Vidieť na vlastné oči polárnu žiaru tancujúcu po oblohe je zážitok, po ktorom túži nejeden z cestovateľov. Uloviť ju veru nie je ľahké, pretože na to, aby sa ukázala, je potrebné skĺbiť niekoľko faktorov, z ktorých stačí, aby chýbal jeden a aurora sa neukáže. Najdôležitejšie je byť v správnom čase (počas zimy, zhruba od septembra do apríla) na správnom mieste (v okolí Polárneho kruhu).
Kochať sa polárnou žiarou si vyžaduje aj kúsok šťastia a väčší kus trpezlivosti. Čakať sa naozaj oplatí. Dúfam, že si pripravený/á na článok plný úchvatných záberov. Poďme na to.
Švédsko
Vraj najlepšie podmienky na svete, čo sa týka pozorovania polárnej žiary, sú v národnom parku Abisko, vo švédskej časti Laponska. Treba sa lanovkou vyviezť k vyhliadkovej veži a odtiaľ sa ti naskytne dychberúci pohľad na farby polárnej žiary. Samozrejme, za optimálnych podmienok, ktoré sú tu veľmi často.
Minimálne znečistenie oblohy svetelným smogom, žiadna oblačnosť, nadmorská výška 900 metrov a veľká šanca vidieť žiaru takmer každú noc už od októbra až do apríla.
Island
Mnoho ľudí cestuje za polárnou žiarou práve na Island. Ani ja som nebola výnimka. Boli dni, kedy bola dobrá predpoveď polárnej žiary, no vysoká oblačnosť nám to skazila. V predposlednú noc výletu sa ukázala, síce nie v celej svojej kráse ako vždy vidno na dokonalých fotkách, ale ako jemný pás zelenej na oblohe.
Island je ale ostrovom, ktorý keď celý pobeháš, prídeš so zážitkami, na ktoré nikdy nezabudeš. Aurora borealis bude patriť medzi ne. Ak zvolíš správny čas vycestovania – zima je ideálna, no pozor – dĺžka svetla počas dňa je nízka. Odporúčam prelom septembra/októbra.
Škótsko
V Škótsku sa častejšie ako slovné spojenie Northern Light využíva pomenovanie zo Shetlandov the Mirrie Dancers. Asi by ťa nenapadlo, že polárnu žiaru vieš pozorovať aj z UK, no je to naozaj tak. Súostrovie Shetlandy je strediskom Britov, túžiaci vidieť polárnu žiaru, nakoľko je to najsevernejšie miesto Spojeného kráľovstva.
Až 10 dní za sebou tu mohli vidieť žiaru vo februári roka 2021. To je vysoké číslo – len si predstav, že všetky tie faktory, ktoré prispievajú k videniu aurory, trvali až 10 dní. Museli si to poriadne užiť.
Kanada
Na pobreží kanadského Veľkého jazera otrokov leží mesto Yellowknife, kde môžeš pozorovať polárnu žiaru až 200 dní v roku. Keďže je to jedno z miest Kanady blízko severného pólu, mnohí sa chodia schladiť práve sem. Stačí sa ubytovať v sklenenom iglu a užívať si hru farieb na nočnej oblohe.
Pri jazere sa koná aj festival The Snowking Winter Festival, kde môžeš navštíviť snežný hrad, v ktorom sa konajú aj koncerty. To znie fakt zaujímavo.
Grónsko
Chladné Grónsko a jeho zemepisná šírka sú priam ideálnym miestom na pozorovanie polárnej žiary. Nie je to síce najlacnejšia destinácia, no tí, ktorí tam boli a prežili ľadovú zimu, určite potrvdia, že to má svoje čaro. Keď tu uvidíš oblohu hýriť farbami, úplne zabudneš na to, ako sa ti mráz dostáva až do kostí.
Najznámejšie mesto na túto aktivitu je Kangerlussuaq v západnej časti Grónska, ktoré leží na konci dlhého fjordu a využíva spojenie so svetom skrz medzinárodné letisko. Letieť sa sem dá napríklad z Kodane.
Nórsko
Myslím si, že keď sa povie Tromso, väčšina už vie, aká téma bude ďalej nasledovať. Tromso sa nedomysliteľne spája s polárnou žiarou, pokojne ju tu vieš vidieť aj v meste, netreba chodiť do hôr, taká býva silná. Bodaj by nie, veď mesto leží až 350km za Polárnym kruhom a v kombinácii s polárnou nocou, kedy v zime slnko takmer nevychádza, je to idylka.
Nórske Tromso je prístavné mesto a vraj je druhé najväčšie za Polárnym kruhom hneď po Murmansku v Rusku, kam tiež chodia nadšenci loviť auroru. Výber je už na tebe.
Aljaška
Vieš si predstaviť, že ak prídeš na Aljašku, konkrétne do mesta Fairbanks, čo i len na 3 noci, šanca, že uvidíš polárnu žiaru je viac ako 90%? Hlavne, ak bude tvoja cesta niekedy od augusta do apríla. Dostať sa sem síce nie je malina, no dobrodružstvo je to poriadne. Studený deň môžeš zakončiť v horúcich vodách Chena Hot Springs.
Niektorí návštevníci Aljašky si vychutnávajú farby polárnej žiary aj z lode a plavby, na ktorú vyplávajú v noci. To musí byť nezabudnuteľný zážitok.
Fínsko
Keď sa po vie polárna žiara, ako prvé si predstavím zasnežený svet, ktorý je v kontraste s farbami na oblohe. Väčšinou takéto pohľady dostaneme v severnej časti Fínska, kde je možnosť vidieť žiaru rovno zo sauny takmer 200 dní v roku. To je teda vysoké číslo! Ja teda nie som milovník zimy, ale tu by som bola ochotná spraviť výnimku.
Často sa ale navštevuje aj hlavné mestečko Laponska, Rovaniemi, ktoré je oficiálnym ,,trvalým bydliskom“ Santa Clausa. A o polárnu žiaru tu veru tiež nie je núdza.
ZAUJÍMAVOSŤ: Polárnu žiaru je možné pozorovať aj z lietadla. Dôležité je odlepiť oči od mobilu, hlavne ak letíš blízko Polárneho kruhu a v noci.
Polárna žiara je nádherný úkaz a mal by ju vidieť každý minimálne raz za život.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.