Chystáš sa do Ameriky? Work&Travel alebo trip s kamošmi, určite hľadáš tipy, ako ušetriť. V tomto článku nájdeš tipy na to, ako lacno prenajať auto aj keď máš menej ako 25 rokov, ako sa vyhneš tým horibilným účtom za ubytko a jedlo a kopu užitočných trikov, ktoré nemáš šancu vedieť, pokiaľ nemáš USA prechodené.
Viktor pracuje, ako digitálny nomád už skoro 3 roky. Absolvoval 2 cesty okolo sveta navštívil 40 krajín a počas toho stále pracoval online. O svojich cestách píše aj anglický blog Travelinglifestyle. Je to však Slovák telom aj dušou a aj tento článok je šitý na mieru nám, Slovákom. Čítaj, zozbieraj top triky a cestuj po USA šikovne.
Ďakujeme Viktorovi za napísanie článku o Amerike.
Nebuď samotár!
Je to asi zrejmé aj bez vysvetlenia. Najlepší spôsob, ako v Amerike počas cestovania ušetriť, je spoločne zdieľať náklady. Ideálne v skupine 2 – 4 ľudí. Ak sa ti nepodarilo stiahnuť na cesty nikoho z tvojho okolia, nevzdávaj sa.
Existujú webstránky pre „sólo“ turistov, cez ktoré môžeš nájsť ľudí na spoločné cestovanie. Pozri napríklad zahraničné weby ako couchsurfing, ridester alebo carpoolworld, prípadne využi slovenské weby, ktoré spájajú solo cestovateľov – klikaj na kadetade, či na dobrodruh.
Letenky do USA
Nájsť letenky na leto do USA vie byť poriadne drahá záležitosť, hlavne keď ich kupuješ na poslednú chvíľu. Zapamätaj si, že na poslednú chvíľu lacné letenky do USA, kam cestuje polovica sveta na Work&Travel alebo na Roadtrip storočia, na 90% nenájdeš. Preto ich začni hľadať už teraz.
Pokiaľ máš total fixné dátumy, kúp ich napríklad cez kayak alebo skyscanner. Pokiaľ ale máš flexibilitu, sleduj lovcov leteniek, ktorí dajú post na ich weby vždy, keď sa objaví výhodná cena leteniek.
Checkni napríklad tieto stránky:
- www.kadetade.com
- www.vletenky.com
- www.fly4free.pl (toto sú Poliaci, čiže odlety budú z Poľska a okolia)
Viac o tom ako hľadať letenky šikovne a lacno sa dozvieš v článku o hľadaní lacných leteniek.
Pozri si moje video z USA road tripu:
Zníž cenu dopravy na minimum
Keďže USA je krajina 201-krát väčšia ako Slovensko, zaberie ti dosť času, kým uvidíš aspoň zlomok tej krásy. Preprava bude rozhodne tvojou najväčšou položkou vo výdavkoch, a preto si musíš strážiť náklady na presuny, ako oko v hlave. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dostať z miesta na miesto za rozumnú cenu. Sú len na tvojom zvážení.
Prenájom auta
Prenajať auto býva zvyčajne pekelne drahé. Najmä ak si auto berieš s kompletným poistením a vraciaš ho v inom mieste. A keď máš pod 25? To je ešte horšie. Preto sa už na začiatku musíš zamerať na zľavy:
a) Registruj sa na USAA a získaj vojenskú zľavu
USAA je portál primárne určený pre členov armádnych zborov a ich rodiny. Môžeš tu získať zľavu aj keď nemáš s armádou nič spoločné a si pacifista, a dokonca aj keď nie si Američan/Američanka. Napríklad si môžeš prenajať priemerné auto strednej triedy za cca 600 USD na mesiac.
Základom je, že v USA budeš mať pracovné povolenie. Ak ideš pracovať načierno alebo len výletuješ, tento tip preskoč. Ak však ideš napríklad na Work&Travel alebo podobný program, pracovné povolenie (“Work permit”) máš a USAA môžeš využiť. Viac info o vízach pozri na tomto linku.
Začni na USAA. Na registráciu budeš potrebovať len základné informácie a číslo sociálneho poistenia. Na otázku ohľadom príslušnosti k armáde odpovedz úprimne „none“. Takto sa vyhneš aj navýšeniu ceny, ak ešte nemáš viac ako 25 rokov, a získaš zľavu z celkovej ceny prenájmu. Keď dokončíš registráciu, priamo zo stránky sa preklikni ku jednému zo štyroch prenajímateľov áut (napríklad Hertz).
b) Zľavové portály na prenájmy áut
Vyber si z množstva portálov, ktoré porovnávajú ceny rôznych požičovní. Ak si nakoniec objednáš auto cez jeden z nich, môžeš získať poriadne zľavy a ušetriť 200 až 500 USD. Väčšinou je však v cene zahrnuté len základné poistenie a finálna cena môže byť omnoho vyššia. Ale môžeš sa pohrať aj s nižšou poistkou od inej spoločnosti.
Pozri si: hotwire, rentalcars, alebo priceline.
Poistenie
Požičovne áut poskytujú zvyčajne zbytočné drahé poistky na plné poistenie prenájmu vozidla. Môžeš to obísť a poistiť si auto po vlastnej línii, napríklad na insuremyrentalcar. Tu zaplatíš len 30 USD za obdobie do jedného mesiaca.
Kúpa auta
Oplatí sa hlavne vtedy, keď sa v autách vyznáš a máš nos na dobrú kúpu. Možno, že riskuješ podvody a neočakávané poruchy, ale tiež si tak môžeš zarobiť. Ak si kúpiš auto lacnejšie, ako ho predáš, si víťazom hry!
Ešte pripomínam, že kúpa si bude vyžadovať aj nevyhnutnú administratívu a nejaký čas. Viac o procese sa dočítaš na stránke tripadvisor.
Benzín
Na výlete po USA najazdíš tisíce kilometrov a môže sa ti pokojne stať, že minieš 600 dolárov len na benzín (napríklad ja som precestoval 8000 kilometrov). Všimol som si veľké rozdiely medzi cenami: líšili v rámci štátu do 1 USD za galón, medzi štátmi to už bolo aj 2 USD/galón.
Odporúčam teda plánovať si trasu podľa tejto cenovej mapy benzínu, ktorá je skutočne podrobná a pomôže ti. Môžete si ju dokonca stiahnuť ako aplikáciu do telefónu!
Parkovanie
Parkovné v národných parkoch býva súčasťou vstupného, v menších mestách bude skôr zdarma, no vo väčších bude nie len zložitejšie, ale aj omnoho drahšie.
Preto ponúkam niekoľko tipov:
- Parkovanie pred obchodným domom Wallmart je v drvivej väčšine zdarma a majú WIFI. Zaparkovať môžeš aj s karavanom, ale v niektorých Wallmartoch nemôžeš zostať cez noc – pozri, v ktorých.
- Rezidenčné štvrte mávajú parkovanie zdarma (niekedy len v istých hodinách).
- Nočné RV campovanie (kemping v karavane) – keď máš prenajatý karavan, spi v ňom.
Navigácia
Neplať za GPS. Stiahni si mobilné aplikácie zdarma alebo si kúp klasickú mapu za 6 dolárov. Prípadne ušetri aspoň tak, že si kúpiš GPS zariadenie s možnosťou vrátenia bez udania dôvodu, napríklad vo Wallmarte. Ak chceš vedieť viac, čítaj ďalej – bod č. 6.
Každopádne by som odporúčal mať papierovú mapu po ruke, pretože na niektorých okrajových častiach je slabé pokrytie signálom. A práve tam, v centre ničoho a nikoho, sa skutočne nechceš stratiť.
Rátaj s platením mýtneho
Ano, aj v USA sa platí za cesty. Kde, a koľko a ostatné podmienky nájdeš na tomto linku. Uisti sa, že máš so sebou cash, inak môžeš mať problém.
AAA členstvo
AAA je ďalšia užitočná webstránka v Severnej Amerike. Americká Automobilová Asociácia má viac než 50 miliónov členov. Je to neziskovka, ktorá poskytuje služby svojim členom po celých Spojených štátoch a Kanade. V ich kancelárii dostaneš zdarma mapy, automapy alebo knižných sprievodcov miestami. Ako člen AAA môžeš tiež využiť veľké zľavy na ubytovanie, jedlo a asistenčnú službu pre vodičov.
Ubytovanie v Amerike
Na prvom mieste sú u mňa rozhodne kempingy. Je to zaručený spôsob ako zažiť pravú Ameriku. Možno sa občas ocitneš mimo bežného komfortu, ale určite to stojí za to. Okrem kempov môžeš využiť tiež lacné motely alebo webstránky, ktoré propagujú ubytovanie zdarma alebo airbnb. Chceš vedieť, ako to funguje? Čítaj ďalej!
Možnosti na ubytovanie máš viacero:
a) Kempingy
Platené kempingy v Amerike sú väčšinou v slušnom stave a nájdeš v nich aj gril, ohnisko, sprchy a WC alebo wifi. Oplatí sa to rozhodne viac než motely. Ceny sa pohybujú od 10 USD do 40 USD. Vopred si ich vieš pozrieť na google maps a môžeš si preveriť recenzie a oficiálne stránky.
Ak chceš kempovať úplne zdarma, pozri si vytipované miesta na freecampsites, alebo rozlož stan v podstate kdekoľvek v národných parkoch. Kempovanie zadarmo je niekedy aj na “BLM sites”. Sú to akoby územia patriace vláde US, viac si pozri tu.
Camp-in-my-garden je ďalším cool variantom. Už názov webu napovedá, že prespíš za pár dolárov na hostiteľovom pozemku. Občas ťa prekvapí, aké krásne sú niektoré záhrady.
b) Motely
Sú úplne všade. Nie sú síce najlacnejším riešením, ale dá sa to, pokiaľ cestujete štyria. Jedna z najpopulárnejších sietí lowcostových motelov “Motel 6” alebo “Super 8” ponúka izbu pre štyroch od 40 – 70 USD. Izby síce nie sú ničím zaujímavé (väčšinou majú stôl, malú televíziu, chladničku, klimatizáciu a šatník), no úplne postačia nám-turistom.
c) Hostely
Zameraj sa na ne vo väčších mestách. Ak ti neprekáža spať v zdieľaných izbách, môže ťa to vyjsť napríklad len 15 USD/ noc. Najväčšie stránky sú napríklad hostelworld a hostelbookers. Vždy si pozri tiež last-minute ponuky na stránke hoteltonight a možno stráviš noc v prekrásnom hoteli za smiešnu sumu.
Ak si predsa len potrpíš na komfort, tak si nechaj poradiť na stránke tripadvisor, ktorá je plná recenzií na asi hociktorý hotel, motel, hostel, ktorý existuje na svete.
d) Airbnb
Airbnb sa stáva čoraz populárnejším, a to nielen v USA. Ak hľadáš ubytovanie v rozpätí 20-40 USD/ noc, tak tento portál nevynechaj. Vďaka superužívateľským vyhľadávacím filtrom, nájdeš lacný apartmán, hostel alebo ubytovanie v súkromí presne podľa požiadaviek.
e) Na gauči zdarma
Áno, skutočne to nemusí stáť ani dolár. Aspoň pokiaľ využiješ couchsurfing a prespíš u nejakého milého hostiteľa ochotného ťa prijať kdekoľvek na svete. Dôležitú úlohu hrajú referencie od predchádzajúcich tzv. couchsurferov, ktorí u teba buď prespali, alebo, naopak, ťa hostili v ich dome.
Viac tipov si pozri v tomto článku o tom, ako nájsť lacné ubytovanie.
Stravovanie v Amerike
Ako sa hovorí: cestuj veľa, jedz dobre! Nie je problém si jedlo zohnať, len to môže občas poriadne podkúriť tvojmu rozpočtu.
Určite jedz kvalitné jedlo a nesnaž sa na ňom ušetriť, ale nezabudnite pri tom aj na kalkulačku v hlave. Tu je niekoľko tipov, ako to neprehnať:
- Veľké nákupy rob vždy vo Wallmarte (majú bez konkurenčné ceny).
- Menšie jedlá a raňajky si zaobstaraj v Dollar Tree.
- Zakladaj si členské karty s bonusmi.
- Var si v kempingoch. Tu je niekoľko užitočných receptov.
- Nástroje a príbory na varenie si kúp tiež vo Wallmarte alebo Dollar Tree.
- Fast foody ťa spasia, kedykoľvek ti dôjde inšpirácia.
- Ale aj tak sa snaž o kreativitu!
Ak budeš disciplinovane jesť iba v kempoch, môžeš stlačiť svoj rozpočet na stravu až na 10 USD za deň.
A ešte jedna dôležitá poznámka: Dodržiavaj zásadne pitný režim! Vždy maj niekoľko rezervných fliaš s čistou vodou v aute. Doslova ti to zachráni život, kým budeš čakať na asistenčnú službu pre pokazené auto v 45 stupňovej horúčave. Vždy si fľaše s vodou doplň tam, kde prenocuješ. Okrem istoty ušetríš aj zopár drobných.
Vstupy do národných parkov a mestské turistické karty
Národné parky
Ak máš v pláne navštíviť viac než štyri národné parky, kúp si ročné vstupné za 80 USD na auto. Vďaka tomuto pasu získavaš vstup do 90 % parkov v USA zdarma.
Mestské turistické karty
Nezabudni pri návšteve miest na City Pass karty, ktoré môžu byť užitočným pomocníkom, najmä ak plánuješ niekoľko prehliadok pamiatok. Karty zahŕňajú vstupy na mnohé atrakcie, mestskú dopravu a častokrát ušetríš až 100 USD v jednom meste.
Ďalším dobrým zdrojom orientácie v meste je recepcia hotela alebo hostela. Zozbieraj informácie o meste, mapy a zľavové kupóny (špeciálne v Las Vegas).
Nákupy pred cestou
Pred cestou si budeš potrebovať nakúpiť dobré doplnky do auta, stan, spacie vaky, veci na varenie a podobne. Určite nezabudni na nabíjačku telefónu do auta a GPS! Ale nakoniec to všetko aj tak budeš musieť pravdepodobne vyhodiť. Kupujte teda tak, aby ťa to nestalo ani cent. Ako na to?
V obchodoch ako Wallmart a Best Buy môžeš kúpiť – použiť – a vrátiť veci až do jedného mesiaca a bez udania dôvodu. Je to tak či tak súčasťou marketingovej politiky týchto reťazcov. Ak ti to odmietnu prevziať v jednej predajni, jednoducho skús inú.
Čas sú peniaze
Toto staré príslovie platí aj pre turistov. Cestovanie počas štátnych sviatkov, najmä v lete, prináša so sebou nepríjemné vedľajšie efekty: zvýšené ceny benzínu a ubytovania, preplnené a drahšie kempingy. Týka sa to štvrtku až pondelku, ale prirátaj si pokojne aj 5 dní pred a 5 dní po, kedy sa to hemží dovolenkármi omnoho viac než inokedy.
Nezabudni na tieto štátne sviatky:
- Deň nezávislosti, najväčší sviatok v USA (4. júl)
- Labor Day (prvý pondelok v septembri, všetci dovolenkujú, pretože je to zároveň aj posledný víkend pred zahájením školského roka)
- Kompletný zoznam štátnych sviatkov nájdeš TU!
A ešte rada odo mňa – vstávaj skoro ráno. Prekvapivo tak tiež ušetríš. Vyhneš sa dopravnej špičke. Preprava v USA občas vie byť skutočne „pain in the a**“.
Tento článok sme s Viktorom prepracovali do slovenskej verzie z jeho tipov pre USA road trip.
Keď chceš ísť na Work & Travel do USA, tu sú užitočné linky na agentúry a na ďalšie tipy. Checkni ich:
- INJOY – link na agentúru + užitočné tipy na work & travel
- American Adventure – link na agentúru plus FAQ o work & travel
- CKM – link na uzavretú FB skupinu, kde je vyše 5000 ľudí, ktorí na work & travel idú alebo tam boli
Zhrnutie článku v bodoch:
Letenky do Ameriky: Pokiaľ máš total fixné dátumy, kúp ich napríklad cez kayak alebo skyscanner. Pokiaľ ale máš flexibilitu, sleduj lovcov leteniek, ktorí dajú post na ich weby vždy, keď sa objaví výhodná cena leteniek.
Doprava po Amerike: Ak túžiš po americkom roadtripe, určite si prenajmi auto alebo karavan. Ako sa poistiť, kde parkovať či ako používať navigáciu je spísané vyššie.
Ubytovanie v Amerike: Kempingy, motely, hostely, airbnb, karavan… Možností máš hneď niekoľko, stačí si vybrať.
Strava v Amerike: Určite ušetríš, ak si budeš jedno kupovať vo veľkých supermarketoch. Zachráni ťa aj fastfood. Nezabudni dodržiavať pitný režim!
Štátne sviatky v Amerike: Cestovanie počas štátnych sviatkov, najmä v lete, prináša so sebou zvýšené ceny benzínu a ubytovania, preplnené a drahšie kempingy. Týka sa to štvrtku až pondelku, ale prirátaj si pokojne aj 5 dní pred a 5 dní po, kedy sa to hemží dovolenkármi omnoho viac než inokedy. Kompletný zoznam štátnych sviatkov nájdeš TU!
Ďalšie články o Amerike:
Dúfam, že ti článok dal užitočné tipy, ako cestovať v USA. Keď máš otázky, napíš ich dole do komentárov, s radosťou odpoviem.
A keď poznáš kohokoľvek, kto plánuje do USA cestovať, pošli mu tento článok, myslím, že sa bude hodiť každému, kto sa nechce nechať obabrať a zbytočne platiť viac, ako je potrebné.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.