Počas dlhých cestovačiek je pre mňa alfa omega mať so sebou chutné, výživné a spratné jedlo. Už tisíckrát sa mi stalo, že som sa ocitla v lietadle Ryanairu, hladná tak, že som ani nevidela. Alebo vo vlaku. Alebo v autobuse alebo na letisku. Jedlo, ktoré ponúkali, bolo drahé a nekvalitné.
Nuž, učila som sa postupne, na vlastných chybách. A naučila som sa. A pripravila som pre teba článok plný tipov na jedlá a výrobky, ktoré nosím so sebou na cestách. Sú chutné, zdravé a spratné.
Keď letím nízkonákladovkou
Keď letím nízkonákladovou spoločnosťou, rátam s tým, že nedostanem ani pohár vody, ak si ho nekúpim. Preto sa vždy pred odchodom na letisko vyzbrojím zdravými dobrotami.
Začnem tým, že si vypočítam, na koľko hodín si balím jedlo. Zvyčajne je to do 6 hodín (let, čas pred odletom, po odlete, až pokiaľ sa dostanem do mesta). Na tento čas si balím do batohu niektoré z týchto jedál:
1. Sušené mäso – veľmi výživné a spratné. Jeden balíček je pre mňa ako obed. Obsahuje veľa bielkovín, nasýti ma a je to mňamka, ktorú si doprajem vždy iba na cestách, takže je to pre mňa cenné.
2. Proteínové a energy tyčinky – malé a plné energie. Bežne ich veľa nejem, pretože je v nich dosť cukru (aj keď prírodného) a moje telo ho nestíha spracovať, keďže väčšinu dňa sedím na zadku a nehýbem sa. Na cestách je to iné a vo vrecku mám vždy zopár z týchto pochúťok. Najčastejšie mávam Lifebar alebo Vivobar, ale je ich kopec, myslím, že si každý dokáže vybrať.
3. Horká čokoláda – odmena k rannej káve alebo rýchla zásobáreň energie. V lete treba dávať pozor, aby sa ti neroztopila po ceste. Mojím absolútnym favoritom je 92% VIVANI čokoláda, tú odporúčam.
4. Arašidové alebo mandľové maslo – tiež pochúťka, ktorú bežne veľmi nejem, no na cesty je skvelá. Zasýti, je ľahko prenosná a je to sladkosť, ktorú si chcem dať. Môžeš si ho zmiešať s ovocím alebo zobrať len tak.
5. Oriešky – či už lieskovce, kešu, pistácie alebo arašidy, je to sú super zásoba energie, mega pri pozeraní seriálov, či filmu.
Samozejme, na cestu si môžeš zabaliť čokoľvek, je to na tebe. Ja si vždy balím veci, ktoré bežne nejem. Pretože vždy, keď som si na letisko zobrala napr. nejaké mäsko s ryžou a zeleninou, skončilo to o dva dni po odlete v koši – jednoducho som to nezjedla, pretože to jem bežne a nemala som na to chuť.
Okrem jedla mám vždy so sebou skladateľnú fľašku. Cez kontrolu prejde prázdna, potom do nej napustím vodu na WC.
Cesty vlakom a autobusom
Do vlaku, či autobusu sa balím podobne, ako keď cestujem lietadlom. Jediná výnimka je vtedy, ak cestujem s Regiojetom. Tam si vždy objednám z ich palubného lístku.
Jedlo počas výletu
Keď bývam v hoteli, hosteli alebo cez Airbnb a mám okolo seba obchody s potravinami a reštaurácie, neberiem so sebou ani omrvinku. Už sa poznám. Akonáhle mám po ruke obchody a reštiky, posledná vec, ktorú chcem, je jesť jedlo, ktoré som si priniesla v batohu.
Súvisí to určite s tým, že jedlo je pre mňa veľmi dôležité. Oveľa radšej skúsim niečo nové a jem kvalitne, aj keď to má byť trochu drahšie. To som ale ja.
9 tipov na potraviny na hory a výlety mimo civilizácie
Počas výletov, kedy chodíme po horách alebo miestach, kde nemáme prístup k obchodom, si z domu prinesieme zásoby výživných a spratných potravín. Na takéto výlety ti určite odporúčam zobrať prenosný horák a malý hrniec.
Nezaberie ti to takmer žiadne miesto, nech to znie akokoľvek giganticky. Horák a hrniec prenesieš v príručnej batožine, bombu si však musíš kúpiť až po prílete ( napr. na pumpe), do lietadla ti ju nepustia.
Na takéto výlety sa mi najviac osvedčili tieto potraviny:
1. Omeleta v prášku – sušené vajíčka, ktoré len zalejete vodou a necháte opiecť na panvici. Na prvé prečítanie to znie dosť hnusne, ale garantujem ti, že nie je nič lepšie ako spraviť si na raňajky vajíčka. Pozor, na trhu je veľa nekvalitných, ktoré obsahujú viac umelých látok ako prírodných. Ja používam Patty Mix, ktorý má špičkové zloženie.
2. Raňajkové kaše – bežne tieto veci nejem, raňajky sú pre mňa v znamení vajíčok, s kopcom zeleniny a syrov. Na cestách sú ale kaše super. Zaleješ ich vodou a sú hotové. Najzdravšia je asi pohánková kaša, no tá chuť… Môžeš si kúpiť aj viaczrnnú alebo ovsenú. My sme na poslednej ceste do Nórska zvolili pohánkovú a dochutili sme ju orieškami, vanilkovým proteínom a čokoládou. Potom to už bolo chutné.
3. Proteínové a energy tyčinky – o tých som už písala, no v prípade, že ideš na túru, je toto brutálna vec. Tyčinku zješ počas treku, nemusíš zastavovať. Je to sladké, dodá ti energiu.
4. Sušené mäso – kebyže jem celý deň len energy tyčinky, asi by som bola presladená a tučná. Preto počas túry tyčinky striedam so sušeným mäsom, ktoré má oveľa viac bielkovín a menej cukru. Okrem toho je sušené mäso super aj na raňajky alebo večeru. Iba otvoríš sáčok a zješ. Simple as that.
5. Instantné polievky – neoceniteľná vec, keď chceš teplé jedlo. Okrem takých tých klasických instantných, ktoré sú zložením poriadny humáč, sa dajú nájsť aj kvalitnejšie, bez chémie. Tie sme mali na výlete minule. Chuť bola, povedzme, že nie úplne ako od šéfkuchára, no na zahriatie neoceniteľná potravina.
6. Slovač sa nezaprie – klobásy, syry a slanina. Ak nie je veľmi teplo, toto sú top potraviny. Na klobásu netreba ani nožík, slanina je trochu komplikovanejšia. Syry sú tiež v pohode, vydržia pár dní bez chladničky, ak sú vákuovo zabalené.
7. Tuniaky a sardinky – ďalší výživný a jednoducho transportovaný typ stravy sú rybacie konzervy. Rybky sú výživné a tie v konzerve sa nepokazia.
8. Bez kávy na cesty nejdem – doma si kávu vždy predmeliem a do batožiny vezmem aeropress alebo frenchpress. Na horách, mimo civilizácie alebo v krajinách, kde je kávová kultúra na nule, mi to už roky zachraňuje rána.
9. Kokosový olej – super na varenie, proti nie veľmi silnému slnku (má SPF faktor), ale aj na suchú pokožku ako krém. V lete stačí kokosový olej naliať do malej fľaštičky, v zime, keď nie je rozpustený, odporúčam malú 50ml nádobku.
Prečítaj si aj tieto články:
Toto je môj zoznam potravín, ktoré beriem na cesty. Pomohla som ti, dala som ti inšpiráciu? Dúfam, že áno, pretože to bolo cieľom. Ak máš aj ty tvoje potraviny, ktoré sú pre teba na cestách neoceniteľné, napíš do komentárov, inšpiruješ mňa aj ostatných.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.