Maledivky, ako som ich začala nazývať, sú krajinou uprostred Indického oceánu. Skladajú sa z viac ako tisíc ostrovov, z ktorých väčšina je menšia ako dediny na Slovensku.
Na konci článku som si pre teba pripravila travelhackerský ťahák s konkrétnymi tipmi na ostrovy, kam sa oplatí ísť.
Aké ostrovy nájdeš na Maldivách?
- neobývané,
- obývané lokálnymi ľuďmi, kde sú aj hotely pre turistov,
- obývané lokálnymi ľuďmi, kde nie sú hotely,
- rezorty výlučne pre turistov.
My sme ubytovaní v malom hoteli na lokálnom ostrove Dharavandhoo, v atole Baa – pozri na mapke, naľavo takmer hore.
Turistov tu býva naraz v priemere okolo 50 kusov, zvyšok sú lokálni ľudia. Všetky moje tipy, postrehy a rady sa budú týkať dovolenky na lokálnych ostrovoch, ktoré sú otvorené aj turistom. To je dôležité postrehnúť na začiatku, kým začnem dávať tipy.
Čo znamená dovolenkovať ako turista na Maldivách na ostrove obývanom lokálnymi ľuďmi?
1. treba rešpektovať náboženstvo, ktoré je tu dané zákonom – Islam. Ženy by mali nosiť zahalená ramená, prsia aj brucho. Muži sú ok, tí sa tu neriešia.
2. pláže sú tu pre turistov a pre lokálnych. Rozdiel je minimálny a ako turista môžete chodiť na obe. Na tých lokálnych je ale treba, aby mali ženy pri kúpaní aj opaľovaní tričko. Na ostrove, kde sme my (Dharavandhoo) sa to nejak veľmi nerieši – aj keď ma niekto vidí v plavkách na území lokálnej pláže, nezačne ma naháňať vidlami a podobne. Zahalenie je tu skôr o tom, že rešpektujete domácu kultúru. Ak ju nerešpektuje, nikto ti tu nepríde vynadať. Len ich proste nepotešíš.
4. Maldivčania sú dosť bordelári, čiže pláže nie sú tak tip-top ako v rezortoch – vo vode sú koraly, pri pláži bývajú smeti – viac tiež neskôr.
Teraz, keď už približne vieš, na akých Maldivách dovolenkujeme, poďme sa pozrieť na veci, ktoré som fakt neočakávala, napriek tomu, že som si o Maldivách robila brutálny research.
5 vecí, ktoré ma na Maldivách šokovali najviac
1. Facebook tu ovládol svet
Ľudia tu sedia na pláži, pod palmou, slniečko hreje, pofukuje morský vánok – a každý je na Facebooku. Normálne mám pocit, že je to tu ešte rozšírenejšie ako na Slovensku.
Je to celkom sranda vidieť ženu zahalenú komplet až na oči, ako píše message na Facebooku. Selfies si ale nerobia tak často ako my, minimálne som to tu ešte nevidela. Fotka, ktorá je nižšie, je z lietadla, pani chytala posledné minúty pripojenia pred odletom.
2. 99% potravín je na Maldivách importovaných z Indie, Srí Lanky alebo Austrálie
Lokálne potraviny sú ohrozený druh – pestujú sa tu akurát tak banány, chleba a kokosy (a ani tie nenájdeš v obchodoch). Všetko ostatné je importované – paradajky, mangá, hrozno, paprika, cibuľa, cesnak, maslo, mäso (zmrazené z BRAZÍLIE – chápeš to? predstav si to na mape, aká je to cesta), konzervované jedlo, špagety, peanut butter, korenia, zmrzky, oleje, vajíčka (zo Srí Lanky), mlieko.
Prečo je zlé, že je to importované? Po prvé kvalita, po druhé ceny. Potraviny sú tu ešte o kúsok drahšie ako na Slovensku. No a čerešnička na torte? Toto sú asi jediné veci, ktoré v tom obchode majú, pozri na obrázky.
Toto je maximum, čo nájdeš v obchode počas šťastného dňa, kedy prišla dodávka. Veľa sladkých blbostí, konzerv, a inej nízkokvalitnej stravy.
3. Maldivania sú neskutoční bordelári
Z histórie sú zvyknutí, že môžu všetko hodiť na zem, pretože sa to rozloží. Lenže banánové šupky a kokosové orechy už dávno nahradili plastové fľašky a igelitky a nejak si nezvykli na to, že tie sa nerozložia. Bavili sme sa o tom s miestnym poslancom a hovoril, že je to jedna z najväčších výziev ostrova Dharavandhoo.
Už sa to ale rieši, zamestnali 6 upratovačov, ktorí ostrov najprv vyupratujú a následne ho budú udržiavať čistý. Keď sem teda príde niekto z vás o pár mesiacov, snáď už to bude lepšie. Na druhú stranu, stále je to tu krásne, prenádherné a sú tu najkrajšie pláže, aké som kedy videla.
4. Jedlo na Maldivách
Asi to od nás odkukali! Alebo my od nich. Alebo je to náhoda. Každopádne brutál. Rybaciu pomazánku robia s kokosom a je to tá najlepšia vec na svete. Dajú tam tuniaka, kokos, chilli a soľ a zmixujú. Je to zdravé a chutné, určite si túto pochúťku budem pripravovať aj doma.
5. Bývanie na Maldivách
Pokiaľ sa o teba nestará majiteľ hotela, tak si dosť v keli. Neexistuje tu reálny rozpis, ako jazdia lode, obchody sú otvorené ako chcú a aj keď sú otvorené. Nenájdeš tam napríklad ani ryby alebo kokos, ktoré sú všade (lokálni ľudia ich totiž nekupujú – ryby si nalovia sami a kokosy im rastú v záhrade), často tu kvôli počasiu nefunguje doprava, nevieš, kam máš ísť šnorchlovať… Preto je mega dôležité, aby si býval u niekoho, kto sa o teba stará a svoj job robí z lásky a radosti a nie v prvom rade z biznisu. My sme bohužiaľ zažili obe.
Ostrov Hulhumale na Maldivách? Už nikdy!
Prvú noc sme boli na letiskovom ostrove Hulhumale. Dostali sme izbu bez okien, v ktorej ak sme chceli kyslík, museli sme mať spustenú klímu (rovno nad posteľou). Keď sme im povedali, že je to dosť nanič, povedali nám, že sa nedá nič robiť. Nechoď tam!
Po tomto ,,super“ zákazníckom servise sme sa mali presúvať na ostrov Dharavandhoo. Naša loď bola ale zrušená kvôli počasiu. Ako turista bez pomoci lokálcov by sme na volaniach minuli majland a museli by sme buď zostať v tom hoteli bez okien ďalšiu noc, alebo si zaplatiť 300€ za let.
Majiteľ hotela na Dharavandhoo, kde sme bývali, to ale vybavil, prišiel nás vyzdvihnúť osobne, doviezol nás na letisko a let bookol za 90 dolárov – naľavo je on:
…presunuli sme sa na ostrov Dharavandhoo
Na ostrove Dharavandhoo nás už čakal Sadat, druhý spolumajiteľ hotela. Plynulá angličtina, všetko 100% zariadené, čakal nás kokosový orech na privítanie a neskutočne príjemná atmosféra.
Konečne sme sa na Maldivách cítili ako doma
Majú tu férové ceny, nesnažia sa nás okašľať. Sadat je vždy tu, vždy nás pozdraví, spýta sa, či je všetko ok – ale nie z povinnosti. Z radosti a ochoty. Proste top. On pracoval kedysi pre 5* rezort, kde stojí noc 1 000 dolárov s raňajkami, takže vie, čo chce najváženejšia klientela. A tak, ako pristupoval k tým top hosťom, pristupuje aj ku nám.
Viem, že som sa trochu rozpísala, ale on si to jednoducho zaslúži. Kto by chcel, hotel sa volá Biosphere Inn. Na mail ti odpíše Ahmed, ten, čo je aj vyššie na obrázku.
Čo je tiež super, Ahmed so Sadatom zariadia aj transport na ostrov Dharavandhoo, prípadne odporučia ubytko na tranzitnom ostrove Hulhumale (ktoré má okná), ak priletíš neskoro.
Maldivy sú ozaj rajom na zemi
Tie pláže, tie krásne uličky, kokosové palmy (ktoré sú mimochodom maldivským národným stromom), milí ľudia, to sa ani nedá opísať. Pozrite si zopár fotiek, ktoré som tu nafotila.
A mimochodom, toto maledivské dobrodružstvo nás stojí menej ako naša dovolenka v Taliansku, na ktorú sme s priateľom išli štyri roky dozadu, keď bol ešte travelhacker batoľa a ja som gúglila veci ako „lacné letenky taliansko“ a na nájdenie ubytka som použivala jedine booking.com.
…máme sa tu inak skvelé
Za pár dní som tu nabrala viac inšpirácie a poznatkov o sebe samej ako za posledný pol rok na Slovensku. Najradšej by som takýto pobyt dopriala každému, žiaľ veľa ľudí nevie doceniť benefity a silu cestovania na pozitívny vývoj osobnosti.
Nuž, dúfam, že aspoň ty, ktorý si si to prečítal, si si z článku odniesol pútavé info alebo aj tip na ďalší výlet. Ak áno, odporuč článok aj kamošom, nikdy nevieš, možno ich inšpiruje a ich život sa stane lepším, rovnako ako sa lepším stal ten môj, vďaka ceste na Maledivky.
TRAVELHACKERSKÝ ŤAHÁK s tipmi na ubytovanie na Maldivách na stiahnutie zdarma
Spravila som veeeľký travelhackersky ťahák konkrétnych ostrovov, ktoré si vybrať a naopak, ktorým sa vyhnúť. Taktiež ako vybrať dobré ubytovanie na Maldivách. Je to Travelhackersky ťahák, ktorý ti rada zdielnem, stačí, keď mi nižšie napíšeš, kam ti ho mám zdieľať a príde ti behom pár minút.
Prečítaj si aj ďalšie články:
Verím, že ťa Maledivy očarili tak ako aj mňa a veľmi sa poteším, ak mi nižšie do komentárov napíšeš tvoje zážitky, prípadne otázky na túto okúzľujúcu krajinu.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.