naložia vždy pred odletom buď na všetky lety, ktoré lietadlo v daný deň preletí alebo na najbližší let. Každá letecká spoločnosť si určuje aké nápoje na palube podáva. Zaujímavé to bolo počas našej cesty okolo sveta. Mali sme vlastné lietadlo, ktorým sme za 18 dní dali 12 letov.
Ako to celé fungovalo vám ukážem na konkrétnom príklade. Zásoby alkoholu, nealka aj malé snacks sme mali zo Slovenska – mali sme Mily, DRU tyčinky, moravské vínko a plzničky. Časť z nich bola na palube, časť z nich v podpalubí, v cargu. Letušky z Air Explore vždy po prílete spísali koľko sa čoho minulo a poslali report do Bratislavy. Tí zariadili, aby nám na letisku buď vyložili časť zásob z carga lietadla na palubu alebo objednali čo bolo treba u lokálnej spoločnosti.
Prečo sa podáva paradajkový džús na palube lietadla?
Štatistiky hovoria, že počas letov sa vypije viac paradajkového džúsu ako bežne “na zemi”. Prečo je tomu tak? To by ma veru zaujímalo…Nikto však nemá konkrétnu odpoveď. Niektoré výskumy hovoria o tom, že v takej výške sa nám menia chute a zrovna paradajkový džús je zrazu zaujímavý. Iní hovoria, že pomáha ľuďom vyrovnať sa s lietaním a tlakom. Sú však aj teórie, že je to jediný zaujímavý nealko artikel na vozíku a ľudia chcú skúsiť niečo čo nepijú bežne. Paradajkový džús sa tiež mína aj do drinku Bloody Marry.
Je káva podávaná počas letov instantná?
Vo väčšine lietadiel áno. Záleží na type lietadla ktorým letíš. Na 99% to ale nebude hipsterské espresso z top kvalitnej kávy. V Business class dostaneš lepšiu kávu ako v Economy, tá býva väčšinou z čerstvej kávy. Čo sa týka čajov, sú spravené z obyčajných sáčkových čajov.
Dostávame počas letov veľkú dávku radiácie?
Nejaká radiácia tam je, no nie je veľká. Dala by sa porovnať k množstvu radiácie, ktorá je v skeneroch na letisku. Určite by bolo pre naše telo lepšie neletieť, na druhú stranu, radiácie nie je veľa.
Sú turbulencie znakom problému?
Tie malé, kde sa lietadlo iba trasie, sú úplne ok. Prichádzajú napríklad vtedy keď lietadlo prelietava cez oblaky. Horšie sú turbulencie počas ktorých padne lietadlo desiatky metrov. Malých turbulencií sa báť netreba.
Ako často sa čistí lietadlo?
Po každom lete príde upratovacia čata. Každá letecká spoločnosť čistí lietadlo inak. Kým v nízkonákladovkách ide len o rýchle upratanie, niektoré lietadlá sa čistia 2-3 hodiny. Generálne čistenie lietadiel je povinné raz za pol roka.
Je niečo ďalšie, čo ťa ohľadom lietania zaujíma? Napíš do komentárov nižšie 🙂
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.