Región Nitry a Ponitria má čo ponúknuť. Nitriansky región je jedným z najdávnejšie osídlených území v strednej Európy a nájdeme tu bohatú veľkomoravskú históriu. Dnes región ponúka vínne regióny, cyklotrasy či originálne miesta, akým je napríklad API domček.
Z môjho nedávneho výletu v Ponitrí a Nitre som spísala 5 miest, ktoré sa oplatí vidieť.
Táto kampaň bola podporená Ministerstvom dopravy a výstavby SR. Viac o návšteve Slovenska na www.slovakia.travel.
1. Bojná a Hradisko Valy
Vieš, že kresťanstvo bolo na Slovensku už pred Cyrilom a Metodom? Áno, aj mňa ešte v škole učili, že práve Cyril a Metod na Slovensko priniesli kresťanstvo. Práve v Bojnej sa našli archeologické nálezy, ktoré však potvrdili opak – že obyvatelia prijali kresťanstvo už v čase pred príchodom Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.
Bojná bola v 9-10. storočí jedným z významných centier Veľkej Moravy. Bolo tu 5 hradísk, dnes pomenovaných Bojná I-V. Ústredným hradiskom bolo hradisko Bojná I – Valy. Hradisko malo rozlohu viac ako 12 hektárov a nálezy nasvedčujú, že bolo miestom rozvinutého obchodu, zbrojárstva a tiež sídlom miestneho panovníka aj s vojenskou družinou.
Hradisko Valy zaniklo v priebehu prvej polovice 10. storočia, no aj dnes si môžeme veľmi autenticky prezrieť a zažiť, ako také hradisko fungovalo.
Archeologické múzeum Veľkej Moravy
Osídlenie v Bojnej pravdepodobne vzniklo pre blízke ložiská železnej rudy. Hradiská existovali približne 120 rokov a ich obyvatelia sa venovali hlavne poľnohospodárstvu, spracúvaniu kovov či vojenskej ochrane obchodnej cesty. Aj toto sa dozvieš v Archeologickom múzeu Veľkej Moravy v Bojnej.
Múzeum je na prvý pohľad malé, no je tak perfektne vymyslené, že veľkomoravská história Bojnej zaujme každého. Jednak sú tu zaujímavé predmety, premietajú sa tu naozaj pútavo natočené videá, no najlepší mi prišiel výklad, ktorý za symbolické 1€ dostane každý, kto má záujem.
Vidno, že tomuto múzeu a téme niekto obetoval neskutočne veľa voľného času a snažil sa, aby návštevníci dosiahli edukatívny zážitok. Klobúk dole pred Bojnou, že sa im podarilo vybudovať takto zaujímavé múzeum a určite odporúčam zastaviť sa tu pred samotnou cestou na Hradisko Valy.
Hradisko Valy
Z dediny Bojná sem vedie 5km dlhá cesta. Tá sa dá čiastočne skrátiť cestou autom, tým pádom pešo pôjdeš iba posledný kilometer. Ten je však všetko, len nie rovný – inými slovami, je to celkom strmák, no stále zvládnuteľný aj pre deti.
Cez Bojnú vedie aj cyklotrasa – ide práve o trasu smerom na Hradisko Valy. Niektorí dávajú na bicykli aj posledný kilometer – tých pozdravujem a prajem super fitness zážitok. 🙂 Prehľad o cyklotrasách v celom Nitrianskom kraji nájdeš tu, vieš si tam pozrieť detaily okresu Topoľčany, kam Bojná patrí.
Čo sa týka lokácie, Hradisko Valy sa nachádza tu a niekde v tejto lokalite sa dá zaparkovať auto (odtiaľ sa ide 1km pešo). Tu je aj detailný návod, ako sa na hradisko dostať.
Ako vyzeralo hradisko v 10. storočí si môžeš pozrieť na tejto 3D vizualizácii.
Samotné Hradisko je čarovné miesto. Doslova tam cítiť históriu. Raz za rok sa na Hradisku Valy usporiadávajú cyrilometodské slávnosti. Vtedy Hradisko Valy znovu ožije tradíciou a môžeš sa tu preniesť do dávnej histórie.
Podujatie sa organizuje raz za rok, vždy v júli a môžeš sa tešiť na dobové vystúpenia, sokoliarov, bitku o hradisko, školu písania v hlaholike, či na dobovú kuchyňu – jednoducho, počas cyrilometodských slávností sa prenesieš do 9-10. storočia života na Veľkej Morave.
V roku 2022 bolo 9. júla a prišlo cez 10.000 ľudí. Viac informácií k tomuto podujatiu nájdeš na webe Hradiska Valy.
Na Hradisko Valy sa dá prísť kedykoľvek, nie je tu žiadny vstup ani limitácie. Podľa mňa je to krásne miesto na piknik. Nezabúdaj však – je tu prísny zákaz zakladať oheň, takže opekanie si nechaj na iné miesto.
Mimochodom, v Bojnej prebieha od roku 2007 archeologický výskum. To, že táto lokalita je bohatá na archeologické nálezy sa vedelo už dávno a využili to vykrádači hrobov. Mnoho cenných predmetov bolo ukradnutých a predaných na čiernom trhu. Dnes je snaha dostať tieto predmety naspäť.
Ďalšie aktivity v Bojnej a okolí
Po výstupe na Bojnú sa určite oplatí dobre sa najesť. Medzi dedinou Bojná a Hradiskom je vybudovaný Ranč pod Babicou, ktorý ponúka ubytovanie a tiež reštauráciu. Ja som si dala rybku priamo z ich rybníka a bola výborná! V areáli Ranča je aj minizoo, ktorá poteší hlavne rodiny s deťmi.
Okrem toho je v Bojnej ľukostrelba. Majú tu 3D terče, takisto to môže byť super aktivita pre rodiny s deťmi.
2. API domček a včelárstvo Kotrusz v Nitre
Vieš, čo je API domček? Kým som ho v Nitre nevidela na vlastné oči, netušila som, čo si mám pod tým predstaviť.
Včely sa po latinsky nazývajú apis melifera. API domček je niečo ako včelí domček. Ako to však funguje? Včely majú liečivé účinky a pozitívne vplývajú na nervový, tráviaci, dýchací a srdcovo-cievny systém, na slabú imunitu či na doplnenie energie.
API domček je špeciálny v tom, že do jeho konštrukcie sú zabudované včelie úle. Neboj sa, nevedia sa dostať do vnútra domčeka a ohroziť ťa, ty na nich iba ležíš – doslova. Včelie úle v tomto API domčeku sú v posteli, na ktorej ležíš – konkrétne 4 úle v každej z postelí.
Pri ležaní cítiš jemné vibrácie a včielky tiež v úplnom tichu počuješ. Tento API domček nemá žiadny prívod elektriny a nachádza sa na lúke nad domom včelára, s krásnym výhľadom na celú Nitru. V momente, kedy som do neho vstúpila, som cítila, že toto je miesto, kde si perfektne oddýchnem. A naozaj. Kombinácia včelích vibrácií, jemného bzučania a úplného odpojenia sa ma za pol hodinku osviežila viac ako 4-hodinový poobedný spánok.
Do API domčeka sa odporúča ísť na 1-2 hodinky, neskôr kľudne aj prespať cez noc. Najviac včiel je v úľoch na večer, kedy sa už zbiehajú domov.
Tento API domček je úplne nový – vlastne sme boli prví návštevníci. Kto by ste si pobyt v ňom chceli skúsiť, zavolajte vopred včelárovi p. Kotruszovi na +421 904 441 094 alebo mu napíš mail na vcelar@kotrusz.sk. Včelárstvo a API domček sa nachádzajú na tejto adrese: Dolnohorská 44, Nitra.
Keďže je miesto nové, nemá ešte web či rezervačný systém. Je to také absolútne lokálne a ešte nepreskúmané miesto, ktoré sa však na 100% oplatí navštíviť. Pán včelár aj so svojou manželkou sú extrémne milí a pohostinní a navyše vedia o včelárstve azda všetko.
Samozrejme, dá sa tu kúpiť aj med, propolis či iné včelie dobroty – tiež odporúčam. A kto ste z Nitry a okolia, môžete sa pridať aj do včelárskeho kurzu. Tie sa mimochodom organizujú naprieč celým Slovenskom – tu je zoznam krúžkov.
V Nitrianskej vinohradníckej oblasti sa nachádza 9 rajónov, my sme navštívili dve vinárstva v Radošine. Prvým bolo Vinárstvo Tesáre, druhým Vinárstvo Radošina. Celý zoznam vinárstiev nájdeš na tomto odkaze.
Pivnica Tesáre
V malebnej dedinke, na kopci s krásnym výhľadom nájdeš toto nenápadné vinárstvo. O to viac ťa ale poteší, čo nájdeš. Vinárstvo ponúka ochutnávky svojich vín v pivnici a v prípade dobrého počasia aj vo vinohrade, ktorý sa nachádza nad vinárstvom.
Pivnica Tesáre je malé rodinné vinárstvo, ktoré funguje od roku 1997. Pivnica, v ktorej sa robia ochutnávky, je z roku 1935 a je výborným miestom hlavne v horúce letné dni.
Na ochutnávku sa treba dohodnúť vopred, telefonicky na +421 905 560 341, prípadne mailom pivnicatesare@gmail.com. Vinárstvo neponúka ubytovanie, takže treba jedného šoféra alebo prísť a odísť taxíkom. Vinárstvo sa nachádza na tejto adrese: Tesáre 9, 956 21 Tesáre, Slovensko.
Viac o unikátnosti tohoto vinárstva prezradia fotky.
Vinárstvo Radošina
Úplne iný typ vinárstva je vinárstvo Radošina. To sa nachádza vo veľmi dobrej dostupnosti od cesty a pri etiketách zvolilo dizajny od známeho slovenského umelca Fera Liptáka.
Ako možno vieš, Radošinu najviac preslávilo Radošinské naivné divadlo, a to zásluhou Radošinčana Stanislava Štepku. Práve odtiaľ pochádza pojem VÍNO VINOVATÉ, ktorým dnes svoje víno pomenováva Vinárstvo Radošina.
Vinárstvo Radošina bolo založené v roku 2012 a má krásnu vonkajšiu terasu a tiež vnútorné priestory vhodné na degustáciu. Predáva sa tu nielen fľaškové, ale aj sudové víno.
Vinárstvo Radošiná má fixné otváracie hodiny od 8:30 do 17:00 počas pracovných dní, netreba sa nahlásiť vopred, stačí iba prísť. Ak máš záujem o vedenú degustáciu, zavolaj do prevádzky vinárstva vopred. Kontakt nájdeš na tomto odkaze.
4. Rotunda sv. Juraja a Nitrianska Blatnica
Nad Nitrianskou Blatnicou sa nachádza Rotunda sv. Juraja. Dnes ju obkolesuje krásna lúka, ktorá sa dá využívať na piknik či oddych počas turistiky a vedie k nej cyklotrasa. V minulosti však bolo na dnešnej lúke, ktorá sa volá Púsť, osídlenie.
Ľudia tu bývali od deviateho do trinásteho storočia. Osídlenie zrejme zaniklo, keď sa minula železná ruda, ktorá sa tu ťažila. Dodnes sa zachovala iba Rotunda sv. Juraja. Do dnešnej podoby sa dostala po viacerých rekonštrukciách. Ľudia z okolia Nitrianskej Blatnice Rotundu familiárne nazývajú Jurko či Ďurko.
Až donedávna sa predpokladalo, že Rotunda bola postavená v 1. polovici 16. storočia. Počas archeologického výskumu a následného reštaurovania v rokoch 2009 – 2016 sa zistilo, že Rotunda patrí do predrománskeho obdobia. Výskumom stanovený rok vzniku rotundy 830±40 rokov s vysokou pravdepodobnosťou dokladá, že Rotunda bola postavená ešte za vlády nitrianskeho kniežaťa Pribinu a pred príchodom misie Cyrila a Metoda. Na dnešnom stupni poznania, môžeme označiť rotundu sv. Juraja za najstaršiu stojacu stavbu so zachovanými pôvodnými múrmi na území Slovenska a aj v širšom priestore Strednej Európy.
Dnešný stupeň znalostí o lokalite zatiaľ nie je definitívny a vyčerpaný. Celá široká lokalita ponúka zatiaľ nerealizované možnosti hlavne archeologického výskumu. Rovnako výskum archívnych dokumentov môže priniesť a rozšíriť poznanie aj o mladšej histórii Rotundy sv. Juraja.
V Rotunde dnes nájdeš vystavený napríklad originálny kľúč od Rotundy z 9-10. storočia, pôvodnú omietku či konsekračný kríž z 2. polovice 9. storočia. Do vnútra Rotundy a do pustovne sa dá dostať každú sobotu počas leta od 13:00 do 17:00, inak je zatvorená.
Všetky tieto informácie a mnoho ďalších sa dozvieš z infotabúl, ktoré začínajú už pred Kultúrnym domom v Nitrianskej Blatnici a vedú celou cestou smerom k Rotunde.
Cesta k Rotunde sv. Juraja
Od prvej infotabule pred Kultúrnym domom je to pešo k Rotunde cca 1h. Po ceste môžeš vidieť diviaky (za plotom) na mieste, ktoré sa volá Diviačia obora.
Alternatívne sa dá zájsť autom po Trojičku (takto sa nazýva miesto, kde sa cesta rozdeľuje na 3 smery – rovno sa pokračuje k Visiacim skalám, cestou naľavo sa dostaneš ku chate Kormány – ide o zatvorenú chatu pre poľovníkov, kde je posedenie a ohnisko. Doprava vedie cesta k Rotunde. Trojičku nájdeš na tomto bode na mape.
Svätujurajské púte
Už od 2. polovice 16. storočia sa v Rotunde každoročne v apríli konajú svätojurajské púte. Vtedy sa tu koná omša, na ktorej sa zúčastní niekoľko tisíc ľudí. Okrem svätojurajskej púte už omše v Rotunde nebývajú, od tejto tradície sa upustilo.
O novinkách k Rotunde, napríklad aj o Svätojurajskej púti, sa môžeš dozvedieť napríklad na FB stránke.
Čo robiť v okolí Rotundy sv. Juraja
Ak aj prídeš v iný čas ako v sobotu a Rotundu nájdeš zatvorenú, je to stále príjemné miesto na oddýchnutie si a načerpanie síl. 5 minút od Rotundy sa nachádza prameň, v ktorom sa môžeš osviežiť (nie kúpať, iba osviežiť). Stačí vydať sa od Rotundy cestou na Marhát.
Marhát je inak rozhľadňa a nachádza sa cca 45 minút pešo nad Rotundou.
Pred pokračovaním mrkni aj na tieto články:
Ďalšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť v Nitre a okolí
Tieto miesta mám na muške už dlhšie alebo ste mi ich poradili vidieť vy, no nestihli sme ich pozrieť. Dávam ich napriek tomu do článku:
- Topoľčianky – národný žrebčín (+ vinárstvo, či park, kto by chcel)
- Turistika na Zobor – krásny pohľad na celú Nitru a už sa dá využiť aj nová ferrata
- Výlety na hrady či kostoly: Nitriansky hrad, hrad Gýmeš, Kaštiel v Jelenci, Drážovský kostolík
- Zámky a kaštiely: Arborétum Mlyňany, Beladice, Oponice (je tu aj Apponyiho knižnica), Mojmírovce
- Kto má rád výhľady, krásny výhľad na Nitru máš z Nitrianskeho hradu, z Kalvárie, Pyramídy (Zobor) aj z Drážovského kostolíka
- Vodný mlyn Kolárovo
- Thermal Park Nitrava
- Víno, víno a ešte raz víno – v Nitre a okolí je nespočetné množstvo vinární. Celý zoznam vinárstiev nájdeš na tomto odkaze. Špeciálne sa mi ešte veľmi páči vinotajna.sk, kde majú pikniky, grilovačky, možnosť prespania a nádherné vonkajšie priestory s výhľadom na západ slnka.
Tipy na dobré gastro podniky v Nitre a okolí
K výletovaniu jednoznačne patrí aj dobré jedlo či káva. V Nitre viem odporučiť niekoľko podnikov:
- Starý Biskupský Hostinec (nenechaj sa zmiasť názvom, pozri si fotky, pochopíš 🙂 ). A vraj majú perfektnú Pavlovu tortu!
- Castellum Cafe – krásna kaviareň a reštika na hrade s výhľadom.
- Paletka beer.cafe – niečo pre milovníkov dobrého pivka, ideál hlavne v lete vďaka terase.
- Kto by radšej čerstvý chlebík či croissant, pozrite Chlebáreň.
- Fajné drinky ti pripravia v Cupola bare, prípadne v Bloom bare.
- Reštika a bar s exotickým názvom Zanzibar je super na jedlo aj drinky.
- V Nitre sa nachádza jedna z najlepších sushi reštaurácií na Slovensku, Satori.
- Pálenica Jelšovce je mimo Nitry, nachádza sa tu penzión, reštika aj pálenica, veľmi milé priestory a dobré jedlo.
- Kúsok od kaštieľa Báb sa nachádza ďalšia super reštaurácia – Sýpka u Ludvíka s krásnym historickým interiérom a výborným jedlom.
Verím, že ti článok priniesol tipy na ďalší výlet na Slovensku a užiješ si Nitru a okolie na 100%.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.