New York je mesto, ktoré treba zažiť. Čo však v New Yorku vidieť? Ja sama som môj výlet do New Yorku pripravovala desiatky hodín. Tipy, ktoré som pozbierala nájdeš v tomto článku. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí ste mi poposielali tipy, fotky, odporúčania… Bolo vás cez 50, veľká vďaka každému!
AKTUALIZOVANÉ 17.4.2024
New York v kocke
Aj keď väčšinu turistov nájdeš na Manhattane, je to len jedna z častí New Yorku. Okrem Manhattanu má New York ďalšie 4 časti – Brooklyn, Bronx, Queens a Staten Island. Na druhej strane New Yorku sa nachádza New Jersey. Ak pristávaš na letisku Newark, reálne nepristávaš v New Yorku, ale v New Jersey.
Najviac miest, ktoré sa oplatí vidieť, sa nachádza na Manhattane.
Manhattan sa delí na 3 oblasti:
- Upper Manhattan je horná časť.
- Midtown Manhattan sa nachádza v strede.
- Lower Manhattan sa nachádza v južnej časti.
3 oblasti Manhattanu a miesta, ktoré sa oplatí vidieť
1. Upper Manhattan
- Central Park – vo veľkom strede mesta sa cítiš ako v lese, okolo teba behajú veveričky a máš krásny výhľad na okolité mrakodrapy. Central Park bol mojím obľúbeným miestom a napriek tomu, že sme boli v New Yorku v zime, strávili sme tam niekoľko hodín prechádzaním sa.
- Hotel Plaza – kúsok od Central parku nájdeš hotel zo Sám doma – stratený v New Yorku. Milé pozrieť si ho a pripomenúť si túto filmovú klasiku. Do Hotela Plaza môžeš vojsť bez akýchkoľvek rezervácií, no musíš vojsť týmto vchodom bočne od Central Parku. Pokojne prejdi cez recepciu až do Champagne baru, ktorý ťa ohúri krásnym stropom. My sme sa prišli len pozrieť, nakuknúť, ako to vyzerá zvnútra. Mali dokonca aj voľné stoly, no rozhodli sme sa nenechať 25-30 USD za drink, napriek tomu, že vyzerali veľmi dobre. Môžeš si tu booknuť čaj o piatej a rôzne balíčky jedla či nápojov. Alebo môžeš len prísť, pozrieť sa a odísť.
- 5th Avenue – ulica plná drahých a luxusných obchodov. Nachádza sa tu aj Hotel Plaza, ktorý spomínam vyššie a tiež Trump Tower, kde sa konali protesty proti Donaldovi Trumpovi po prezidentských voľbách.
- Broadway posiaty divadlami (kto chce divadelný zážitok, odporúčam) + neďaleký Times Square – toto je zaujímavá prechádzka. Popravde som čakala, že Times Square bude oveľa väčší. Určite sa ale oplatí prísť pozrieť.
- River side park – úzky a dlhý park pri Hudson River.
- Hudson River Greenway – tiež park popri Hudson River.
- Columbia university – kto by si chcel pripomenúť školské časy alebo aspoň vidieť americkú univerzitu, Columbia sa nachádza kúsok od River Side parku.
- Lincoln square – tam nájdeš Metropolitan Opera.
- Sídlo OSN
- Roosevelt Island tram – krátka lanovka, ktorá ti za 4 minúty ukáže New York z iného uhla. Ide z Roosevelt Island na Manhattan. Dá sa na ňu ísť v rámci metro karty, respektíve za 2,75 USD jednosmerne alebo 4 USD spiatočne.
2. Middtown Manhattan
- St. Patricks Cathedral – neogotická katedrála, kúsok od Rockefeller centra.
- Soho, Noho – umelecké štvrte plné design obchodov, marketov, kaviarničiek, reštaurácii.
- China town – štvrť plná reštaurácií s čínskym jedlom a suvenírovými obchodmi. Je to pár ulíc a môžeš sa tu lacno najesť a tiež si užiť úplne inú atmosféru a krásnu výzdobu. My sme si k tomu pridali aj lokálnu zmrzlinu z pre nás absolútne neznámych ingrediencií a bolo to super! Zatúlaj sa aj ty. Zmrzlináreň sa volá Chinatown Icecream factory.
- Washington square park – jeden z najznámejších parkov v New Yorku, nájdeš tam veľa kultúry a eventov hlavne v lete.
- High line – bývalá železnica, ktorú namiesto demolície prerobili na viac ako 2 km dlhý chodník. V letných mesiacoch je tu veľa kultúrnych akcií.
- Macy’s – známe nákupné centrum. Oplatí sa vidieť ešte pôvodné drevené pohyblivé schody – majú ich na niektorých poschodiach. Nakupovať veľmi neodporúčam, sú tam vyššie ceny ako inde.
- Flatiron building – budova, ktorá sa tvarom podobá žehličke. V marci 2024 ešte stále v rekonštrukcii.
- Madison square park – kúsok zelene medzi rušnými uličkami – skvelý na oddych medzi behaním po atrakciách.
- Empire state building – tú asi netreba predstavovať. Ikonická budova, ktorá patrí medzi “must see” väčšiny turistov. Hore sa nachádza vyhliadka, ktorá je tiež extrémne obľúbená medzi turistami.
- Grand central terminal – ikonická vlaková stanica, sú tam aj obchody a fast-foody.
- Chrysler building – ďalší zo známych newyorských mrakodrapov. Turisti však môžu ísť len do lobby.
- Bryant park – aká je šanca, že o pomerne neznámom parku mi napíšu traja ľudia nezávisle od seba, že sú tam najkrajšie verejné toalety, aké videli? Aj to je Bryant park. Je malý, no deje sa tam toho veľa, hlavne v lete.
Raz do týždňa je tam free tour, kde ti povedia kopec zaujímavostí. V lete sa tam požičiavajú knihy, časopisy, je tam detský kolotoč, reštaurácia, malé stánky s občerstvením, robia sa tam jógy a pod. V zime je tam ľadová plocha. Pri parku je veľká knižnica (NY Public Library). Park bol pritom kedysi drogové doupe. - Rockefeller center – ďalší ikonický mrakodrap. Hneď pod ním je známe klzisko a tiež sa tu je vianočný stromček, ktorý sa každý rok tradične zasväcuje na začiatku decembra. Áno, je to ten zo Sám doma. Okrem toho je na vrchu Rockefellerovho centra vyhliadka Top of the rock, ktorá je extrémne populárna medzi turistami.
3. Lower Manhattan
- Financial district – vyslovene prechádzka. Super, keď chceš vidieť ,,kde sa melú všetky tie peniaze”. V rámci Financial districtu nájdeš aj slávnu Wall street a aj býka, na ktorého sa tvoria doslova 30 metrové rady ľudí, ktorí sa s ním chcú odfotiť, prevažne Aziatov. Nechápem prečo. Ja som sa s ním z recesie odfotila zozadu – tam rady neboli.
- Trinity church – pekný kostol, ,,historický” – tak, ako to len v Amerike ide.
- Woolworth Building – známy mrakodrap, ktorý je stále jednou z najvyšších budov v New Yorku. Môžeš ho poznať aj z filmu Great Gatsby.
- 9/11 memorial – memorial je spravený naozaj emotívne. Vždy, keď má niekto z obetí narodeniny, k jeho menu na pamätníku dajú bielu ružu. Zopár sme ich tam videli. V memoriáli je múzeum New Yorku, neďaleko je veľmi futuristické obchodné centrum, ale aj krásne pomaľované budovy – na priesečníku Church a Fullton street. Ani sme to neplánovali, no spolu sme tu strávili zopár hodín, a to sme nešli do múzea.
- Battery park – máš odtiaľto výhľad na 9/11 Memoriál, Sochu slobody a Ellis Island.
- Staten island ferry – trajekt, ktorým môžeš ísť okolo Sochy slobody zadarmo. Je to rozhodne najlacnejšia aj najrýchlejšia prehliadka Sochy slobody. Pozor, nejdeš na ostrov, na ktorom je Socha slobody ani veľmi blízko, no vidíš ju. Nám to stačilo, no mnoho turistov si platí tours, počas ktorých idú aj priamo k Soche slobody. Keď chceš využiť Staten ferry, musíš prísť do terminálu, na prvé poschodie a tam počkať v rade. Trajekt ide väčšinou každú pol hodinku a vezme toľko ľudí, koľko môže. My sme sa v pohode zmestili hneď na prvý trajekt, nebolo tam veľa ľudí.
Od iných cestovateľov ale viem, že často sa čaká dlhšie. - Ellis island – ostrov, ktorý do roku 1954 slúžil na imigračné konanie pre ľudí prichádzajúcich do USA. Prešlo tadiaľto 12 miliónov imigrantov. Teraz je z ostrova spravené múzeum. Ísť na ostrov a do miestneho múzea je zadarmo, no potrebuješ si zaplatiť za trajekt, ktorý ťa tam vezme. Staten Island ferry ide poblíž, no nezastavuje tam, musíš teda využiť turistické trajekty, ktoré zastavujú na Ellis Island ako aj na Soche slobody.
Brooklyn, Queens
- Brooklyn bridge – krásny výhľad, ikonický most. Pekná prechádzka. Len pozor, pocitovo je tu minimálne o 5 stupňov chladnejšie ako inde v New Yorku. My sme boli v New Yorku v januári a vonku bolo -5 stupňov. Pri pomyslení na ešte väčšiu zimu sme sa rozhodli nechať si Brooklynský most na ďalšiu návštevu New Yorku. A tá sa v marci podarila veľmi príjemne.
- DUMBO (skratka z Down Under the Manhattan Bridge Overpass) – štvrť s krásnym výhľadom na Brooklyn Bridge a jedným z najkrajších výhľadov na západ slnka v New Yorku. V parku si môžeš dať zmrzku (vyskúšané, je super) alebo sa môžeš najesť v ikonickej Grimaldi’s – známa pizzeria.
- Promenády po Brooklyn Heights– pod Brooklyn Bridge vedie krásna promenáda plná parkov a miest na sedenie a prechádzanie. Toto je asi moja najobľúbenejšia časť New Yorku, pretože zdiaľky vidíš majestátne budovy Wall Streetu na Manhattane, no prechádzaš sa pri vode s krásnymi panoramatickými výhľadmi a zeleňou. Začni na Pebble beach a pokračuj ako ďaleko len chceš zájsť, potenciálne až po Pier 6.
- Keď chceš v Brooklyne zacítiť hispterčinu, zajdi do Williamsburgu alebo Park Slope. Sú plné hipsterských kaviarní a reštaurácií, ale aj umenia, galérii a eventov. Williamsburgh je skôr o nasatí atmosféry a prechádzaní sa. Tu nájdeš zoznam zaujímavých kaviarní či reštík a tiež eventov.
- Coney island – kolotoče a pláž, super najmä v lete.
- Rockaway beach, resp. Long island – pre tých, ktorí by sa radi schladili na pláži.
Múzeá v New Yorku
Ak rád/a zbehneš do múzea, New York sa ti bude páčiť. Nájdeš tu kopec múzeí – známejších aj tých menej známych.
Najznámejšie múzeá v New Yorku:
- MET – Metropolitan museum of art – MET je najväčšie art múzeum v USA. Nájdeš tu umenie z celého sveta a všetkých období – od ďalekej histórie až po súčasnosť, z celého sveta. Obrazy, sochy, architektúra, historické predmety. My sme za 5 hodín stihli asi 10 %. Môžeš tu stráviť aj týždeň. Do MET sa platí vstupné 25 USD, môžeš vstúpiť behom 3 dní. Pri bráne ale nájdeš ľudí, ktorí využili len jeden deň a svoje lístky predávajú ďalej – väčšinou po 10 USD. Vstup je automaticky platný aj do MET cloisters. Špecializuje sa na európsku stredovekú architektúru (ak by si jej nemal/a naokolo dosť. Je to ale pekný kláštor).
- MOMA – Museum of modern art – tu sme neboli, no je tiež veľmi známe. V piatok majú vstup zadarmo od 16:00 do 20:00.
- Guggenheim museum – nachádza sa kúsok od MET, tiež zamerané na art.
- Whitney museum – tiež zamerané na umenie 20. – 21. storočia. V piatok večer od 19:00 do 22:00 je vstupné za dobrovoľný poplatok.
Tu nájdeš aj prehľad jednotlivých atrakcií podľa lokality na Manhattane:
Rooftop bary v New Yorku
New York je o výhľadoch. Zvrchu je mesto magické, či je deň alebo noc a newyorské rooftopy sú NÁDHERNÉ. Kto má rozpočet na takýto zážitok, choďte do toho.
Rátaj však, že budeš musieť zaplatiť minimálny konzum a hlavne cez víkend a v piatok budeš musieť mať rezervačku. Ja som si vytvorila aj zoznam rooftop barov, ktoré mi prišli super. Nakoniec sme ani do jedného nešli, pretože sme si uvedomili, že výhľad z Rockeffeler centra asi neprebije žiaden rooftop. A nechcelo sa nám platiť 50-70 USD na 2 drinky s výhľadom. 🙂
Ako si naplánovať program v New Yorku?
Ono to znie, ako neskutočne veľa zastávok a miest, ktoré sa dajú vidieť, no popravde, väčšinu z nich máš proste po ceste. Keď sme išli na Staten Island Ferry, cestou sme zablúdili do Financial districtu, na Wall street, zrazu sme uvideli býka a Trinity Church.
Odporúčam vytýčiť si veci, ktoré CHCEŠ vidieť + tie, ktoré ťa zaujali a keď bude čas, pôjdeš. Podľa tých, ktoré CHCEŠ vidieť, si následne zostav itinerár. U nás to bolo takto (na New York sme mali 4 dni a bol január, čiže zima).
Tieto miesta sme mali poznačené, že určite chceme vidieť:
- Chceli sme ísť na jednu vyhliadku – vyhralo Rockefeller centrum
- Socha slobody – išli sme na Staten Ferry
- Brooklyn Bridge
- One World Trade Center + Memoriál 9/11
- Central Park
- Times Square
Tieto miesta sme si poznačili, ak budeme stíhať:
- Soho
- China Town
- Wall Street
- MET – Metropolitan Museum
- Divadlo na Broadway
Dni sme si plánovali tak, že sme skombinovali veci, kde treba veľa chodiť (parky, múzeum, prechádzky po štvrtiach) s tými, kde toľko nechodíme (reštaurácie, ktoré sme si vyhliadli, divadlo, vyhliadka).
Prečítaj si aj ďalšie články o New Yorku:
Celkovo si v New Yorku priprav nohy a pohodlnú obuv, pretože sa nachodíš. Môj krokomer ukazoval 20 000 – 25 000 krokov za deň, čo je cca 15 km. Každý krok ale stojí za to – New York je naozaj mesto, ktoré treba vidieť.
Autor: Janka
Ahoj, volám sa Janka. Založila som blog Travelhacker.blog, za ktorý som vďaka nadšencom do cestovania (ako si ty) dostala celoslovenské ocenenie Bloger roka 2017. Mojou vášňou je cestovanie a mám radosť, keď svojimi tipmi pomáham aj ostatným cestovať šikovne a lacno. Na mojom blogu zdieľam triky, ako na cestách šetriť čas, nervy a peniaze. Celé moje cestovateľské know-how som spísala do tlačenej a e-knihy Cestuj bez miliónov, ktorá má na svete už piatu, úplne aktualizovanú, edíciu. Môžeš si ju objednať v mojom eshope.